AffiliateWP - en to fa translation catalogue (896 entries)

en: AffiliateWP Requirements
fa: ثبت‌نام‌های همکار فروش

en: Error
fa: خطا

en: User ID Required
fa: شناسه کاربر

note: translators: 1: Generate, regenerate, or revoke
en: You do not have permission to %s API keys for this user.
fa: شما اجازه‌ی برون‌بری داده ندارید.

en: The date array or string to query affiliate registrations within.
fa: مدیران سایت از ثبت‌نام همکاران فروش تازه آگاه شوند؟

en: The unique affiliate ID.
fa: شناسه همکار فروش

en: The affiliate rate.
fa: نام همکار فروش

en: The affiliate rate, as inherited from global settings.
fa: نوع نرخ ارجاع همکار فروش

en: The affiliate rate type
fa: نوع نرخ ارجاع همکار فروش

en: The affiliate rate type, as inherited from global settings.
fa: نوع نرخ ارجاع همکار فروش

en: The affiliate flat rate basis.
fa: نام همکار فروش

en: The affiliate flat rate basis, as inherited from global settings.
fa: نوع نرخ ارجاع همکار فروش

en: The affiliate payment email address.
fa: حساب همکاری فروش شما فعال نیست

en: The affiliate status.
fa: نام همکار فروش

en: Unpaid affiliate earnings.
fa: برو به تنظیمات AffiliateWP

en: Affiliate earnings.
fa: برو به تنظیمات AffiliateWP

en: The number of visits associated with the affiliate.
fa: همکار فروشی ثبت‌نام نکرده

en: The date the affiliate was registered.
fa: درخواست همکار فروش رد شد

en: The affiliate ID the campaign belongs to.
fa: شناسه همکار فروش. این را نمی‌توان تغییر داد.

en: The number of referrals recorded against the campaign.
fa: هنوز هیچ ارجاعی ثبت نشده است

en: The unique hash for this campaign.
fa: نوع نرخ ارجاع همکار فروش

en: Name of the creative.
fa: ارجاعی یافت نشد.

en: Description for the creative.
fa: توضیحی برای این ارجاع وارد کنید.

en: Text for the creative.
fa: وضعیت ارجاع را انتخاب کنید.

en: The creative status.
fa: ارجاع تازه

en: The date the creative was created.
fa: همکار فروش به درستی افزوده شد

en: The date array or string to query customers within.
fa: مدیران سایت از ثبت‌نام همکاران فروش تازه آگاه شوند؟

en: The unique customer ID.
fa: میزان ارجاع، مانند 15.

en: The affiliate user ID associated with the customer.
fa: حساب همکاری فروش شما فعال نیست

en: Customer first name.
fa: لطفا نام خود را وارد کنید

en: Customer last name.
fa: ارجاعی یافت نشد.

en: Customer email.
fa: رایانامه

en: Customer IP address.
fa: رایانامه

en: The date the customer was created.
fa: همکار فروش به درستی افزوده شد

en: The affiliate ID associated with the payout.
fa: حساب همکاری فروش شما فعال نیست

en: Total referrals amount for the payout.
fa: نوع نرخ ارجاع همکار فروش

en: The unique referral ID.
fa: میزان ارجاع، مانند 15.

en: ID for the affiliate account associated with the referral.
fa: درخواست حساب همکاری فروش شما رد شده است

en: ID for the visit associated with the referral.
fa: وضعیت ارجاع را انتخاب کنید.

en: Referral description.
fa: تنظیمات ارجاع

en: The referral status.
fa: وضعیت‌های ارجاع:

en: Referral amount.
fa: نرخ ارجاع

en: Currency for the referral amount.
fa: نرخ ارجاع

en: Custom referral data.
fa: ارجاعی یافت نشد.

en: The date the referral was generated.
fa: میزان ارجاع، مانند 15.

en: The ID for the parent referral.
fa: وضعیت ارجاع را انتخاب کنید.

en: The context under which the sale was created (integration).
fa: تنظیمات به‌درستی درون‌ریزی شد

en: The date array or string to query sales within.
fa: مدیران سایت از ثبت‌نام همکاران فروش تازه آگاه شوند؟

en: ID for the affiliate account associated with the sale.
fa: حساب همکاری فروش شما فعال نیست

en: The context under which the visit was created.
fa: تنظیمات به‌درستی درون‌ریزی شد

en: ID for the affiliate account associated with the visit.
fa: حساب همکاری فروش شما فعال نیست

en: The visit URL.
fa: ایجاد URL

en: Visit referrer.
fa: افزودن ارجاع

en: Context under which the visit was generated.
fa: تنظیمات به‌درستی درون‌ریزی شد

en: The date the visit was generated.
fa: تنظیمات به‌درستی درون‌ریزی شد

en: Filters
fa: صافی

en: Filter
fa: صافی

en: Today
fa: امروز

en: Yesterday
fa: دیروز

en: This Week
fa: این هفته

en: Last Week
fa: هفته‌ی گذشته

en: This Month
fa: این ماه

en: Last Month
fa: ماه گذشته

en: This Quarter
fa: این فصل

en: Last Quarter
fa: فصل گذشته

en: This Year
fa: امسال

en: Last Year
fa: پارسال

en: Affiliate name
fa: نام همکار فروش

en: Affiliate Area Page
fa: ناحیه‌ی همکاری فروش

en: You do not have permission to install plugin updates
fa: شما اجازه‌ی برون‌بری داده ندارید.

en: Add-ons for AffiliateWP
fa: افزودن همکار فروش

en: You do not have permission to manage affiliates
fa: شما اجازه‌ی برون‌بری داده ندارید.

en: Invalid user email
fa: رایانامه‌ی پرداخت معتبر نیست

en: Invalid payment email
fa: رایانامه‌ی پرداخت معتبر نیست

en: You do not have permission to delete affiliate accounts
fa: شما اجازه‌ی برون‌بری داده ندارید.

en: Affiliates
fa: همکاران فروش

en: Add New
fa: افزودن تازه

en: Search
fa: جستجو

en: All
fa: همه

en: Name
fa: نام

en: Affiliate ID
fa: شناسه همکار فروش

en: Username
fa: نام کاربری

en: Paid Earnings
fa: درآمد پرداخت شده

en: Unpaid Earnings
fa: سود پرداخت نشده

en: Rate
fa: نرخ

en: Unpaid Referrals
fa: ارجاع‌های پرداخت نشده

en: Paid Referrals
fa: ارجاع‌های پرداخت شده

en: Visits
fa: بازدیدها

en: Identity Verification
fa: یکپارچگی

en: Status
fa: وضیعت

en: Reports
fa: گزارش‌ها

en: Edit User
fa: افزودن ارجاع

en: Deactivate
fa: غیرفعال‌کردن

en: Review
fa: چشم‌انداز

en: Accept
fa: پذیرفتن

en: Reject
fa: رد کردن

en: Activate
fa: فعال کردن

en: Delete
fa: حذف

en: No affiliates found.
fa: همکار فروشی یافت نشد.

en: (Invalid Affiliate ID)
fa: شناسه همکار فروش

en: (User Deleted)
fa: شناسه کاربر

en: Delete Affiliate | Delete Affiliates
fa[0]: همکاران فروش
fa[1]: همکاران فروش

en: The specified affiliate does not exist. | None of the specified affiliates exist.
fa[0]: درخواست همکار فروش رد شد
fa[1]: درخواست همکار فروش رد شد

en: Back to Affiliates
fa: همکاران فروش

en: Edit Affiliate
fa: ویرایش همکار فروش

en: Affiliate Name
fa: نام همکار فروش

en: The affiliate&#8217;s ID. This cannot be changed.
fa: شناسه همکار فروش. این را نمی‌توان تغییر داد.

en: Affiliate URL
fa: همکاران فروش

en: The affiliate&#8217;s referral URL. This is based on global settings.
fa: نوع نرخ ارجاع همکار فروش

en: User ID
fa: شناسه کاربر

en: The affiliate&#8217;s user ID. This cannot be changed.
fa: شناسه کاربری همکار فروش. این را نمی‌توان تغییر داد.

en: The affiliate&#8217;s username. This cannot be changed.
fa: شناسه کاربری همکار فروش. این را نمی‌توان تغییر داد.

en: Registration Date
fa: گراف ثبت‌نام همکاران فروش

en: The affiliate&#8217;s registration date. This cannot be changed.
fa: شناسه کاربری همکار فروش. این را نمی‌توان تغییر داد.

en: Affiliate Status
fa: نام همکار فروش

en: Website
fa: ایجاد URL

en: Referral Rate Type
fa: نوع نرخ ارجاع

en: Site Default
fa: پیش‌فرض سایت

en: The affiliate&#8217;s referral rate type.
fa: نوع نرخ ارجاع همکار فروش

en: Flat Rate Referral Basis
fa: بازدیدهای ارجاعی تازه

en: The affiliate&#8217;s flat rate referral basis.
fa: نوع نرخ ارجاع همکار فروش

en: Referral Rate
fa: نرخ ارجاع

en: The affiliate&#8217;s referral rate, such as 20 for 20%. If left blank, the site default will be used.
fa: نرخ ارجاع، مانند 20 برای 20٪. اگر خالی بگذارید، مقدار پیش‌فرض سایت استفاده خواهد شد.

en: Delete Coupon
fa: تخفیف همکاران فروش؟

en: Generate Coupon
fa: ایجاد URL

en: Account Email
fa: رایانامه‌ی حساب

en: The affiliate&#8217;s account email. Updating this will change the email address shown on the user&#8217;s profile page.
fa: رایانامه‌ی حساب همکار فروش. به‌روزرسانی باعث تغییر رایانامه‌ی نمایش داده شده در نمایه‌ی کاربر خواهد شد.

en: Payment Email
fa: رایانامه‌ی پرداخت

en: Affiliate&#8217;s payment email for systems such as PayPal, Moneybookers, or others. Leave blank to use the affiliate&#8217;s user email.
fa: ایمیل پرداخت همکار فروش برای سامانه‌هایی مانند پی‌پال، مانیبوکرز، و یا دیگران. برای استفاده از ایمیل کاربری همکار فروش، خالی بگذارید.

note: translators: 1: KYC URL, 2: descriptive alt text for the KYC link, 3: KYC link URL to be displayed
en: <a href="%1$s" target="_blank" alt="%2$s">%3$s</a>
fa: با <a href="%s" target="_blank">شرایط استفاده</a> ما موافقت کنید

en: Promotion methods entered by the affiliate during registration.
fa: مدیران سایت از ثبت‌نام همکاران فروش تازه آگاه شوند؟

en: Affiliate Notes
fa: نام همکار فروش

en: Update Affiliate
fa: ویرایش همکار فروش

en: New Affiliate
fa: همکار فروش جدید

note: translators: URL to create a new user
en: Use this form to create a new affiliate account. Each affiliate is tied directly to a user account, so if the user account for the affiliate does not yet exist, <a href="%s" target="_blank">create one</a>.
fa: از این برگه برای ثبت همکار فروش جدید استفاده کنید. هر همکار فروش به طور مستقیم به یک حساب کاربری گره خورده است، بنابراین اگر حساب کاربری برای همکار فروش هنوز وجود خارجی ندارد، <a href="%s" target="_blank">یکی بسازید</a>.

en: User login name
fa: نام کاربری

en: Begin typing the name of the affiliate to perform a search for their associated user account.
fa: آغاز به تایپ نام همکار فروش کنید، تا جستجو برای حساب کاربری مرتبط با آن انجام شود.

en: User email
fa: رایانامه

en: Enter an email address for the new user.
fa: نوع نرخ ارجاع همکار فروش

en: User Password
fa: گذرواژه

en: The status assigned to the affiliate&#8217;s account.
fa: شما اجازه‌ی برون‌بری داده ندارید.

en: Welcome Email
fa: رایانامه

en: Add Affiliate
fa: افزودن همکار فروش

en: Review Affiliate
fa: همکار فروش جدید

en: Email Address
fa: رایانامه

en: Website URL
fa: ایجاد URL

en: Affiliate&#8217;s Website URL
fa: همکاران فروش

note: translators: 1: Affiliate ID, 2: Affiliate name
en: Affiliate: #%1$d %2$s
fa: همکار فروش: #%d %s

en: Recent Payouts
fa: ارجاع‌های تازه

en: You do not have permission to import data
fa: شما اجازه‌ی برون‌بری داده ندارید.

en: Overview
fa: چشم‌انداز

en: Referrals
fa: ارجاع‌ها

en: Tools
fa: ابزارها

en: Settings
fa: تنظیمات

en: AffiliateWP Migration
fa: کوچ AffiliateWP

note: translators: Notice ID
en: The %s notice already exists and could not be added.
fa: حساب همکاری فروش شما فعال نیست

note: translators: Plural number of affiliates added
en: Affiliate wasn&#8217;t added, please try again.
fa: همکار فروش افزوده نشد، لطفا دوباره بکوشید.

en: Affiliate updated successfully
fa: همکار فروش به درستی به‌روز شد

note: translators: URL to the affiliates screen
en: <a href="%s">Back to Affiliates</a>.
fa: <a href="%s">بازگشت به همکاران فروش</a>

en: Affiliate update failed, please try again
fa: به‌روزرسانی همکار فروش شکست خورد. لطفا دوباره بکوشید

en: Affiliate account(s) deleted successfully
fa: همکار فروش به‌درستی پاک شد

en: Affiliate deletion failed, please try again
fa: پاک کردن همکار فروش شکست خورد، لطفا دوباره بکوشید

en: Affiliate account activated
fa: حساب همکار فروش فعال شد

en: Affiliate account deactivated
fa: حساب همکار فروش غیرفعال شد

en: Affiliate request was accepted
fa: درخواست همکار فروش پذیرفته شد

en: Affiliate request was rejected
fa: درخواست همکار فروش رد شد

en: Dynamic coupon successfully created.
fa: تنظیمات به‌درستی درون‌ریزی شد

en: Dynamic coupon creation failed, please try again.
fa: پاک کردن همکار فروش شکست خورد، لطفا دوباره بکوشید

en: Dynamic coupon successfully deleted.
fa: همکار فروش به درستی افزوده شد

en: Dynamic coupon deletion failed, please try again.
fa: پاک کردن همکار فروش شکست خورد، لطفا دوباره بکوشید

en: Creative updated successfully
fa: همکار فروش به درستی به‌روز شد

note: translators: URL to the Creatives screen
en: <a href="%s">Back to Creatives</a>
fa: <a href="%s">بازگشت به همکاران فروش</a>

en: Creative added successfully
fa: همکار فروش به درستی افزوده شد

en: Creative deleted successfully
fa: همکار فروش به‌درستی پاک شد

en: Creative activated
fa: غیرفعال‌کردن

en: Creative deactivated
fa: حساب همکار فروش غیرفعال شد

en: Customer added successfully
fa: همکار فروش به درستی افزوده شد

en: Customer wasn&#8217;t added, please try again.
fa: همکار فروش افزوده نشد، لطفا دوباره بکوشید.

en: Customer updated successfully
fa: همکار فروش به درستی به‌روز شد

en: Customer update failed, please try again
fa: به روز رسانی ارجاع شکست خورد، لطفا دوباره بکوشید

en: A payout has been created.
fa: ارجاع تازه

en: Payout deleted successfully.
fa: همکار فروش به‌درستی پاک شد

en: Payout deletion failed, please try again.
fa: پاک کردن همکار فروش شکست خورد، لطفا دوباره بکوشید

en: Effortlessly pay your affiliates
fa: افزودن همکاران فروش

en: Referral added successfully
fa: ارجاع به‌درستی افزوده شد

en: Referral wasn&#8217;t created, please try again.
fa: همکار فروش افزوده نشد، لطفا دوباره بکوشید.

en: Referral updated successfully
fa: ارجاع به‌درستی به‌روز شد

en: Referral update failed, please try again
fa: به روز رسانی ارجاع شکست خورد، لطفا دوباره بکوشید

en: Referral deleted successfully
fa: ارجاع به‌درستی پاک شد

en: Referral deletion failed, please try again
fa: حذف ارجاع شکست خورد، لطفا دوباره بکوشید

note: translators: 1: Date the license expired, 2: URL to renew the license key
en: Your license key expired on %1$s. Please <a href="%2$s" target="_blank">renew your license key</a>.
fa: با <a href="%s" target="_blank">شرایط استفاده</a> ما موافقت کنید

note: translators: URL to the affiliatewp.com account page
en: Your license key is not active for this URL. Please <a href="%s" target="_blank">visit your account page</a> to manage your license key URLs.
fa: با <a href="%s" target="_blank">شرایط استفاده</a> ما موافقت کنید

en: Settings updated.
fa: تنظیمات به‌روز شد.

note: translators: Plural number of affiliates added from Affiliates Pro
en: Affiliate stats have been recounted!
fa: آمار همکار فروش بازشماری شد!

en: Settings successfully imported
fa: تنظیمات به‌درستی درون‌ریزی شد

en: Why it matters for AffiliateWP
fa: افزودن همکار فروش

en: Your Name
fa: نام شما

en: Notify site admin when a new affiliate has registered
fa: مدیران سایت از ثبت‌نام همکاران فروش تازه آگاه شوند؟

en: Notify site admin when new referrals are earned
fa: مدیران سایت از ثبت‌نام همکاران فروش تازه آگاه شوند؟

en: You do not have permission to manage creatives
fa: شما اجازه‌ی برون‌بری داده ندارید.

en: You do not have permission to delete a creative
fa: شما اجازه‌ی برون‌بری داده ندارید.

en: Active
fa: فعال

en: Inactive
fa: غیرفعال

en: Actions
fa: کارها

en: Edit
fa: ویرایش

en: No creatives found.
fa: ارجاعی یافت نشد.

en: Description
fa: توضیحات

en: Created
fa: غیرفعال

en: The date the creative was created. This cannot be changed.
fa: همکار فروش به درستی افزوده شد

en: Select the status of the creative.
fa: وضعیت ارجاع را انتخاب کنید.

en: New Creative
fa: ویژگی‌های تازه

en: You do not have permission to manage customers
fa: شما اجازه‌ی برون‌بری داده ندارید.

en: Edit Customer
fa: افزودن ارجاع

en: Update Customer
fa: رایانامه

en: New Customer
fa: رایانامه

en: Add Customer
fa: رایانامه

en: AffiliateWP Referral Summary
fa: نام همکار فروش

en: Current Month
fa: ماه گذشته

en: Totals
fa: جمع کل

en: Recent Referrals
fa: ارجاع‌های تازه

en: View all referrals
fa: مجموع ارجاع‌های در انتظار

en: View All
fa: نمایش %s

note: translators: Payout method label plural affiliates translators: Payout method label for multiple affiliates
en: Affiliate
fa: همکار فروش

en: Amount
fa: مقدار

en: There are no referrals to show.
fa: وضعیت‌های ارجاع:

en: No highest converting urls recorded yet.
fa: هنوز هیچ ارجاعی ثبت نشده است

en: Most Valuable Affiliates
fa: باارزش‌ترین همکاران فروش

en: No registered affiliates
fa: همکار فروشی ثبت‌نام نکرده

en: Recent Referral Visits
fa: بازدیدهای ارجاعی تازه

en: Visit converted
fa: تبدیل شده

en: Visit not converted
fa: تبدیل شده

en: No referral visits recorded yet
fa: هیچ بازدید ارجاعی ثبت نشده است

en: No referrals recorded yet
fa: هنوز هیچ ارجاعی ثبت نشده است

en: Latest Affiliate Registrations
fa: جدیدترین ثبت‌نام‌های همکاران فروش

en: View Report
fa: دیدن گزارش

en: No affiliate registrations yet
fa: هنوز همکار فروشی ثبت‌نام نکرده است

en: You do not have permission to process payouts
fa: شما اجازه‌ی برون‌بری داده ندارید.

en: Invalid payout method
fa: رایانامه‌ی پرداخت معتبر نیست

note: translators: Import/Export Tools screen URL
en: This will mark all unpaid referrals in this timeframe as paid. To export referrals with a status other than <em>unpaid</em>, go to the <a href="%s">Tools &rarr; Export</a> page.
fa: با این کار تمام ارجاع‌های پرداخت نشده به عنوان پرداخت شده نشان می‌خورند. برای برون‌بری ارجاع‌ها با وضعیتی غیر از <em>پرداخت نشده</em> به برگه‌ی <a href="%s">ابزارها &rarr; برون‌بری</a> بروید.

en: Paid
fa: پرداخت شده

en: Generated By
fa: ایجاد URL

en: Payout Account
fa: مجموع بازدیدکنندگان

en: View
fa: نمایش %s

en: No payouts found.
fa: بازدیدی یافت نشد.

en: You do not have permission to disconnect the site from the Payouts Service payments
fa: شما اجازه‌ی برون‌بری داده ندارید.

en: Error:
fa: خطا

en: Pay Affiliates
fa: همکاران فروش

en: To pay a specific affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to pay all affiliates.
fa: برای جستجوی یک همکار فروش، نام ورود به سیستم، نام، و یا نام خانوادگی او را وارد کنید. برای برون‌بری ارجاع‌های همه‌ی همکاران فروش، خالی بگذارید.

en: From - mm/dd/yyyy
fa: از - م‌م/رر/س‌س‌س‌س

en: Referrals start date
fa: وضعیت‌های ارجاع:

en: End Date
fa: تاریخ

en: To - mm/dd/yyyy
fa: تا - م‌م/رر/س‌س‌س‌س

en: Referrals end date
fa: نرخ ارجاع

en: Minimum Earnings
fa: سود پرداخت نشده

en: Minimum amount
fa: مقدار کمینه

en: The minimum earnings for each affiliate for a payout to be processed.
fa: حداقل درآمد برای پرداخت به همکاران فروش

en: Preview Payout
fa: ارجاع‌های تازه

en: Manage Referrals
fa: ارجاع‌های پرداخت نشده

en: Preview Payout Request
fa: ارجاع‌های تازه

en: Minimum Amount
fa: مقدار کمینه

en: Referrals Start Date
fa: نرخ ارجاع

en: Referrals End Date
fa: نرخ ارجاع

en: Referrals Total
fa: تنظیمات ارجاع

en: Payout Currency
fa: واحد پول

en: Are you sure you want to generate the payout file? All included referrals will be marked as Paid.
fa: آیا مطمئن هستید که می خواهید فایل پرداخت تولید کنید؟ همه‌ی ارجاعات به عنوان پرداخت شده نشان خواهند خورد.

en: Generate CSV File
fa: تولید فایل CSV

note: translators: Payout method label
en: Are you sure you want to payout referrals for the specified time frame via %s?
fa: آیا مطمئن هستید که می خواهید فایل پرداخت تولید کنید؟ همه‌ی ارجاعات به عنوان پرداخت شده نشان خواهند خورد.

en: Submit Payout
fa: ارجاع‌های تازه

en: Number of referrals per page:
fa: هنوز هیچ ارجاعی ثبت نشده است

en: Number of payouts per page:
fa: هنوز هیچ ارجاعی ثبت نشده است

en: Payout submitted successfully!
fa: همکار فروش به‌درستی پاک شد

en: Affiliates Paid
fa: Affiliates Pro

en: Referrals Paid
fa: ارجاع‌ها

en: General Settings
fa: تنظیمات عمومی

en: You do not have permission to manage referrals
fa: شما اجازه‌ی برون‌بری داده ندارید.

en: You do not have permission to manage payouts
fa: شما اجازه‌ی برون‌بری داده ندارید.

en: Referral ID
fa: شناسه ارجاع

en: Reference
fa: مرجع

en: Type
fa: نوع نرخ ارجاع

en: Date
fa: تاریخ

en: Mark as Unpaid
fa: نشان کردن به عنوان پرداخت نشده

en: Mark as Paid
fa: نشان کردن به عنوان پرداخت شده

en: No referrals found.
fa: ارجاعی یافت نشد.

en: Bulk Actions
fa: کارهای دسته‌جمعی

en: Apply
fa: اجرا

en: For more information:
fa: برای کسب اطلاعات بیشتر:

note: translators: Documentation URL
en: Visit the <a href="%s">documentation</a> on the AffiliateWP website.
fa: <a href="%s">مستندات</a> را در سایت AffiliateWP ببینید.

en: This screen provides access to your site&#8217;s referral history.
fa: این برگه دسترسی به تاریخچه‌ی ارجاع‌های سایت شما را فراهم می‌کند.

en: <strong>Reference</strong>: this refers to the order number (or similar) that created this referral.
fa: <strong>مرجع</strong>: این اشاره به شماره سفارش (یا مشابه آن) دارد که این ارجاع را ساخته است.

en: Referral statuses:
fa: وضعیت‌های ارجاع:

en: <strong>Paid</strong> - this is a referral that has been paid to the affiliate
fa: <strong> پرداخت شده </strong> - این یک ارجاع است که به همکار فروش پرداخت شده است

en: <strong>Unpaid</strong> - this is a referral that has been accepted but not yet paid to the affiliate
fa: <storng>پرداخت نشده</strong> - این یک ارجاع است که پذیرفته شده اما هنوز به همکار فروش پرداخت نشده است

en: <strong>Pending</strong> - this is a referral that is waiting to be accepted
fa: <strong>در انتظار</strong> - این یک ارجاع است که انتظار پذیرش است

en: <strong>Rejected</strong> - this is a referral that has been rejected and will not be paid to the affiliate
fa: <strong>رد شده</strong> - این یک ارجاع است که رد شده است و به همکار فروش پرداخت نخواهد شد.

en: Searching Referrals
fa: جستجو ارجاع‌ها

en: Referrals can be searched in several different ways:
fa: ارجاع‌ها را می‌توان از چندین راه مختلف جستجو کرد:

en: You can enter the referral&#8217;s ID number
fa: شما می‌توانید شماره شناسه ارجاع را وارد کنید

en: You can enter the referral reference prefixed by &#8220;ref:&#8221;
fa: شما می‌توانید مرجع ارجاع را که با پیشوند «ref:‎» آمده وارد کنید

en: You can enter the referral context prefixed by &#8220;context:&#8221;
fa: شما می‌توانید متن ارجاع را که با پیشوند «context:‎» آمده وارد کنید

en: You can enter the affiliate&#8217;s ID number prefixed by &#8220;affiliate:&#8221;
fa: شما می‌توانید شماره شناسه همکار فروش را که با پیشوند «affiliate:‎» آمده وارد کنی

en: You can enter a URL campaign prefixed by &#8220;campaign:&#8221;
fa: شما می‌توانید متن ارجاع را که با پیشوند «context:‎» آمده وارد کنید

en: You can enter a word or phrase in the referral&#8217;s description prefixed by &#8220;desc:&#8221;
fa: شما می‌توانید مرجع ارجاع را که با پیشوند «ref:‎» آمده وارد کنید

en: Exporting Referrals
fa: برون‌بری ارجاع‌ها

en: Referrals can be exported directly to a CSV file in order to make it easier for your own accounting needs and for you to payout your affiliates&#8217;s earnings.
fa: برای آسان‌تر کردن نیازهای حسابداری شما و برای تهسیل پرداخت‌ها برای شما، ارجاع‌ها را می توان به طور مستقیم به یک فایل CSV برون‌بری کرد.

en: The CSV file generated is structured properly for PayPal&#8217;s Mass Payment system so you can easily payout all of your affiliates at once via PayPal.
fa: ساختار فایل CSV ایجاد شده با سیستم پرداخت گروهی پی‌پال سازگاری دارد و شما می‌توانید پرداخت‌های تمامی همکاران فروش خود را یکجا انجام دهید.

en: Edit Referral
fa: افزودن ارجاع

en: The referral ID. This cannot be changed.
fa: شناسه همکار فروش. این را نمی‌توان تغییر داد.

en: The name and ID of the affiliate who generated this referral. This association cannot be changed.
fa: شناسه کاربری همکار فروش. این را نمی‌توان تغییر داد.

en: Payout
fa: ارجاع‌های تازه

note: translators: 1: Payout total amount with view link
en: Total: %1$s
fa: جمع کل

en: The amount of the referral, such as 15.
fa: میزان ارجاع، مانند 15.

en: Referral Type
fa: نوع نرخ ارجاع

en: Select the type of the referral.
fa: وضعیت ارجاع را انتخاب کنید.

en: The date the referral was created.
fa: میزان ارجاع، مانند 15.

en: Visit
fa: بازدیدها

en: Enter a description for this referral.
fa: توضیحی برای این ارجاع وارد کنید.

en: Enter a reference for this referral (optional). Usually this would be the transaction ID of the associated purchase.
fa: یک مرجع برای این ارجاع وارد کنید (اختیاری). معمولا این شناسه‌ی انتقال مربوط به خرید مربوطه است.

en: Context
fa: متن

en: Context for this referral (optional). Usually this is used to identify the payment system or integration that was used for the transaction.
fa: زمینه برای این ارجاع وارد کنید (اختیاری). معمولا این برای کمک به شناسایی سیستم پرداختی که برای معامله استفاده شده، به کار می‌رود.

en: Custom
fa: سفارشی

en: Custom data stored for this referral (optional).
fa: توضیحی برای این ارجاع وارد کنید.

en: Select the status of the referral.
fa: وضعیت ارجاع را انتخاب کنید.

en: Update Referral
fa: ارجاع‌های پرداخت نشده

en: New Referral
fa: ارجاع تازه

en: Use this screen to manually create a new referral record for an affiliate.
fa: از این برگه برای ایجاد دستی یه ارجاع برای یک همکار فروش استفاده کنید.

en: Enter the name of the affiliate or enter a partial name or email to perform a search.
fa: نام همکار فروش یا تکه‌ای از نام یا ایمیل را برای انجام جستجو وارد کنید.

en: Select or enter a date for this referral.
fa: وضعیت ارجاع را انتخاب کنید.

en: Enter a context for this referral (optional). Usually this is used to help identify the payment system that was used for the transaction.
fa: زمینه برای این ارجاع وارد کنید (اختیاری). معمولا این برای کمک به شناسایی سیستم پرداختی که برای معامله استفاده شده، به کار می‌رود.

en: Add Referral
fa: افزودن ارجاع

en: Earnings Generated
fa: درآمد

en: Earnings Paid
fa: درآمد

en: Affiliate Registrations
fa: ثبت‌نام‌های همکار فروش

en: Manage Affiliates
fa: افزودن همکاران فروش

en: View Payouts
fa: ارجاع‌های تازه

en: Manage Visits
fa: جستجو ارجاع‌ها

en: Total Affiliate Sales Earnings
fa: برو به تنظیمات AffiliateWP

en: Total Affiliates
fa: ویرایش همکار فروش

note: translators: Affiliate ID
en: Affiliate #%d
fa: همکار فروش: #%d %s

en: Top Earning Affiliate
fa: ویرایش همکار فروش

en: New Affiliates
fa: همکار فروش جدید

note: translators: Referrals count
en: %s referral | %s referrals
fa[0]: افزودن ارجاع
fa[1]: افزودن ارجاع

en: Total Earnings Paid
fa: مجموع درآمد

en: Total Earnings Generated
fa: مجموع درآمد

en: Total Payouts Count
fa: مجموع بازدیدکنندگان

en: Average Payout
fa: نرخ ارجاع

en: Average Referrals Per Payout (All Time)
fa: نرخ ارجاع

en: Average Referrals Per Payout
fa: نرخ ارجاع

en: Total Earnings (All Time)
fa: مجموع درآمد

en: Total Unpaid Earnings (All Time)
fa: مجموع درآمد

note: translators: 1: Affiliate results URL, 2: Affiliate name, 3: Affiliate payouts URL, 4: Payouts view label
en: Affiliate: <a href="%1$s">%2$s</a> | <a href="%3$s">%4$s</a>
fa: در <a href="%s">گیت‌هاب</a> <a href="%s">مسأله‌ای بفرستید</a> on .

en: Average Referral Amount (All Time)
fa: نرخ ارجاع

en: Paid / Unpaid Referrals
fa: ارجاع‌های پرداخت نشده

en: Pending / Rejected Referrals
fa: درآمدهای ارجاعی مردود

en: Average Referral Amount
fa: نرخ ارجاع

en: Affiliate-generated Sales
fa: نام همکار فروش

en: Affiliate-generated Sale Count
fa: تخفیف همکاران فروش؟

en: Total Visits (All Time)
fa: مجموع بازدیدکنندگان

en: Total visits
fa: مجموع بازدیدکنندگان

en: Successful Conversions
fa: تبدیل‌های موفق

en: Conversion Rate (All Time)
fa: نرخ تبدیل

en: Conversion Rate
fa: نرخ تبدیل

en: Total Visits
fa: مجموع بازدیدکنندگان

en: Direct Traffic
fa: ترافیک مستقیم

note: translators: 1: Referral variable example affiliate URL, 2: Username example affiliate URL
en: Show pretty affiliate referral URLs to affiliates. For example: <strong>%1$s or %2$s</strong>
fa: متغیر URL برای URLهای ارجاعی. برای مثال: <strong>%s</strong>.

en: License Settings
fa: تنظیمات مجوز

en: License Key
fa: کلید مجوز

note: translators: Support page URL
en: Please enter your license key. An active license key is needed for automatic plugin updates and <a href="%s" target="_blank">support</a>.
fa: لطفا کلید مجوز خود را وارد کنید. برای به روز رسانی خودکار افزونه <a href="%s" target="_blank">پشتیبانی</a> نیاز به مجوز است.

en: Pages
fa: برگه‌ها

en: Affiliate Area
fa: ناحیه‌ی همکاری فروش

en: This is the page where affiliates will manage their affiliate account.
fa: این برگه‌است که همکاران فروش در آن حساب خود را مدیریت خواهند کرد.

en: Terms of Use
fa: شرایط استفاده

en: Select the page that shows the terms of use for Affiliate Registration.
fa: برگه‌ای را که شرایط استفاده را برای نام‌نویسی همکاران فروش نشان می‌دهد، انتخاب کنید.

en: Terms of Use Label
fa: شرایط استفاده

en: Referral Settings
fa: تنظیمات ارجاع

en: Referral Variable
fa: متغیر ارجاع

note: translators: Affiliate URL example text
en: The URL variable for referral URLs. For example: <strong>%s</strong>.
fa: متغیر URL برای URLهای ارجاعی. برای مثال: <strong>%s</strong>.

en: Default Referral Format
fa: نرخ ارجاع

note: translators: 1: Affiliate URL example with referral variable, 2: Affiliate URL example with username
en: Show referral URLs to affiliates with either their affiliate ID or Username appended.<br/> For example: <strong>%1$s or %2$s</strong>.
fa: متغیر URL برای URLهای ارجاعی. برای مثال: <strong>%s</strong>.

en: ID
fa: شناسه

en: Pretty Affiliate URLs
fa: همکار فروش جدید

en: Credit Last Referrer
fa: افزودن ارجاع

en: Choose a referral rate type. Referrals can be based on either a percentage or a flat rate amount.
fa: آیا ارجاع‌ها بیاد مبتنی بر نرخ ثابت باشد یا درصدی؟

en: Flat rate referrals can be calculated on either a per product or per order basis.
fa: آیا ارجاع‌ها بیاد مبتنی بر نرخ ثابت باشد یا درصدی؟

en: The default referral rate. A percentage if the Referral Rate Type is set to Percentage, a flat amount otherwise. Referral rates can also be set for each individual affiliate.
fa: نرخ ارجاع پیش‌فرض. یک مقدار درصدی اگر نرخ ارجاع درصدی است، و یک مقدار ثابت در غیر این صورت. همچنین می‌تواند برای هر کدام از همکاران فروش نرخ مجزا در نظر گرفت.

en: Cookie Expiration
fa: انقضای کوکی

en: Enter how many days the referral tracking cookie should be valid for.
fa: کوکی پیگیری ارجاع تا چند روز باید معتبر باشد؟

en: Cookie Sharing
fa: انقضای کوکی

en: Currency Settings
fa: تنظیمات ارز

en: Configure the currency options
fa: پیکربندی گزینه‌های ارز

en: Currency
fa: واحد پول

en: Choose your currency. Note that some payment gateways have currency restrictions.
fa: ارز خود را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که برخی از دروازه پرداخت محدودیت ارز دارند.

en: Currency Symbol Position
fa: موقعیت ارز

en: Choose the location of the currency symbol.
fa: محل علامت ارز را انتخاب کنید.

en: Before - $10
fa: پیش - 10 $

en: After - 10$
fa: پس - 10 $

en: Thousands Separator
fa: جداساز هزارگان

en: The symbol (usually , or .) to separate thousands
fa: نماد (معمولا، و.) برای جداسازی هزارگان

en: Decimal Separator
fa: جداساز اعشار

en: The symbol (usually , or .) to separate decimal points
fa: نماد (معمولا، و.) برای جدا کردن رقم اعشار

en: Affiliate Form Settings
fa: برو به تنظیمات AffiliateWP

en: Affiliate Area Forms
fa: ناحیه‌ی همکاری فروش

en: Affiliate Registration Form and Affiliate Login Form
fa: ثبت‌نام‌های همکار فروش

en: Affiliate Registration Form Only
fa: نام‌نویسی همکاران فروش

en: Affiliate Login Form Only
fa: تخفیف همکاران فروش؟

en: Integrations
fa: یکپارچگی

en: Choose the integrations to enable.
fa: محل علامت ارز را انتخاب کنید.

en: Opt-In Referral Amount
fa: نرخ ارجاع

en: Opt-In Referral Status
fa: وضعیت‌های ارجاع:

en: Pending
fa: در انتظار

en: Unpaid
fa: پرداخت نشده

en: Email Options
fa: رایانامه

en: From Name
fa: نام شما

en: From Email
fa: رایانامه

en: Email Notifications
fa: فعال کردن آگاه‌سازی ارجاع‌های تازه

en: Affiliate Manager Email
fa: مجموع ارجاع‌های در انتظار

en: Registration Email Options For Affiliate Manager
fa: گراف ثبت‌نام همکاران فروش

en: Registration Email Subject
fa: ارجاع تازه

en: New Affiliate Registration
fa: نام‌نویسی همکار فروش جدید

en: Registration Email Content
fa: گراف ثبت‌نام همکاران فروش

en: Name:
fa: نام:

en: New Referral Email Options for Affiliate Manager
fa: ارجاع تازه

en: New Referral Email Subject
fa: ارجاع تازه

en: Referral Earned!
fa: ارجاع پاداش گرفت!

en: New Referral Email Content
fa: ارجاع تازه

en: {name} has been awarded a new referral of {amount} on {site_name}.
fa: شما یک ارجاع تازه از %s در %s پاداش گرفتیدن!

en: New Referral Email Options For Affiliate
fa: ارجاع تازه

en: Referral Awarded!
fa: ارجاع پاداش گرفت!

note: translators: Home URL translators: Website URL
en: Congratulations {name}!
fa: تبریک %s!

en: You have been awarded a new referral of
fa: شما یک ارجاع تازه از %s در %s پاداش گرفتیدن!

en: on %s!
fa: نسخه %s

en: Log into your affiliate area to view your earnings or disable these notifications:
fa: برای دیدن درآمد خود یا غیرفعال کردن این آگاه‌سازی‌ها، وارد ناحیه‌ی همکاری فروش خود شوید: %s

en: Application Accepted Email Options For Affiliate
fa: درخواست همکاری فروش پذیرفته شد

en: Application Accepted Email Subject
fa: درخواست همکاری فروش پذیرفته شد

en: Affiliate Application Accepted
fa: درخواست همکاری فروش پذیرفته شد

en: Application Accepted Email Content
fa: درخواست همکاری فروش پذیرفته شد

note: translators: Home URL
en: Your affiliate application on %s has been accepted!
fa: درخواست همکاری فروش شما در %s پذیرفته شده است!

en: Log into your affiliate area at
fa: به ناحیه همکاری فروش خود در %s وارد شوید

en: Allow Affiliate Registration
fa: امکان نام‌نویسی همکار فروش

en: Allow users to register affiliate accounts for themselves.
fa: آیا همکاران فروش بتوانند برای خود حساب کاربری ثبت کنند؟

en: Require Approval
fa: نیازمند تأیید

en: Require that Pending affiliate accounts must be approved before they can begin earning referrals.
fa: آیا پیش از این که همکاران فروش بتوانند ارجاع کسب کنند، باید مدیران آن‌ها را تأیید کنند؟

en: Auto Register New Users
fa: ثبت خودکار کاربران تازه

en: Automatically register new users as affiliates.
fa: کابران تازه به طور خودکار به عنوان همکار فروش ثبت‌نام شوند؟

en: Default Referral URL
fa: نرخ ارجاع

en: Reject Unpaid Referrals on Refund
fa: در زمان استرداد، ارجاع‌های پرداخت‌نشده رد شوند؟

en: Automatically reject Unpaid referrals when the originating purchase is refunded or revoked.
fa: آیا ارجاع‌های پرداخت نشده به طور خودکار در هنگام استرداد یا لغو خرید اصلی، رد شوند؟

en: Use Fallback Referral Tracking Method
fa: استفاده از روش ردیابی ارجاع جایگزین؟

en: The method used to track referral links can fail on sites that have jQuery errors. Enable Fallback Tracking if referrals are not being tracked properly.
fa: روش مورد استفاده برای ردیابی ارجاع‌ها ممکن است در سایت‌هایی که خطاهای jQuery دارند، دچار مشکل شود. اگر ارجاع‌ها به‌خوبی ردگیری نمی‌شوند، این را علامت بزنید.

en: Ignore Referrals with Zero Amount
fa: نرخ ارجاع

en: Ignore referrals with a zero amount. This can be useful for multi-price products that start at zero, or if a discount was used which resulted in a zero amount. NOTE: If this setting is enabled and a visit results in a zero referral, the visit will be considered not converted.
fa: اگر می‌خواهید AffiliateWP به طور کامل ارجاع‌ها برای مقدار کل صفر را نادیده بگیرد، این جعبه را علامت بزنید. این کار می‌تواند برای محصولات چندقیمته‌ای که قیمت‌شان از صفر شروع می‌شود، و یا اگر تخفیفی استفاده شده که منجر به مقدار صفر شده، مفید باشد. لطفا توجه داشته باشید: اگر این گزینه فعال شود و بازدید منجر به یک ارجاع صفر شود، آن بازدید تبدیل نشده در نظر گرفته خواهد شد.

en: Referral URL Blacklist
fa: بازدیدهای URL ارجاع

en: Remove Data on Uninstall
fa: حذف داده ها در هنگام عزل؟

en: Connection Status
fa: بازشماری آمار

en: Enable Payouts Service
fa: تولید فایل پرداخت

en: Registration Form Description
fa: گراف ثبت‌نام همکاران فروش

en: Required Registration Fields
fa: مدیریت ثبت‌نام‌ها

en: Password
fa: گذرواژه

en: Notify affiliate manager when a new affiliate has registered
fa: مدیران سایت از ثبت‌نام همکاران فروش تازه آگاه شوند؟

en: Notify affiliate manager when a new referral has been created
fa: مدیران سایت از ثبت‌نام همکاران فروش تازه آگاه شوند؟

en: Notify affiliate when they earn a new referral
fa: مدیران سایت از ثبت‌نام همکاران فروش تازه آگاه شوند؟

en: Notify affiliate when their affiliate application is accepted
fa: درخواست همکاری فروش شما در %s پذیرفته شده است!

en: Notify affiliate when their affiliate application is rejected
fa: درخواست همکاری فروش شما در %s پذیرفته شده است!

en: Application Pending Email Options For Affiliate
fa: درخواست همکاری فروش پذیرفته شد

en: Application Pending Email Subject
fa: درخواست همکاری فروش پذیرفته شد

en: Your Affiliate Application Is Being Reviewed
fa: درخواست همکاری فروش شما در %s پذیرفته شده است!

en: Application Pending Email Content
fa: درخواست همکاری فروش پذیرفته شد

en: Application Rejection Email Options For Affiliate
fa: درخواست همکاری فروش پذیرفته شد

en: Application Rejection Email Subject
fa: درخواست همکاری فروش پذیرفته شد

en: Your Affiliate Application Has Been Rejected
fa: درخواست همکاری فروش شما در %s پذیرفته شده است!

en: Application Rejection Email Content
fa: درخواست همکاری فروش پذیرفته شد

en: Your license key is globally defined via <code>AFFILIATEWP_LICENSE_KEY</code> set in <code>wp-config.php</code>.<br />It cannot be modified from this screen.
fa: لطفا کلید مجوز خود را وارد کنید. برای به روز رسانی خودکار افزونه <a href="%s" target="_blank">پشتیبانی</a> نیاز به مجوز است.

en: Deactivate License
fa: غیرفعال کردن مجوز

en: Your license is valid!
fa: مجوز شما معتبر است!

en: Renew Your License
fa: تجدید مجوز شما

en: Your license has expired, renew today to continue getting updates and support!
fa: مجوز شما منقضی شده است، برای ادامه‌ی دریافت به‌روزرسانی و پشتیبانی، همین امروز آن را تجدید کنید!

en: Activate License
fa: فعال کردن مجوز

note: translators: Setting ID
en: The callback function used for the <strong>%s</strong> setting is missing.
fa: تابع پاسخ به تماس مورد استفاده برای تنظیمات <STRONG> %s </strong> از دست رفته است.

note: translators: 1: Payouts Service URL
en: <a href="%s" target="_blank">Learn more and view pricing.</a>
fa: با <a href="%s" target="_blank">شرایط استفاده</a> ما موافقت کنید

note: translators: Payouts Service name retrieved from the PAYOUTS_SERVICE_NAME constant
en: Reconnect to the %s.
fa: بازشماری آمار

note: translators: Support URL
en: Your license key is globally defined via <code>AFFILIATEWP_LICENSE_KEY</code> set in <code>wp-config.php</code>.<br />It cannot be modified from this screen.<br />An active license key is needed for automatic plugin updates and <a href="%s" target="_blank">support</a>.
fa: لطفا کلید مجوز خود را وارد کنید. برای به روز رسانی خودکار افزونه <a href="%s" target="_blank">پشتیبانی</a> نیاز به مجوز است.

note: translators: System Info screen URL
en: Debug mode is globally enabled via <code>AFFILIATE_WP_DEBUG</code> set in <code>wp-config.php</code>. This setting cannot be modified from this screen. Logs are kept in <a href="%s">Affiliates > Tools</a>.
fa: لطفا کلید مجوز خود را وارد کنید. برای به روز رسانی خودکار افزونه <a href="%s" target="_blank">پشتیبانی</a> نیاز به مجوز است.

en: General
fa: عمومی

en: Emails
fa: رایانامه

en: Misc
fa: متفرقه

note: translators: Affiliate username
en: Earnings have been successfully recounted for %s.
fa: ارجاع به‌درستی افزوده شد

note: translators: Affiliate username
en: Unpaid earnings have been successfully recounted for %s.
fa: ارجاع به‌درستی افزوده شد

note: translators: Affiliate username
en: Referrals have been successfully recounted for %s.
fa: ارجاع به‌درستی افزوده شد

note: translators: Affiliate username
en: Visits have been successfully recounted for %s.
fa: تنظیمات به‌درستی درون‌ریزی شد

en: No API consumers found.
fa: کاربری یافت نشد

en: Enter username
fa: نام کاربری معتبر نیست

en: Email
fa: رایانامه

en: First Name
fa: هفته‌ی گذشته

en: Last Name
fa: هفته‌ی گذشته

en: Rate Type
fa: نوع نرخ ارجاع

en: Earnings
fa: درآمد

en: Date Registered
fa: نام‌نویسی

en: Visit ID
fa: بازدیدها

en: Converted
fa: تبدیل شده

en: Referrer
fa: ارجاع‌ها

en: You do not have permission to export data.
fa: شما اجازه‌ی برون‌بری داده ندارید.

en: You do not have permission to import data.
fa: شما اجازه‌ی برون‌بری داده ندارید.

en: No new affiliates were imported.
fa: همکار فروشی یافت نشد.

note: translators: Plural affiliate number
en: Manage your affiliates.
fa: افزودن همکاران فروش

en: No new referrals were imported.
fa: هنوز هیچ ارجاعی ثبت نشده است

note: translators: Plural referrals number
en: Manage your referrals.
fa: ارجاع‌های پرداخت نشده

en: Please upload a valid .json file
fa: لطفا یک فایل  ‎.json معتبر بارگذاری کنید

en: Please upload a file to import
fa: برای درون‌ریزی، لطفا فایلی را بارگذاری کنید

en: The upgrade process is running, please be patient. This could take several minutes to complete while affiliate records are upgraded in batches of 100.
fa: فرآیند ارتقادهی در حال اجرا است، لطفا شکیبا باشید. این کار ممکن است چند دقیقه طول بکشد، در حالی که رکوردهای همکاران فروش در بسته‌های ۱۰۰ تایی در حال ارتقادهی هستند.

note: translators: Step number
en: Step %d running
fa: گام %d در حال اجرا

en: Export / Import
fa: برون‌بری / درون‌ریزی

en: Recount Stats
fa: بازشماری آمار

en: Migration Assistant
fa: دستیار کوچ

en: Debug Assistant
fa: دستیار کوچ

en: Recount Affiliate Stats
fa: بازشماری آمار همکار فروش

en: Use this tool to recount statistics for one or all affiliates.
fa: از این ابزار برای بازشماری آمار همکار فروش بهره گیرید.

en: Enter the name of the affiliate or begin typing to perform a search based on the affiliate&#8217;s name.
fa: نام همکار فروش را وارد کنید یا برای جستجوی بر اساس نام همکار فروش، آغاز به تایپ کردن کنید.

en: Recount
fa: بازشماری

en: Recount Campaigns
fa: بازشماری آمار

en: Use this tool to recount campaigns for one or all affiliates.
fa: از این ابزار برای بازشماری آمار همکار فروش بهره گیرید.

en: These tools assist in migrating affiliate and referral data from existing platforms.
fa: این ابزارها برای کوچ دادن داده‌های همکاران فروش و ارجاع‌ها از سکوهای موجود، به شما کمک می‌کنند.

en: User Accounts
fa: بازشماری

en: Use this tool to create affiliate accounts for each of your existing WordPress user accounts that belong to the selected roles below.
fa: آغاز به تایپ نام همکار فروش کنید، تا جستجو برای حساب کاربری مرتبط با آن انجام شود.

en: Create Affiliate Accounts for Users
fa: یک حساب همکاری فروش جدید ثبت کنید

en: Use this tool to migrate existing affiliate / referral data from Affiliates Pro to AffiliateWP.
fa: از این ابزار برای کوچ دادن داده‌های همکار فروش / ارجاع از Affiliates Pro به AffiliateWP استفاده کنید.

en: NOTE: This tool should only ever be used on a fresh install. If you have already collected affiliate or referral data, do not use this tool.
fa: <strong> توجه: </strong> این ابزار تنها روی یک نصب جدید باید استفاده شود. اگر پیش از این داده‌های همکار فروش یا ارجاع جمع‌آوری کرده‌اید، از این ابزار استفاده نکنید.

en: Migrate Data from Affiliates Pro
fa: کوچ دادن داده از Affiliates Pro

en: Use this tool to migrate existing affiliate accounts from WP Affiliate to AffiliateWP.
fa: از این ابزار برای کوچ دادن داده‌های همکار فروش / ارجاع از Affiliates Pro به AffiliateWP استفاده کنید.

en: Migrate Data from WP Affiliate
fa: کوچ دادن داده از Affiliates Pro

en: Export Affiliates
fa: ویرایش همکار فروش

en: Export affiliates to a CSV file.
fa: برون‌بری ارجاع‌ها به یک پرونده CSV.

en: All Statuses
fa: همه‌ی وضعیت‌ها

en: Export
fa: برون‌بری

en: Export Referrals
fa: برون‌بری ارجاع‌ها

en: Export referrals to a CSV file.
fa: برون‌بری ارجاع‌ها به یک پرونده CSV.

en: To search for an affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to export referrals for all affiliates.
fa: برای جستجوی یک همکار فروش، نام ورود به سیستم، نام، و یا نام خانوادگی او را وارد کنید. برای برون‌بری ارجاع‌های همه‌ی همکاران فروش، خالی بگذارید.

en: Export Payouts
fa: مجموع بازدیدکنندگان

en: Export payouts to a CSV file.
fa: برون‌بری ارجاع‌ها به یک پرونده CSV.

en: To search for an affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to export payouts for all affiliates.
fa: برای جستجوی یک همکار فروش، نام ورود به سیستم، نام، و یا نام خانوادگی او را وارد کنید. برای برون‌بری ارجاع‌های همه‌ی همکاران فروش، خالی بگذارید.

en: Export Visits
fa: ویرایش همکار فروش

en: Export visits to a CSV file.
fa: برون‌بری ارجاع‌ها به یک پرونده CSV.

en: Unconverted
fa: تبدیل شده

en: To search for an affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to export visits for all affiliates.
fa: برای جستجوی یک همکار فروش، نام ورود به سیستم، نام، و یا نام خانوادگی او را وارد کنید. برای برون‌بری ارجاع‌های همه‌ی همکاران فروش، خالی بگذارید.

en: Export Settings
fa: تنظیمات برون‌بری

en: Export the AffiliateWP settings for this site as a .json file. This allows you to easily import the configuration into another site.
fa: تنظیمات AffiliateWP برای این سایت را به شکل یک فایل  ‎.json برون‌بری کنید. این به شما امکان می‌دهد که تنظیمات را به سادگی وارد یک سایت دیگر کنید.

en: Import Settings
fa: درون‌ریزی تنظیمات

en: Import the AffiliateWP settings from a .json file. This file can be obtained by exporting the settings on another site using the form above.
fa: تنظیمات  AffiliateWP را از یک فایل  ‎.json درون‌ریزی کنید. این فایل را می‌توانید با برون‌بری تنظیمات از یک سایت دیگر توسط فرم بالا به دست آورید.

en: Import
fa: درون‌ریزی

en: Import Affiliates
fa: ویرایش همکار فروش

en: Import CSV
fa: درون‌ریزی

en: Affiliate Field
fa: همکار فروش: #%d %s

en: Process Import
fa: درون‌ریزی

en: Import Referrals
fa: برون‌بری ارجاع‌ها

en: Referral Field
fa: ارجاع‌ها

en: Use this tool to help debug referral tracking.
fa: از این ابزار برای کوچ دادن داده‌های همکار فروش / ارجاع از Affiliates Pro به AffiliateWP استفاده کنید.

en: Generate Coupons
fa: ایجاد URL

en: Invalid batch ID.
fa: رایانامه معتبر نیست

note: translators: Dismiss Notice link markup
en: Your database has been successfully upgraded. %s
fa: ارجاع به‌درستی افزوده شد

note: translators: Dismiss Notice link markup
en: Your database tables have been successfully upgraded. %s
fa: ارجاع به‌درستی افزوده شد

en: Affiliate Registration Status
fa: ثبت‌نام‌های همکار فروش

en: Not Registered
fa: نام‌نویسی

en: Affiliate Actions
fa: برو به تنظیمات AffiliateWP

en: Register
fa: نام‌نویسی

en: Disable Affiliate Email
fa: مجموع ارجاع‌های در انتظار

en: Affiliate Record
fa: نام همکار فروش

en: Affiliate Customer Record
fa: نام همکار فروش

en: Customer ID
fa: رایانامه

en: Primary Email
fa: رایانامه

en: Date Created
fa: ویژگی‌های تازه

en: No records found
fa: ارجاعی یافت نشد.

en: Affiliate record has been deleted.
fa: نمایه‌ی همکاری فروش شما به‌روز شد

en: Affiliate customer record has been deleted.
fa: درخواست حساب همکاری فروش شما رد شده است

en: Landing Page
fa: برگه فرود

en: Referring URL
fa: URL ارجاع‌دهنده

en: Direct traffic
fa: ترافیک مستقیم

en: No visits found.
fa: بازدیدی یافت نشد.

en: This screen provides access to your site&#8217;s visit history.
fa: این برگه دسترسی به تاریخچه‌ی ارجاع‌های سایت شما را فراهم می‌کند.

en: <strong>Referral ID</strong>: this is the ID of the referral that was created from this visit, if any.
fa: <strong>مرجع</strong>: این اشاره به شماره سفارش (یا مشابه آن) دارد که این ارجاع را ساخته است.

en: <strong>Context</strong>: this is the context of how the visit was generated, if set.
fa: <strong> پرداخت شده </strong> - این یک ارجاع است که به همکار فروش پرداخت شده است

en: <strong>IP</strong>: this is the IP address of the visitor.
fa: <strong> پرداخت شده </strong> - این یک ارجاع است که به همکار فروش پرداخت شده است

en: Searching Visits
fa: جستجو ارجاع‌ها

en: Visit records can be searched in several different ways:
fa: ارجاع‌ها را می‌توان از چندین راه مختلف جستجو کرد:

en: You can enter the visit&#8217;s ID number prefixed by &#8220;visit:&#8221;
fa: شما می‌توانید شماره شناسه همکار فروش را که با پیشوند «affiliate:‎» آمده وارد کنی

en: You can enter the referral&#8217;s ID number prefixed by &#8220;referral:&#8221;
fa: شما می‌توانید مرجع ارجاع را که با پیشوند «ref:‎» آمده وارد کنید

en: You can enter a visit context prefixed by &#8220;context:&#8221;
fa: شما می‌توانید متن ارجاع را که با پیشوند «context:‎» آمده وارد کنید

en: Rejected
fa: رد شده

en: Percentage (%)
fa: درصد (٪)

note: translators: Currency name
en: Flat %s
fa: تخت %s

en: Affiliate URLs
fa: همکاران فروش

en: Statistics
fa: آمار

en: Cheatin&#8217; huh?
fa: حقه می‌زنید. آره؟

en: Invalid username
fa: نام کاربری معتبر نیست

en: No such user
fa: چنین کاربری نیست

en: Please enter a password
fa: لطفا یک گذرواژه وارد کنید

en: Incorrect username or password
fa: گذرواژه نادرست است

en: Please select your country of residence
fa: لطفا با شرایط استفاده‌ی ما موافقت کنید

en: Please select your account type
fa: لطفا نام خود را وارد کنید

en: Please enter your business name
fa: لطفا نام خود را وارد کنید

en: Please enter your first name
fa: لطفا نام خود را وارد کنید

en: Please enter your last name
fa: لطفا نام خود را وارد کنید

en: Invalid account email
fa: رایانامه‌ی پرداخت معتبر نیست

en: Please select your day of birth
fa: لطفا نام خود را وارد کنید

en: Please select your month of birth
fa: لطفا نام خود را وارد کنید

en: Please select your year of birth
fa: لطفا با شرایط استفاده‌ی ما موافقت کنید

en: Please agree to our terms of use
fa: لطفا با شرایط استفاده‌ی ما موافقت کنید

en: Unpaid Referral Earnings
fa: درآمدهای ارجاعی پرداخت نشده

en: Pending Referral Earnings
fa: درآمد ارجاعی در انتظار

en: Rejected Referral Earnings
fa: درآمدهای ارجاعی مردود

en: Paid Referral Earnings
fa: درآمدهای ارجاعی پرداخت شده

en: Please enter a valid website URL
fa: لطفا یک گذرواژه وارد کنید

en: Username already taken
fa: نام کاربری قبلا گرفته شده

en: Email address already taken
fa: رایانامه قبلا گرفته شده

en: Passwords do not match
fa: گذرواژه هم‌خوانی ندارد

en: Nice try honey bear, don&#8217;t touch our honey
fa: زحمت کشیدی آقا خرسه، به عسل ما دست نزن

en: You are already registered as an affiliate
fa: شما در حال حاضر به عنوان همکار فروش نام‌نویسی کرده‌اید

en: Please enter your name
fa: لطفا نام خود را وارد کنید

en: Please enter a website URL
fa: لطفا یک گذرواژه وارد کنید

en: Please enter your payment email
fa: لطفا نام خود را وارد کنید

en: Add as Affiliate
fa: افزودن همکار فروش

en: Add the user as an affiliate.
fa: ثبت خودکار کاربران به عنوان همکار فروش

en: Converted Visits
fa: بازدیدهای تبدیل‌شده

en: Unconverted Visits
fa: بازدیدهای تبدیل‌نشده

note: translators: Affiliate username
en: An affiliate with the username "%s" has been created.
fa: درخواست همکاری فروش شما در %s پذیرفته شده است!

en: The affiliate account could not be added.
fa: حساب همکاری فروش شما فعال نیست

en: The affiliate was updated successfully.
fa: همکار فروش به درستی به‌روز شد

en: The affiliate account could not be updated.
fa: حساب همکاری فروش شما فعال نیست

en: Are you sure you want to delete this affiliate and all its data?
fa: آیا مطمئن هستید که می خواهید فایل پرداخت تولید کنید؟ همه‌ی ارجاعات به عنوان پرداخت شده نشان خواهند خورد.

en: The affiliate account has been successfully deleted.
fa: همکار فروش به‌درستی پاک شد

en: The affiliate account could not be deleted.
fa: درخواست حساب همکاری فروش شما رد شده است

note: translators: Number of affiliates
en: Number of affiliates: %d
fa: همکار فروشی یافت نشد.

en: AffiliateWP is not installed
fa: کوچ AffiliateWP

note: translators: License status
en: License status is: %s
fa: تنظیمات مجوز

note: translators: Enabled or Disabled (translated)
en: Affiliates require approval: %s
fa: نیازمند تأیید

note: translators: None or comma-separated list of enabled integrations
en: Integrations: %s
fa: یکپارچگی

note: translators: Global referral rate
en: Global referral rate: %s
fa: نوع نرخ ارجاع همکار فروش

note: translators: Global referral rate type
en: Global referral rate type: %s
fa: نوع نرخ ارجاع همکار فروش

note: translators: Currency label
en: Currency: %s
fa: واحد پول

note: translators: Referral variable
en: Referral variable: %s
fa: متغیر ارجاع

note: translators: Referral URL example with affiliate ID
en: Referral URL (ID): %s
fa: URL ارجاع

note: translators: Referral URL example with affiliate username
en: Referral URL (Username): %s
fa: مولد URL ارجاع

note: translators: Affiliate Area page URL
en: Affiliate Area URL: %s
fa: ناحیه‌ی همکاری فروش

note: translators: Terms of Use URL
en: Terms of Use URL: %s
fa: شرایط استفاده

note: translators: Affiliates count
en: Total Affiliates: %s
fa: ویرایش همکار فروش

note: translators: Creatives count
en: Total Creatives: %s
fa: ویرایش همکار فروش

note: translators: Customers count
en: Total Customers: %s
fa: مجموع بازدیدکنندگان

note: translators: Payouts count
en: Total Payouts: %s
fa: مجموع بازدیدکنندگان

note: translators: Referrals count
en: Total Referrals: %s
fa: مجموع ارجاع‌های پرداخت شده

note: translators: Sales count
en: Total Sales: %s
fa: ویرایش همکار فروش

note: translators: Visits count
en: Total Visits: %s
fa: مجموع بازدیدکنندگان

en: The creative could not be created.
fa: ارجاع تازه

en: The creative was successfully updated.
fa: همکار فروش به درستی افزوده شد

en: The creative was successfully deleted.
fa: همکار فروش به درستی افزوده شد

note: translators: Number of creatives
en: Number of creatives: %d
fa: ارجاعی یافت نشد.

note: translators: Customer ID
en: A customer with the ID %d has been successfully created.
fa: ارجاع تازه

en: The customer could not be created.
fa: ارجاع تازه

en: The customer was successfully updated.
fa: همکار فروش به درستی افزوده شد

en: The customer could not be updated.
fa: ارجاع تازه

en: The customer was successfully deleted.
fa: همکار فروش به درستی افزوده شد

en: The customer could not be deleted.
fa: ارجاع تازه

note: translators: Number of customers
en: Number of customers: %d
fa: بازدیدی یافت نشد.

en: Are you sure you want to overwrite this payout's referrals?
fa: آیا مطمئن هستید که می خواهید فایل پرداخت تولید کنید؟ همه‌ی ارجاعات به عنوان پرداخت شده نشان خواهند خورد.

en: The supplied affiliate ID or username is invalid and has been ignored.
fa: شناسه کاربری همکار فروش. این را نمی‌توان تغییر داد.

note: translators: Payout ID
en: Payout #%d has been updated successfully.
fa: همکار فروش به درستی به‌روز شد

note: translators: Referral ID
en: A referral with the ID "%d" has been created.
fa: ارجاع تازه

en: The referral could not be added.
fa: ارجاع تازه

en: The referral was updated successfully.
fa: ارجاع به‌درستی به‌روز شد

en: The referral could not be updated
fa: ارجاع تازه

en: The referral has been successfully deleted.
fa: ارجاع به‌درستی افزوده شد

en: The referral could not be deleted.
fa: ارجاع تازه

note: translators: Number of referrals
en: Number of referrals: %d
fa: هنوز هیچ ارجاعی ثبت نشده است

en: The visit was successfully created.
fa: تنظیمات به‌درستی درون‌ریزی شد

en: The visit could not be created.
fa: ارجاع تازه

en: The visit was updated successfully.
fa: همکار فروش به درستی به‌روز شد

note: translators: Number of visits
en: Number of visits: %d
fa: بازدیدی یافت نشد.

en: Invalid affiliate
fa: افزودن همکار فروش

en: No coupons were found.
fa: کاربری یافت نشد

en: Creative
fa: غیرفعال

en: A new affiliate has registered on your site,
fa: هنوز همکار فروشی ثبت‌نام نکرده است

note: translators: Affiliate display name
en: Name: %s
fa: نام:

note: translators: Affiliate name
en: Congratulations %s!
fa: تبریک %s!

note: translators: Login URL
en: Log into your affiliate area at %s
fa: به ناحیه همکاری فروش خود در %s وارد شوید

note: translators: Affiliate name
en: Hi %s!
fa: نسخه %s

note: translators: 1: Formatted referral amount, 2: Home URL
en: You have been awarded a new referral of %1$s on %2$s!
fa: شما یک ارجاع تازه از %s در %s پاداش گرفتیدن!

note: translators: Login URL
en: log into your affiliate area to view your earnings or disable these notifications: %s
fa: برای دیدن درآمد خود یا غیرفعال کردن این آگاه‌سازی‌ها، وارد ناحیه‌ی همکاری فروش خود شوید: %s

en: The website of the affiliate
fa: همکار فروشی ثبت‌نام نکرده

en: The reason an affiliate was rejected
fa: درخواست همکار فروش رد شد

en: The amount of a given referral
fa: میزان ارجاع، مانند 15.

en: Your site name
fa: نام شما

en: The affiliate&#8217;s referral URL
fa: نوع نرخ ارجاع همکار فروش

en: The affiliate&#8217;s ID
fa: شناسه همکار فروش

en: The affiliate&#8217;s referral rate
fa: نوع نرخ ارجاع همکار فروش

en: The name of the campaign associated with the referral (if any)
fa: وضعیت ارجاع را انتخاب کنید.

en: The affiliate registration coupon (if any)
fa: هنوز همکار فروشی ثبت‌نام نکرده است

en: Total
fa: جمع کل

en: Allow Referrals
fa: ارجاع‌ها

en: Enable affiliate referral creation for this form
fa: نوع نرخ ارجاع همکار فروش

en: Select the referral type for this form.
fa: نوع نرخ ارجاع همکار فروش

en: Enable referrals on all Contact Form 7 forms
fa: نوع نرخ ارجاع همکار فروش

en: Enable referrals for specific Contact Form 7 forms
fa: نوع نرخ ارجاع همکار فروش

note: translators: 1: Form title, 2: Form ID
en: Referral type for %1$s (Form ID: %2$d)
fa: ارجاع # %d برای %s ثبت‌شده برای %s

note: translators: 1: Referral link, 2: Amount, 3: Affiliate Name, 4: Affiliate ID
en: Referral %1$s for %2$s recorded for %3$s (ID: %4$d).
fa: ارجاع # %d برای %s ثبت‌شده برای %s

en: Affiliate Discount?
fa: تخفیف همکاران فروش؟

en: If you would like to connect this discount to an affiliate, enter the name of the affiliate it belongs to.
fa: اگر می‌خواهید این تخفیف را به یک همکار فروش مرتبط کنید، نام همکار فروش مربوطه را وارد کنید.

en: Disable Renewal Referrals
fa: ارجاع‌های تازه

en: Disable Referrals on Upgrades
fa: مجموع ارجاع‌های در انتظار

en: Affiliate Rates:
fa: نام همکار فروش

note: translators: EDD singular category label
en: The referral rate for this %s category.
fa: نوع نرخ ارجاع همکار فروش

en: Affiliate coupon?
fa: تخفیف همکاران فروش؟

en: If you would like to connect this coupon to an affiliate, enter the name of the affiliate it belongs to.
fa: اگر می‌خواهید این تخفیف را به یک همکار فروش مرتبط کنید، نام همکار فروش مربوطه را وارد کنید.

en: Referral description
fa: تنظیمات ارجاع

note: translators: 1: Referral ID, 2: Formatted referral amount, 3: Affiliate name, 4: Referral affiliate ID
en: AffiliateWP: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s (ID: %4$d).
fa: ارجاع # %d برای %s ثبت‌شده برای %s

note: translators: 1: Referral ID, 2: Formatted referral amount, 3: Affiliate name
en: AffiliateWP: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s
fa: ارجاع # %d برای %s ثبت‌شده برای %s

note: translators: 1: Referral ID, 2: Formatted referral amount, 3: Affiliate name
en: AffiliateWP: Referral #%1$d for %2$s for %3$s rejected
fa: ارجاع # %d برای %s ثبت‌شده برای %s

en: Custom Amount
fa: مقدار

note: translators: 1: Referral ID, 2: Formatted referral amount, 3: Affiliate name
en: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s
fa: ارجاع # %d برای %s ثبت‌شده برای %s

en: Enable affiliate referral creation for this donation form
fa: نوع نرخ ارجاع همکار فروش

en: Affiliate Rate
fa: نام همکار فروش

note: translators: 1: Referral ID, 2: Formatted referral amount, 3: Affiliate name, 4: Referral affiliate ID
en: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s (ID: %4$d).
fa: ارجاع # %d برای %s ثبت‌شده برای %s

en: Referral #%d for %s for %s rejected
fa: ارجاع # %d برای %s ثبت‌شده برای %s

en: Allow referrals
fa: مجموع ارجاع‌های در انتظار

en: Affiliate Coupon
fa: تخفیف همکاران فروش؟

note: translators: 1: Referral link, 2: Amount, 3: Affiliate Name
en: Referral %1$s for %2$s recorded for %3$s
fa: ارجاع # %d برای %s ثبت‌شده برای %s

en: Affiliate Data
fa: نام همکار فروش

note: translators: Referral ID
en: Referral #%d completed
fa: ارجاع به‌درستی به‌روز شد

note: translators: Referral ID
en: LifterLMS Referral #%d updated successfully.
fa: ارجاع به‌درستی به‌روز شد

note: translators: Referral ID
en: Referral #%d created successfully.
fa: ارجاع به‌درستی به‌روز شد

en: Referral failed to be created.
fa: ارجاع تازه

note: translators: Referral ID
en: Referral #%d updated successfully.
fa: ارجاع به‌درستی به‌روز شد

note: translators: Referral ID
en: Pending referral #%d created successfully.
fa: ارجاع به‌درستی به‌روز شد

en: LifterLMS Referral failed to be created.
fa: ارجاع تازه

en: Affiliate Discount
fa: تخفیف همکاران فروش؟

en: Referral Details
fa: تنظیمات ارجاع

en: Disable Referrals
fa: مجموع ارجاع‌های در انتظار

note: translators: Product type
en: Enable %s Referral Rate
fa: نرخ ارجاع

note: translators: Product type
en: %s Referral Rate
fa: نرخ ارجاع

note: translators: Product type
en: Enter a referral rate for this %s
fa: نوع نرخ ارجاع همکار فروش

note: translators: Referral ID
en: Referral #%d rejected
fa: ارجاع # %d برای %s ثبت‌شده برای %s

en: Disable referrals on this membership
fa: مجموع ارجاع‌های در انتظار

en: Enable affiliate referral creation for this form?
fa: نوع نرخ ارجاع همکار فروش

en: Please enter your email address
fa: لطفا نام خود را وارد کنید

en: Please enter a valid email address
fa: لطفا یک گذرواژه وارد کنید

en: Pending PayPal referral
fa: مجموع ارجاع‌های در انتظار

en: Affiliate Settings
fa: برو به تنظیمات AffiliateWP

note: translators: Referral rate
en: The membership-level referral rate, such as 20 for 20%%. Affiliate-level referral rates will override this value. If left blank, the site default value of %s will be used.
fa: نرخ ارجاع، مانند 20 برای 20٪. اگر خالی بگذارید، مقدار پیش‌فرض سایت استفاده خواهد شد.

en: Disable referrals on this subscription level.
fa: مجموع ارجاع‌های در انتظار

note: translators: 1: Referral link, 2: Amount, 3: Affiliate Name
en: Referral %1$s updated. Amount %2$s recorded for %3$s
fa: ارجاع # %d برای %s ثبت‌شده برای %s

en: Affiliate Rate Type
fa: نام همکار فروش

en: Earnings can be based on either a percentage or a flat rate amount.
fa: آیا ارجاع‌ها بیاد مبتنی بر نرخ ثابت باشد یا درصدی؟

en: Disable referrals
fa: مجموع ارجاع‌های در انتظار

en: Referral rate (optional)
fa: تنظیمات ارجاع

en: Disable referrals for this product variation
fa: مجموع ارجاع‌های در انتظار

en: AffiliateWP settings for the My Account page.
fa: آمار همکار فروش بازشماری شد!

en: Affiliate Area Link
fa: ناحیه‌ی همکاری فروش

en: The referral rate for this category.
fa: نوع نرخ ارجاع همکار فروش

en: Affiliate Referral
fa: نام همکار فروش

en: Referral type
fa: نرخ ارجاع

en: Total Field
fa: مجموع بازدیدکنندگان

en: Customer Email
fa: رایانامه

en: US Dollar
fa: دلار آمریکا ($)

en: Argentine Peso
fa: پزوی مکزیک ($)

en: Australian Dollar
fa: Australian Dollars (&#36;)

en: Brazilian Real
fa: رئال برزیل (R&#36;)

en: Canadian Dollar
fa: دلار کانادا ($)

en: Chilean Peso
fa: پزو فیلیپین

en: Czech Koruna
fa: کرون چک

en: Danish Krone
fa: کرون دانمارک

en: Hong Kong Dollar
fa: دلار هنگ کنگ ($)

en: Hungarian Forint
fa: فورینت مجارستان

en: Icelandic Krona
fa: کرون سوئد

en: Indian Rupee
fa: روپیه هند (₹)

en: Israeli Shekel
fa: شکل اسرائیل (₪)

en: Iranian Rial
fa: رئال برزیل (R&#36;)

en: Japanese Yen
fa: ین ژاپن (¥)

en: Malaysian Ringgit
fa: رینگیت مالزی

en: Mexican Peso
fa: پزوی مکزیک ($)

en: Norwegian Krone
fa: کرون نروژ

en: New Zealand Dollar
fa: دلار نیوزیلند ($)

en: Pakistani Rupee
fa: روپیه هند (₹)

en: Philippine Peso
fa: پزو فیلیپین

en: Polish Zloty
fa: زلوتی لهستان

en: Pounds Sterling
fa: پوند (£)

en: Russian Ruble
fa: روبل روسیه

en: Singapore Dollar
fa: دلار سنگاپور ($)

en: Swedish Krona
fa: کرون سوئد

en: Swiss Franc
fa: فرانک سوئیس

en: Taiwan New Dollar
fa: دلار جدید تایوان

en: Thai Baht
fa: بات تایلند (฿)

en: Turkish Lira
fa: لیره ترکیه (₺)

en: Referral Count
fa: نرخ ارجاع

en: Visit Count
fa: بازدیدها

en: Affiliate Email
fa: مجموع ارجاع‌های در انتظار

en: Affiliate Username
fa: نام همکار فروش

en: Affiliate First/Full Name
fa: نام همکار فروش

en: Affiliate Last Name
fa: نام همکار فروش

en: United States
fa: نام همکار فروش

en: Argentina
fa: پزوی مکزیک ($)

en: Australia
fa: Australian Dollars (&#36;)

en: Brazil
fa: رئال برزیل (R&#36;)

en: Hong Kong
fa: دلار هنگ کنگ ($)

en: Malaysia
fa: رینگیت مالزی

en: Mexico
fa: پزوی مکزیک ($)

en: New Zealand
fa: دلار نیوزیلند ($)

en: Singapore
fa: دلار سنگاپور ($)

en: Manual Payout
fa: ارجاع‌های تازه

en: Invalid affiliate account
fa: یک حساب همکاری فروش جدید ثبت کنید

en: Invalid Payouts Service account
fa: مجموع بازدیدکنندگان

en: No referrals within the specified date range
fa: ارجاع تازه

en: Affiliate user account deleted
fa: حساب همکار فروش غیرفعال شد

en: Add User & Affiliate
fa: افزودن همکار فروش

en: An affiliate already exists for this username.
fa: نوع نرخ ارجاع همکار فروش

en: View Affiliate
fa: همکار فروش جدید

en: Please enter a valid URL for this site
fa: لطفا یک گذرواژه وارد کنید

en: Coupon Code
fa: پیگیری کد کوپن

en: Referral Graphs
fa: ارجاع‌ها

en: Referral Payouts
fa: نرخ ارجاع

en: You have not made any referrals yet.
fa: شما هنوز هیچ بازدیدی دریافت نکرده‌اید.

en: Profile Settings
fa: تنظیمات نمایه

en: Your Payment Email
fa: ایمیل پرداخت شما

en: Notification Settings
fa: برو به تنظیمات AffiliateWP

en: Enable New Referral Notifications
fa: فعال کردن آگاه‌سازی ارجاع‌های تازه

en: Save Profile Settings
fa: ذخیره‌ی تنظیمات نمایه

en: Commission Rate
fa: نرخ کمیسیون

note: translators: Affiliate ID
en: Your affiliate ID is: <strong>%s</strong>
fa: شناسه‌ی همکاری فروش شما: <strong>%d</strong>

note: translators: Affiliate username
en: Your affiliate username is: <strong>%s</strong>
fa: شناسه‌ی همکاری فروش شما: <strong>%s</strong>

note: translators: Affiliate referral URL
en: Your referral URL is: <strong>%s</strong>
fa: URL ارجاع شما: <strong>%s</strong>

en: Referral URL Generator
fa: مولد URL ارجاع

en: Enter any URL from this website in the form below to generate a referral link!
fa: یک آدرس در این وب‌سایت وارد کنید تا یک پیوند ارجاعی برای آن ایجاد شود!

en: Page URL
fa: URL برگه

en: Referral URL
fa: URL ارجاع

en: (now copy this referral link and share it anywhere)
fa: (اکنون این پیوند ارجاع را کپی کنید و آن را در هر جا که می‌خواهید به اشتراک بگذارید)

en: Generate URL
fa: ایجاد URL

en: Referral URL Visits
fa: بازدیدهای URL ارجاع

en: Visit converted: %s
fa: تبدیل شده

en: You have not received any visits yet.
fa: شما هنوز هیچ بازدیدی دریافت نکرده‌اید.

en: Your affiliate account is pending approval
fa: حساب همکاری فروش شما در انتظار تأیید است

en: Your affiliate account is not active
fa: حساب همکاری فروش شما فعال نیست

en: Your affiliate account request has been rejected
fa: درخواست حساب همکاری فروش شما رد شده است

en: Your affiliate profile has been updated
fa: نمایه‌ی همکاری فروش شما به‌روز شد

en: Log into your account
fa: به حساب کاربری خود وارد شوید

en: Remember Me
fa: مرا به یاد بسپار

en: Lost your password?
fa: گذرواژه را فراموش کرده‌اید؟

en: The affiliate area is available only for registered affiliates.
fa: ناحیه‌ی همکاری در فروش تنها برای همکاران ثبت‌نام کرده در دسترس است.

en: You have subscribed successfully.
fa: همکار فروش به درستی به‌روز شد

en: Payout Settings
fa: تنظیمات برون‌بری

en: March
fa: جستجو

en: September
fa: مرا به یاد بسپار

en: December
fa: مرا به یاد بسپار

en: Account Type
fa: رایانامه‌ی حساب

en: Personal Account
fa: بازشماری

en: Business Account
fa: بازشماری

en: Your Business Name
fa: نام شما

en: Your First Name
fa: هفته‌ی گذشته

en: Your Last Name
fa: نام شما

en: Your Email
fa: رایانامه

en: Month
fa: این ماه

en: Year
fa: امسال

en: Register a new affiliate account
fa: یک حساب همکاری فروش جدید ثبت کنید

en: Payment Email Address
fa: نشانی رایانامه‌‌ی پرداخت

en: Confirm Password
fa: تکرار گذرواژه

en: Foo Affiliate account banned
fa: حساب همکار فروش فعال شد

[ctx: affiliates]
en: Reports
fa: گزارش‌ها

[ctx: Dashboard widget]
en: Earnings
fa: درآمد

[ctx: Dashboard widget]
en: Referrals
fa: ارجاع‌ها

[ctx: Conversions column table header]
en: Conversions
fa: نرخ تبدیل

[ctx: Affiliate column table header]
en: Affiliate
fa: همکار فروش

[ctx: Earnings column table header]
en: Earnings
fa: درآمد

[ctx: Referrals column table header]
en: Referrals
fa: ارجاع‌ها

[ctx: Visits column table header]
en: Visits
fa: بازدیدها

[ctx: Converted column table header]
en: Converted
fa: تبدیل شده

[ctx: Amount column table header]
en: Amount
fa: مقدار

[ctx: Description column table header]
en: Description
fa: توضیحات

[ctx: Status column table header]
en: Status
fa: وضیعت

[ctx: Actions column table header]
en: Actions
fa: کارها

[ctx: Paid earnings column table header]
en: Paid earnings
fa: درآمد پرداخت شده

[ctx: Paid earnings this month column table header]
en: Paid earnings this month
fa: درآمد پرداخت شده‌ی این ماه

[ctx: Paid earnings today column table header]
en: Paid earnings today
fa: سود پرداخت شده‌ی امروز

[ctx: Unpaid referrals column table header]
en: Unpaid referrals
fa: ارجاع‌های پرداخت نشده

[ctx: Unpaid referrals this month column table header]
en: Unpaid referrals this month
fa: ارجاع‌های پرداخت نشده‌ی این ماه

[ctx: Unpaid referrals today column table header]
en: Unpaid referrals today
fa: ارجاع‌های پرداخت نشده‌ی امروز

[ctx: Unpaid earnings column table header]
en: Unpaid earnings
fa: سود پرداخت نشده

[ctx: Unpaid earnings this month]
en: Unpaid earnings this month
fa: سود پرداخت نشده‌ی این ماه

[ctx: Unpaid earnings today column table header]
en: Unpaid earnings today
fa: سود پرداخت نشده‌ی امروز

[ctx: payouts]
en: All
fa: همه

[ctx: payouts]
en: Reports
fa: گزارش‌ها

[ctx: payout]
en: Amount
fa: مقدار

[ctx: payout]
en: Status
fa: وضیعت

[ctx: payout]
en: Date
fa: تاریخ

[ctx: payout]
en: Paid
fa: پرداخت شده

[ctx: payout owner ID]
note: translators: Payout owner ID
en: (User ID: %d)
fa: شناسه کاربر

[ctx: Total amount for a Payouts Service payout]
en: Total
fa: جمع کل

[ctx: visit]
en: Date
fa: تاریخ

[ctx: referrals]
en: Reports
fa: گزارش‌ها

[ctx: visits]
en: Reports
fa: گزارش‌ها

[ctx: date filter]
en: From
fa: از

[ctx: date filter]
en: To
fa: تا

[ctx: license status]
en: Invalid
fa: رایانامه معتبر نیست

[ctx: direct traffic]
en: Direct
fa: ترافیک مستقیم
