AffiliateWP - en to ru translation catalogue (1415 entries)

en: AffiliateWP Requirements
ru: Регистрации Партнеров

en: Nonce verification failed
ru: Ошибка проверки

en: Error
ru: Ошибка

en: User ID Required
ru: Требуется ID пользователя

note: translators: 1: Generate, regenerate, or revoke
en: You do not have permission to %s API keys for this user.
ru: У вас нет разрешения на %s API ключей для этого пользователя.

en: Whether to include a modified user object in the response.
ru: Включать ли измененный пользовательский объект в ответ.

en: Whether to include the affiliate meta in the response.
ru: Следует ли включать партнерскую мета-информацию в ответ.

en: The affiliate ID or array of IDs to query for.
ru: ID партнера или множество ID для обработки.

en: The user ID or array of IDs to query payouts for.
ru: Идентификатор пользователя или массив ID для запроса на выплату.

en: Affiliate ID or array of IDs to exclude from the query.
ru: Идентификатор филиала или множество ID, чтобы исключить из запроса.

en: Terms to search for affiliates. Accepts an affiliate ID or a string.
ru: Условия, чтобы искать партнеров. Принимает идентификатор партнера или последовательность.

en: The affiliate status. Accepts 'active', 'inactive', 'pending', or 'rejected'.
ru: Статус партнера. Принимает 'active', 'inactive', 'pending', or 'rejected'.

en: Affiliates table column to order by.
ru: Столбец таблицы партнеров для сортировки.

en: The date array or string to query affiliate registrations within.
ru: Дата выбора или строка для запроса партнерской регистрации.

en: Use any get_affiliates() arguments to modify the response.
ru: Используйте любой get_affiliates () аргументы, чтобы изменить ответ.

en: The unique affiliate ID.
ru: Уникальный ID Партнера.

en: ID for the user account associated with the affiliate.
ru: ID учетной записи пользователя привлеченного партнером.

en: The affiliate rate.
ru: Ставка Партнера.

en: The affiliate rate, as it exists in the database
ru: Ставка вознаграждения партнера, если существует в БД

en: The affiliate rate, as inherited from global settings.
ru: Партнерская ставка, наследованная из глобальных настроек.

en: The affiliate rate type
ru: Вид партнерской ставки

en: The affiliate rate type, as it exists in the database
ru: Тип вознаграждения партнера, если существует в БД

en: The affiliate rate type, as inherited from global settings.
ru: Тип ставки партнера, наследовано из глобальных настроек.

en: The affiliate flat rate basis.
ru: Ставка Партнера.

en: The affiliate flat rate basis, as it exists in the database
ru: Ставка вознаграждения партнера, если существует в БД

en: The affiliate flat rate basis, as inherited from global settings.
ru: Партнерская ставка, наследованная из глобальных настроек.

en: The affiliate payment email address.
ru: Платежный email партнера.

en: The affiliate payment email address, as it exists in the database
ru: Платежный email партнера, если есть в БД

en: The affiliate payment email address, as inherited from the user email address.
ru: Платежный email партнера, наследованный из глобальных настроек.

en: The affiliate status.
ru: Статус Партнера.

en: Unpaid affiliate earnings.
ru: Невыплаченное партнерское вознаграждение.

en: Affiliate earnings.
ru: Вознаграждение партнерам.

en: The number of paid referrals associated with the affiliate.
ru: Количество оплаченных рефералов привлеченных партнером.

en: The number of visits associated with the affiliate.
ru: Количество визитов ассоциированных с партнером.

en: The date the affiliate was registered.
ru: Дата регистрации партнера.

en: The affiliate ID the campaign belongs to.
ru: Идентификационный номер (ID) Партнера. Его нельзя изменить.

en: The number of referrals recorded against the campaign.
ru: Количество рефералов, связанных с партнером.

en: The unique hash for this campaign.
ru: Связанные кампании.

en: Campaigns view column to order by.
ru: Столбец таблицы Creatives, для сортировки.

en: Use any get_campaigns() arguments to modify the response.
ru: Используйте любой get_creatives () аргументы, чтобы изменить ответ.

en: The creative ID or array of IDs to query for.
ru: ID баннера или диапазон для запроса.

en: The creative status. Accepts 'active' or 'inactive'.
ru: Статус баннера. Принимает 'active' or 'inactive'.

en: Creatives table column to order by.
ru: Столбец таблицы Creatives, для сортировки.

en: Use any get_creatives() arguments to modify the response.
ru: Используйте любой get_creatives () аргументы, чтобы изменить ответ.

en: The unique creative ID.
ru: Уникальный ID баннера.

en: Name of the creative.
ru: Название баннера.

en: Description for the creative.
ru: Описание для баннера.

en: URL the creative points to.
ru: URL путь баннера.

en: Text for the creative.
ru: Текст для баннера.

en: ID of the media library image associated with the creative
ru: ID медиафайла который связан с баннером

en: The creative status.
ru: Статус баннера.

en: The date the creative was created.
ru: Дата создания баннера.

en: Whether to include the customer meta in the response.
ru: Следует ли включать партнерскую мета-информацию в ответ.

en: The customer ID or comma-separated list of IDs to query for.
ru: ID баннера или диапазон для запроса.

en: The user ID or comma-separated list of IDs to query customers for.
ru: Идентификатор пользователя или массив ID для запроса на выплату.

en: The customer email or array of emails to query customers for.
ru: Идентификатор пользователя или массив ID для запроса на выплату.

en: Customers table column to order by.
ru: Выплаты столбце таблицы в порядке.

en: The date array or string to query customers within.
ru: Массив или строка даты для запроса выплат внутри.

en: Use any get_customers() arguments to modify the response.
ru: Используйте любые аргументы get_visits() для изменения ответа.

en: The unique customer ID.
ru: Идентификатор уникального визита.

en: The affiliate user ID associated with the customer.
ru: ID партнера ассоциированного с выплатой.

en: Customer first name.
ru: Пожалуйста, введите свое имя

en: Customer last name.
ru: Пользовательские данные реферала.

en: Customer email.
ru: Email покупателю

en: Customer IP address.
ru: IP-адрес посетителя.

en: The date the customer was created.
ru: Дата создания баннера.

en: The payout ID or array of IDs to query for.
ru: ID или диапазон ID выплат для запроса.

en: The affiliate ID or array of IDs to query payouts for.
ru: ID партнера ли несколько ID для создания запроса на выплату.

en: Referral ID or array of referral IDs to retrieve payouts for.
ru: Реферальный идентификатор или массив идентификаторов ссылок для получения выплаты по.

en: Payout amount (float) or min/max range (array) to retrieve payouts for.
ru: Сумма выплат (поплавок) или мин/макс диапазон (массив) для получения выплаты по.

en: Comparison operator used with 'amount'. Accepts '>', '<', '>=', '<=', '=', or '!='.
ru: Оператор сравнения, который используется с "сумма". Принимает '>', '<', '>=', '<=', '=', или '!='.

en: ID or array of IDs for users who generated payouts. Default empty.
ru: Идентификатор или массив идентификаторов для пользователей, которые генерируются выплаты. По умолчанию пустые.

en: The payout status. Accepts 'paid' or 'failed'.
ru: Статус выплат. Можно "оплачено" или "не удалось".

en: Payouts table column to order by.
ru: Столбец выплат для сортировки.

en: The date array or string to query payouts within.
ru: Массив или строка даты для запроса выплат внутри.

en: Use any get_payouts() arguments to modify the response.
ru: Использовать любые get_payouts() аргументы, чтобы изменить ответ.

en: The unique payout ID.
ru: Уникальный идентификатор выплаты.

en: The affiliate ID associated with the payout.
ru: ID партнера ассоциированного с выплатой.

en: ID of the user who generated the payout.
ru: Идентификатор пользователя, который создал запрос на выплату.

en: The number of referrals associated with the affiliate.
ru: Количество рефералов, связанных с партнером.

en: Total referrals amount for the payout.
ru: Итоговая сумма по рефералам к выплате.

en: Method used to process the payout.
ru: Метод, используемый для обработки выплаты.

en: The payout status.
ru: Состояние выплаты.

en: The date the payout was generated.
ru: Дата создания выплаты.

en: The referral ID or array of IDs to query for.
ru: Реферал ID или массив идентификаторов для запроса.

en: Reference information (product ID) for the referral.
ru: Справочная информация (код продукта) для передачи.

en: The context under which the referral was created (integration).
ru: Контекст, под которым реферал был создан (интеграции).

en: The associated campaign.
ru: Связанные кампании.

en: The referral status or array of statuses.
ru: Статус передачи или массив статусов.

en: Referrals table column to order by.
ru: Столбец в порядке таблицы ссылок.

en: A referral ID or the search string to query for referrals with.
ru: Реферал-ID или строку поиска для запроса ссылки с.

en: The date array or string to query referrals within.
ru: Дата массива или строки запроса ссылки внутри.

en: The parent referral ID or array of IDs to query for.
ru: Реферал ID или массив идентификаторов для запроса.

en: Use any get_referrals() arguments to modify the response.
ru: Используйте любой get_creatives () аргументы, чтобы изменить ответ.

en: The unique referral ID.
ru: Уникальный ID реферала.

en: ID for the affiliate account associated with the referral.
ru: ID партнера ассоциированного с рефералом.

en: ID for the visit associated with the referral.
ru: ID визита связанного с рефералом.

en: Referral description.
ru: Описание реферала.

en: The referral status.
ru: Статус реферала.

en: Referral amount.
ru: Реферальная ставка.

en: Currency for the referral amount.
ru: Валюта для реферальной ставки.

en: Custom referral data.
ru: Пользовательские данные реферала.

en: Context under which the referral was generated (usually the ontegration).
ru: Контекст, под которым реферал был сгенерирован (обычно ontegration).

en: Campaign associated with the referral.
ru: Кампании, связанные с рефералом.

en: Referral reference (usually a link to a specific sale).
ru: Ссылка реферала (обычно ссылка на конкретные продажи).

en: Products associated with the referral.
ru: Продукты, связанные с передачи.

en: The date the referral was generated.
ru: Дата создания реферала.

en: The ID for the parent referral.
ru: ID визита связанного с рефералом.

note: translators: PHP class name
en: object_type must be defined by the extending class: %s
ru: аргумент object_type должны быть определены путем расширения класса: %s

en: The number of items to query for. Use -1 for all.
ru: Количество элементов для запроса. Используйте значение -1 для всех.

en: The number of items to offset in the query.
ru: Количество элементов, чтобы компенсировать в запросе.

en: How to order results. Accepts ASC (ascending) or DESC (descending).
ru: Как упорядочить результаты. Принимает ASC (по возрастанию), либо DESC (по убыванию).

en: Fields to limit the selection for. Accepts 'ids'. Default '*' for all.
ru: Поля, чтобы ограничить выбор. Принимает «коды». По умолчанию ' *' для всех.

en: Scope under which the request is made; determines fields present in response.
ru: Область, в которой выполняется запрос; Определяет поля, присутствующие в ответе.

en: Reference information (product ID) for the sale.
ru: Справочная информация (код продукта) для передачи.

en: The context under which the sale was created (integration).
ru: Контекст, под которым реферал был создан (интеграции).

en: The sale status or array of statuses.
ru: Статус передачи или массив статусов.

en: sales table column to order by.
ru: Выплаты столбце таблицы в порядке.

en: A referral ID or the search string to query for sales with.
ru: Реферал-ID или строку поиска для запроса ссылки с.

en: The date array or string to query sales within.
ru: Дата массива или строки запроса ссылки внутри.

en: Use any get_sales() arguments to modify the response.
ru: Используйте любой get_affiliates () аргументы, чтобы изменить ответ.

en: ID for the affiliate account associated with the sale.
ru: ID партнера ассоциированного с этим визитом.

en: The visit ID or array of IDs to query visits for.
ru: Для посещений визит ID или массив идентификаторов для запроса.

en: The affiliate ID or array of IDs to query visits for.
ru: ID партнера или множество ID для обработки.

en: The referral ID or array of IDs to query visits for.
ru: Реферал ID или массив идентификаторов для запроса.

en: The referral status or array of statuses to retrieve visits for.
ru: Статус передачи или массив статусов.

en: The context under which the visit was created.
ru: Контекст, в котором этот визит был создан.

en: Visits table column to order by.
ru: Выплаты столбце таблицы в порядке.

en: Use any get_visits() arguments to modify the response.
ru: Используйте любые аргументы get_visits() для изменения ответа.

en: The unique visit ID.
ru: Идентификатор уникального визита.

en: ID for the affiliate account associated with the visit.
ru: ID партнера ассоциированного с этим визитом.

en: ID for the referral associated with the visit.
ru: ID реферала связанного с этим визитом.

en: The visit URL.
ru: URL визита.

en: Visit referrer.
ru: Учесть последнего пригласившего.

en: Campaign associated with the visit.
ru: Связанные кампании.

en: Context under which the visit was generated.
ru: Контекст, в котором этот визит был сгенерирован.

en: Visitor IP address.
ru: IP-адрес посетителя.

en: The date the visit was generated.
ru: Дата создания визита.

en: Please provide a platform API URL
ru: Пожалуйста, укажите URL-адрес API платформы

en: Please provide platform API body parameters
ru: Пожалуйста, укажите параметры тела API платформы

en: Filters
ru: Фильтры

en: Filter
ru: Фильтр

en: Quick Stats
ru: Быстрая статистика

en: Trends
ru: Тенденции

en: No data for the current date range.
ru: Нет данных для текущей даты диапазона.

en: Today
ru: Сегодня

en: Yesterday
ru: Вчера

en: This Week
ru: На этой неделе

en: Last Week
ru: На прошлой неделе

en: This Month
ru: В этом месяце

en: Last Month
ru: В прошлом месяце

en: This Quarter
ru: В этом квартале

en: Last Quarter
ru: В прошлом квартале

en: This Year
ru: В этом году

en: Last Year
ru: В прошлому году

en: Affiliate name
ru: Имя Партнера

en: Affiliate Area Page
ru: Страница кабинета Партнера

note: translators: 1: Plugin name, 2: Opening HTML for the changelog link, 3: Plugin version, 4: Closing HTML for the changelog link
en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
ru: Доступна новая версия %1$s. %2$sПосмотреть детали %3$s версии%4$s.

note: translators: 1: Plugin name, 2: Opening HTML for the changelog link, 3: Plugin version, 4: Closing HTML for the changelog link, 5: Opening HTML for the upgrade link, 6: Closing HTML for the upgrade link
en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
ru: Доступна новая версия %1$s. %2$sПосмотреть детали %3$s версии%4$s или %5$sобновить сейчас%6$s.

en: You do not have permission to install plugin updates
ru: У Вас нет разрешения устанавливать обновления

en: Add-ons for AffiliateWP
ru: Дополнения для AffiliateWP

en: Browse all add-ons
ru: Посмотреть все дополнения

en: These add-ons <em><strong>add functionality</strong></em> to your AffiliateWP-powered site.
ru: Эти дополнения <em><strong>добавят функционал</strong></em> вашему сайту вместе с решением AffiliateWP.

note: translators: URL to account page on affiliatewp.com
en: Pro add-ons are only available with a Professional or Ultimate license. If you already have one of these licenses, simply <a href="%s">log in to your account</a> to download any of these add-ons.
ru: <strong>Pro</strong> дополнения доступны только с Профессиональной (Professional) или Максимальной (Ultimate) лицензией. Если у вас уже есть одна из этих лицензий, просто <a href="%s">войдите в свой ​​аккаунт</a> , чтобы загрузить любое из них.

note: translators: URL to account page on affiliatewp.com
en: If you have a Personal or Plus license, you can easily upgrade from your account page to <a href="%s">get access to all of these add-ons</a>!
ru: Если у вас есть Персональная (Personal) или Расширенная (Plus) лицензия, вы можете легко повысить уровень лицензии со страницы учетной записи , чтобы <a href="%s">получить доступ ко всем Pro дополнениям</a>!

en: Our official free add-ons are available to all license holders!
ru: Все остальные официальные дополнения доступны бесплатно для владельцев всех типов лицензий!

en: There was an error retrieving the add-ons list from the server. Please try again later.
ru: Был ошибка при получении списка дополнений от сервера. Пожалуйста, повторите попытку позже.

en: You do not have permission to manage affiliates
ru: У Вас нет разрешения на управление партнерами

en: Invalid user login name. User login name must include at least one letter
ru: Неверное имя пользователя. Имя пользователя должно содержать не менее одной буквы

en: Invalid user login name. Must be between 4 and 60 characters.
ru: Неверное имя пользователя. Должно быть от 4 до 60 символов.

en: Invalid user email
ru: Неправильный email пользователя

en: Invalid payment email
ru: Неправильный платежный email

en: You do not have permission to delete affiliate accounts
ru: У Вас нет разрешения удалять аккаунты Партнеров

en: Security check failed
ru: Ошибка проверки безопасности

en: No affiliate IDs specified for deletion
ru: Отсутствуют ID партнеров, указанных для удаления

en: Affiliates
ru: Партнеры

en: Add New
ru: Добавить Нового

en: Search
ru: Поиск

en: All
ru: Все

en: Name
ru: Имя

en: Affiliate ID
ru: ID Партнера

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Paid Earnings
ru: Выплаченный заработок

en: Unpaid Earnings
ru: Невыплаченный заработок

en: Rate
ru: Ставка

en: Unpaid Referrals
ru: Невыплаченные рефералы

en: Paid Referrals
ru: Оплаченные рефералы

en: Visits
ru: Переходы

en: Identity Verification
ru: Интеграции

en: Status
ru: Статус

en: (user deleted)
ru: (пользователь удален)

en: Reports
ru: Отчеты

en: Edit User
ru: Редактировать реферала

en: Deactivate
ru: Деактивировать

en: Review
ru: Обзор

en: Accept
ru: Принять

en: Reject
ru: Отказать

en: Activate
ru: Активировать

en: Delete
ru: Удалить

en: No affiliates found.
ru: Партнеры не найдены.

en: (Invalid Affiliate ID)
ru: ID Партнера

en: (User Deleted)
ru: (пользователь удален)

en: Delete Affiliate | Delete Affiliates
ru[0]: Удалить Партнеров
ru[1]: Удалить Партнеров
ru[2]: Удалить Партнеров

en: You have specified the following affiliate for deletion: | You have specified the following affiliates for deletion:
ru[0]: Вы указали следующих партнеров для удаления:
ru[1]: Вы указали следующих партнеров  для удаления:
ru[2]: Вы указали следующих партнеров для удаления:

en: Deleting this affiliate will also delete their referral and visit data. | Deleting these affiliates will also delete their referral and visit data.
ru[0]: Удаление партнеров приведет к удалению данных о закрепленных рефералах и переходах.
ru[1]: Удаление партнеров приведет к удалению данных об их рефералах и посещениях.
ru[2]: Удаление партнеров приведет к удалению данных об их рефералах и посещениях.

en: Proceed to the user management page to remove the user account associated with this affiliate? | Proceed to the user management page to remove the user accounts associated with these affiliates?
ru[0]: ID учетной записи пользователя привлеченного партнером.
ru[1]: ID учетной записи пользователя привлеченного партнером.
ru[2]: ID учетной записи пользователя привлеченного партнером.

en: Confirm Deletion
ru: Подтвердите удаление

en: The specified affiliate does not exist. | None of the specified affiliates exist.
ru[0]: Дата регистрации партнера.
ru[1]: Дата регистрации партнера.
ru[2]: Дата регистрации партнера.

en: Back to Affiliates
ru: Партнеры

en: Edit Affiliate
ru: Редактировать Партнера

en: Affiliate Name
ru: Имя Партнера

note: translators: 1: edit user link for the affiliate, 2: descriptive alt text for the user edit link
en: The affiliate&#8217;s first and/or last name. Will be empty if no name is specified. This can be changed on the <a href="%1$s" alt="%2$s">user edit screen</a>.
ru: Имя и фамилия Партнера. Будет пусто если Имя не указано. Можно изменить на странице <a href="%1$s" alt="%2$s">редактирования</a>.

en: A link to the user edit screen for this user.
ru: Ссылка редактирования данных для этого пользователя.

en: The affiliate&#8217;s ID. This cannot be changed.
ru: Идентификационный номер (ID) Партнера. Его нельзя изменить.

en: Affiliate URL
ru: Ссылки

en: The affiliate&#8217;s referral URL. This is based on global settings.
ru: Партнерская&#8217;s реферальная ссылка. Основано на данных из глобальных настроек.

en: User ID
ru: ID пользователя

en: The affiliate&#8217;s user ID. This cannot be changed.
ru: Пользовательский идентификационный номер (ID) Партнера. Его нельзя изменить.

en: The affiliate&#8217;s username. This cannot be changed.
ru: Имя пользователя Партнера. Изменить нельзя.

en: Registration Date
ru: Дата регистрации

en: The affiliate&#8217;s registration date. This cannot be changed.
ru: Дата регистрации Партнера. Изменить нельзя.

en: Affiliate Status
ru: Статус Партнера

en: The status assigned to the affiliate&#8217;s account. Updating the status could trigger account related events, such as email notifications.
ru: Статус, присвоенный партнерской &#8217; s счета. Обновление статуса может спровоцировать счета связанные события, например, уведомления по электронной почте.

en: Website
ru: URL сайта

note: translators: 1: edit user link for the affiliate, 2: descriptive alt text for the user edit link
en: The affiliate&#8217;s website. Will be empty if no website is specified. This can be changed on the <a href="%1$s" alt="%2$s">user edit screen</a>.
ru: Имя и фамилия Партнера. Будет пусто если Имя не указано. Можно изменить на странице <a href="%1$s" alt="%2$s">редактирования</a>.

en: Referral Rate Type
ru: Вид реферальной ставки

en: Site Default
ru: Сайт по-умолчанию

en: The affiliate&#8217;s referral rate type.
ru: Тип партнерской&#8217;s ставки.

en: Flat Rate Referral Basis
ru: Недавние реферальные посещения

en: The affiliate&#8217;s flat rate referral basis.
ru: Вид партнерской ставки

en: Referral Rate
ru: Реферальная ставка

en: The affiliate&#8217;s referral rate, such as 20 for 20%. If left blank, the site default will be used.
ru: Выплата за привлеченного реферала, например 20 за 20%. Оставьте поле пустым, чтобы использовались настройки по умолчанию.

en: Delete Coupon
ru: Купон Партнера

en: Generate Coupon
ru: Создать ссылку

en: Account Email
ru: Емейл аккаунта

en: The affiliate&#8217;s account email. Updating this will change the email address shown on the user&#8217;s profile page.
ru: Емейл учетной записи Партнера. Обновление приведет к изменению емейла , который отображается на странице профиля пользователя.

en: Payment Email
ru: Емейл для платежей

en: Affiliate&#8217;s payment email for systems such as PayPal, Moneybookers, or others. Leave blank to use the affiliate&#8217;s user email.
ru: Емейл Партнера для платежных систем, таких как Paypal, Moneybookers и т.д. Оставьте пустым, чтобы использовать пользовательский емейл Партнера.

en: Payout Method
ru: Метод выплаты

note: translators: 1: KYC URL, 2: descriptive alt text for the KYC link, 3: KYC link URL to be displayed
en: <a href="%1$s" target="_blank" alt="%2$s">%3$s</a>
ru: Согласны с нашими <a href="%s" target="_blank">Правилами Пользования</a>

en: Promotion Methods
ru: Метод продвижения

en: Promotion methods entered by the affiliate during registration.
ru: Метод продвижения, выбранный Партнером.

en: Affiliate Notes
ru: Заметки партнеров

en: Enter any notes for this affiliate. Notes are only visible to the admin.
ru: Введите любые заметки для этого филиала. Примечания отображаются только для администратора.

en: Rejection Reason
ru: Причина Отказа

en: Update Affiliate
ru: Обновить данные Партнера

en: New Affiliate
ru: Новый Партнер

note: translators: URL to create a new user
en: Use this form to create a new affiliate account. Each affiliate is tied directly to a user account, so if the user account for the affiliate does not yet exist, <a href="%s" target="_blank">create one</a>.
ru: Используйте эту форму, чтобы зарегистрировать нового Партнера. Каждый Партнер привязывается к пользовательску аккаунту, поэтому, если пользовательский аккаунт для Партнера до сих пор не существует, <a href="%s" target="_blank">создайте его</a>.

en: User login name
ru: Имя пользователя

en: Begin typing the name of the affiliate to perform a search for their associated user account.
ru: Начните вводить имя Партнера, чтобы начать поиск связанного пользовательского аккаунта.

en: User email
ru: Email пользователя

en: Enter an email address for the new user.
ru: Введите email для нового пользователя.

en: User Password
ru: Пароль пользователя

en: The password will be auto-generated and can be reset by the user or an administrator after the account is created.
ru: Пароль будет автоматически сгенерирован и может быть сброшен пользователем или администратором после создания учетной записи.

en: The status assigned to the affiliate&#8217;s account.
ru: Статус закреплен за учетной записью Партнера.

en: Welcome Email
ru: Приветственное письмо

en: Send welcome email after registering affiliate?
ru: Отправить приветственное письмо после регистрации Партнера?

en: Create dynamic coupon for affiliate?
ru: Закрепить купон за партнером.

en: Add Affiliate
ru: Добавить Партнера

en: Review Affiliate
ru: Обзор Партнера

en: Go Back
ru: Назад

en: Email Address
ru: Email адрес

en: Website URL
ru: URL сайта

en: Affiliate&#8217;s Website URL
ru: URL сайта Партнеров

en: Promotion Method
ru: Метод продвижения

en: Leave blank if approving this affiliate.
ru: Оставьте пустым для активации Партнера.

en: Number of affiliates per page:
ru: Количество партнеров на страницу:

note: translators: 1: Affiliate ID, 2: Affiliate name
en: Affiliate: #%1$d %2$s
ru: Партнер: #%d %s

en: Recent Payouts
ru: Недавние рефералы

en: A batch process ID must be present to continue.
ru: Идентификатор пакетного процесса необходимо продолжать.

en: You do not have permission to initiate this request. Contact an administrator for more information.
ru: Не иметь разрешение начать этот запрос. Обратитесь к администратору для получения дополнительной информации.

note: translators: Batch process ID
en: %s is an invalid batch process ID.
ru: %s является недопустимый пакетный процесс идентификатор.

note: translators: Formatted batch process ID
en: An invalid file path is registered for the %1$s batch process handler.
ru: Недопустимый путь к файлу регистрируется для %1$s пакетного процесса обработчика.

note: translators: 1: Formatted batch processor class name, 2: Formatted batch process ID
en: %1$s is an invalid handler for the %2$s batch process. Please try again.
ru: %1$s имеет недопустимый обработчик для %2$s пакетного процесса. Пожалуйста, попробуйте еще раз.

en: Missing import file. Please provide an import file.
ru: Отсутствует файл импорта. Просьба предоставьте файл импорта.

en: The file you uploaded does not appear to be a CSV file.
ru: Файл, который вы загрузили, как представляется, не быть в CSV-файл.

en: Something went wrong during the upload process, please try again.
ru: Что-то пошло не так во время процесса загрузки, пожалуйста, попробуйте еще раз.

en: You do not have permission to import data
ru: У Вас нет разрешения на импорт данных

note: translators: 1: Plugin name, 2: Changelog URL, 3: New plugin version
en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a>.
ru: Новая версия %1$s доступна. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">Просмотреть детали версии %3$s </a>.

note: translators: 1: Plugin name, 2: Changelog URL, 3: New plugin version, 4: Update URL
en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s">update now</a>.
ru: Новая версия %1$s доступна. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">Просмотреть детали версии %3$s </a> или <a href="%4$s">обновите сейчас</a>.

en: Overview
ru: Обзор

en: Referrals
ru: Рефералы

en: Payouts
ru: Выплаты

en: Creatives
ru: Промо

en: Tools
ru: Инструменты

en: Settings
ru: Настройки

en: AffiliateWP Migration
ru: AffiliateWP Миграция

en: Add-ons
ru: Дополнения

note: translators: Notice ID
en: The %s notice already exists and could not be added.
ru: Учетная запись партнера не может быть добавлена(создана).

note: translators: Plural number of affiliates added
en: Affiliate wasn&#8217;t added, please try again.
ru: Партнер не был добавлен, пожалуйста, попробуйте снова.

en: Affiliate updated successfully
ru: Партнер успешно обновлен

note: translators: URL to the affiliates screen
en: <a href="%s">Back to Affiliates</a>.
ru: <a href="%s">Назад к Партнерам</a>

en: Affiliate update failed, please try again
ru: Обновления партнера не удалось, пожалуйста, попробуйте снова

en: Affiliate account(s) deleted successfully
ru: Партнер успешно удален

en: Affiliate deletion failed, please try again
ru: Не удалось удалить Партнера, пожалуйста, попробуйте снова

en: Affiliate account activated
ru: Аккаунт Партнера активирован

en: Affiliate account deactivated
ru: Аккаунт Партнера деактивирован

en: Affiliate request was accepted
ru: Запрос Партнера был принят

en: Affiliate request was rejected
ru: Запрос Партнера был отклонен

en: Dynamic coupon successfully created.
ru: Визит успешно создан.

en: Dynamic coupon creation failed, please try again.
ru: Не удалось удалить выплату, пожалуйста, попробуйте снова.

en: Dynamic coupon successfully deleted.
ru: Клиент был успешно удалён.

en: Dynamic coupon deletion failed, please try again.
ru: Не удалось удалить выплату, пожалуйста, попробуйте снова.

en: The API keys were successfully generated.
ru: Ключи API были успешно созданы.

en: The API keys could not be generated.
ru: Не удается создать ключи API.

en: The API keys were successfully regenerated.
ru: Ключи API были успешно восстановлены.

en: The API keys were successfully revoked.
ru: Ключи API были успешно отозваны.

en: Creative updated successfully
ru: Баннер успешно обновлен

note: translators: URL to the Creatives screen
en: <a href="%s">Back to Creatives</a>
ru: <a href="%s">Назад к Баннерам</a>

en: Creative added successfully
ru: Рекламный материал успешно добавлен

en: Creative deleted successfully
ru: Рекламный материал успешно удален

en: Creative activated
ru: Активировать рекламный материал

en: Creative deactivated
ru: Деактивировать рекламный материал

en: Customer added successfully
ru: Рекламный материал успешно добавлен

en: Customer wasn&#8217;t added, please try again.
ru: Партнер не был добавлен, пожалуйста, попробуйте снова.

en: Customer updated successfully
ru: Баннер успешно обновлен

en: Customer update failed, please try again
ru: Не удалось обновить реферала, пожалуйста, повторите попытку

en: A payout has been created.
ru: Выплата создана.

en: Payout deleted successfully.
ru: Выплата была успешно удалена.

en: Payout deletion failed, please try again.
ru: Не удалось удалить выплату, пожалуйста, попробуйте снова.

en: Effortlessly pay your affiliates
ru: Управление партнерами.

en: Referral added successfully
ru: Реферал успешно добавлен

en: Referral wasn&#8217;t created, please try again.
ru: Реферал не был добавлен, пожалуйста, попробуйте снова.

en: Referral not created because affiliate is invalid
ru: Реферал не создан, потому что партнер недействителен

en: Referral updated successfully
ru: Реферал успешно обновлен

en: Referral update failed, please try again
ru: Не удалось обновить реферала, пожалуйста, повторите попытку

en: Referral deleted successfully
ru: Реферал успешно удален

en: Referral deletion failed, please try again
ru: Не удалось удалить реферала, пожалуйста, попробуйте снова

en: Your database needs to be upgraded following the AffiliateWP v2.0 update
ru: Ваша БД нуждается в обновлении для совместимости с последней версией AffiliateWP.

en: Upgrade Database
ru: Обновление базы данных

en: Your database needs to be upgraded following the AffiliateWP v2.2 update. Depending on the size of your database, this upgrade could take some time.
ru: Ваша БД нуждается в обновлении для совместимости с последней версией AffiliateWP. В зависимости от размера вашей базы данных это обновление может занять некоторое время.

en: Your database needs to be upgraded following the AffiliateWP v2.4.5 update. Depending on the size of your database, this upgrade could take some time.
ru: Ваша БД нуждается в обновлении для совместимости с последней версией AffiliateWP. В зависимости от размера вашей базы данных это обновление может занять некоторое время.

en: Your database needs to be upgraded following the AffiliateWP v2.6 update. Depending on the size of your database, this upgrade could take some time.
ru: Ваша БД нуждается в обновлении для совместимости с последней версией AffiliateWP. В зависимости от размера вашей базы данных это обновление может занять некоторое время.

en: Your database tables need to be upgraded following the AffiliateWP v2.6.1 update. Depending on the size of your database, this upgrade could take some time.
ru: Ваша БД нуждается в обновлении для совместимости с последней версией AffiliateWP. В зависимости от размера вашей базы данных это обновление может занять некоторое время.

en: Upgrade Database Tables
ru: Обновление базы данных

en: Your database tables need to be upgraded following the AffiliateWP v2.7 update. Depending on the size of your database, this upgrade could take some time.
ru: Ваша БД нуждается в обновлении для совместимости с последней версией AffiliateWP. В зависимости от размера вашей базы данных это обновление может занять некоторое время.

note: translators: URL to the Integrations settings screen
en: There are currently no AffiliateWP <a href="%s">integrations</a> enabled. If you are using AffiliateWP without any integrations, you may disregard this message.
ru: В настоящий момент у вас нет активных <а href="%S"с>интеграций AffiliateWP</a>. Если вы используете AffiliateWP без каких-либо интеграций, вы можете проигнорировать это сообщение.

note: translators: 1: Date the license expired, 2: URL to renew the license key
en: Your license key expired on %1$s. Please <a href="%2$s" target="_blank">renew your license key</a>.
ru: Ваш лицензионный ключ истек %s. Пожалуйста <a href="%s" target="_blank">обновите Ваш ключ лицензии</a>.

note: translators: URL to contact support
en: Your license key has been disabled. Please <a href="%s" target="_blank">contact support</a> for more information.
ru: Ваш лицензионный ключ был отключен. Пожалуйста, <a href="%s" target="_blank">обратитесь в службу поддержки</a> для получения дополнительной информации.

note: translators: URL to the affiliatewp.com account page
en: Invalid license. Please <a href="%s" target="_blank">visit your account page</a> and verify it.
ru: Неверная лицензия. Пожалуйста, <a href="%s" target="_blank" title="Посетите страницу аккаунта">перейдите на страницу аккаунта</a> и проверьте ее.

note: translators: URL to the affiliatewp.com account page
en: Your license key is not active for this URL. Please <a href="%s" target="_blank">visit your account page</a> to manage your license key URLs.
ru: Ваш лицензионный ключ не активирован для данного URL. Пожалуйста <a href="%s" target="_blank">перейдите в свой аккаунт</a> для управления своими лицензиями.

en: This appears to be an invalid license key.
ru: Похоже, что у вас есть недействующий лицензионный ключ для %s.

note: translators: URL to the affiliatewp.com account page
en: Your license key has reached its activation limit. <a href="%s">View possible upgrades</a> now.
ru: Ваш лицензионный ключ достиг своего предела активации. <a href="%s">Посмотреть возможные обновления</a> сейчас.

en: Your license key for AffiliateWP has expired. Please renew your license to re-enable automatic updates.
ru: Срок действия вашей лицензии AffiliateWP закончился. Пожалуйста обновите лицензию для включения автоматического обновления.

note: translators: Settings screen URL
en: Please <a href="%s">enter and activate</a> your license key for AffiliateWP to enable automatic updates.
ru: Пожалуйста <a href="%s">введите и активируйте</a> ваш ключ лицензии для AffiliateWP чтобы включить автоматические обновления.

en: Settings updated.
ru: Настройки обновлены.

note: translators: Plural number of affiliates added from Affiliates Pro
en: Affiliate stats have been recounted!
ru: Статистика Партнера была пересчитана!

en: Settings successfully imported
ru: Настройки успешно импортированы

en: Why it matters for AffiliateWP
ru: Дополнения для AffiliateWP

en: Your Name
ru: Ваше имя

en: Notify site admin when a new affiliate has registered
ru: Оповещать администраторов сайта о новых зарегистрировавшихся Партнерах

en: Notify site admin when new referrals are earned
ru: Оповещать администраторов сайта о новых полученных рефералах.

en: You do not have permission to manage creatives
ru: У Вас нет разрешения управлять баннерами

en: You do not have permission to delete a creative
ru: У Вас нет разрешения удалять баннера

en: No creative IDs specified for deletion
ru: Не указаны ID материалов для удаления

en: Active
ru: Активные

en: Inactive
ru: Неактивные

en: URL
ru: Ссылка

en: Shortcode
ru: Шорткод

en: Image Preview
ru: Предварительный Просмотр изображения

en: Actions
ru: Действия

en: Edit
ru: Редактировать

en: No creatives found.
ru: Баннера не найдены.

en: Delete Creative
ru: Удалить баннер

en: Are you sure you want to delete this creative?
ru: Вы уверены, что хотите удалить этот баннер?

en: Edit Creative
ru: Редактировать баннер

en: The name of this creative. For your identification only.
ru: Название баннера. Только для вашей идентификации.

en: Description
ru: Описание

en: An optional description for this creative. This is visible to affiliates and is displayed above the creative.
ru: Описание для этого баннера.  Оно отображается под самим баннером.

en: The URL this creative should link to. Based on your Referral Settings, the affiliate&#8217;s ID or username will be automatically appended.
ru: Куда баннер должен вести. Реферальная ссылка Партнера будет появляться здесь автоматически.

en: Text
ru: Текст

en: Text for this creative.
ru: Текст для баннера.

en: Image
ru: Картинка

en: Select your image. You can also enter an image URL if your image is hosted elsewhere.
ru: Выберите свою картинку. Вы также можете ввести ссылка на картинку.

en: Created
ru: Создано

en: The date the creative was created. This cannot be changed.
ru: Дата создания баннера. Это невозможно изменить.

en: Select the status of the creative.
ru: Выберите статус баннера.

en: Update Creative
ru: Обновить баннер

en: New Creative
ru: Новый баннер

en: Use this screen to add a new creative, such as a text link or image banner.
ru: Используйте это окно, чтобы добавить новый рекламный материал, такой как текстовая ссылка или баннер.

en: Text for this creative. To make this a text-only creative, do not add an image below.
ru: Текст для этого баннера. Чтобы это был просто текст, не добавляйте картинку.

en: Select an image if you would like an image banner. You can also enter an image URL if your image is hosted elsewhere. Leave blank if you wish to create a text-only creative.
ru: Выберите картинку, которую вы хотите видеть в роли баннера. Вы можете указать ссылку на картинку. оставьте пустым если хотите создать просто рекламный текст.

en: Add Creative
ru: Добавить баннер

en: Number of creatives per page:
ru: Количество баннеров на странице:

en: You do not have permission to manage customers
ru: У Вас нет разрешения управлять баннерами

en: Edit Customer
ru: Редактировать реферала

en: Update Customer
ru: Обновить баннер

en: New Customer
ru: ID покупателя

en: Add Customer
ru: ID покупателя

en: AffiliateWP Referral Summary
ru: Реферал Партнера

en: Current Month
ru: В прошлом месяце

en: Totals
ru: Всего

en: Recent Referrals
ru: Недавние рефералы

en: View all referrals
ru: Отключить рефералы

en: View All
ru: Смотреть %s

note: translators: Payout method label plural affiliates translators: Payout method label for multiple affiliates
en: Affiliate
ru: Партнер

en: Amount
ru: Сумма

en: There are no referrals to show.
ru: Статус реферала.

en: Highest Converting URLs
ru: Лучшие URL по конверсии

en: No highest converting urls recorded yet.
ru: Лучшие URL по конверсии еще не записаны.

en: Most Valuable Affiliates
ru: Наиболее ценные Партнеры

en: No registered affiliates
ru: Нет зарегистрированных Партнеров

en: Recent Referral Visits
ru: Недавние реферальные посещения

en: Visit converted
ru: Конвертация визитов: %s

en: Visit not converted
ru: Конвертация визитов: %s

en: No referral visits recorded yet
ru: Реферальные посещения еше не записаны

en: No referrals recorded yet
ru: Рефералы еще не записаны

en: Latest Affiliate Registrations
ru: Последние регистрации Партнеров

en: View Report
ru: Смотреть отчет

en: No affiliate registrations yet
ru: Регистраций Партнеров еще нет

en: You do not have permission to process payouts
ru: У Вас нет разрешения управлять выплатами

en: Invalid payout method
ru: Неправильный платежный email

note: translators: Import/Export Tools screen URL
en: This will mark all unpaid referrals in this timeframe as paid. To export referrals with a status other than <em>unpaid</em>, go to the <a href="%s">Tools &rarr; Export</a> page.
ru: Это отметить всех невыплаченных рефералов как выплаченных. Чтобы экспортировать рефералов с статусом, отличающимся от <em>невыплаченного</em>, проследуйте на страницу <a href="%s">Инструменты &rarr; Экспорт</a>.

en: Paid
ru: Выплачено

en: Failed
ru: Неудачно

en: Payout ID
ru: ID выплаты

en: Generated By
ru: Создано

en: Payout Account
ru: Всего выплат

en: View
ru: Смотреть

en: Retry Payment
ru: Повторить попытку оплаты

en: No payouts found.
ru: Выплаты не найдены.

en: Payouts Service
ru: Выплаты

en: You do not have permission to disconnect the site from the Payouts Service payments
ru: У Вас нет разрешения удалять аккаунты Партнеров

en: Error:
ru: Ошибка

en: Pay Affiliates
ru: Партнеры

en: To pay a specific affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to pay all affiliates.
ru: Чтобы найти Партнера, введите логин Партнера, Имя или Фамилию. Оставьте поле пустым, чтобы экспортировать выплаты для всех Партнеров.

en: Start Date
ru: Дата выплаты

en: From - mm/dd/yyyy
ru: С - мм/дд/гггг

en: Referrals start date
ru: Статусы реферал:

en: End Date
ru: Дата

en: To - mm/dd/yyyy
ru: По - мм/дд/гггг

en: Referrals end date
ru: Реферальная ставка

en: Minimum Earnings
ru: Невыплаченный заработок

en: Minimum amount
ru: Минимальная сумма

en: The minimum earnings for each affiliate for a payout to be processed.
ru: Минимальный заработок для выплаты аффилиату

en: Preview Payout
ru: Недавние рефералы

en: Manage Referrals
ru: Управление рефералами

en: Preview Payout Request
ru: Недавние рефералы

en: Minimum Amount
ru: Минимальная сумма

en: Referrals Start Date
ru: Реферальная ставка

en: Referrals End Date
ru: Реферальная ставка

en: Referrals Total
ru: Настройки реферала

en: Payout Currency
ru: Валюта

en: Are you sure you want to generate the payout file? All included referrals will be marked as Paid.
ru: Вы уверены, что хотите сгенерировать новый файл выплаты? Все включенные рефералы будут отмечены как Оплаченные.

en: Generate CSV File
ru: Генерировать CSV файл

note: translators: Payout method label
en: Are you sure you want to payout referrals for the specified time frame via %s?
ru: Вы уверены, что хотите перезаписать выплаты по этому рефералу?

en: Submit Payout
ru: Недавние рефералы

en: Number of referrals per page:
ru: Количество рефералов на страницу:

en: Number of payouts per page:
ru: Количество выплат на страницу:

en: Payout submitted successfully!
ru: Выплата была успешно удалена.

en: Affiliates Paid
ru: Affiliates Pro

note: translators: Payout ID
en: Payout: #%d
ru: Выплата: #%d

en: Invoice Link
ru: Уникальные ссылки

en: Payout Date
ru: Дата выплаты

en: Referrals Paid
ru: Покупки рефералов

en: General Settings
ru: Общие настройки

en: Changelog
ru: Журнал изменений

en: You do not have permission to manage referrals
ru: У Вас нет разрешения управлять рефералами

en: Referral not created because affiliate is invalid.
ru: Реферал не создан, потому что партнер недействителен.

en: You do not have permission to manage payouts
ru: У Вас нет разрешения управлять выплатами

en: Referral ID
ru: ID реферала

en: Reference
ru: Отсылка

en: Type
ru: Тип

en: Date
ru: Дата

en: Mark as Unpaid
ru: Отметить как Невыплаченное

en: Mark as Paid
ru: Отметить как Выплаченное

en: No referrals found.
ru: Рефералы не найдены.

en: Bulk Actions
ru: Массовые действия

en: Apply
ru: Применить

en: All Types
ru: Все типы

en: For more information:
ru: Для дополнительной информации:

note: translators: Documentation URL
en: Visit the <a href="%s">documentation</a> on the AffiliateWP website.
ru: Ознакомьтесь с <a href="%s">документацией</a> на сайте AffiliateWP.

en: This screen provides access to your site&#8217;s referral history.
ru: Эта страница дает доступ к истории рефералов Вашего сайта.

en: <strong>Reference</strong>: this refers to the order number (or similar) that created this referral.
ru: <strong>Отсылка</strong>: отсылает к номеру заказа (или аналогичному), который оформил этот реферал.

en: Referral statuses:
ru: Статусы реферал:

en: <strong>Paid</strong> - this is a referral that has been paid to the affiliate
ru: <strong>Выплачено</strong> - это реферал, за которого Партнеру заплатили

en: <strong>Unpaid</strong> - this is a referral that has been accepted but not yet paid to the affiliate
ru: <strong>Невыплачено</strong> - это реферал, который был одобрен, но за которого Партнеру еще не заплатили

en: <strong>Pending</strong> - this is a referral that is waiting to be accepted
ru: <strong>В ожидании</strong> - это реферал, который ожидает своего одобрения

en: <strong>Rejected</strong> - this is a referral that has been rejected and will not be paid to the affiliate
ru: <strong>Отказано</strong> - это реферал, которому было отказано, и за которого Партнеру не заплатят

en: Searching Referrals
ru: Поиск рефералов

en: Referrals can be searched in several different ways:
ru: Рефералов можно найти несколькими разными способами:

en: You can enter the referral&#8217;s ID number
ru: Вы можете ввести ID-номер реферала

en: You can enter the referral reference prefixed by &#8220;ref:&#8221;
ru: Вы можете ввести отсылку к рефералу, поставив префикс &#8220;ref:&#8221;

en: You can enter the referral context prefixed by &#8220;context:&#8221;
ru: Вы можете ввести контекст к рефералу, поставив префикс 'context:';

en: You can enter the affiliate&#8217;s ID number prefixed by &#8220;affiliate:&#8221;
ru: Вы можете ввести ID-номер Партнера, поставив префикс 'affiliate:';

en: You can enter a URL campaign prefixed by &#8220;campaign:&#8221;
ru: Вы можете ввести URL кампании начиная с 'campaign:';

en: You can enter a word or phrase in the referral&#8217;s description prefixed by &#8220;desc:&#8221;
ru: Вы можете ввести отсылку к рефералу&#8217;s описание должно начинаться с &#8220;desc:&#8221;

en: Exporting Referrals
ru: Экспортирование рефералов

en: Referrals can be exported directly to a CSV file in order to make it easier for your own accounting needs and for you to payout your affiliates&#8217;s earnings.
ru: Рефералы могут быть экспортированы прямо в CSV файл, чтобы упростить вашу бухгалтерскую отчетность, и сделать проще выплату заработка Партнерам.

en: The CSV file generated is structured properly for PayPal&#8217;s Mass Payment system so you can easily payout all of your affiliates at once via PayPal.
ru: Сгенерированный CSV файл хорошо структурирован для Системы массового платежа PayPal, благодаря чему Вы сможете легко расплатиться со всеми Вашими Партнерами за один раз при помощи PayPal.

en: Edit Referral
ru: Редактировать реферала

en: The referral ID. This cannot be changed.
ru: Идентификационный номер (ID) Партнера. Его нельзя изменить.

en: The name and ID of the affiliate who generated this referral. This association cannot be changed.
ru: Имя и ID партнера, который создал этого реферала. Эта связь не может быть изменена.

en: Payout
ru: Выплата

note: translators: 1: Payout total amount with view link
en: Total: %1$s
ru: Всего: %1$s

note: translators: 1: Pay Out action link
en: None | %1$s
ru: Нет | %1$s

en: Pay Out
ru: Выплатить

en: None
ru: Не установлено

en: The referral amount cannot be changed once it has been included in a payout.
ru: Сумма вознаграждения не может быть изменена, т.к. она включена в выплату.

en: The amount of the referral, such as 15.
ru: Количество рефералов, такое как 15.

en: Referral Type
ru: Тип реферала

en: Select the type of the referral.
ru: Выберите тип реферала.

en: The date the referral was created.
ru: Дата создания реферала.

en: Visit
ru: Переходы

en: Enter a description for this referral.
ru: Введите описание для этого реферала.

en: Enter a reference for this referral (optional). Usually this would be the transaction ID of the associated purchase.
ru: Введите отсылку для этого реферала (не обязательно). Обычно это ID транзакции от связанной покупки.

en: Context
ru: Контекст

en: Context for this referral (optional). Usually this is used to identify the payment system or integration that was used for the transaction.
ru: Введите контекст для этого реферала (необязательно), Обычно используется, чтобы помочь распознать платежную систему, которая использовалась для транзакции.

en: Custom
ru: Пользовательский

en: Custom data stored for this referral (optional).
ru: Пользовательские данные, хранящиеся для этого реферала (опционально).

en: The referral status cannot be changed once it has been included in a payout.
ru: Статус вознаграждения не может быть изменено, т.к. оно включено в выплату.

en: Select the status of the referral.
ru: Выберите статус реферала.

en: Update Referral
ru: Обновить реферала

en: New Referral
ru: Новый реферал

en: Use this screen to manually create a new referral record for an affiliate.
ru: Используйте эту страницу, чтобы вручную создать запись о реферале для Партнера.

en: Enter the name of the affiliate or enter a partial name or email to perform a search.
ru: Введите имя Партнера или введите часть имени либо емейла, чтобы начать поиск.

en: Select or enter a date for this referral.
ru: Выберите тип реферала.

en: Enter a context for this referral (optional). Usually this is used to help identify the payment system that was used for the transaction.
ru: Введите контекст для этого реферала (необязательно), Обычно используется, чтобы помочь распознать платежную систему, которая использовалась для транзакции.

en: Any custom data that should be stored with the referral (optional).
ru: Введите описание для этого реферала.

en: Add Referral
ru: Добавить реферала

en: Earnings Generated
ru: Заработок

en: Earnings Paid
ru: Выплачено

en: Affiliate Registrations
ru: Регистрации Партнеров

en: Manage Affiliates
ru: Добавление Партнеров

en: View Payouts
ru: Недавние рефералы

en: Manage Visits
ru: Поиск рефералов

en: Total Affiliate Sales Earnings
ru: Вознаграждение партнерам.

en: Total Affiliates
ru: Редактировать Партнера

en: All Time
ru: За все время

note: translators: Affiliate ID
en: Affiliate #%d
ru: Партнер: #%d %s

en: Top Earning Affiliate
ru: Редактировать Партнера

en: New Affiliates
ru: Новый Партнер

note: translators: Referrals count
en: %s referral | %s referrals
ru[0]: Добавить реферала
ru[1]: Добавить реферала
ru[2]: Добавить реферала

en: Highest Converting Affiliate
ru: Лучшие партнеры по конверсии

en: Campaigns
ru: Кампания

en: Best Converting Campaign (All Time)
ru: Лучшие кампании по конверсии (за все время)

note: translators: 1: Affiliate referrals URL, 2: Affiliate name, 3: Number of visits for the campaign
en: Affiliate: <a href="%1$s">%2$s</a> | Visits: %3$d
ru: Партнер: <a href="%1$s">%2$s</a> | Визитов: %3$d

note: translators: 1: Affiliate referrals URL, 2: Affiliate name
en: Affiliate: <a href="%1$s">%2$s</a>
ru: Дата: %1$s (%2$s)

note: translators: Date comparison label for context
en: Best Converting Campaign (%s)
ru: Лучшие кампании по конверсии (%s)

note: translators: Date comparison label for context
en: Most Active Campaign (%s)
ru: Самые активные кампании (%s)

en: Total Earnings Paid (All Time)
ru: Совокупный доход

en: Total Earnings Paid
ru: Всего выплачено

note: translators: 1: Affiliate results URL, 2: Affiliate name, 3: Date comparison label for context
en: Affiliate: <a href="%1$s">%2$s</a> | %3$s
ru: Партнер: <a href="%1$s">%2$s</a> | %3$s

en: Total Earnings Generated
ru: Всего заработано

en: Total Payouts Count (All Time)
ru: Совокупный доход

en: Total Payouts Count
ru: Всего выплат

en: Average Payout
ru: Реферальная ставка

en: Average Referrals Per Payout (All Time)
ru: Средняя выплата по рефералам (за все время)

en: Average Referrals Per Payout
ru: Средняя выплата по рефералам

en: Total Earnings (All Time)
ru: Совокупный доход

en: Total Unpaid Earnings (All Time)
ru: Совокупный доход

en: Payouts (All Time)
ru: Выплата (за все время)

note: translators: 1: Affiliate results URL, 2: Affiliate name, 3: Affiliate payouts URL, 4: Payouts view label
en: Affiliate: <a href="%1$s">%2$s</a> | <a href="%3$s">%4$s</a>
ru: Партнер: <a href="%1$s">%2$s</a> | <a href="%3$s">%4$s</a>

en: Average Referral Amount (All Time)
ru: Средняя сумма по рефералам (за все время)

en: Paid / Unpaid Referrals
ru: Выплачено / Невыплачено

en: Pending / Rejected Referrals
ru: Ожидающий / Отклоненные рефералы

en: Average Referral Amount
ru: Реферальная ставка

en: Affiliate-generated Sales
ru: Реферал Партнера

en: Affiliate-generated Sale Count
ru: Купон Партнера

en: Total number of affiliate-generated sales.
ru: Количество партнеров на страницу:

en: Total Visits (All Time)
ru: Визиты (за все время)

en: Total visits
ru: Всего посещений

en: Successful Conversions
ru: Успешные конверсии

en: Conversion Rate (All Time)
ru: Конверсия (за все время)

en: Conversion Rate
ru: Конверсия

en: Total Visits
ru: Всего посещений

en: Top Referrer
ru: Кто привел

en: Direct Traffic
ru: Прямой траффик

note: translators: 1: Referral variable example affiliate URL, 2: Username example affiliate URL
en: Show pretty affiliate referral URLs to affiliates. For example: <strong>%1$s or %2$s</strong>
ru: Показать переменную URL для реферальной ссылки партнерам. Например: <strong>%s или %s </strong>

en: Note: Pretty affiliate URLs may not always work as expected when using AffiliateWP in combination with WooCommerce and Polylang.
ru: Заметка: Красивые партнерские ссылки не всегда работают в связке AffiliateWP и Woocommerce или Polylang.

en: License Settings
ru: Настройки лицензии

en: License Key
ru: Лицензионный ключ

note: translators: Support page URL
en: Please enter your license key. An active license key is needed for automatic plugin updates and <a href="%s" target="_blank">support</a>.
ru: Пожалуйста, введите Ваш лицензионный ключ. Действующий лицензионный ключ необходим для автоматических обновлений плагина и для <a href="%s" target="_blank">поддержки</a>.

en: Pages
ru: Страницы

en: Affiliate Area
ru: Кабинет Партнера

en: This is the page where affiliates will manage their affiliate account.
ru: Это страница, где Партнеры смогут управлять их аккаунтами.

en: Terms of Use
ru: Правила пользования

en: Select the page that shows the terms of use for Affiliate Registration.
ru: Выберите страницу, которая будет показывать Правила пользования при регистрации Партнера.

en: Terms of Use Label
ru: Текст о Правилах пользования

en: Enter the text you would like shown for the Terms of Use checkbox.
ru: Введите текст, который вы хотите показать для чекбокса о согласии с Правилами использования.

en: Agree to our Terms of Use and Privacy Policy
ru: Согласен с нашими Условиями использования и Политикой конфиденциальности

en: Referral Settings
ru: Настройки реферала

en: Referral Variable
ru: Реферальная переменная

note: translators: Affiliate URL example text
en: The URL variable for referral URLs. For example: <strong>%s</strong>.
ru: Переменная URL для реферальной ссылки. Например: <strong>%s</strong>.

en: Default Referral Format
ru: Вид реферальной ссылки

note: translators: 1: Affiliate URL example with referral variable, 2: Affiliate URL example with username
en: Show referral URLs to affiliates with either their affiliate ID or Username appended.<br/> For example: <strong>%1$s or %2$s</strong>.
ru: Показать URL Партнерам с включением их ID или имени пользователя. <br/> Например: <strong>%s или %s</strong>.

en: Pretty Affiliate URLs
ru: Красивая ссылка Партнера

en: Credit Last Referrer
ru: Учесть последнего пригласившего

en: Credit the last affiliate who referred the customer.
ru: Закрепить за Партнером, который последним привел реферала.

en: Choose a referral rate type. Referrals can be based on either a percentage or a flat rate amount.
ru: Рефералы будут выплачиваться, исходя из процентной ставки или чистой суммы.

en: Flat rate referrals can be calculated on either a per product or per order basis.
ru: Рефералы будут выплачиваться, исходя из процентной ставки или чистой суммы.

en: The default referral rate. A percentage if the Referral Rate Type is set to Percentage, a flat amount otherwise. Referral rates can also be set for each individual affiliate.
ru: Реферальная ставка по умолчанию. Проценты - если реферальная ставка - Проценты, в ином случае - чистая сумма. Ставки могут быть установлены для каждого Партнера индивидуально.

en: Exclude Shipping
ru: Исключить доставку

en: Exclude shipping costs from referral calculations.
ru: Вычесть стоимость доставки из расчётов рефералов.

en: Exclude Tax
ru: Исключить налоги

en: Exclude taxes from referral calculations.
ru: Исключить налоги из реферальных расчетов.

en: Cookie Expiration
ru: Истечение файлов-cookie

en: Enter how many days the referral tracking cookie should be valid for.
ru: Сколько дней cookie для отслеживания рефералов могут работать.

en: Cookie Sharing
ru: Совместное использование файлов cookie

en: Share tracking cookies with sub-domains in a multisite install. When enabled, tracking cookies created on domain.com will also be available on sub.domain.com. Note: this only applies to WordPress Multisite installs.
ru: Совместное использование файлов cookie с поддоменами в мультисайтовой установке. Когда включено, файлы cookie, созданные на domain.com, также будут доступны на sub.domain.com. Примечание: это относится только к установкам WordPress Multisite.

en: Currency Settings
ru: Настройки валюты

en: Configure the currency options
ru: Сконфигурировать настройки валюты

en: Currency
ru: Валюта

en: Choose your currency. Note that some payment gateways have currency restrictions.
ru: Выберите Вашу валюту. Заметьте, что некоторые платежные системы имеют валютные ограничения.

en: Currency Symbol Position
ru: Позиция валютного знака

en: Choose the location of the currency symbol.
ru: Выберите расположение валютного символа.

en: Before - $10
ru: До - $10

en: After - 10$
ru: После - 10$

en: Thousands Separator
ru: Разделитель тысяч

en: The symbol (usually , or .) to separate thousands
ru: Символ (обычно , или .) для разделения тысяч

en: Decimal Separator
ru: Десятичный разделитель

en: The symbol (usually , or .) to separate decimal points
ru: Символ (обычно , или .) для разделения десятичных знаков

en: Affiliate Form Settings
ru: Настройки формы партнеров

en: Affiliate Area Forms
ru: Формы кабинета партнеров

note: translators: Miscellaneous settings screen URL
en: Select which form(s) to show on the Affiliate Area page. The affiliate registration form will only show if <a href="%s">Allow Affiliate Registration</a> is enabled.
ru: Выберите какую форму(ы) показывать на странице партнерского раздела(страницы). Форма для регистрации партнеров будет показываться только если включена<a href="%s">возможность регистрации</a> на сайте.

en: Affiliate Registration Form and Affiliate Login Form
ru: Форма регистрации партнеров и форма входа

en: Affiliate Registration Form Only
ru: Только форма регистрации партнеров

en: Affiliate Login Form Only
ru: Только форма для входа партнера

en: Integrations
ru: Интеграции

en: Choose the integrations to enable.
ru: Выберите расположение валютного символа.

en: Opt-In Referral Amount
ru: Реферальная ставка за подписку

en: Enter the amount affiliates should receive for each opt-in referral. Default is 0.00.
ru: Введите партнерскую ставку, которая должна быть получена за каждую заявку. Значение по умолчанию: 0.00.

en: Opt-In Referral Status
ru: Статусы подписок рефералов:

en: Pending
ru: В ожидании

en: Unpaid
ru: Невыплачено

en: Select the status that should be assigned to opt-in referrals by default.
ru: Выберите статус, который должен быть назначен по умолчанию для подписок рефералов.

en: Message shown upon opt-in success
ru: Сообщение, показанное после успешной подписки

en: Enter the message you would like to show subscribers after they have opted-in successfully.
ru: Введите сообщение, которое вы хотите показывать подписчикам после того, как они успешно подписались.

en: Platform
ru: Платформа

en: Select the opt-in platform provider you wish to use then click Save Changes to configure the settings. The opt-in form can be displayed on any page using the [opt_in] shortcode. <a href="https://docs.affiliatewp.com/article/2034-optin-opt-in-form">Learn more</a>.
ru: Выберите поставщика платформы для подписок, который вы хотите использовать, затем нажмите Сохранить изменения, чтобы настроить параметры. Форма подписки может отображаться на любой странице с помощью шорткода [opt_in]. <a href="https://docs.affiliatewp.com/article/2034-optin-opt-in-form">Узнать больше</a>.

en: (select one)
ru: (выбрать)

en: Email Options
ru: Параметры Email

en: Logo
ru: Логотип

en: Upload or choose a logo to be displayed at the top of emails.
ru: Загрузите или выберите логотип для показа в шапке писем.

en: Email Template
ru: Шаблон email-сообщения

en: Choose a template to use for email messages.
ru: Выберите шаблон для email-сообщений.

en: From Name
ru: Имя отправителя

en: The name that emails come from. This is usually your site name.
ru: Имя от кого пришло письмо. Обычно название вашего сайта.

en: From Email
ru: Email-адрес отправителя

en: The email address to send emails from. This will act as the "from" and "reply-to" address.
ru: Емейл от которого отсылаются сообщения. Он будет выступать в роли адресов "от" или "ответить".

en: Email Notifications
ru: Email уведомления

en: The email notifications sent to the affiliate manager and affiliate.
ru: Уведомления по email отправляются администратору и партнеру.

en: Affiliate Manager Email
ru: Email партнера

en: Registration Email Options For Affiliate Manager
ru: Настройки письма администратору о регистрации

en: Registration Email Subject
ru: Тема письма администратору о регистрации

en: Enter the subject line for the registration email sent to affiliate managers when new affiliates register. Supports template tags.
ru: Введите тему емейла для отсылки сообщения администраторам при регистрации нового Партнера.

en: New Affiliate Registration
ru: Регистрация нового Партнера

en: Registration Email Content
ru: Содержимое письма администратору о регистрации

en: Enter the email to send when a new affiliate registers. HTML is accepted. Available template tags:
ru: Введите сообщение для отправки при регистрации нового Партнера. HTML разрешен. Доступные теги шаблона:

note: translators: Registration email content
en: A new affiliate has registered on your site, %s
ru: Новый Партнер зарегистрирован на вашем сайте, %s

en: Name:
ru: Имя:

en: New Referral Email Options for Affiliate Manager
ru: Настройки письма о новом реферале

en: New Referral Email Subject
ru: Тема письма о новом реферале

en: Enter the subject line for the email sent to site the site affiliate manager when affiliates earn referrals. Supports template tags.
ru: Введите тему для сообщения, которое отправляется админитратору, когда Партнер заработает на реферале.

en: Referral Earned!
ru: Получен реферал!

en: New Referral Email Content
ru: Содержимое письма о новом реферале

en: Enter the email to send to site affiliate managers when new referrals are earned. HTML is accepted. Available template tags:
ru: Введите текст сообщения для уведомления администратора о новом реферале. HTML разрешен. Допустимые теги шаблона:

en: {name} has been awarded a new referral of {amount} on {site_name}.
ru: {name} получил нового реферала на сумму {amount} на сайте {site_name}.

en: New Referral Email Options For Affiliate
ru: Настройки письма о новом реферале

en: Enter the subject line for new referral emails sent when affiliates earn referrals. Supports template tags.
ru: Введите тему для сообщения, которое отправляется, когда Партнер заработает на реферале.

en: Referral Awarded!
ru: Реферал получен!

en: Enter the email to send on new referrals. HTML is accepted. Available template tags:
ru: Введите текст сообщения для уведомления о новом реферале. HTML разрешен. Допустимые теги шаблона:

note: translators: Home URL translators: Website URL
en: Congratulations {name}!
ru: Поздравляем {name}!

en: You have been awarded a new referral of
ru: Вы получили нового реферала

en: on %s!
ru: в %s!

en: Log into your affiliate area to view your earnings or disable these notifications:
ru: Войдите в свой кабинет Партнера, чтобы посмотреть свой доход или отключить эти оповещения:

en: Application Accepted Email Options For Affiliate
ru: Настройки письма о принятой заявке

en: Application Accepted Email Subject
ru: Тема письма о принятой заявке

en: Enter the subject line for accepted application emails sent to affiliates when their account is approved. Supports template tags.
ru: Введите тему сообщения для принятых заявок. Сообщение отсылается Партнерам, после проверки их аккаунта.

en: Affiliate Application Accepted
ru: Заявка Партнера принята

en: Application Accepted Email Content
ru: Содержимое письма о принятой заявке

en: Enter the email to send when an application is accepted. HTML is accepted. Available template tags:
ru: Введите текст емейла для оповещения о принятой заявке. HTML разрешен. Доступные теги шаблона:

note: translators: Home URL
en: Your affiliate application on %s has been accepted!
ru: Ваша партнерская заявка на %s была принята!

en: Log into your affiliate area at
ru: Войдите в свой кабинет Партнера %s

en: Allow Affiliate Registration
ru: Разрешить регистрацию Партнеров

en: Allow users to register affiliate accounts for themselves.
ru: Разрешить пользователям регистрироваться в системе самостоятельно.

en: Require Approval
ru: Требовать подтверждение

en: Require that Pending affiliate accounts must be approved before they can begin earning referrals.
ru: Требовать, чтобы администраторы подтверждали Партнеров, прежде чем они смогут привлекать рефералов.

en: Auto Register New Users
ru: Авторегистрация новых пользователей

en: Automatically register new users as affiliates.
ru: Автоматически регистрировать новых пользователей как Партнеров.

en: Logout Link
ru: Ссылка выхода

en: Add a logout link to the Affiliate Area.
ru: Добавить ссылку выхода в Партнерский кабинет.

en: Default Referral URL
ru: Реферальная ссылка по умолчанию

en: The default referral URL shown in the Affiliate Area. Also changes the URL shown in the Referral URL Generator and the {referral_url} email tag.
ru: Стандартная реферальная ссылка отображается в кабинете Партнера. Ссылку можно изменить в генераторе реферальных ссылок .

en: Enable reCAPTCHA
ru: Включить reCAPTCHA

en: Prevent bots from registering affiliate accounts using Google reCAPTCHA.
ru: Предотвратить регистрации ботов в качестве Партнеров с помощью Google reCAPTCHA.

en: reCAPTCHA Site Key
ru: reCAPTCHA ключ для сайта

en: This is used to identify your site to Google reCAPTCHA.
ru: Это используется для идентификации вашего сайта в Google reCAPTCHA.

en: reCAPTCHA Secret Key
ru: Секретный ключ reCAPTCHA

en: This is used for communication between your site and Google reCAPTCHA. Be sure to keep it a secret.
ru: Используется для связи между вашим сайтом и Google reCAPTCHA. Будьте уверены - это защещено.

en: Reject Unpaid Referrals on Refund
ru: Отклонить невыплаченных рефералов при возмещении

en: Automatically reject Unpaid referrals when the originating purchase is refunded or revoked.
ru: Могут ли невыплаченные рефералы автоматически быть отклонены, если произошел возврат денег или отказ по покупке.

en: Use Fallback Referral Tracking Method
ru: Использовать резервный метод отслеживания рефералов

en: The method used to track referral links can fail on sites that have jQuery errors. Enable Fallback Tracking if referrals are not being tracked properly.
ru: Метод, используемый для отслеживания реферальных ссылок, может дать сбой на сайтах, где jQuery работает с ошибками. Поставьте галочку, если рефералы не отслеживаются корректно.

en: Ignore Referrals with Zero Amount
ru: Реферальная ставка

en: Ignore referrals with a zero amount. This can be useful for multi-price products that start at zero, or if a discount was used which resulted in a zero amount. NOTE: If this setting is enabled and a visit results in a zero referral, the visit will be considered not converted.
ru: Поставьте галочку, если хотите, чтобы AffiliateWP полностью игнорировал рефералов с нулевыми суммами. Это полезно для продуктов с вариативной ценой, которая начинается с нуля, или когда используется скидка, ведущая к нулю стоимости. Пожалуйста, заметьте: если настройка активирована, и посещение приводит к нулю рефералов, тогда посещение будет считаться неконвертированным.

en: Enable Debug Mode
ru: Включить режим отладки

note: translators: Tools screen URL
en: Enable debug mode. This will turn on error logging for the referral process to help identify issues. Logs are kept in <a href="%s">Affiliates &rarr; Tools</a>.
ru: Отметьте галочкой этот пункт для включения режима отладки. Будет включено логирование ошибок привязки рефералов, надеемся что это поможет вам найти ошибки и проблемы.

en: Referral URL Blacklist
ru: Посещения реферальной ссылки

en: URLs placed here will be blocked from generating referrals. Enter one URL per line. NOTE: This will only apply to new visits after the URL has been saved.
ru: URL-адреса, размещенные здесь, будут заблокированы от генерации рефералов. Введите одному URL каждой строке. Примечание: это будет применяться только к новым визитам после URL-адрес был сохранен.

en: Opt into development versions
ru: Сообщать о бета-версиях

en: Receive update notifications for development releases. When development versions are available, an update notification will be shown on your Plugins page.
ru: Получать уведомления об обновлениях для бета-релизов. Когда бета-версии доступны, уведомление об обновлении будут указаны на странице плагинов.

en: Remove Data on Uninstall
ru: Удалить данные при деинсталляции

en: Remove all saved data for AffiliateWP when the plugin is deleted.
ru: Удалить все сохраненные данные для AffiliateWP, когда плагин удаляется.

en: Connection Status
ru: Пересчет статистики

en: Enable Payouts Service
ru: Сгенерировать файл выплаты

en: Registration Form Description
ru: Настройки письма администратору о регистрации

en: Coupon Template
ru: Стандартный шаблон

en: Required Registration Fields
ru: Модерировать регистрации

en: Select which fields should be required for affiliate registration. The <strong>Username</strong> and <strong>Account Email</strong> form fields are always required. The <strong>Password</strong> form field will be removed if not required.
ru: Выберите поля, которые необходимы для регистрации партнера. Обязательные поля: <strong>Имя пользователя</strong> и <strong>Email пользователя</strong>. Поле <strong>Пароль</strong> будет удалено, если это не требуется.

en: Password
ru: Пароль

en: How will you promote us?
ru: Как вы будете нас продвигать?

en: Notify affiliate manager when a new affiliate has registered
ru: Оповещать администраторов сайта о новых зарегистрировавшихся Партнерах

en: Notify affiliate manager when a new referral has been created
ru: Оповещать администраторов о новых полученных рефералах

en: Notify affiliate when they earn a new referral
ru: Оповещать партнеров о новых полученных рефералах

en: Notify affiliate when their affiliate application is accepted
ru: Оповещать партнеров, когда их заявка принята

en: Notify affiliate when their affiliate application is pending
ru: Оповещать партнеров, когда их заявка ожидается

en: Notify affiliate when their affiliate application is rejected
ru: Оповещать партнеров, когда их заявка отклонена

en: Application Pending Email Options For Affiliate
ru: Текст сообщения об ожидании заявки

en: Application Pending Email Subject
ru: Заявка в рассмотрении

en: Enter the subject line for pending affiliate application emails. Supports template tags.
ru: Введите тему для сообщении о рассмотрении заявки.

en: Your Affiliate Application Is Being Reviewed
ru: Заявка вашего Партнера находится на рассмотрении

en: Application Pending Email Content
ru: Текст сообщения

en: Enter the email to send when an application is pending. HTML is accepted. Available template tags:
ru: Введите текст сообщения о рассмотрении заявки. HTML разрешен. Свободные теги шаблона:

en: Hi {name}!
ru: Привет {name}!

en: Thanks for your recent affiliate registration on {site_name}.
ru: Спасибо вам за регистрацию на партнерской программе {site_name}.

en: We&#8217;re currently reviewing your affiliate application and will be in touch soon!
ru: Мы рассматриваем вашу заявку и в скором времени с вами свяжемся!

en: Application Rejection Email Options For Affiliate
ru: Текст сообщения об отклонении заявки

en: Application Rejection Email Subject
ru: Отклонение заявки

en: Enter the subject line for rejected affiliate application emails. Supports template tags.
ru: Введите тему сообщения для отклонения заявки на Партнера.

en: Your Affiliate Application Has Been Rejected
ru: Ваша заявка на Партнера была отклонена

en: Application Rejection Email Content
ru: Текст сообщения об отклонении заявки на Партнера

en: Enter the email to send when an application is rejected. HTML is accepted. Available template tags:
ru: Введите текст сообщения об отклонении заявки на Партнера. HTML разрешен. Допустимые теги шаблона:

en: Hi {name},
ru: Привет {name},

en: We regret to inform you that your recent affiliate registration on {site_name} was rejected.
ru: К сожалению, ваша заявка на Партнера на сайте {site_name} была отклонена.

en: Your license key is globally defined via <code>AFFILIATEWP_LICENSE_KEY</code> set in <code>wp-config.php</code>.<br />It cannot be modified from this screen.
ru: Пожалуйста, введите Ваш лицензионный ключ. Действующий лицензионный ключ необходим для автоматических обновлений плагина и для <a href="%s" target="_blank">поддержки</a>.

en: Deactivate your license key to make changes to this setting.
ru: Деактивировать свой лицензионный ключ, чтобы внести изменения в этот параметр.

en: Deactivate License
ru: Деактивировать лицензию

en: Your license is valid!
ru: Ваша лицензия действительна!

en: Renew Your License
ru: Обновите Вашу лицензию

en: Your license has expired, renew today to continue getting updates and support!
ru: Ваша лицензия истекла, обновите ее сегодня, чтобы получать обновления и помощь!

en: Activate License
ru: Активировать лицензию

note: translators: Setting ID
en: The callback function used for the <strong>%s</strong> setting is missing.
ru: Функция callback'а, используемая для <strong>%s</strong> настройки, потеряна.

en: Upload File
ru: Загрузить файл

note: translators: 1: Payouts Service URL
en: <a href="%s" target="_blank">Learn more and view pricing.</a>
ru: Согласны с нашими <a href="%s" target="_blank">Правилами Пользования</a>

note: translators: Payouts Service name retrieved from the PAYOUTS_SERVICE_NAME constant
en: Reconnect to the %s.
ru: Пересчет статистики

note: translators: Support URL
en: Your license key is globally defined via <code>AFFILIATEWP_LICENSE_KEY</code> set in <code>wp-config.php</code>.<br />It cannot be modified from this screen.<br />An active license key is needed for automatic plugin updates and <a href="%s" target="_blank">support</a>.
ru: Пожалуйста, введите Ваш лицензионный ключ. Действующий лицензионный ключ необходим для автоматических обновлений плагина и для <a href="%s" target="_blank">поддержки</a>.

note: translators: System Info screen URL
en: Debug mode is globally enabled via <code>AFFILIATE_WP_DEBUG</code> set in <code>wp-config.php</code>. This setting cannot be modified from this screen. Logs are kept in <a href="%s">Affiliates > Tools</a>.
ru: Режим отладки глобально включения через <код>AFFILIATE_WP_DEBUG установить в <код>wp-config.php. Этот параметр не может быть изменен с этого экрана.

en: General
ru: Общее

en: Opt-In Form
ru: Формы подписки

en: Emails
ru: Емейлы

en: Misc
ru: Разное

en: No affiliates were found to be recounted for the current filters.
ru: Партнеры не были найдены, чтобы быть пересчитана на текущий фильтров.

note: translators: Affiliate username
en: Earnings have been successfully recounted for %s.
ru: Выплата успешно пересчитана для %s.

en: Earnings have been successfully recounted for all matching affiliates.
ru: Заработок успешно пересказала для всех соответствующих филиалов.

note: translators: Affiliate username
en: Unpaid earnings have been successfully recounted for %s.
ru: Невыплаченные начисления пересчитаны для %s.

en: Unpaid earnings have been successfully recounted for all matching affiliates.
ru: Невыплаченные доходы были успешно пересказала для всех соответствующих филиалов.

note: translators: Affiliate username
en: Referrals have been successfully recounted for %s.
ru: Реферал успешно пересчитаны для %s.

en: Referrals have been successfully recounted for all matching affiliates.
ru: Направления были успешно пересказала для всех соответствующих филиалов.

note: translators: Affiliate username
en: Visits have been successfully recounted for %s.
ru: Визиты успешно пересчитаны для %s.

en: Visits have been successfully recounted for all matching affiliates.
ru: Визиты были успешно пересказала для всех соответствующих филиалов.

en: API Key
ru: API Ключ

en: API Keys
ru: Ключи API

en: No API consumers found.
ru: Пользователи API не найдены.

en: Reissue
ru: Переиздать

en: Revoke
ru: Отозвать

en: Public Key
ru: Публичный ключ

en: Token
ru: Токен

en: Secret Key
ru: Секретный ключ reCAPTCHA

en: Enter username
ru: Неверное имя пользователя

en: Generate New API Keys
ru: Генерировать новые ключи API

en: Email
ru: Емейл

en: First Name
ru: Имя

en: Last Name
ru: Фамилия

en: Rate Type
ru: Вид реферальной ставки

en: Earnings
ru: Доход

en: Date Registered
ru: Регистрация

en: No valid affiliate status was selected for export.
ru: Выбранных партнерских статусов для экспорта нет.

en: No valid payout status was selected for export.
ru: Не действительный статус выплат был выбран для экспорта.

en: Campaign
ru: Кампания

en: No valid referral status was selected for export.
ru: Не действует статус реферала был выбран для экспорта.

en: Visit ID
ru: ID визита

en: Converted
ru: Конвертирован

en: Referrer
ru: Кто привел

note: translators: Visit referral ID
en: Yes (Ref: #%s)
ru: Да (Ref: #%s)

en: You do not have permission to export data.
ru: У Вас нет разрешения экспортировать данные.

en: No unpaid referrals were found matching your criteria.
ru: Нет неоплаченных переходы были найдены, соответствующих Вашим критериям.

en: You do not have permission to import data.
ru: У Вас нет разрешения экспортировать данные.

en: No new affiliates were imported.
ru: Новые партнеры не импортированы.

note: translators: Plural affiliate number
en: Manage your affiliates.
ru: Управление партнерами.

en: No new referrals were imported.
ru: Новых рефералов нет, импортировать нечего.

note: translators: Plural referrals number
en: Manage your referrals.
ru: Управление рефералами.

en: Please upload a valid .json file
ru: Пожалуйста, загрузите работающий .json файл

en: Please upload a file to import
ru: Пожалуйста, загрузите файл для импорта

en: The upgrade process is running, please be patient. This could take several minutes to complete while affiliate records are upgraded in batches of 100.
ru: Идет обновление, пожалуйста, будьте терпеливы. Может потребоваться несколько минут для завершения, пока записи Партнеров обновляются до 100.

note: translators: Step number
en: Step %d running
ru: Шаг %d в процессе

en: Export / Import
ru: Экспорт / Импорт

en: Recount Stats
ru: Пересчет статистики

en: Migration Assistant
ru: Ассистент по Мигрированию

en: System Info
ru: Информация О Системе

en: Debug Assistant
ru: Ассистент Отладки

en: Recount Affiliate Stats
ru: Пересчет статистики Партнера

en: Use this tool to recount statistics for one or all affiliates.
ru: Используйте этот инструмент, чтобы пересчитать статистику Партнера.

en: Enter the name of the affiliate or begin typing to perform a search based on the affiliate&#8217;s name.
ru: Введите имя Партнера или начните вводить имя, чтобы начать его поиск.

en: Recount
ru: Пересчет

en: Recount Campaigns
ru: Кампания

en: Use this tool to recount campaigns for one or all affiliates.
ru: Используйте этот инструмент, чтобы пересчитать статистику Партнера.

en: These tools assist in migrating affiliate and referral data from existing platforms.
ru: Эти инструменты помогают перенести данные Партнеров и рефералов с существующих платформ.

en: User Accounts
ru: Аккаунты пользователей

en: Use this tool to create affiliate accounts for each of your existing WordPress user accounts that belong to the selected roles below.
ru: Используйте этот инструмент для создания Партнеров из текущих пользователей вашего сайта, которые относятся к выбранной роли.

en: NOTE: Users that already have affiliate accounts will be skipped. Duplicate accounts will not be created.
ru: <strong>ВНИМАНИЕ:</strong> Пользователи имеющий партнерский аккаунт будут пропущены. Дубликаты не будут созданы.

en: Select User Roles
ru: Выберите роль пользователя

en: Create Affiliate Accounts for Users
ru: Зарегистрировать новый Аккаунт Партнера для пользователя

en: <strong>NOTE:</strong> WordPress 4.5 or newer is required to use the User Accounts migration tool. <a href="%s" aria-label="Update WordPress now">Update WordPress now</a>.
ru: <strong>ВНИМАНИЕ:</strong>В версии WordPress 4.5 или выше обязательно использование инструмента переноса пользователей. <a href="%s" aria-label="Update WordPress now">Обновить WordPress сейчас</a>.

en: <strong>NOTE:</strong> WordPress 4.5 or newer is required to use the User Accounts migration tool.
ru: <strong>ВНИМАНИЕ:</strong>В версии WordPress 4.5 или выше обязательно использование инструмента переноса пользователей.

en: Use this tool to migrate existing affiliate / referral data from Affiliates Pro to AffiliateWP.
ru: Используйте этот инструмент, чтобы перенести существующие данные о Партнерах / рефералах из Affiliates Pro в AffiliateWP.

en: NOTE: This tool should only ever be used on a fresh install. If you have already collected affiliate or referral data, do not use this tool.
ru: <strong>Примечание:</strong> этот инструмент следует использовать лишь с только что установленной программой. Если у Вас уже есть данные об Партнерах или рефералах, не используйте этот инструмент.

en: Migrate Data from Affiliates Pro
ru: Перенести данные из Affiliate Pro

en: Use this tool to migrate existing affiliate accounts from WP Affiliate to AffiliateWP.
ru: Используйте этот инструмент, чтобы перенести существующие данные о Партнерах / рефералах из WP Affiliate в AffiliateWP.

en: Migrate Data from WP Affiliate
ru: Перенести данные из Affiliate Pro

en: Export Affiliates
ru: Экспорт партнеров

en: Export affiliates to a CSV file.
ru: Экспортировать рефералов в CSV-файл.

en: All Statuses
ru: Все статусы

en: Export
ru: Экспорт

en: Export Referrals
ru: Экспортировать рефералов

en: Export referrals to a CSV file.
ru: Экспортировать рефералов в CSV-файл.

en: To search for an affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to export referrals for all affiliates.
ru: Чтобы найти Партнера, введите логин Партнера, Имя или Фамилию. Оставьте поле пустым, чтобы экспортировать рефералов всех Партнеров.

en: Export Payouts
ru: Экспорт выплат

en: Export payouts to a CSV file.
ru: Экспорт выплат в CSV-файл.

en: To search for an affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to export payouts for all affiliates.
ru: Чтобы найти Партнера, введите логин Партнера, Имя или Фамилию. Оставьте поле пустым, чтобы экспортировать выплаты для всех Партнеров.

en: Export Visits
ru: Экспорт визитов

en: Export visits to a CSV file.
ru: Экспортировать статистику визитов в CSV-файл.

en: Unconverted
ru: Не конвертирован

en: To search for an affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to export visits for all affiliates.
ru: Чтобы найти Партнера, введите логин Партнера, Имя или Фамилию. Оставьте поле пустым, чтобы экспортировать посещения для всех Партнеров.

en: Export Settings
ru: Настройки экспорта

en: Export the AffiliateWP settings for this site as a .json file. This allows you to easily import the configuration into another site.
ru: Экспортировать настройки AffiliateWP для этого сайта в .json файл. Это позволит Вам легко импортировать данную конфигурацию на другой сайт.

en: Import Settings
ru: Настройки импорта

en: Import the AffiliateWP settings from a .json file. This file can be obtained by exporting the settings on another site using the form above.
ru: Импортировать настройки AffiliateWP из .json файла. Этот файл можно получить, экспортируя настройки с другого сайта, используя форму выше.

en: Import
ru: Импорт

en: Import Affiliates
ru: Импорт партнеров

en: Import a CSV of affiliate records.
ru: Импорт CSV партнерских записей.

en: Import CSV
ru: Импорт CSV

note: translators: Documentation URL
en: Each column loaded from the CSV may be mapped to an affiliate field. Select the column that should be mapped to each field below. Any columns not needed can be ignored. See <a href="%s" target="_blank">this guide</a> for assistance with importing affiliate records.
ru: Каждый столбец загружается из CSV может быть сопоставлен с партнерской области. Выберите столбец, который должен быть сопоставлен с каждого поля ниже. Любые столбцы не нужны, можно игнорировать. Посмотреть <а href="%ы" цель="_blank">данное руководство для помощи с импортом партнерские записи.

en: Affiliate Field
ru: Поле партнера

en: CSV Column
ru: Столбца CSV

en: Data Preview
ru: Предварительный Просмотр Данных

en: Process Import
ru: Процесс импорта

en: Import Referrals
ru: Импортировать рефералов

en: Import a CSV of referral records.
ru: Импорт в CSV данных по рефералам.

note: translators: Documentation URL
en: Each column loaded from the CSV may be mapped to a referral field. Select the column that should be mapped to each field below. Any columns not needed can be ignored. Any affiliates that don&#8217;t exist will be created. See <a href="%s" target="_blank">this guide</a> for assistance with importing referral records.
ru: Каждый столбец загружается из CSV могут быть сопоставлены с полем ссылки. Выберите столбец, который должен быть сопоставлен с каждого поля ниже. Любые столбцы не нужны, можно игнорировать. Любые партнеры, которые Дон’т существовать будет создана. Посмотреть <а href="%ы" цель="_blank">данное руководство для помощи с импортом передачи записей.

en: Referral Field
ru: Поле реферала

en: To copy the system info, click below then press Ctrl + C (PC) or Cmd + C (Mac).
ru: Чтобы скопировать информацию о системе, нажмите ниже, затем нажмите Ctrl + C (в Windows) или cmd + c (на Мак).

en: Debug Log
ru: Журнал ошибок

en: Use this tool to help debug referral tracking.
ru: Используйте этот инструмент для отладки ошибок в учете рефералов.

en: Download Debug Log File
ru: Скачать журнал ошибок

en: Clear Log
ru: Очистить журнал ошибок

en: Generate dynamic coupons for all affiliates.
ru: Закрепить купон за партнером.

en: Generate Coupons
ru: Создать ссылку

note: translators: Coupons settings screen URL
en: Generating coupons requires a <a href="%s" target="_blank">Coupon Template</a> to be selected.
ru: Неверная лицензия. Пожалуйста, <a href="%s" target="_blank" title="Посетите страницу аккаунта">перейдите на страницу аккаунта</a> и проверьте ее.

en: Invalid batch ID.
ru: Недопустимый идентификатор пакета.

en: Invalid batch export class.
ru: Неверный пакетный экспорт класса.

note: translators: Dismiss Notice link markup
en: Your database has been successfully upgraded. %s
ru: Реферал успешно добавлен

en: Dismiss Notice
ru: Скрыть уведомление

note: translators: Dismiss Notice link markup
en: Your database tables have been successfully upgraded. %s
ru: Реферал успешно добавлен

en: Affiliate Registration Status
ru: Статус регистрации Партнера

en: Not Registered
ru: Не зарегистрирован

en: Affiliate Actions
ru: Действия Партнера

en: Register
ru: Регистрация

en: Disable Affiliate Email
ru: Отключить письма Партнера

en: Disable the application accepted email sent to the affiliate.
ru: Отключить согласие получения писем Партнером.

en: No user roles were selected for migration.
ru: Нет ролей пользователей были выбраны для переноса.

en: A batch process class must be specified.
ru: Пакетное класс процесс должен быть указан.

en: No batch class handler file has been supplied.
ru: Нет пакетный файл, обработчик класса была поставлена.

en: An invalid batch class handler file has been supplied.
ru: Неверный пакетный файл обработчик класса была поставлена.

en: Affiliate Record
ru: Запись Партнера

en: Affiliate Customer Record
ru: Запись клиента Партнера

en: Customer ID
ru: ID покупателя

en: Primary Email
ru: Основной email

en: Date Created
ru: Дата создания

en: No records found
ru: Записи не найдены

en: Affiliate record has been deleted.
ru: Запись партнера была удалена.

en: Affiliate customer record has been deleted.
ru: Запись клиента партнера была удалена.

en: Landing Page
ru: Целевая страница

en: Referring URL
ru: Отсылающие URL

en: Direct traffic
ru: Прямой траффик

en: No visits found.
ru: Посешения не найдены.

en: This screen provides access to your site&#8217;s visit history.
ru: Эта страница дает доступ к истории рефералов Вашего сайта.

en: <strong>Landing Page</strong>: this is the page on your site that the visitor first landed on. It is the URL that the affiliate link pointed to.
ru: <strong>Лендинг</strong>: это первая страница вашего сайта на которую попадает посетитель. Это URL на который ведет ссылка Партнера.

en: <strong>Referring URL</strong>: this is the source URL of the affiliate link. It is the web page that the visitor found a link to your site on.
ru: <strong>Реферальная ссылка</strong>: это ссылка по которой посетитель нашел ссылку на ваш сайт.

en: <strong>Affiliate</strong>: this the affiliate that the visit was attributed to.
ru: <strong>Партнер</strong>: это партнер, который привел на ваш сайт посетителя.

en: <strong>Referral ID</strong>: this is the ID of the referral that was created from this visit, if any.
ru: <strong>Отсылка</strong>: отсылает к номеру заказа (или аналогичному), который оформил этот реферал.

en: <strong>Context</strong>: this is the context of how the visit was generated, if set.
ru: <strong>Партнер</strong>: это партнер, который привел на ваш сайт посетителя.

en: <strong>IP</strong>: this is the IP address of the visitor.
ru: <strong>IP</strong>: это IP адресс посетителя.

en: <strong>Converted</strong>: this is a Yes / No status for whether the visit turned into a successful converstion.
ru: <strong>Конвертирован</strong>: это статус Да/Нет, указывающий был ли визит конвертирован в продажу.

en: Searching Visits
ru: Поиск визитов

en: Visit records can be searched in several different ways:
ru: Записи о визитах можно найти несколькими разными способами:

en: You can enter an IP address to find all visits from a specific IP
ru: Вы можете ввести IP адрес для того чтобы отобразить все посещения с конкретного сайта

en: You can enter a complete URL to find all visits that landed on or came from a specific URL
ru: Вы можете ввести ссылку, для того чтобы отобразить все посещения на эту ссылку или с этой ссылки

en: You can enter a partial URL to find all visits that landed on or came from a specific site
ru: Вы можете ввести частичную ссылку, для того чтобы отобразить все посещения, которые пришли с определенного сайта

en: You can enter the visit&#8217;s ID number prefixed by &#8220;visit:&#8221;
ru: Вы можете ввести ID-номер Партнера, поставив префикс 'affiliate:';

en: You can enter the referral&#8217;s ID number prefixed by &#8220;referral:&#8221;
ru: Вы можете ввести отсылку к рефералу, поставив префикс 'ref:';

en: You can enter a visit context prefixed by &#8220;context:&#8221;
ru: Вы можете ввести контекст к рефералу, поставив префикс 'context:';

en: Number of visits per page:
ru: Количество визитов на страницу:

en: Filter by status
ru: Фильтр по статусу

en: Rejected
ru: Отклоненные

en: Percentage (%)
ru: Проценты (%)

note: translators: Currency name
en: Flat %s
ru: Чистая сумма %s

en: Affiliate URLs
ru: Ссылки

en: Statistics
ru: Статистика

en: Graphs
ru: Графики

en: Cheatin&#8217; huh?
ru: Хм, жульничаете&#8217; ?

en: Your version of PHP is below the minimum version of PHP required by AffiliateWP. Please contact your host and request that your version be upgraded to 5.3 or later.
ru: Ваша версия PHP ниже минимальной версии PHP требуемой AffiliateWP. Пожалуйста, обратитесь в поддержку Вашего хостинга для установки версии 5.3 или выше.

en: Invalid username
ru: Неверное имя пользователя

en: No such user
ru: Нет такого пользователя

en: Please enter a password
ru: Пожалуйста, введите пароль

en: Incorrect username or password
ru: Неверное имя или пароль

en: Please select your country of residence
ru: Пожалуйста, согласитесь с нашими условиями использования

en: Please select your account type
ru: Пожалуйста, введите свою фамилию

en: Please enter your business name
ru: Пожалуйста, введите свое имя

en: Please enter your first name
ru: Пожалуйста, введите свое имя

en: Please enter your last name
ru: Пожалуйста, введите свою фамилию

en: Invalid account email
ru: Неправильный платежный email

en: Please select your day of birth
ru: Пожалуйста, введите свое имя

en: Please select your month of birth
ru: Пожалуйста, введите свое имя

en: Please select your year of birth
ru: Пожалуйста, согласитесь с нашими условиями использования

en: Please agree to our terms of use
ru: Пожалуйста, согласитесь с нашими условиями использования

note: translators: 1: Credit card brand, 2: Last four digits of the card number
en: %1$s ending in %2$s
ru: %1$s to %2$s

en: Sale
ru: Продажа

en: Lead
ru: Лид

en: A referral type label must be specified.
ru: Необходимо указать метку типа реферала.

en: Unpaid Referral Earnings
ru: Неоплаченный реферальный заработок

en: Pending Referral Earnings
ru: Реферальный заработок на рассмотрении

en: Rejected Referral Earnings
ru: Отклоненный реферальный заработок

en: Paid Referral Earnings
ru: Оплаченный реферальный заработок

en: Please enter a valid website URL
ru: Пожалуйста, введите корректный URL вашего сайта

en: Username already taken
ru: Имя пользователя уже занято

en: Invalid username. Only lowercase letters (a-z) and numbers are allowed
ru: Не правильное имя пользователя. Разрешен только нижний реестр (a-z) и номера

en: Invalid username. Must be between 1 and 60 characters.
ru: Неверное имя пользователя. Должно быть от 1 до 60 символов.

en: Invalid username. Usernames must include at least one letter
ru: Неверное имя пользователя. Имя пользователя должно содержать не менее одной буквы

en: Email address already taken
ru: Email уже занят

en: Passwords do not match
ru: Пароли не совпадают

en: Please verify that you are not a robot
ru: Пожалуйста подтвердите, что вы не робот

en: Nice try honey bear, don&#8217;t touch our honey
ru: Хорошая попытка, дорогой, не трогай то, что нам дорого

en: You are already registered as an affiliate
ru: Вы уже зарегистрированы как партнер

en: Please enter your name
ru: Пожалуйста, введите свое имя

en: Please enter a website URL
ru: Пожалуйста, введите пароль

en: Please enter your payment email
ru: Пожалуйста, введите свое имя

en: Please tell us how you will promote us
ru: Расскажите, пожалуйста, как вы будете продвигать нас

en: Add as Affiliate
ru: Добавить как Партнера

en: Add the user as an affiliate.
ru: Добавьте пользователя в качестве Партнера.

en: Converted Visits
ru: Конвертированные посещения

en: Unconverted Visits
ru: Не конвертированные посещения

en: A valid username must be specified as the first argument.
ru: Действительное имя пользователя должно быть указано в качестве первого аргумента.

note: translators: Affiliate username
en: A user with the ID or username "%s" does not exist. See wp help user create for registering new users.
ru: Пользователь с идентификатором или именем пользователя "%s" не существует. См. wp help user create for registering new users.

en: An affiliate already exists for this user account.
ru: Филиал уже существует для этой учетной записи пользователя.

note: translators: Affiliate username
en: An affiliate with the username "%s" has been created.
ru: Партнер с именем "%s" создан.

en: The affiliate account could not be added.
ru: Учетная запись партнера не может быть добавлена(создана).

en: A valid affiliate username or ID is required to proceed.
ru: Действующий партнерский логин или ID обязаны продолжить.

en: The affiliate was updated successfully.
ru: Партнер успешно обновлен.

en: The affiliate account could not be updated.
ru: Учетная запись партнера не может быть обновлена.

en: Are you sure you want to delete this affiliate, all its data and its associated user account?
ru: Вы уверены, что хотите удалить этот баннер?

en: Are you sure you want to delete this affiliate and all its data?
ru: Вы уверены, что хотите удалить этого реферала?

en: Are you sure you want to delete this affiliate?
ru: Вы уверены, что хотите удалить этот баннер?

en: The affiliate and its associated user account have been successfully deleted.
ru: Партнер и его соответствующая учетная запись Пользователя успешно удалены.

en: The affiliate account has been successfully deleted.
ru: Партнер успешно удален.

en: The affiliate account could not be deleted.
ru: Учетная запись партнера не может быть удалена.

note: translators: Number of affiliates
en: Number of affiliates: %d
ru: Количество партнеров: %d

en: AffiliateWP is not installed
ru: AffiliateWP не установлен

note: translators: AffiliateWP version
en: You are running AffiliateWP version: %s
ru: Вы работаете AffiliateWP версия: %s

note: translators: License status
en: License status is: %s
ru: Статус лицензии: %s

note: translators: Debug Mode status
en: Debug mode is: %s
ru: Режим отладки: %s

note: translators: Enabled or Disabled (translated)
en: Affiliates require approval: %s
ru: Требовать подтверждение: %s

note: translators: Enabled or Disabled (translated)
en: Email notifications are: %s
ru: Email уведомления: %s

note: translators: None or comma-separated list of enabled integrations
en: Integrations: %s
ru: Интеграции: %s

note: translators: Global referral rate
en: Global referral rate: %s
ru: Глобальная реферальная ставка: %s

note: translators: Global referral rate type
en: Global referral rate type: %s
ru: Глобальный вид реферальной ставки: %s

note: translators: Currency label
en: Currency: %s
ru: Валюта: %s

note: translators: Referral variable
en: Referral variable: %s
ru: Реферальная переменная: %s

note: translators: Enabled or Disabled (translated)
en: Show pretty referral URLs: %s
ru: Показывают довольно реферальный URL-адреса: %s

note: translators: Referral URL example with affiliate ID
en: Referral URL (ID): %s
ru: Реферальная ссылка (ID): %s

note: translators: Referral URL example with affiliate username
en: Referral URL (Username): %s
ru: Реферальная ссылка (Имя пользователя): %s

note: translators: Affiliate Area page URL
en: Affiliate Area URL: %s
ru: Ссылка партнерского раздела: %s

note: translators: Terms of Use URL
en: Terms of Use URL: %s
ru: URL на Правила пользования: %s

note: translators: Number of sites
en: Found %s sites. Retrieving stats ...
ru: Найдено %s сайтов. Получение статистики ...

note: translators: Affiliates count
en: Total Affiliates: %s
ru: Всего партнеров: %s

note: translators: Creatives count
en: Total Creatives: %s
ru: Всего баннеров: %s

note: translators: Customers count
en: Total Customers: %s
ru: Всего посещений: %s

note: translators: Payouts count
en: Total Payouts: %s
ru: Всего выплат: %s

note: translators: Referrals count
en: Total Referrals: %s
ru: Всего рефералов: %s

note: translators: Sales count
en: Total Sales: %s
ru: Всего баннеров: %s

note: translators: Visits count
en: Total Visits: %s
ru: Всего посещений: %s

en: Are you sure you want to clear the debug log?
ru: Вы уверены, что хотите очистить журнал ошибок?

en: The debug log has been cleared.
ru: Журнал отладки был очищен.

en: A --name value must be specified to add a new creative.
ru: В --значение имени должно быть указано, чтобы добавить новое объявление.

note: translators: Creative ID
en: A creative with the ID %d has been successfully created.
ru: Баннер с идентификатором %D был успешно создан.

en: The creative could not be created.
ru: Баннер не может быть создан.

en: A valid creative ID is required to proceed.
ru: Для продолжения требуется верный ID баннера.

en: The creative was successfully updated.
ru: Рекламный материал успешно обновлен.

en: The creative could not be updated.
ru: Рекламный материал не может быть обновлен.

en: The creative was successfully deleted.
ru: Рекламный материал успешно удален.

en: The creative could not be deleted.
ru: Рекламный материал не может быть удален.

note: translators: Number of creatives
en: Number of creatives: %d
ru: Количество баннеров: %d

en: A --email value must be specified to add a new customer.
ru: --email должен быть указан, чтобы добавить нового клиента.

note: translators: Customer ID
en: A customer with the ID %d has been successfully created.
ru: Клиент с ID %d был успешно создан.

en: The customer could not be created.
ru: Клиент не может быть создан.

en: A valid customer ID is required to proceed.
ru: Требуется действительный ID клиента, чтобы продолжить.

en: The customer was successfully updated.
ru: Клиент был успешно обновлен.

en: The customer could not be updated.
ru: Клиент не может быть обновлен.

en: The customer was successfully deleted.
ru: Клиент был успешно удалён.

en: The customer could not be deleted.
ru: Клиент не может быть удалён.

note: translators: Number of customers
en: Number of customers: %d
ru: Количество клиентов: %d

en: No referrals were found matching your criteria. Please try again.
ru: Не найдены рефералы соответствующие Вашим критериям. Пожалуйста, попробуйте снова.

en: No affiliates matched the minimum earnings amount in order to generate a payout.
ru: Партнеры не соответствуют минимальная сумма заработка, чтобы произвести выплату.

note: translators: 1: Affiliate ID, 2: Formatted payout amount
en: A payout has been created for Affiliate #%1$d for %2$s.
ru: Выплата была создана для филиала #%1$d на %2$ов.

note: translators: 1: Affiliate ID, 2: Formatted payout amount
en: There was a problem generating a payout for Affiliate #%1$d for %2$s.
ru: Была проблема генерации выплата за партнерскую #%1$d на %2$ов.

en: A valid payout ID must be supplied to update a payout
ru: Действительное удостоверение личности с выплаты должны быть поставлены до обновления выплату

note: translators: 1: Referral ID, 2: Referral payout ID
en: Referral #%1$d is already associated with payout #%2$d and has been skipped.
ru: Реферал #%d - это уже связано с выплатой #%d и был пропущен.

note: translators: Referral ID
en: Referral #%d is not valid and has been skipped.
ru: Реферал #%d не действителен и был пропущен.

en: Are you sure you want to overwrite this payout's referrals?
ru: Вы уверены, что хотите перезаписать выплаты по этому рефералу?

en: All values passed via the --referrals argument are invalid.
ru: Все значения передаются через аргумент --рефералов, являются недействительными.

en: Are you sure you want to overwrite the affiliate associated with this payout?
ru: Вы уверены, что хотите удалить этот баннер?

en: The supplied affiliate ID or username is invalid and has been ignored.
ru: Имя пользователя Партнера. Изменить нельзя.

en: No fields were specified for updating. For more information, see wp help affwp payout update.
ru: Нет поля для обновления указаны. Для получения дополнительной информации, см. WP помочь affwp обновить выплат.

note: translators: Payout ID
en: Payout #%d has been updated successfully.
ru: Выплата #%d успешно обновлена.

note: translators: Payout ID
en: Payout #%d could not be updated due to an error.
ru: Выплата #%d не может быть обновлен из-за ошибки.

en: A valid payout ID is required to proceed.
ru: Действительное удостоверение личности с выплаты должны пройти.

en: Are you sure you want to delete this payout?
ru: Вы уверены, что хотите удалить этот баннер?

en: The payout has been successfully deleted.
ru: Выплата была успешно удалена.

en: The payout could not be deleted.
ru: (Текущий пользователь не будет удален)

note: translators: Number of payouts
en: Number of payouts: %d
ru: Количество выплат: %d

en: A valid affiliate username or ID must be specified as the first argument.
ru: Действующий партнерский логин или ID должен быть указан в качестве первого аргумента.

note: translators: Affiliate ID or username
en: An affiliate with the ID or username "%s" does not exist. See wp affwp affiliate create for adding affiliates.
ru: Партнер с ID или имя пользователя "%S" не существует. Ознакомиться с партнерской документе WP affwp создать для добавления филиалов.

note: translators: Referral ID
en: A referral with the ID "%d" has been created.
ru: Реферал с ID "%d" создан.

en: The referral could not be added.
ru: Реферал не может быть добавлен.

en: A valid referral ID is required to proceed.
ru: Действительный реферальный ID обязаны продолжить.

en: The referral was updated successfully.
ru: Реферал успешно обновлен.

en: The referral could not be updated
ru: Реферал не может быть обновлен

en: Are you sure you want to delete this referral?
ru: Вы уверены, что хотите удалить этого реферала?

en: The referral has been successfully deleted.
ru: Реферал успешно удален.

en: The referral could not be deleted.
ru: Реферал не может быть удален.

note: translators: Number of referrals
en: Number of referrals: %d
ru: Количество рефералов: %d

en: A URL must be specified as the second argument to proceed.
ru: URL должен быть указан в качестве второго аргумента, чтобы продолжить.

en: An invalid referral ID was specified. Using 0 (none) instead.
ru: Указан недопустимый идентификатор реферала. Через 0 (Нет) вместо этого.

en: A valid date string must be supplied. Using the current time.
ru: Действительную дату строки должны быть поставлены. Используя Текущее время.

en: The visit was successfully created.
ru: Визит успешно создан.

en: The visit could not be created.
ru: Визит не может быть создан.

en: A valid visit ID is required to proceed.
ru: Действительный посещении необходимо предъявить удостоверение личности, чтобы продолжить.

en: A valid new date string must be supplied. Using the original date.
ru: Действительный новой строки даты должны быть поставлены. Используя первоначальной даты.

en: The visit was updated successfully.
ru: Визит успешно обновлен.

en: The visit could not be updated.
ru: Визит был успешно удален.

en: Are you sure you want to delete this visit?
ru: Вы уверены, что хотите удалить этот баннер?

en: The visit has been successfully deleted.
ru: Визит был успешно удален.

en: The visit could not be deleted.
ru: Визит не может быть удален.

note: translators: Number of visits
en: Number of visits: %d
ru: Количество визитов: %d

en: Invalid affiliate
ru: Добавить Партнера

en: No coupons were found.
ru: Пользователи API не найдены.

en: Creative
ru: Рекламный материал

en: A new affiliate has registered on your site,
ru: Новый партнер зарегистрировался на сайте,

note: translators: Affiliate display name
en: Name: %s
ru: Имя: %s

note: translators: User URL
en: Website URL: %s
ru: Ссылка на сайт: %s

note: translators: Promotion method
en: Promotion method: %s
ru: Метод продвижения: %s

note: translators: Pending affiliates URL
en: Review pending applications: %s
ru: Просмотр ожидающих заявок: %s

note: translators: Affiliate name
en: Congratulations %s!
ru: Поздравляем %s!

note: translators: Login URL
en: Log into your affiliate area at %s
ru: Войдите в свой кабинет Партнера %s

en: To set your password, visit the following address:
ru: Чтобы установить пароль, перейдите по ссылке:

note: translators: Affiliate name
en: Hi %s!
ru: Привет %s!

note: translators: Affiliate name
en: Hi %s,
ru: Привет %s,

note: translators: 1: Formatted referral amount, 2: Home URL
en: You have been awarded a new referral of %1$s on %2$s!
ru: Вы получили нового реферала %s %s!

note: translators: Login URL
en: log into your affiliate area to view your earnings or disable these notifications: %s
ru: войдите в свой кабинет Партнера, чтобы посмотреть свой доход или отключить эти оповещения: %s

en: Default Template
ru: Стандартный шаблон

en: No template, plain text only
ru: Без шаблона, только текст

en: You cannot send emails with AffWP_Emails until init/admin_init has been reached
ru: Вы не можете отсылать сообщения с AffWP_Emails до достижения init/admin_init

en: The display name of the affiliate, as set on the affiliate's user profile
ru: Отображаемое имя партнера, указанное в профиле пользователя партнера.

en: The user name of the affiliate on the site
ru: Имя пользователя Партнера на сайте

en: The email address of the affiliate
ru: Email-адресс Партнера

en: The website of the affiliate
ru: Вебсайт Партнера

en: The promo method used by the affiliate
ru: Метод продвижения, выбранный Партнером

en: The reason an affiliate was rejected
ru: Запрос Партнера был отклонен

en: The affiliate login URL to your website
ru: Ссылка Партнера на ваш сайт

en: The amount of a given referral
ru: Сумма по данному рефералу

en: Your site name
ru: Название вашего сайта

en: The affiliate&#8217;s referral URL
ru: Реферальная ссылка Партнера

en: The affiliate&#8217;s ID
ru: ID Партнера

en: The affiliate&#8217;s referral rate
ru: Вид партнерской ставки

en: The URL to the review page for a pending affiliate
ru: URL-Адрес страницы обзора для ожидающих филиала

en: The URL the customer landed on that led to a referral being created
ru: URL-адрес заказчика приземлился на что привело к создается направление

en: The name of the campaign associated with the referral (if any)
ru: Название кампании, связанные с передачей (если таковые имеются).

en: The affiliate registration coupon (if any)
ru: Регистраций Партнеров еще нет

en: (no campaign)
ru: (нет кампаний)

en: Total
ru: Всего

en: This total will be used to calculate the referral amount. For example, if the referral rate is 10% and the total here is $100, the referral will be created at $10.
ru: Эта сумма будет использована для расчета суммы реферала. Например, если ставка составляет 10%, а сумма $100, реферал будет создан в $10.

en: Allow Referrals
ru: Разрешить закрепление рефералов

en: Enable affiliate referral creation for this form
ru: Разрешить создание рефералов для этой формы

en: Select the referral type for this form.
ru: Выберите тип реферала для этой формы.

en: Enable referrals on all Contact Form 7 forms
ru: Разрешить создание рефералов для этой формы

note: translators: 1: Contact Form 7 docs URL, 2: External link icon markup, 3: Info icon markup
en: Check this box to enable referrals on all Contact Form 7 forms.<ul><li>%3$s Once enabled, referrals will be generated for all valid Contact Form 7 forms.</li><li>%2$s <a href="%1$s" target="_blank">Documentation for this integration</a></li></ul>
ru: Установите этот флажок, чтобы включить рефералов на всех формах плагина Contact Form 7.<ul><li>%3$s Активировав, рефералы будут создаваться для всех форм созданных с помощью Contact Form 7.</li><li>%2$s <a href="%1$s" target="_blank">Документация по интеграции</a></li></ul>

en: Enable referrals for specific Contact Form 7 forms
ru: Разрешить создание рефералов для этой формы

note: translators: 1: Form title, 2: Form ID
en: Referral type for %1$s (Form ID: %2$d)
ru: Тип реферала для %s (Form ID: %d)

note: translators: 1: Referral link, 2: Amount, 3: Affiliate Name, 4: Affiliate ID
en: Referral %1$s for %2$s recorded for %3$s (ID: %4$d).
ru: Реферал %1$s для %2$s записано за %3$s

en: Affiliate Discount?
ru: Скидка Партнера?

en: If you would like to connect this discount to an affiliate, enter the name of the affiliate it belongs to.
ru: Если вы хотите закрепить эту скидку за Партнером, введите его имя.

en: Adjust EDD Commissions
ru: Откорректировать EDD комиссии

en: Should AffiliateWP adjust the commission amounts recorded for purchases that include affiliate referrals? This will subtract the referral amount from the base amount used to calculate the commission total.
ru: Должен ли AffiliateWP корректировать размер комиссии для покупок, который включают рефералы Партнеров? Комиссия отнимает реферальную сумму от базовой сумы, которая использовалась для расчета комиссии.

en: Disable Renewal Referrals
ru: Отключить возобновляемые рефералы

en: Should AffiliateWP prevent referral commissions from being recorded on renewal purchases with EDD Software Licensing?
ru: Должен ли AffiliateWP воспрепятствует реферальные комиссии от записи на возобновляемых покупках с EDD Software Licensing?

en: Disable Referrals on Upgrades
ru: Отменить рефералы на этот продукт

en: Should AffiliateWP prevent referral commissions from being recorded on license upgrade purchases with EDD Software Licensing?
ru: Должен ли AffiliateWP воспрепятствует реферальные комиссии от записи на возобновляемых покупках с EDD Software Licensing?

en: Affiliate Rates:
ru: Ставки Партнеров:

note: translators: EDD singular product label
en: Disable referrals on this %s
ru: Отключить рефералы на этих %s

en: These settings will be used to calculate affiliate earnings per-sale. Leave blank to use the site default referral rate.
ru: Эти настройки будут использоваться для расчета dsgkfn за одну продажу. Оставьте пустым, чтобы использовать стандартные ставки.

note: translators: EDD singular category label
en: The referral rate for this %s category.
ru: Реферальная ставка для этой категории %s.

en: Affiliate coupon?
ru: Скидка Партнера?

en: If you would like to connect this coupon to an affiliate, enter the name of the affiliate it belongs to.
ru: Если вы хотите закрепить эту скидку за Партнером, введите его имя.

en: Referral description
ru: Описание реферала

en: Select Field
ru: Выберите поле

en: Purchase Amount
ru: Сумма покупки

note: translators: 1: Referral ID, 2: Formatted referral amount, 3: Affiliate name, 4: Referral affiliate ID
en: AffiliateWP: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s (ID: %4$d).
ru: AffiliateWP: Реферал #%d за %s записано за %s

note: translators: 1: Referral ID, 2: Formatted referral amount, 3: Affiliate name
en: AffiliateWP: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s
ru: AffiliateWP: Реферал #%d за %s записано за %s

note: translators: 1: Referral ID, 2: Formatted referral amount, 3: Affiliate name
en: AffiliateWP: Referral #%1$d for %2$s for %3$s rejected
ru: AffiliateWP: Реферал #%d за %s за %s отклонен

en: Custom Amount
ru: Сумма покупки

note: translators: 1: Referral ID, 2: Formatted referral amount, 3: Affiliate name
en: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s
ru: Реферал %1$s для %2$s записано за %3$s

en: Enable affiliate referral creation for this donation form
ru: Разрешить создание рефералов для этой формы

en: Affiliate Rate
ru: Ставка Партнера

en: This setting will be used to calculate affiliate earnings per-donation. Leave blank to use default affiliate rates.
ru: Эти настройки будут использоваться для расчета заработка за одну продажу. Оставьте пустым, чтобы использовать стандартные ставки.

note: translators: 1: Referral ID, 2: Formatted referral amount, 3: Affiliate name, 4: Referral affiliate ID
en: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s (ID: %4$d).
ru: Реферал %1$s для %2$s записано за %3$s

en: Referral #%d for %s for %s rejected
ru: Реферал #%d за %s за %s отклонен

en: Allow referrals
ru: Разрешить рефералы

en: Affiliate Coupon
ru: Купон Партнера

en: To connect this coupon to an affiliate, enter the username of the affiliate. Anytime this coupon is redeemed, the connected affiliate will receive a referral commission.
ru: Для подключения данного купона партнеру, введите имя пользователя партнера. В любое время этот купон погашается, подключенный партнер будет получать комиссионные.

note: translators: 1: Referral link, 2: Amount, 3: Affiliate Name
en: Referral %1$s for %2$s recorded for %3$s
ru: Реферал %1$s для %2$s записано за %3$s

en: Affiliate Data
ru: Сведения о Партнере

note: translators: Referral ID
en: Referral #%d completed
ru: Реферал #%d завершен

en: Referral not created because WooCommerce was used for payment.
ru: Реферал не создан, т.к. используется Woocommerce для оплаты.

en: Referral not created because affiliate's own account was used.
ru: Реферал не создан, т.к использовался аккаунт партнера.

en: Referral not created due to 0.00 amount.
ru: Реферал не создан, сумма 0.

note: translators: Referral ID
en: LifterLMS Referral #%d updated successfully.
ru: Реферал из LifterLMS #%d обновлен успешно.

note: translators: Referral ID
en: Referral #%d created successfully.
ru: Реферал #%d создан успешно.

en: Referral failed to be created.
ru: Реферал не может быть создан.

note: translators: Referral ID
en: Referral #%d updated successfully.
ru: Реферал #%d успешно создан.

note: translators: Referral ID
en: Pending referral #%d created successfully.
ru: Реферал на ожидании #%d успешно создан.

en: LifterLMS Referral failed to be created.
ru: Реферал из LifterLMS не может быть создан.

en: Search for an affiliate by username or email.
ru: Поиск партнера по имени или email.

en: Affiliate Discount
ru: Скидка Партнера

en: Connect this coupon with an affiliate.
ru: Закрепить купон за партнером.

en: Referral Details
ru: Настройки реферала

en: Disable Referrals
ru: Отключить рефералов

note: translators: Product type
en: Check this box to prevent orders for this %s from generating referral commissions for affiliates.
ru: Эта настройка отменит реферальные комиссии Партнерам при покупке продукта.

note: translators: Product type
en: Enable %s Referral Rate
ru: Реферальная ставка

en: Check this box to enable %s referral rate overrides
ru: Отметьте это поле, чтобы позволить %s перезаписать ставки

note: translators: Product type
en: %s Referral Rate
ru: Реферальная ставка

note: translators: Product type
en: Enter a referral rate for this %s
ru: Разрешить создание рефералов для этой формы

note: translators: Referral ID
en: Referral #%d rejected
ru: Реферал #%d за %s за %s отклонен

en: Disable referrals on this membership
ru: Отключить закрепление рефералов для этой подписки

en: Enable affiliate referral creation for this form?
ru: Разрешить создание рефералов для этой формы?

en: No opt-in platform has been configured. Please configure a platform in settings.
ru: Opt-in платформа не была настроена. Пожалуйста, настройте платформу в настройках.

en: Please enter your email address
ru: Пожалуйста, введите свой email

en: Please enter a valid email address
ru: Пожалуйста, введите корректный email

en: Pending PayPal referral
ru: Всего рефералов в ожидании

en: Affiliate Settings
ru: Настройки Партнера

note: translators: Referral rate
en: The membership-level referral rate, such as 20 for 20%%. Affiliate-level referral rates will override this value. If left blank, the site default value of %s will be used.
ru: Уровень ставки за приобретение подписки рефералом, например 20 за 20%%. Уровень Партнера и его комиссии в большем приоритете. Оставьте поле пустым, чтобы использовались настройки по умолчанию %s.

en: Check to disable per-membership referrals.
ru: Отключить закрепление рефералов для каждой подписки.

en: This rate will be used to calculate affiliate earnings when members register their account with this subscription. Leave blank to use the site default referral rate.
ru: Эти настройки будут использоваться для расчета заработка, когда пользователь подпишется на этот уровень. Оставьте пустым, чтобы использовать стандартные ставки.

en: This rate will be used to calculate affiliate earnings when members subscribe to this level. Leave blank to use the site default referral rate.
ru: Эти настройки будут использоваться для расчета заработка, когда пользователь подпишется на этот уровень. Оставьте пустым, чтобы использовать стандартные ставки.

en: Disable referrals on this subscription level.
ru: Отменить рефералы на этот продукт.

note: translators: 1: Referral link, 2: Amount, 3: Affiliate Name
en: Referral %1$s updated. Amount %2$s recorded for %3$s
ru: Реферал %1$s обновлен. Сумма %2$s записана для %3$s

en: Configure affiliate rates for this product. These settings will be used to calculate affiliate earnings per-sale.
ru: Настройте партнерские ставки для этого продукта. Эти настройки будут использоваться для расчета прибыли партнеров с продажи.

en: Affiliate Rate Type
ru: Тип партнерской ставки

en: Earnings can be based on either a percentage or a flat rate amount.
ru: Прибыль может быть основана либо на процентах, либо на фиксированной ставке.

en: Leave blank to use default affiliate rates.
ru: Оставьте пустым, чтобы использовать ставки по умолчанию.

en: Disable referrals
ru: Отключить рефералы

en: This will prevent this product from generating referral commissions for affiliates.
ru: Эта настройка отменит реферальные комиссии Партнерам при покупке продукта.

en: Configure affiliate rates for this product variation
ru: Установить ставку вознаграждения для этого вариативного товара

en: Referral rate (optional)
ru: Реферальная ставка (опционально)

en: Disable referrals for this product variation
ru: Отменить рефералы на этот продукт

en: AffiliateWP settings for the My Account page.
ru: Настройки AffiliateWP для страницы Мой аккаунт.

en: Affiliate Area Link
ru: Ссылка на Кабинет Партнера

en: Display a link to the Affiliate Area in the My Account navigation.
ru: Показывать ссылку на Кабинет партнера в меню личного кабинета.

en: The referral rate for this category.
ru: Реферальная ставка для этой категории.

en: Affiliate Referral
ru: Реферал Партнера

en: Referral type
ru: Тип реферала

en: These settings will be used to calculate affiliate earnings per-sale. Leave blank to use default affiliate rates.
ru: Эти настройки будут использоваться для расчета заработка за одну продажу. Оставьте пустым, чтобы использовать стандартные ставки.

en: Disable referrals on this product
ru: Отменить рефералы на этот продукт

en: Manage per-product affiliate rates.
ru: Управлять ставками Партнеров для отдельных продуктов.

en: Total Field
ru: Поле Итого

en: Customer Email
ru: Email покупателю

en: Redirecting to Paypal...
ru: Перенаправление на Paypal...

note: translators: Email address
en: %s is already subscribed to this list.
ru: %s уже подписан на этот список.

en: Enter your ActiveCampaign API URL.
ru: Введите свой ActiveCampaign API URL.

en: ActiveCampaign API Key
ru: Ключ API ActiveCampaign

en: Enter your ActiveCampaign API key.
ru: Введите свой ключ API ActiveCampaign.

en: ActiveCampaign List ID
ru: ID списка ActiveCampaign

en: Enter the ID of the list you wish to subscribe contacts to.
ru: Введите ID списка, на который вы хотите подписать контакты.

en: ConvertKit API Key
ru: Ключ API ConvertKit

en: Enter your ConvertKit API key.
ru: Введите свой ключ API ConvertKit.

en: ConvertKit Form ID
ru: ID формы ConvertKit

en: Enter the ID of the form you wish to subscribe contacts to.
ru: Введите ID формы, через которую вы хотите подписать контакты.

en: Mailchimp API Key
ru: Ключ API MailChimp

en: Enter your Mailchimp API key.
ru: Введите свой ключ API MailChimp.

en: Mailchimp Audience ID
ru: ID списка MailChimp

en: Enter the ID of the audience you wish to subscribe contacts to.
ru: Введите ID списка, на который вы хотите подписать контакты.

en: Double Opt-In
ru: Двойное подтверждение

en: Should subscribers need to verify their subscription through a double opt-in email?
ru: Нужно ли подписчикам подтверждать свою подписку через email?

en: A platform class must be specified.
ru: Необходимо указать класс платформы.

en: A platform file must be specified.
ru: Необходимо указать файл платформы.

en: A platform label must be specified.
ru: Должна быть указана метка платформы.

en: US Dollar
ru: Доллары США

en: Euro
ru: Евро

en: Argentine Peso
ru: Мексиканское песо

en: Australian Dollar
ru: Австралийские доллары

en: Bangladeshi Taka
ru: Бангладешские Таки

en: Bitcoin
ru: Биткоин

en: Brazilian Real
ru: Бразильский реал

en: Bulgarian Lev
ru: Болгарский Лев

en: Canadian Dollar
ru: Канадские доллары

en: Chilean Peso
ru: Филиппинское песо

en: Chinese Yuan
ru: Китайский Юань

en: Colombian Peso
ru: Колумбийский Песо

en: Croatia Kuna
ru: Хорватская куна

en: Czech Koruna
ru: Чешская крона

en: Danish Krone
ru: Датская крона

en: Dominican Peso
ru: Доминиканский пессо

en: Egyptian Pound
ru: Египетский Фунт

en: Hong Kong Dollar
ru: Доллар Гонг Конга

en: Hungarian Forint
ru: Венгерский форинт

en: Icelandic Krona
ru: Исландская крона

en: Indonesia Rupiah
ru: Индонезия рупия

en: Indian Rupee
ru: Индийская рупия

en: Israeli Shekel
ru: Израильский шекель

en: Iranian Rial
ru: Бразильский реал

en: Japanese Yen
ru: Японская йена

en: Kenyan Shilling
ru: Кенийский шиллинг

en: Kazakhstani Tenge
ru: Казахстанский тенге

en: Lao Kip
ru: Лао Кип

en: Malaysian Ringgit
ru: Малайзийский ринггит

en: Mexican Peso
ru: Мексиканское песо

en: Nepali Rupee
ru: Непальский рупия

en: Nigerian Naira
ru: Нигерийская Наира

en: Norwegian Krone
ru: Норвежская крона

en: New Zealand Dollar
ru: Новозеландский доллар

en: Pakistani Rupee
ru: Индийская рупия

en: Paraguayan Guaraní
ru: Парагвайский Гуарани

en: Philippine Peso
ru: Филиппинское песо

en: Polish Zloty
ru: Польский злотый

en: Pounds Sterling
ru: Фунты Стерлинга

en: Romanian Leu
ru: Румынский Лев

en: Russian Ruble
ru: Российский рубль

en: Saudi Arabian Riyal
ru: Саудовский риал

en: Singapore Dollar
ru: Сингапурский доллар

en: South African Rand
ru: Южноафриканский рэнд

en: South Korean Won
ru: Южнокорейская вона

en: Swedish Krona
ru: Шведская крона

en: Swiss Franc
ru: Швейцарский франк

en: Taiwan New Dollar
ru: Новый тайваньский доллар

en: Thai Baht
ru: Тайский бат

en: Tunisian Dinar
ru: Туниский динар

en: Turkish Lira
ru: Турецкая лира

en: United Arab Emirates Dirham
ru: ОАЭ Дирхамы

en: Ukrainian Hryvnia
ru: Украинская гривна

en: Vietnamese Dong
ru: Вьетнамский донг

en: Email (required)
ru: Email (обязательно)

en: First/Full Name
ru: Имя/ФИО

en: Referral Count
ru: Учет рефералов

en: Visit Count
ru: Кол-во посещений

en: Affiliate ID or Username (required)
ru: ID партнера или имя пользователя (требуются)

en: Amount (required)
ru: Сумма (требуется)

en: Affiliate Email
ru: Email партнера

en: Affiliate Username
ru: Имя Партнера

en: Affiliate First/Full Name
ru: Имя/Полное имя Партнера

en: Affiliate Last Name
ru: Фамилия Партнера

en: - Ignore this field -
ru: - Проигнорируйте эту область -

en: - Select field to preview data -
ru: - Выберите область, чтобы предварительно просмотреть данные -

en: United States
ru: Статус Партнера

en: Argentina
ru: Мексиканское песо

en: Australia
ru: Австралийские доллары

en: Brazil
ru: Бразильский реал

en: Bulgaria
ru: Болгарский Лев

en: Hong Kong
ru: Доллар Гонг Конга

en: Indonesia
ru: Индонезия рупия

en: Malaysia
ru: Малайзийский ринггит

en: Mexico
ru: Мексиканское песо

en: New Zealand
ru: Новозеландский доллар

en: Romania
ru: Румынский Лев

en: Singapore
ru: Сингапурский доллар

en: Manual Payout
ru: Выплата

en: Invalid affiliate account
ru: Зарегистрировать новый Аккаунт Партнера

en: Invalid Payouts Service account
ru: Всего выплат

en: No referrals within the specified date range
ru: Реферал с ID "%d" создан.

en: Affiliate user account deleted
ru: Аккаунт Партнера деактивирован

en: We are sorry but your browser is not compatible with this kind of file upload. Please upgrade your browser.
ru: Мы сожалеем, но Ваш браузер не совместим с этим способом загрузки файла. Пожалуйста, обновите браузер или используйте другой.

en: This field must be mapped for the import to proceed.
ru: Поле должно быть отмечено для запуска процесса импорта.

en: The user you entered does not exist. To create a new user and affiliate, continue filling out the form and click Add User & Affiliate.
ru: Пользователь, которого вы ввели, не существует. Введите email ниже, чтобы создать нового пользователя и партнера одновременно.

en: Add User & Affiliate
ru: Добавить как Партнера

en: An affiliate already exists for this username.
ru: Партнер уже существует для этой учетной записи пользователя.

en: View Affiliate
ru: Посмотреть Партнера

en: Please enter a valid URL for this site
ru: Пожалуйста, введите пароль

en: Copy and paste the following:
ru: Скопируйте и вставьте следующее:

en: Coupon Code
ru: Отслеживание купон-кода

en: There are currently no coupon codes to display.
ru: К сожалению, в настоящее время нет доступных баннеров.

en: Sorry, there are currently no creatives available.
ru: К сожалению, в настоящее время нет доступных баннеров.

en: Referral Graphs
ru: Графики рефералов

en: Referral Payouts
ru: Реферальная ставка

en: None of your referrals have been paid out yet.
ru: Ни один из ваших рефералов еще не выплачен.

en: You have not made any referrals yet.
ru: У Вас еще не было посещений.

en: Profile Settings
ru: Настройки профиля

en: Your Payment Email
ru: Ваш платежный емейл

en: Notification Settings
ru: Настройки Партнера

en: Enable New Referral Notifications
ru: Активировать оповещения о новых рефералах

en: Save Profile Settings
ru: Сохранить настройки

en: Commission Rate
ru: Комиссионная ставка

en: Unique Links
ru: Уникальные ссылки

en: None set
ru: Не установлено

en: You have no referrals or visits that included a campaign name.
ru: У вас нет рефералов или переходов, которые содержат указанное название кампании.

note: translators: Affiliate ID
en: Your affiliate ID is: <strong>%s</strong>
ru: Ваш ID номер Партнера: <strong>%s</strong>

note: translators: Affiliate username
en: Your affiliate username is: <strong>%s</strong>
ru: Ваше имя пользователя Партнера: <strong>%s</strong>

note: translators: Affiliate referral URL
en: Your referral URL is: <strong>%s</strong>
ru: Ваша реферальная ссылка: <strong>%s</strong>

en: Referral URL Generator
ru: Генератор реферальной ссылки

en: Enter any URL from this website in the form below to generate a referral link!
ru: Вставьте в поле любую ссылку с этого сайта, чтобы сгенерировать Вашу персональную партнерскую ссылку!

en: Page URL
ru: URL страницы

en: Campaign Name (optional)
ru: Имя Кампании (Опционально)

en: Referral URL
ru: Реферальная ссылка

en: (now copy this referral link and share it anywhere)
ru: (теперь скопируйте эту реферальную ссылку и поделитесь ей где хотите)

en: Generate URL
ru: Создать ссылку

en: Referral URL Visits
ru: Посещения реферальной ссылки

en: Column one lists the visit URL in relative format, column two lists the referrer, and column three indicates whether the visit converted into a referral.
ru: В первом столбце показаны переходы по ссылкам в относительном формате, во втором указан реферер, и третий столбец показывает конвертацию визита в реферала.

en: Visit converted: %s
ru: Конвертация визитов: %s

en: You have not received any visits yet.
ru: У Вас еще не было посещений.

en: Your affiliate account is pending approval
ru: Ваш аккаунт Партнера ожидает подтверждения

en: Your affiliate account is not active
ru: Ваш аккаунт Партнера не активен

en: Your affiliate account request has been rejected
ru: Ваш запрос на аккаунт Партнера был отклонен

en: Your affiliate profile has been updated
ru: Ваш профиль Партнера был обновлен

en: Log out
ru: Выйти

en: Log into your account
ru: Войдите в свой аккаунт

en: Remember Me
ru: Запомнить меня

en: Log In
ru: Войти

en: Lost your password?
ru: Забыли пароль?

en: To see the Affiliate Area, log in as an existing affiliate, or add your account as an affiliate.
ru: Для входа в Кабинет Партнера, используйте логин и пароль или зарегистрируйтесь как партнер.

en: The affiliate area is available only for registered affiliates.
ru: Кабинет Партнера доступен только для зарегистрированных Партнеров.

en: You have subscribed successfully.
ru: Вы успешно подписались.

en: Subscribe
ru: Подписаться

en: Add Payout Method
ru: Метод выплаты

en: Payout Settings
ru: Настройки экспорта

en: March
ru: Поиск

en: September
ru: Запомнить меня

en: December
ru: Запомнить меня

en: Account Type
ru: Емейл аккаунта

en: Personal Account
ru: Аккаунты пользователей

en: Business Account
ru: Аккаунты пользователей

en: Your Business Name
ru: Название вашего сайта

en: Your First Name
ru: Имя

en: Your Last Name
ru: Название вашего сайта

en: Your Email
ru: Email-адрес отправителя

en: Month
ru: В этом месяце

en: Year
ru: В этом году

en: Register a new affiliate account
ru: Зарегистрировать новый Аккаунт Партнера

en: Payment Email Address
ru: Адрес платежного емейла

en: Confirm Password
ru: Подтвердите пароль

en: Foo Affiliate account banned
ru: Аккаунт Партнера активирован

note: Description of the plugin/theme
en: Affiliate Plugin for WordPress
ru: Плагин для создания партнерской программы на WordPress

[ctx: affiliates]
en: Reports
ru: Отчеты

[ctx: Affiliate ID, affiliate name]
note: translators: 1: Affiliate ID, 2: Affiliate name
en: ID #%1$d: %1$s
ru: ID #%d: %s

[ctx: admin notice]
en: Dismiss
ru: Скрыть уведомление

[ctx: Integrations]
en: Dismiss Notice
ru: Скрыть уведомление

[ctx: License]
en: Dismiss Notice
ru: Скрыть уведомление

[ctx: Creative ID, creative name]
note: translators: 1: Creative ID, 2: Creative name
en: Creative ID #%1$d: %2$s
ru: Баннер ID #%d: %s

[ctx: Dashboard widget]
en: Earnings
ru: Доход

[ctx: Dashboard widget]
en: Referrals
ru: Рефералы

[ctx: URL column table header]
en: URL
ru: Ссылка

[ctx: Conversions column table header]
en: Conversions
ru: Конверсии

[ctx: Affiliate column table header]
en: Affiliate
ru: Партнер

[ctx: Earnings column table header]
en: Earnings
ru: Доход

[ctx: Referrals column table header]
en: Referrals
ru: Рефералы

[ctx: Visits column table header]
en: Visits
ru: Переходы

[ctx: Converted column table header]
en: Converted
ru: Конвертирован

[ctx: Amount column table header]
en: Amount
ru: Сумма

[ctx: Description column table header]
en: Description
ru: Описание

[ctx: Status column table header]
en: Status
ru: Статус

[ctx: Actions column table header]
en: Actions
ru: Действия

[ctx: Paid earnings column table header]
en: Paid earnings
ru: Выплаченный заработок

[ctx: Paid earnings this month column table header]
en: Paid earnings this month
ru: Выплаченный заработок в этом месяце

[ctx: Paid earnings today column table header]
en: Paid earnings today
ru: Выплаченный заработок сегодня

[ctx: Unpaid referrals column table header]
en: Unpaid referrals
ru: Невыплаченные рефералы

[ctx: Unpaid referrals this month column table header]
en: Unpaid referrals this month
ru: Невыплаченные рефералы в этом месяцу

[ctx: Unpaid referrals today column table header]
en: Unpaid referrals today
ru: Невыплаченные рефералы сегодня

[ctx: Unpaid earnings column table header]
en: Unpaid earnings
ru: Невыплаченный заработок

[ctx: Unpaid earnings this month]
en: Unpaid earnings this month
ru: Невыплаченный заработок в этом месяце

[ctx: Unpaid earnings today column table header]
en: Unpaid earnings today
ru: Невыплаченный заработок сегодня

[ctx: payouts]
en: All
ru: Все

[ctx: payouts]
en: Reports
ru: Отчеты

[ctx: payout]
en: Amount
ru: Сумма

[ctx: payout]
en: Status
ru: Статус

[ctx: payout]
en: Date
ru: Дата

[ctx: payout]
en: Paid
ru: Выплачено

[ctx: payout owner]
en: (none)
ru: (нет)

[ctx: Total amount for a Payouts Service payout]
en: Total
ru: Всего

[ctx: visit]
note: translators: 1: Visit date
en: Date: %1$s (%2$s)
ru: Дата: %1$s (%2$s)

[ctx: visit]
en: None
ru: Не установлено

[ctx: visit]
en: Date
ru: Дата

[ctx: referrals]
en: Reports
ru: Отчеты

[ctx: sales report label]
en: Sales
ru: Продажа

[ctx: visit not converted]
en: No
ru: Нет

[ctx: visits]
en: Reports
ru: Отчеты

[ctx: date filter]
en: From
ru: С

[ctx: date filter]
en: To
ru: По

[ctx: license status]
en: Valid
ru: Верно

[ctx: license status]
en: Invalid
ru: Неверный

[ctx: debug_mode]
en: Enabled
ru: Включено

[ctx: debug mode]
en: Disabled
ru: Отключено

[ctx: affiliates require approval]
en: Enabled
ru: Включено

[ctx: affiliates require approval]
en: Disabled
ru: Отключено

[ctx: emails disabled]
en: Enabled
ru: Включено

[ctx: emails disabled]
en: Disabled
ru: Отключено

[ctx: integrations]
en: None
ru: Не установлено

[ctx: show pretty referral URLs]
en: Enabled
ru: Включено

[ctx: show pretty referral URLs]
en: Disabled
ru: Отключено

[ctx: direct traffic]
en: Direct
ru: Прямой траффик
