AffiliateWP - en to th translation catalogue (1433 entries)

en: AffiliateWP Requirements
th: การลงทะเบียนพันธมิตร

en: Nonce verification failed
th: การยืนยัน nonce ล้มเหลว

en: Error
th: ผิดพลาด

en: User ID Required
th: รหัสผู้ใช้ที่ต้องการ

note: translators: 1: Generate, regenerate, or revoke
en: You do not have permission to %s API keys for this user.
th: คุณไม่มีสิทธิ์ในการ %s คีย์ API สำหรับผู้ใช้รายนี้

en: Whether to include a modified user object in the response.
th: จะรวมวัตถุผู้ใช้ที่แก้ไขในการตอบสนองหรือไม่

en: Whether to include the affiliate meta in the response.
th: จะรวมเมตาของพันธมิตรในการตอบสนองหรือไม่

en: The affiliate ID or array of IDs to query for.
th: รหัสพันธมิตรหรืออาร์เรย์ของรหัสที่จะสอบถาม

en: The user ID or array of IDs to query payouts for.
th: ID ผู้ใช้หรืออาร์เรย์ของรหัสที่จะสอบถามการจ่ายเงินสำหรับ

en: Affiliate ID or array of IDs to exclude from the query.
th: รหัสพันธมิตรหรืออาร์เรย์ของรหัสที่จะแยกออกจากการสอบถาม

en: Terms to search for affiliates. Accepts an affiliate ID or a string.
th: ข้อกำหนดในการค้นหาบริษัทในเครือ ยอมรับรหัสพันธมิตรหรือสตริงที่

en: The affiliate status. Accepts 'active', 'inactive', 'pending', or 'rejected'.
th: สถานะของพันธมิตร ยอมรับ ' ที่ใช้งานอยู่ ' ' ไม่มีสถานะ ' ' รอดำเนินการ ' หรือ ' ปฏิเสธ '

en: Affiliates table column to order by.
th: คอลัมน์ตารางของบริษัทในเครือที่จะสั่งโดย

en: The date array or string to query affiliate registrations within.
th: อาร์เรย์วันที่หรือสตริงที่จะสอบถามการลงทะเบียนพันธมิตรภายใน

en: Use any get_affiliates() arguments to modify the response.
th: ใช้อาร์กิวเมนต์ใดๆ get_affiliates () เพื่อปรับเปลี่ยนการตอบสนอง

en: The unique affiliate ID.
th: รหัสพันธมิตรที่ไม่ซ้ำกัน

en: ID for the user account associated with the affiliate.
th: รหัสสำหรับบัญชีผู้ใช้ที่เชื่อมโยงกับบริษัทในเครือ

en: REST ID (site:affiliate ID combination).
th: REST ID (ไซต์: การรวม ID ของพันธมิตร)

en: The affiliate rate.
th: อัตราพันธมิตร

en: The affiliate rate, as it exists in the database
th: อัตราพันธมิตรที่มีอยู่ในฐานข้อมูล

en: The affiliate rate, as inherited from global settings.
th: อัตราพันธมิตรที่สืบทอดมาจากการตั้งค่าสากล

en: The affiliate rate type
th: ประเภทอัตราพันธมิตร

en: The affiliate rate type, as it exists in the database
th: ชนิดของอัตราพันธมิตรที่มีอยู่ในฐานข้อมูล

en: The affiliate rate type, as inherited from global settings.
th: ชนิดของอัตราพันธมิตรที่สืบทอดมาจากการตั้งค่าสากล

en: The affiliate flat rate basis.
th: เป็นพื้นฐานอัตราแบนพันธมิตร.

en: The affiliate flat rate basis, as it exists in the database
th: พันธมิตรพื้นฐานอัตราแบนที่มีอยู่ในฐานข้อมูล

en: The affiliate flat rate basis, as inherited from global settings.
th: พันธมิตรพื้นฐานอัตราแบน, ที่สืบทอดมาจากการตั้งค่าทั่วโลก.

en: The affiliate payment email address.
th: ที่อยู่ e-mail การชำระเงินของพันธมิตร

en: The affiliate payment email address, as it exists in the database
th: ที่อยู่ e-mail การชำระเงินของพันธมิตรที่มีอยู่ในฐานข้อมูล

en: The affiliate payment email address, as inherited from the user email address.
th: ที่อยู่ email การชำระเงินของพันธมิตรที่ได้รับมาจากที่อยู่ของผู้ใช้

en: The affiliate status.
th: สถานะของพันธมิตร

en: Unpaid affiliate earnings.
th: รายได้จากพันธมิตรที่ยังไม่ได้ชำระ

en: Affiliate earnings.
th: รายได้จากพันธมิตร

en: The number of paid referrals associated with the affiliate.
th: จำนวนการอ้างอิงที่ได้รับค่าจ้างที่เกี่ยวข้องกับพันธมิตร

en: The number of visits associated with the affiliate.
th: จำนวนการเข้าชมที่เกี่ยวข้องกับพันธมิตร

en: The date the affiliate was registered.
th: วันที่ที่มีการลงทะเบียนพันธมิตร

en: The affiliate ID the campaign belongs to.
th: รหัส & #8217; s ไม่สามารถเปลี่ยนแปลงได้

en: The number of referrals recorded against the campaign.
th: จำนวนของการอ้างอิงที่เกี่ยวข้องกับพันธมิตร

en: The unique hash for this campaign.
th: การส่งเสริมการขายที่เกี่ยวข้อง

en: Campaigns view column to order by.
th: คอลัมน์ตารางครีเอทีฟโฆษณาที่จะเรียงลำดับตาม

en: Use any get_campaigns() arguments to modify the response.
th: ใช้อาร์กิวเมนต์ใดๆ get_creatives () เพื่อปรับเปลี่ยนการตอบสนอง

en: The creative ID or array of IDs to query for.
th: รหัสครีเอทีฟโฆษณาหรืออาร์เรย์ของ IDs ที่จะสอบถาม

en: The creative status. Accepts 'active' or 'inactive'.
th: สถานะครีเอทีฟโฆษณา ยอมรับ ' ที่ใช้งานอยู่ ' หรือ ' ไม่มีสถานะ '

en: Creatives table column to order by.
th: คอลัมน์ตารางครีเอทีฟโฆษณาที่จะเรียงลำดับตาม

en: Use any get_creatives() arguments to modify the response.
th: ใช้อาร์กิวเมนต์ใดๆ get_creatives () เพื่อปรับเปลี่ยนการตอบสนอง

en: The unique creative ID.
th: รหัสครีเอทีฟโฆษณาที่ไม่ซ้ำกัน

en: Name of the creative.
th: ชื่อของครีเอทีฟโฆษณา

en: Description for the creative.
th: คำอธิบายสำหรับครีเอทีฟโฆษณา

en: URL the creative points to.
th: URL จุดสร้างสรรค์

en: Text for the creative.
th: ข้อความสำหรับครีเอทีฟโฆษณา

en: ID of the media library image associated with the creative
th: รหัสของรูปภาพไลบรารีสื่อที่เชื่อมโยงกับครีเอทีฟโฆษณา

en: The creative status.
th: สถานะครีเอทีฟโฆษณา

en: The date the creative was created.
th: วันที่สร้างครีเอทีฟโฆษณา

en: Whether to include the customer meta in the response.
th: จะรวมเมตาของพันธมิตรในการตอบสนองหรือไม่

en: The customer ID or comma-separated list of IDs to query for.
th: รหัสลูกค้าหรือรายการที่คั่นด้วยจุลภาคของรหัสที่จะสอบถาม

en: The user ID or comma-separated list of IDs to query customers for.
th: ID ผู้ใช้หรือรายการที่คั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาคของ Id เพื่อสอบถามลูกค้า

en: Customer ID or comma-separated list of IDs to exclude.
th: รหัสลูกค้าหรือรายการที่คั่นด้วยเครื่องหมายจุลภาคของ Id ที่จะแยกออก

en: The customer email or array of emails to query customers for.
th: ส่งเมลถึงลูกค้าหรืออาร์เรย์ของ e-mail ที่จะสอบถามลูกค้า

en: Customers table column to order by.
th: คอลัมน์ตารางลูกค้าที่จะเรียงลำดับตาม

en: The date array or string to query customers within.
th: อาร์เรย์วันที่หรือสายอักขระที่จะสอบถามลูกค้าภายใน

en: Use any get_customers() arguments to modify the response.
th: ใช้อาร์กิวเมนต์ใดๆ get_customers () เพื่อปรับเปลี่ยนการตอบสนอง

en: The unique customer ID.
th: รหัสลูกค้าเฉพาะ

en: The affiliate user ID associated with the customer.
th: ID ผู้ใช้ของพันธมิตรที่เชื่อมโยงกับลูกค้า

en: Customer first name.
th: ชื่อแรกของลูกค้า

en: Customer last name.
th: นามสกุลของลูกค้า

en: Customer email.
th: เมลของลูกค้า

en: Customer IP address.
th: ที่อยู่ IP ของลูกค้า

en: The date the customer was created.
th: วันที่ที่สร้างลูกค้า

en: The payout ID or array of IDs to query for.
th: รหัสการชำระเงินหรืออาร์เรย์ของรหัสที่จะสอบถาม

en: The affiliate ID or array of IDs to query payouts for.
th: รหัสพันธมิตรหรืออาร์เรย์ของรหัสที่จะสอบถามการจ่ายเงินสำหรับ

en: Referral ID or array of referral IDs to retrieve payouts for.
th: หมายเลขอ้างอิงหรืออาร์เรย์ของ Id การอ้างอิงเพื่อเรียกการจ่ายเงินสำหรับ.

en: Payout amount (float) or min/max range (array) to retrieve payouts for.
th: จำนวนเงินที่ใช้จ่าย (ลอย) หรือต่ำสุด/ไม่เกินช่วง (อาร์เรย์) เพื่อเรียกการจ่ายคืน

en: Comparison operator used with 'amount'. Accepts '>', '<', '>=', '<=', '=', or '!='.
th: ตัวดำเนินการเปรียบเทียบที่ใช้กับ ' ยอดเงิน ' ยอมรับ ' > ', ' < ', ' > = ', ' < ="', ' = ' หรือ '! = '

en: ID or array of IDs for users who generated payouts. Default empty.
th: ID หรืออาร์เรย์ของรหัสสำหรับผู้ใช้ที่สร้างการจ่ายเงินรางวัล ค่าเริ่มต้นว่างเปล่า

en: The payout status. Accepts 'paid' or 'failed'.
th: สถานะการชำระเงิน ยอมรับ ' ชำระ ' หรือ ' ล้มเหลว '

en: Payouts table column to order by.
th: คอลัมน์ตารางการจ่ายเงินที่จะสั่งโดย

en: The date array or string to query payouts within.
th: อาร์เรย์วันที่หรือสตริงเพื่อสอบถามการจ่ายเงินภายใน

en: Use any get_payouts() arguments to modify the response.
th: ใช้อาร์กิวเมนต์ใดๆ get_payouts () เพื่อปรับเปลี่ยนการตอบสนอง

en: The unique payout ID.
th: รหัสการชำระเงินที่ไม่ซ้ำกัน

en: The affiliate ID associated with the payout.
th: รหัสพันธมิตรที่เกี่ยวข้องกับการจ่ายเงิน

en: ID of the user who generated the payout.
th: ID ของผู้ใช้ที่สร้างการชำระเงิน

en: The number of referrals associated with the affiliate.
th: จำนวนของการอ้างอิงที่เกี่ยวข้องกับพันธมิตร

en: Total referrals amount for the payout.
th: จำนวนเงินอ้างอิงทั้งหมดสำหรับการชำระเงิน

en: Method used to process the payout.
th: วิธีการที่ใช้ในการประมวลผลการชำระเงิน

en: The payout status.
th: สถานะการชำระเงิน

en: The date the payout was generated.
th: วันที่สร้างการชำระเงิน

en: The referral ID or array of IDs to query for.
th: รหัสการอ้างอิงหรืออาร์เรย์ของรหัสที่จะสอบถาม

en: Reference information (product ID) for the referral.
th: ข้อมูลอ้างอิง (รหัสผลิตภัณฑ์) สำหรับการอ้างอิง

en: The context under which the referral was created (integration).
th: บริบทที่มีการสร้างการอ้างอิง (การรวม)

en: The associated campaign.
th: การส่งเสริมการขายที่เกี่ยวข้อง

en: The referral status or array of statuses.
th: สถานะการอ้างอิงหรืออาร์เรย์ของสถานะ

en: Referrals table column to order by.
th: คอลัมน์ตารางการอ้างอิงที่จะเรียงลำดับตาม

en: A referral ID or the search string to query for referrals with.
th: รหัสการอ้างอิงหรือสตริงการค้นหาเพื่อสอบถามเกี่ยวกับการอ้างอิงด้วย

en: The date array or string to query referrals within.
th: อาร์เรย์วันที่หรือสตริงที่การอ้างอิงแบบสอบถามภายใน

en: The parent referral ID or array of IDs to query for.
th: รหัสการอ้างอิงหลักหรืออาร์เรย์ของรหัสที่จะสอบถาม

en: Use any get_referrals() arguments to modify the response.
th: ใช้อาร์กิวเมนต์ใดๆ get_referrals () เพื่อปรับเปลี่ยนการตอบสนอง

en: The unique referral ID.
th: รหัสการอ้างอิงที่ไม่ซ้ำกัน

en: ID for the affiliate account associated with the referral.
th: รหัสสำหรับบัญชีพันธมิตรที่เชื่อมโยงกับการอ้างอิง

en: ID for the visit associated with the referral.
th: ID สำหรับการเข้าชมที่เชื่อมโยงกับการอ้างอิง

en: REST ID (site:referral ID combination).
th: REST ID (ไซต์: การรวมรหัสการอ้างอิง)

en: Referral description.
th: คำอธิบายการอ้างอิง

en: The referral status.
th: สถานะการอ้างอิง

en: Referral amount.
th: จำนวนเงินที่แนะนำ

en: Currency for the referral amount.
th: สกุลเงินสำหรับยอดเงินการอ้างอิง

en: Custom referral data.
th: ข้อมูลการอ้างอิงที่กำหนดเอง

en: Context under which the referral was generated (usually the ontegration).
th: บริบทที่มีการสร้างการอ้างอิง (โดยปกติแล้ว

en: Campaign associated with the referral.
th: การส่งเสริมการขายที่เกี่ยวข้องกับการอ้างอิง

en: Referral reference (usually a link to a specific sale).
th: อ้างอิง (โดยปกติการเชื่อมโยงไปยังการขายที่เฉพาะเจาะจง)

en: Products associated with the referral.
th: ผลิตภัณฑ์ที่เกี่ยวข้องกับการอ้างอิง

en: The date the referral was generated.
th: วันที่สร้างการอ้างอิง

en: The ID for the parent referral.
th: รหัสสำหรับการอ้างอิงหลัก

note: translators: PHP class name
en: object_type must be defined by the extending class: %s
th: object_type ต้องถูกกำหนดโดยคลาสที่ขยาย: %s

en: The number of items to query for. Use -1 for all.
th: จำนวนของสินค้าที่จะสอบถาม ใช้-1 สำหรับทั้งหมด

en: The number of items to offset in the query.
th: จำนวนของสินค้าที่จะออฟเซ็ตในการสอบถาม

en: How to order results. Accepts ASC (ascending) or DESC (descending).
th: วิธีการสั่งซื้อผล. ยอมรับ ASC (น้อยไปมาก) หรือ DESC (จากมากไปน้อย)

en: Fields to limit the selection for. Accepts 'ids'. Default '*' for all.
th: ฟิลด์ที่จะจำกัดการเลือกสำหรับ ยอมรับ ' ids ' ค่าเริ่มต้น ' * ' สำหรับทั้งหมด

en: The rest ID (site:object ID combination)
th: รหัสส่วนที่เหลือ (ไซต์: การรวม ID อ็อบเจ็กต์)

en: Scope under which the request is made; determines fields present in response.
th: ขอบเขตอยู่ภายใต้การร้องขอที่ได้กระขึ้น กำหนดฟิลด์ที่มีการตอบสนอง

en: Reference information (product ID) for the sale.
th: ข้อมูลอ้างอิง (รหัสผลิตภัณฑ์) สำหรับการอ้างอิง

en: The context under which the sale was created (integration).
th: บริบทที่มีการสร้างการอ้างอิง (การรวม)

en: The sale status or array of statuses.
th: สถานะการอ้างอิงหรืออาร์เรย์ของสถานะ

en: sales table column to order by.
th: เข้าชมคอลัมน์ตารางเพื่อสั่งซื้อโดย

en: A referral ID or the search string to query for sales with.
th: รหัสการอ้างอิงหรือสตริงการค้นหาเพื่อสอบถามเกี่ยวกับการอ้างอิงด้วย

en: The date array or string to query sales within.
th: อาร์เรย์วันที่หรือสายอักขระที่จะสอบถามลูกค้าภายใน

en: Use any get_sales() arguments to modify the response.
th: ใช้อาร์กิวเมนต์ใดๆ get_affiliates () เพื่อปรับเปลี่ยนการตอบสนอง

en: ID for the affiliate account associated with the sale.
th: รหัสสำหรับบัญชีพันธมิตรที่เชื่อมโยงกับการเยี่ยมชม

en: The visit ID or array of IDs to query visits for.
th: รหัสการเยี่ยมชมหรืออาร์เรย์ของรหัสที่จะเข้าชมแบบสอบถาม

en: The affiliate ID or array of IDs to query visits for.
th: รหัสพันธมิตรหรืออาร์เรย์ของรหัสที่จะเข้าชมแบบสอบถาม

en: The referral ID or array of IDs to query visits for.
th: รหัสการอ้างอิงหรืออาร์เรย์ของรหัสที่จะเข้าชมแบบสอบถาม

en: The referral status or array of statuses to retrieve visits for.
th: สถานะการอ้างอิงหรืออาร์เรย์ของสถานะเพื่อดึงข้อมูลการเข้าชม

en: The context under which the visit was created.
th: บริบทที่มีการสร้างการเยี่ยมชม

en: Visits table column to order by.
th: เข้าชมคอลัมน์ตารางเพื่อสั่งซื้อโดย

en: Use any get_visits() arguments to modify the response.
th: ใช้อาร์กิวเมนต์ใดๆ get_visits () เพื่อปรับเปลี่ยนการตอบสนอง

en: The unique visit ID.
th: รหัสการเข้าชมที่ไม่ซ้ำกัน

en: ID for the affiliate account associated with the visit.
th: รหัสสำหรับบัญชีพันธมิตรที่เชื่อมโยงกับการเยี่ยมชม

en: ID for the referral associated with the visit.
th: ID สำหรับการอ้างอิงที่เกี่ยวข้องกับการเยี่ยมชม

en: REST ID (site:visit ID combination).
th: REST ID (ไซต์: การรวม ID การเข้าชม)

en: The visit URL.
th: URL การเยี่ยมชม

en: Visit referrer.
th: เยี่ยมชมที่อ้างอิง

en: Campaign associated with the visit.
th: การส่งเสริมการขายที่เกี่ยวข้องกับการเยี่ยมชม

en: Context under which the visit was generated.
th: บริบทที่มีการสร้างการเยี่ยมชม

en: Visitor IP address.
th: ที่อยู่ IP ของผู้เข้าชม

en: The date the visit was generated.
th: วันที่สร้างการเยี่ยมชม

en: Please provide a platform API URL
th: โปรดระบุ URL ของแพลตฟอร์ม API

en: Please provide platform API body parameters
th: โปรดให้พารามิเตอร์ API ของตัวแพลตฟอร์ม

en: Filters
th: กรอง

en: Filter
th: ตัวกรอง

en: Quick Stats
th: สถิติอย่างรวดเร็ว

en: Trends
th: แนว โน้ม

en: No data for the current date range.
th: ไม่มีข้อมูลสำหรับช่วงวันที่ปัจจุบัน

en: Today
th: วันนี้

en: Yesterday
th: เมื่อวาน

en: This Week
th: สัปดาห์นี้

en: Last Week
th: อาทิตย์ที่แล้ว

en: This Month
th: เดือนนี้

en: Last Month
th: เดือนที่แล้ว

en: This Quarter
th: ไตรมาสนี้

en: Last Quarter
th: ไตรมาสสุดท้าย

en: This Year
th: ปีนี้

en: Last Year
th: ปีล่าสุด

note: translators: 1: Starting date, 2: Ending date
en: %1$s to %2$s
th: %1$s ถึง%2$s

en: Affiliate name
th: ชื่อพันธมิตร

en: Affiliate Area Page
th: เพจการเชื่อมโยงพื้นที่

note: translators: 1: Plugin name, 2: Opening HTML for the changelog link, 3: Plugin version, 4: Closing HTML for the changelog link
en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
th: มีรุ่นใหม่ของ%1$s พร้อมใช้งาน %2$sView รุ่น%3$s รายละเอียด%4$s

note: translators: 1: Plugin name, 2: Opening HTML for the changelog link, 3: Plugin version, 4: Closing HTML for the changelog link, 5: Opening HTML for the upgrade link, 6: Closing HTML for the upgrade link
en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
th: มีรุ่นใหม่ของ%1$s พร้อมใช้งาน %2$sView รุ่น%3$s รายละเอียด%4$s หรือ%5$supdate ตอนนี้%6$s

en: You do not have permission to install plugin updates
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้ติดตั้งการปรับปรุงปลั๊กอิน

en: Add-ons for AffiliateWP
th: ส่วนเสริมสำหรับ AffiliateWP

en: Browse all add-ons
th: เรียกดู add-on ทั้งหมด

en: These add-ons <em><strong>add functionality</strong></em> to your AffiliateWP-powered site.
th: Add-on เหล่านี้<em><strong>เพิ่มฟังก์ชันการทำงาน</strong></em>ไปยังเว็บไซต์ AffiliateWP ของคุณ

note: translators: URL to account page on affiliatewp.com
en: Pro add-ons are only available with a Professional or Ultimate license. If you already have one of these licenses, simply <a href="%s">log in to your account</a> to download any of these add-ons.
th: ส่วนเสริม Pro สามารถใช้ได้กับใบอนุญาตมืออาชีพหรือสุดยอดเท่านั้น หากคุณมีสิทธิ์การใช้งานเหล่านี้อยู่แล้วเพียงแค่<a href="%s">เข้าสู่ระบบบัญชีของคุณ</a>เพื่อดาวน์โหลด add-on เหล่านี้

note: translators: URL to account page on affiliatewp.com
en: If you have a Personal or Plus license, you can easily upgrade from your account page to <a href="%s">get access to all of these add-ons</a>!
th: หากคุณมีใบอนุญาตส่วนบุคคลหรือ Plus คุณสามารถอัพเกรดได้จากหน้าบัญชีของคุณเพื่อ<a href="%s">รับสิทธิ์การเข้าถึงทั้งหมดของ add-on เหล่านี้</a>!

en: Our official free add-ons are available to all license holders!
th: Add-on ของเราอย่างเป็นทางการฟรีที่มีอยู่สำหรับผู้ถือใบอนุญาตทั้งหมด!

en: There was an error retrieving the add-ons list from the server. Please try again later.
th: มีข้อผิดพลาดในการเรียกรายการ add-on จากเซิร์ฟเวอร์ โปรดลองอีกครั้งในภายหลัง

en: You do not have permission to manage affiliates
th: คุณไม่มีสิทธิ์ในการจัดการบริษัทในเครือ

en: Invalid user login name. User login name must include at least one letter
th: ชื่อล็อกอินของผู้ใช้ไม่ถูกต้อง ชื่อล็อกอินของผู้ใช้ต้องมีอย่างน้อยหนึ่งตัวอักษร

en: Invalid user login name. Must be between 4 and 60 characters.
th: ชื่อล็อกอินของผู้ใช้ไม่ถูกต้อง ต้องอยู่ระหว่าง4และ๖๐อักขระ

en: Invalid user email
th: เมลของผู้ใช้ไม่ถูกต้อง

en: Invalid payment email
th: การชำระเงินไม่ถูกต้อง

en: You do not have permission to delete affiliate accounts
th: คุณไม่มีสิทธิ์ในการลบบัญชีพันธมิตร

en: Security check failed
th: การตรวจสอบความปลอดภัยล้มเหลว

en: No affiliate IDs specified for deletion
th: ไม่มีรหัสพันธมิตรที่ระบุสำหรับการลบ

en: Affiliates
th: บริษัท ในเครือ

en: Add New
th: เพิ่มผู้ใช้ใหม่

en: Search
th: ค้นหา

en: All
th: ทั้งหมด

en: Name
th: ชื่อ

en: Affiliate ID
th: รหัสพันธมิตร

en: Username
th: ชื่อผู้ใช้

en: Paid Earnings
th: รายได้ที่ชำระ

en: Unpaid Earnings
th: รายได้ที่ยังไม่ได้ชำระ

en: Rate
th: อัตรา

en: Unpaid Referrals
th: การอ้างอิงที่ไม่ได้ชำระ

en: Paid Referrals
th: การอ้างอิงแบบชำระเงิน

en: Visits
th: การเข้าชม

en: Identity Verification
th: การรวม

en: Status
th: สถานะ

en: (user deleted)
th: (ผู้ใช้ถูกลบ)

en: Reports
th: รายงาน

en: Edit User
th: แก้ไขผู้ใช้

en: Deactivate
th: ยกเลิกการใช้งาน

en: Review
th: รีวิว

en: Accept
th: ยอมรับ

en: Reject
th: ปฏิเสธ

en: Activate
th: ใช้งาน

en: Delete
th: ลบ

en: No affiliates found.
th: ไม่พบบริษัทในเครือ

en: (Invalid Affiliate ID)
th: (รหัสพันธมิตรไม่ถูกต้อง)

en: (User Deleted)
th: (ผู้ใช้ถูกลบ)

en: Delete Affiliate | Delete Affiliates
th[0]: ลบพันธมิตร

en: You have specified the following affiliate for deletion: | You have specified the following affiliates for deletion:
th[0]: คุณได้ระบุพันธมิตรต่อไปนี้สำหรับการลบ:

en: Deleting this affiliate will also delete their referral and visit data. | Deleting these affiliates will also delete their referral and visit data.
th[0]: การลบพันธมิตรนี้จะลบข้อมูลการอ้างอิงและการเข้าชมของพวกเขาด้วย

en: Proceed to the user management page to remove the user account associated with this affiliate? | Proceed to the user management page to remove the user accounts associated with these affiliates?
th[0]: ไปที่หน้าการจัดการผู้ใช้เพื่อลบบัญชีผู้ใช้ที่เกี่ยวข้องกับพันธมิตรนี้หรือไม่?

en: Confirm Deletion
th: ยืนยันการลบ

en: The specified affiliate does not exist. | None of the specified affiliates exist.
th[0]: ไม่มีพันธมิตรที่ระบุอยู่

en: Back to Affiliates
th: กลับไปยังบริษัทในเครือ

en: Edit Affiliate
th: แก้ไขพันธมิตร

en: Affiliate Name
th: ชื่อพันธมิตร

note: translators: 1: edit user link for the affiliate, 2: descriptive alt text for the user edit link
en: The affiliate&#8217;s first and/or last name. Will be empty if no name is specified. This can be changed on the <a href="%1$s" alt="%2$s">user edit screen</a>.
th: ชื่อและ/หรือนามสกุลของพันธมิตร จะว่างเปล่าถ้าไม่มีการระบุชื่อ ซึ่งสามารถเปลี่ยนแปลงได้บน<a href="%1$s" alt="%2$s">หน้าจอแก้ไขผู้ใช้</a>

en: A link to the user edit screen for this user.
th: การเชื่อมโยงไปยังหน้าจอแก้ไขผู้ใช้สำหรับผู้ใช้รายนี้

en: The affiliate&#8217;s ID. This cannot be changed.
th: รหัส & #8217; s ไม่สามารถเปลี่ยนแปลงได้

en: Affiliate URL
th: URL ของพันธมิตร

en: The affiliate&#8217;s referral URL. This is based on global settings.
th: URL อ้างอิง & #8217; s ของพันธมิตร ซึ่งจะขึ้นอยู่กับการตั้งค่าสากล

en: User ID
th: ID ผู้ใช้

en: The affiliate&#8217;s user ID. This cannot be changed.
th: ID ผู้ใช้ & #8217; s ของ affiliate ไม่สามารถเปลี่ยนแปลงได้

en: The affiliate&#8217;s username. This cannot be changed.
th: ชื่อผู้ใช้ & #8217; s ของพันธมิตร ไม่สามารถเปลี่ยนแปลงได้

en: Registration Date
th: วันที่ลงทะเบียน

en: The affiliate&#8217;s registration date. This cannot be changed.
th: วันที่ลงทะเบียน & #8217; s ของพันธมิตร ไม่สามารถเปลี่ยนแปลงได้

en: Affiliate Status
th: สถานะพันธมิตร

en: The status assigned to the affiliate&#8217;s account. Updating the status could trigger account related events, such as email notifications.
th: สถานะที่กำหนดให้กับบัญชีพันธมิตร & #8217; s การปรับปรุงสถานะอาจก่อให้เกิดเหตุการณ์ที่เกี่ยวข้องกับบัญชีเช่นการแจ้งเตือนทางเมล

en: Website
th: เว็บไซต์

note: translators: 1: edit user link for the affiliate, 2: descriptive alt text for the user edit link
en: The affiliate&#8217;s website. Will be empty if no website is specified. This can be changed on the <a href="%1$s" alt="%2$s">user edit screen</a>.
th: เว็บไซต์ของพันธมิตร จะว่างเปล่าถ้าไม่มีการระบุเว็บไซต์ ซึ่งสามารถเปลี่ยนแปลงได้บน<a href="%1$s" alt="%2$s">หน้าจอแก้ไขผู้ใช้</a>

en: Referral Rate Type
th: ประเภทอัตราการแนะนำ

en: Site Default
th: ค่าเริ่มต้นของไซต์

en: The affiliate&#8217;s referral rate type.
th: ชนิดอัตราการอ้างอิง & #8217; ของพันธมิตร

en: Flat Rate Referral Basis
th: พื้นฐานการอ้างอิงอัตราแบน

en: The affiliate&#8217;s flat rate referral basis.
th: พันธมิตร & #8217; s อัตราการอ้างอิงราคาแบน

en: Referral Rate
th: อัตราการแนะนำ

en: The affiliate&#8217;s referral rate, such as 20 for 20%. If left blank, the site default will be used.
th: อัตราการอ้างอิงของพันธมิตร & #8217; s เช่น20สำหรับ 20% ถ้าปล่อยว่างไว้จะมีการใช้ค่าเริ่มต้นของไซต์

en: Delete Coupon
th: คูปองพันธมิตร

en: Generate Coupon
th: สร้าง URL

en: Account Email
th: บัญชีอีเมล

en: The affiliate&#8217;s account email. Updating this will change the email address shown on the user&#8217;s profile page.
th: แอคเคาท์ & #8217; s การปรับปรุงนี้จะเปลี่ยนที่อยู่ email ที่แสดงบนหน้าโพรไฟล์ผู้ใช้ & #8217; s

en: Payment Email
th: การชำระเงิน

en: Affiliate&#8217;s payment email for systems such as PayPal, Moneybookers, or others. Leave blank to use the affiliate&#8217;s user email.
th: แอฟฟิลิเอ & #8217; s การชำระเงินทาง e-mail สำหรับระบบเช่น PayPal, Moneybookers, หรือคนอื่นๆ. ปล่อยให้ว่างไว้เพื่อใช้งานแอฟฟิลิเอตของ & #8217; s

en: Payout Method
th: วิธีการชำระเงิน

en: Promotion Methods
th: วิธีการส่งเสริม

en: Promotion methods entered by the affiliate during registration.
th: วิธีการส่งเสริมการตลาดที่ป้อนโดยพันธมิตรในระหว่างการลงทะเบียน

en: Affiliate Notes
th: หมายเหตุพันธมิตร

en: Enter any notes for this affiliate. Notes are only visible to the admin.
th: ป้อนหมายเหตุใดๆสำหรับพันธมิตรนี้ หมายเหตุจะปรากฏต่อผู้ดูแลเท่านั้น

en: Rejection Reason
th: เหตุผลในการปฏิเสธ

en: Update Affiliate
th: อัปเดตแอฟฟิลิเอ

en: New Affiliate
th: พันธมิตรใหม่

note: translators: 1: user login, 2: user email
en: Use this form to add %1$s (%2$s) as a new affiliate.
th: ใช้แบบฟอร์มนี้เพื่อเพิ่ม%1$s (%2$s) เป็นพันธมิตรใหม่

note: translators: URL to create a new user
en: Use this form to create a new affiliate account. Each affiliate is tied directly to a user account, so if the user account for the affiliate does not yet exist, <a href="%s" target="_blank">create one</a>.
th: ใช้แบบฟอร์มนี้เพื่อสร้างบัญชีพันธมิตรใหม่ แต่ละพันธมิตรจะเชื่อมโยงโดยตรงกับบัญชีผู้ใช้ดังนั้นหากไม่มีบัญชีผู้ใช้สำหรับพันธมิตรที่ยังไม่ได้<a href="%s" target="_blank">สร้าง</a>ขึ้น

en: User login name
th: ชื่อล็อกอินของผู้ใช้

en: Begin typing the name of the affiliate to perform a search for their associated user account.
th: เริ่มพิมพ์ชื่อของพันธมิตรเพื่อทำการค้นหาบัญชีผู้ใช้ที่เกี่ยวข้อง

en: User email
th: เมลของผู้ใช้

en: Enter an email address for the new user.
th: ป้อนที่อยู่ e-mail สำหรับผู้ใช้ใหม่

en: User Password
th: รหัสผ่านผู้ใช้

en: The password will be auto-generated and can be reset by the user or an administrator after the account is created.
th: รหัสผ่านจะถูกสร้างขึ้นโดยอัตโนมัติและสามารถตั้งค่าใหม่โดยผู้ใช้หรือผู้ดูแลระบบหลังจากที่มีการสร้างบัญชี

en: The status assigned to the affiliate&#8217;s account.
th: สถานะที่กำหนดให้กับบัญชีพันธมิตร & #8217; s

en: Welcome Email
th: ยินดีต้อนรับสู่ Email

en: Send welcome email after registering affiliate?
th: ส่ง email ต้อนรับหลังจากลงทะเบียนพันธมิตร?

en: Create dynamic coupon for affiliate?
th: เชื่อมต่อคูปองนี้กับพันธมิตร

en: Add Affiliate
th: เพิ่มพันธมิตร

en: Review Affiliate
th: ตรวจสอบพันธมิตร

en: Go Back
th: กลับไป

en: Email Address
th: ที่อยู่อีเมล

en: Affiliate&#8217;s Website URL
th: URL ของเว็บไซต์พันธมิตร & #8217; s

en: Promotion Method
th: วิธีการส่งเสริมการเงิน

en: Leave blank if approving this affiliate.
th: เว้นว่างไว้ถ้าการอนุมัติพันธมิตรนี้

en: Number of affiliates per page:
th: จำนวนบริษัทในเครือต่อหน้า:

note: translators: 1: Affiliate ID, 2: Affiliate name
en: Affiliate: #%1$d %2$s
th: พันธมิตร: #% d %s

en: Recent Payouts
th: การจ่ายเงินเมื่อเร็วๆนี้

en: A batch process ID must be present to continue.
th: ต้องแสดงรหัสกระบวนการชุดงานเพื่อดำเนินการต่อ

en: You do not have permission to initiate this request. Contact an administrator for more information.
th: คุณไม่มีสิทธิ์ในการเริ่มต้นการร้องขอนี้ โปรดติดต่อผู้ดูแลระบบเพื่อสอบถามข้อมูลเพิ่มเติม

note: translators: Batch process ID
en: %s is an invalid batch process ID.
th: %s เป็นรหัสกระบวนการชุดงานที่ไม่ถูกต้อง

note: translators: Formatted batch process ID
en: An invalid file path is registered for the %1$s batch process handler.
th: เส้นทางของแฟ้มที่ไม่ถูกต้องถูกลงทะเบียนสำหรับตัวจัดการกระบวนการชุดงาน%1$s

note: translators: 1: Formatted batch processor class name, 2: Formatted batch process ID
en: %1$s is an invalid handler for the %2$s batch process. Please try again.
th: %1$s เป็นตัวจัดการที่ไม่ถูกต้องสำหรับกระบวนการชุดงาน%2$s โปรดลองอีกครั้ง

en: Missing import file. Please provide an import file.
th: แฟ้มนำเข้าขาดหายไป โปรดระบุแฟ้มนำเข้า

en: The file you uploaded does not appear to be a CSV file.
th: แฟ้มที่คุณอัปโหลดไม่ปรากฏเป็นแฟ้ม CSV

en: Something went wrong during the upload process, please try again.
th: มีบางอย่างผิดปกติในระหว่างขั้นตอนการอัปโหลดโปรดลองอีกครั้ง

en: You do not have permission to import data
th: คุณไม่มีสิทธิ์ในการนำเข้าข้อมูล

note: translators: 1: Plugin name, 2: Changelog URL, 3: New plugin version
en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a>.
th: มีรุ่นใหม่ของ%1$s พร้อมใช้งาน <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">ดูรายละเอียดเวอร์ชัน%3$s</a>

note: translators: 1: Plugin name, 2: Changelog URL, 3: New plugin version, 4: Update URL
en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s">update now</a>.
th: มีรุ่นใหม่ของ%1$s พร้อมใช้งาน <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">ดูเวอร์ชัน%3$s รายละเอียด</a>หรือ<a href="%4$s">อัปเดตในขณะนี้</a>

en: Overview
th: ภาพรวม

en: Referrals
th: แน่ะ

en: Creatives
th: โฆษณา

en: Tools
th: เครื่องมือ

en: Settings
th: การตั้งค่า

en: AffiliateWP Migration
th: AffiliateWP การโยกย้าย

en: Add-ons
th: Add-on

note: translators: Notice ID
en: The %s notice already exists and could not be added.
th: ไม่สามารถเพิ่มบัญชีพันธมิตรได้

note: translators: Plural number of affiliates added
en: Affiliate wasn&#8217;t added, please try again.
th: มีการเพิ่มพันธมิตร wasn & #8217; t โปรดลองอีกครั้ง

en: Affiliate updated successfully
th: พันธมิตรได้รับการปรับปรุงเรียบร้อยแล้ว

note: translators: URL to the affiliates screen
en: <a href="%s">Back to Affiliates</a>.
th: <a href="%s">กลับไปยังบริษัทในเครือ</a>

en: Affiliate update failed, please try again
th: การอัปเดตของพันธมิตรล้มเหลวโปรดลองอีกครั้ง

en: Affiliate account(s) deleted successfully
th: ลบบัญชีพันธมิตรเสร็จเรียบร้อยแล้ว

en: Affiliate deletion failed, please try again
th: การลบพันธมิตรล้มเหลวโปรดลองอีกครั้ง

en: Affiliate account activated
th: เปิดใช้งานบัญชีพันธมิตร

en: Affiliate account deactivated
th: ปิดใช้งานบัญชีพันธมิตร

en: Affiliate request was accepted
th: ยอมรับคำขอของพันธมิตร

en: Affiliate request was rejected
th: คำขอของพันธมิตรถูกปฏิเสธ

en: Dynamic coupon successfully created.
th: การเยี่ยมชมถูกสร้างขึ้นสำเร็จ

en: Dynamic coupon creation failed, please try again.
th: การลบการชำระเงินล้มเหลวโปรดลองอีกครั้ง

en: Dynamic coupon successfully deleted.
th: ลบลูกค้าเรียบร้อยแล้ว

en: Dynamic coupon deletion failed, please try again.
th: การลบการชำระเงินล้มเหลวโปรดลองอีกครั้ง

en: The API keys were successfully generated.
th: คีย์ API ถูกสร้างเสร็จเรียบร้อยแล้ว

en: The API keys could not be generated.
th: ไม่สามารถสร้างคีย์ API ได้

en: The API keys were successfully regenerated.
th: คีย์ API ได้รับการฟื้นฟูสำเร็จแล้ว

en: The API keys were successfully revoked.
th: การเพิกถอนคีย์ API เสร็จเรียบร้อยแล้ว

en: Creative updated successfully
th: ปรับปรุงครีเอทีฟโฆษณาเสร็จเรียบร้อยแล้ว

note: translators: URL to the Creatives screen
en: <a href="%s">Back to Creatives</a>
th: <a href="%s">กลับไปที่ครีเอทีฟโฆษณา</a>

en: Creative added successfully
th: ครีเอทีฟโฆษณาเพิ่มเสร็จเรียบร้อยแล้ว

en: Creative deleted successfully
th: ลบครีเอทีฟโฆษณาเสร็จเรียบร้อยแล้ว

en: Creative activated
th: เปิดใช้งานครีเอทีฟ

en: Creative deactivated
th: การปิดใช้งานครีเอทีฟโฆษณา

en: Customer added successfully
th: ครีเอทีฟโฆษณาเพิ่มเสร็จเรียบร้อยแล้ว

en: Customer wasn&#8217;t added, please try again.
th: มีการเพิ่มพันธมิตร wasn & #8217; t โปรดลองอีกครั้ง

en: Customer updated successfully
th: ปรับปรุงครีเอทีฟโฆษณาเสร็จเรียบร้อยแล้ว

en: Customer update failed, please try again
th: การปรับปรุงการอ้างอิงล้มเหลวโปรดลองอีกครั้ง

en: A payout has been created.
th: มีการสร้างการชำระเงินแล้ว

en: Payout deleted successfully.
th: ลบการชำระเงินเรียบร้อยแล้ว

en: Payout deletion failed, please try again.
th: การลบการชำระเงินล้มเหลวโปรดลองอีกครั้ง

en: Effortlessly pay your affiliates
th: จัดการบริษัทในเครือของคุณ

en: Referral added successfully
th: เพิ่มการอ้างอิงสำเร็จ

en: Referral wasn&#8217;t created, please try again.
th: การอ้างอิง wasn & #8217; t สร้างขึ้นโปรดลองอีกครั้ง

en: Referral not created because affiliate is invalid
th: ไม่ได้สร้างการอ้างอิงเนื่องจากพันธมิตรไม่ถูกต้อง

en: Referral updated successfully
th: ปรับปรุงการอ้างอิงเสร็จเรียบร้อยแล้ว

en: Referral update failed, please try again
th: การปรับปรุงการอ้างอิงล้มเหลวโปรดลองอีกครั้ง

en: Referral deleted successfully
th: ลบการอ้างอิงเสร็จเรียบร้อยแล้ว

en: Referral deletion failed, please try again
th: การลบการอ้างอิงล้มเหลวโปรดลองอีกครั้ง

en: Your database needs to be upgraded following the AffiliateWP v2.0 update
th: ฐานข้อมูลของคุณต้องได้รับการอัพเกรดตามการอัปเด AffiliateWP ล่าสุด

en: Upgrade Database
th: อัพเกรดฐานข้อมูล

en: Your database needs to be upgraded following the AffiliateWP v2.2 update. Depending on the size of your database, this upgrade could take some time.
th: ฐานข้อมูลของคุณต้องได้รับการอัพเกรดตามการอัปเด AffiliateWP ล่าสุด การอัพเกรดนี้อาจใช้เวลาสักครู่โดยขึ้นอยู่กับขนาดของฐานข้อมูลของคุณ

en: Your database needs to be upgraded following the AffiliateWP v2.4.5 update. Depending on the size of your database, this upgrade could take some time.
th: ฐานข้อมูลของคุณต้องได้รับการอัพเกรดตามการอัปเด AffiliateWP ล่าสุด การอัพเกรดนี้อาจใช้เวลาสักครู่โดยขึ้นอยู่กับขนาดของฐานข้อมูลของคุณ

en: Your database needs to be upgraded following the AffiliateWP v2.6 update. Depending on the size of your database, this upgrade could take some time.
th: ฐานข้อมูลของคุณต้องได้รับการอัพเกรดตามการอัปเด AffiliateWP ล่าสุด การอัพเกรดนี้อาจใช้เวลาสักครู่โดยขึ้นอยู่กับขนาดของฐานข้อมูลของคุณ

en: Your database tables need to be upgraded following the AffiliateWP v2.6.1 update. Depending on the size of your database, this upgrade could take some time.
th: ฐานข้อมูลของคุณต้องได้รับการอัพเกรดตามการอัปเด AffiliateWP ล่าสุด การอัพเกรดนี้อาจใช้เวลาสักครู่โดยขึ้นอยู่กับขนาดของฐานข้อมูลของคุณ

en: Upgrade Database Tables
th: อัพเกรดฐานข้อมูล

en: Your database tables need to be upgraded following the AffiliateWP v2.7 update. Depending on the size of your database, this upgrade could take some time.
th: ฐานข้อมูลของคุณต้องได้รับการอัพเกรดตามการอัปเด AffiliateWP ล่าสุด การอัพเกรดนี้อาจใช้เวลาสักครู่โดยขึ้นอยู่กับขนาดของฐานข้อมูลของคุณ

note: translators: URL to the Integrations settings screen
en: There are currently no AffiliateWP <a href="%s">integrations</a> enabled. If you are using AffiliateWP without any integrations, you may disregard this message.
th: ขณะนี้ไม่มีการเปิดใช้งานการ<a href="%s">ผสาน</a>รวม AffiliateWP ถ้าคุณกำลังใช้ AffiliateWP โดยไม่มีการผสานการทำงานใดๆคุณอาจไม่สนใจข้อความนี้

note: translators: 1: Date the license expired, 2: URL to renew the license key
en: Your license key expired on %1$s. Please <a href="%2$s" target="_blank">renew your license key</a>.
th: คีย์ใบอนุญาตของคุณหมดอายุแล้วเมื่อ %s กรุณา<a href="%s" target="_blank">ต่ออายุคีย์ใบอนุญาตของคุณ</a>

note: translators: URL to contact support
en: Your license key has been disabled. Please <a href="%s" target="_blank">contact support</a> for more information.
th: คีย์ใบอนุญาตของคุณถูกปิดใช้งาน กรุณา<a href="%s" target="_blank">ติดต่อฝ่ายสนับสนุน</a>สำหรับข้อมูลเพิ่มเติม

note: translators: URL to the affiliatewp.com account page
en: Invalid license. Please <a href="%s" target="_blank">visit your account page</a> and verify it.
th: ใบอนุญาตไม่ถูกต้อง โปรด<a href="%s" target="_blank">ไปที่หน้าบัญชีของคุณ</a>และยืนยัน

note: translators: URL to the affiliatewp.com account page
en: Your license key is not active for this URL. Please <a href="%s" target="_blank">visit your account page</a> to manage your license key URLs.
th: คีย์ใบอนุญาตของคุณไม่ได้ใช้งานสำหรับ URL นี้ โปรด<a href="%s" target="_blank">ไปที่หน้าบัญชีของคุณ</a>เพื่อจัดการ url คีย์ใบอนุญาตของคุณ

en: This appears to be an invalid license key.
th: การทำเช่นนี้จะปรากฏเป็นคีย์สิทธิ์การใช้งานที่ไม่ถูกต้อง

note: translators: URL to the affiliatewp.com account page
en: Your license key has reached its activation limit. <a href="%s">View possible upgrades</a> now.
th: คีย์ใบอนุญาตของคุณได้มาถึงขีดจำกัดการเปิดใช้งานแล้ว <a href="%s">ดูการปรับรุ่นที่เป็นไปได้</a>เดี๋ยวนี้

en: Your license key for AffiliateWP has expired. Please renew your license to re-enable automatic updates.
th: คีย์ใบอนุญาตของคุณสำหรับ AffiliateWP หมดอายุแล้ว โปรดต่ออายุใบอนุญาตของคุณเพื่อเปิดใช้งานการปรับปรุงอัตโนมัติอีกครั้ง

note: translators: Settings screen URL
en: Please <a href="%s">enter and activate</a> your license key for AffiliateWP to enable automatic updates.
th: กรุณา<a href="%s">ใส่และเปิดใช้งาน</a>คีย์ใบอนุญาตของคุณสำหรับ AffiliateWP เพื่อเปิดใช้งานการปรับปรุงอัตโนมัติ

en: Settings updated.
th: อัปเดตการตั้งค่าแล้ว

note: translators: Plural number of affiliates added from Affiliates Pro
en: Affiliate stats have been recounted!
th: สถิติพันธมิตรได้รับการเล่า!

en: Settings successfully imported
th: นำเข้าการตั้งค่าเสร็จเรียบร้อยแล้ว

en: Why it matters for AffiliateWP
th: ส่วนเสริมสำหรับ AffiliateWP

en: Your Name
th: ชื่อของคุณ

en: Notify site admin when a new affiliate has registered
th: แจ้งให้ผู้ดูแลไซต์ทราบเมื่อพันธมิตรใหม่ได้ลงทะเบียน

en: Notify site admin when new referrals are earned
th: แจ้งให้ผู้ดูแลไซต์ทราบเมื่อได้รับการอ้างอิงใหม่

en: You do not have permission to manage creatives
th: คุณไม่มีสิทธิ์ในการจัดการครีเอทีฟโฆษณา

en: You do not have permission to delete a creative
th: คุณไม่มีสิทธิ์ในการลบชิ้นงานโฆษณา

en: No creative IDs specified for deletion
th: ไม่มีรหัสครีเอทีฟโฆษณาที่ระบุสำหรับการลบ

en: Active
th: เปิดใช้งาน

en: Inactive
th: ปิดใช้งาน

en: Shortcode
th: ย่อ

en: Image Preview
th: แสดงตัวอย่างรูป

en: Actions
th: การกระทำ

en: Edit
th: แก้ไข

en: No creatives found.
th: ไม่พบครีเอทีฟโฆษณา

en: Delete Creative
th: ลบชิ้นงานโฆษณา

en: Are you sure you want to delete this creative?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าคุณต้องการลบชิ้นงานโฆษณานี้

en: Edit Creative
th: แก้ไขชิ้นงานโฆษณา

en: The name of this creative. For your identification only.
th: ชื่อของชิ้นงานโฆษณานี้ สำหรับการระบุตัวตนของคุณเท่านั้น

en: Description
th: รายละเอียด

en: An optional description for this creative. This is visible to affiliates and is displayed above the creative.
th: คำอธิบายเพิ่มเติมสำหรับชิ้นงานโฆษณานี้ สามารถมองเห็นได้จากบริษัทในเครือและแสดงเหนือชิ้นงานโฆษณา

en: The URL this creative should link to. Based on your Referral Settings, the affiliate&#8217;s ID or username will be automatically appended.
th: URL ที่สร้างสรรค์นี้ควรเชื่อมโยงไป ขึ้นอยู่กับการตั้งค่าการแนะนำของคุณ, พันธมิตร & #8217; s ID หรือชื่อผู้ใช้จะถูกผนวกโดยอัตโนมัติ.

en: Text
th: ข้อความ

en: Text for this creative.
th: ข้อความสำหรับชิ้นงานโฆษณานี้

en: Image
th: รูปภาพ

en: Select your image. You can also enter an image URL if your image is hosted elsewhere.
th: เลือกรูปภาพของคุณ นอกจากนี้คุณยังสามารถป้อน URL ของรูปภาพถ้ารูปภาพของคุณเป็นโฮสต์ที่อื่น

en: Created
th: ที่สร้างไว้

en: The date the creative was created. This cannot be changed.
th: วันที่สร้างครีเอทีฟโฆษณา ไม่สามารถเปลี่ยนแปลงได้

en: Select the status of the creative.
th: เลือกสถานะของครีเอทีฟโฆษณา

en: Update Creative
th: ปรับปรุงชิ้นงานโฆษณา

en: New Creative
th: สร้างสรรค์ใหม่

en: Use this screen to add a new creative, such as a text link or image banner.
th: ใช้หน้าจอนี้เพื่อเพิ่มชิ้นงานโฆษณาใหม่เช่นลิงก์ข้อความหรือแบนเนอร์รูปภาพ

en: Text for this creative. To make this a text-only creative, do not add an image below.
th: ข้อความสำหรับชิ้นงานโฆษณานี้ หากต้องการสร้างสรรค์ให้เป็นแบบข้อความเท่านั้นโปรดอย่าเพิ่มภาพด้านล่าง

en: Select an image if you would like an image banner. You can also enter an image URL if your image is hosted elsewhere. Leave blank if you wish to create a text-only creative.
th: เลือกรูปภาพถ้าคุณต้องการแบนเนอร์รูปภาพ นอกจากนี้คุณยังสามารถป้อน URL ของรูปภาพถ้ารูปภาพของคุณเป็นโฮสต์ที่อื่น เว้นว่างไว้หากคุณต้องการสร้างครีเอทีฟโฆษณาแบบข้อความเท่านั้น

en: Add Creative
th: เพิ่มครีเอทีฟโฆษณา

en: Number of creatives per page:
th: จำนวนครีเอทีฟโฆษณาต่อหน้า:

en: You do not have permission to manage customers
th: คุณไม่มีสิทธิ์ในการจัดการครีเอทีฟโฆษณา

en: Edit Customer
th: แก้ไขผู้ใช้

en: Update Customer
th: ปรับปรุงชิ้นงานโฆษณา

en: New Customer
th: รหัสลูกค้า

en: Add Customer
th: รหัสลูกค้า

en: AffiliateWP Referral Summary
th: สรุปการอ้างอิง AffiliateWP

en: Current Month
th: เดือนปัจจุบัน

en: Totals
th: รวม

en: Recent Referrals
th: การอ้างอิงล่า

en: View all referrals
th: ดูการอ้างอิงทั้งหมด

en: View All
th: ดูทั้งหมด

note: translators: Payout method label plural affiliates translators: Payout method label for multiple affiliates
en: Affiliate
th: พันธมิตร

en: Amount
th: จำนวน

en: There are no referrals to show.
th: ไม่มีการอ้างอิงที่จะแสดง

en: Highest Converting URLs
th: Url ที่แปลงสูงสุด

en: No highest converting urls recorded yet.
th: ยังไม่มีการบันทึก url ที่มีการแปลงสูงสุด

en: Most Valuable Affiliates
th: บริษัทในเครือที่มีคุณค่ามากที่สุด

en: No registered affiliates
th: ไม่มีบริษัทในเครือที่ลงทะเบียน

en: Recent Referral Visits
th: การเข้าชมการแนะนำเมื่อเร็วๆนี้

en: Visit converted
th: การเยี่ยมชมที่แปลงแล้ว: %s

en: Visit not converted
th: การเยี่ยมชมที่แปลงแล้ว: %s

en: No referral visits recorded yet
th: ยังไม่มีการเข้าชมที่บันทึกไว้

en: No referrals recorded yet
th: ไม่มีการอ้างอิงที่บันทึกไว้

en: Latest Affiliate Registrations
th: การลงทะเบียนพันธมิตรล่าสุด

en: View Report
th: แสดงรายงาน

en: No affiliate registrations yet
th: ยังไม่มีการลงทะเบียนพันธมิตร

en: You do not have permission to process payouts
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้จัดการการจ่ายเงิน

en: Invalid payout method
th: การชำระเงินไม่ถูกต้อง

note: translators: Import/Export Tools screen URL
en: This will mark all unpaid referrals in this timeframe as paid. To export referrals with a status other than <em>unpaid</em>, go to the <a href="%s">Tools &rarr; Export</a> page.
th: ซึ่งจะทำเครื่องหมายการอ้างอิงที่ยังไม่ได้ชำระทั้งหมดในระยะเวลานี้ตามที่จ่าย หากต้องการส่งออกการอ้างอิงที่มีสถานะอื่นที่ไม่ใช่ที่<em>ค้าง</em>อยู่ให้ไปที่หน้า<a href="%s">เครื่องมือ→ส่งออก</a>

en: Paid
th: จ่ายแล้ว

en: Failed
th: ล้มเหลว

en: Payout ID
th: รหัสการชำระเงิน

en: Generated By
th: สร้างโดย

en: Payout Account
th: จำนวนการจ่ายเงินทั้งหมด

en: (none)
th: ไม่มี

en: View
th: ดู

en: Retry Payment
th: ลองการชำระเงินใหม่

en: No payouts found.
th: ไม่พบการจ่ายเงิน

en: Payouts Service
th: Payouts

en: You do not have permission to disconnect the site from the Payouts Service payments
th: คุณไม่มีสิทธิ์ในการลบบัญชีพันธมิตร

en: Error:
th: ผิดพลาด

en: Pay Affiliates
th: บริษัท ในเครือ

en: To pay a specific affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to pay all affiliates.
th: หากต้องการค้นหาพันธมิตรให้ป้อนชื่อล็อกอิน & #8217; s ชื่อแรกหรือนามสกุล ปล่อยให้ว่างเปล่าเพื่อส่งออกการจ่ายเงินสำหรับบริษัทในเครือทั้งหมด

en: Start Date
th: วันที่ชำระเงิน

en: From - mm/dd/yyyy
th: จาก-mm/dd/yyyy

en: Referrals start date
th: สถานะการอ้างอิง:

en: End Date
th: วันที่

en: To - mm/dd/yyyy
th: เป็น-mm/dd/yyyy

en: Referrals end date
th: อัตราการแนะนำ

en: Minimum Earnings
th: รายได้ที่ยังไม่ได้ชำระ

en: Minimum amount
th: ยอดต่ำสุด

en: Preview Payout
th: ดูการจ่ายเงิน

en: Manage Referrals
th: จัดการการอ้างอิง

en: Preview Payout Request
th: ดูการจ่ายเงิน

en: Minimum Amount
th: ยอดต่ำสุด

en: Referrals Start Date
th: อัตราการแนะนำ

en: Referrals End Date
th: อัตราการแนะนำ

en: Referrals Total
th: รายละเอียดการอ้างอิง

en: Payout Currency
th: สกุลเงิน

en: Are you sure you want to generate the payout file? All included referrals will be marked as Paid.
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าคุณต้องการสร้างไฟล์การชำระเงิน การอ้างอิงที่รวมทั้งหมดจะถูกทำเครื่องหมายเป็น "ชำระแล้ว"

en: Generate CSV File
th: สร้างไฟล์ CSV

note: translators: Payout method label
en: Are you sure you want to payout referrals for the specified time frame via %s?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าคุณต้องการเขียนทับการอ้างอิงการจ่ายเงินนี้

en: Submit Payout
th: ดูการจ่ายเงิน

en: Number of referrals per page:
th: จำนวนของการอ้างอิงต่อหน้า:

en: Number of payouts per page:
th: จำนวนการจ่ายเงินต่อหน้า:

en: Payout submitted successfully!
th: ลบการชำระเงินเรียบร้อยแล้ว

en: Affiliates Paid
th: บริษัท ในเครือ

note: translators: Payout ID
en: Payout: #%d
th: การจ่ายเงิน: #% d

en: Invoice Link
th: ลิงค์ที่ไม่ซ้ำกัน

en: Payout Date
th: วันที่ชำระเงิน

en: Referrals Paid
th: การอ้างอิงที่จ่าย

en: General Settings
th: การตั้งค่าทั่วไป

en: Changelog
th: การเปลี่ยนแปลง

en: You do not have permission to manage referrals
th: คุณไม่มีสิทธิ์ในการจัดการการอ้างอิง

en: Referral not created because affiliate is invalid.
th: ไม่ได้สร้างการอ้างอิงเนื่องจากพันธมิตรไม่ถูกต้อง

en: You do not have permission to manage payouts
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้จัดการการจ่ายเงิน

en: Referral ID
th: หมายเลขอ้างอิง

en: Reference
th: ข้อมูลอ้างอิง

en: Type
th: ชนิด

en: Date
th: วันที่

en: Mark as Unpaid
th: ทำเครื่องหมายเป็นยังไม่ได้ชำระ

en: Mark as Paid
th: ทำเครื่องหมายว่าชำระแล้ว

en: No referrals found.
th: ไม่พบการอ้างอิง

en: Bulk Actions
th: การทำงานแบบกลุ่ม

en: Apply
th: ใช้

en: All Types
th: ทุกประเภท

en: For more information:
th: สำหรับข้อมูลเพิ่มเติม

note: translators: Documentation URL
en: Visit the <a href="%s">documentation</a> on the AffiliateWP website.
th: เยี่ยมชม<a href="%s">เอก</a>สารบนเว็บไซต์ AffiliateWP

en: This screen provides access to your site&#8217;s referral history.
th: หน้าจอนี้ให้สิทธิ์การเข้าถึงเว็บไซต์ & #8217; s ประวัติการอ้างอิงของคุณ

en: <strong>Reference</strong>: this refers to the order number (or similar) that created this referral.
th: การ<strong>อ้างอิง</strong>: นี้หมายถึงหมายเลขการสั่งซื้อ (หรือคล้ายกัน) ที่สร้างการอ้างอิงนี้

en: Referral statuses:
th: สถานะการอ้างอิง:

en: <strong>Paid</strong> - this is a referral that has been paid to the affiliate
th: <strong>จ่าย</strong>-นี่คือการอ้างอิงที่ได้รับการชำระเงินให้กับพันธมิตร

en: <strong>Unpaid</strong> - this is a referral that has been accepted but not yet paid to the affiliate
th: <strong></strong>การอ้างอิงที่ได้รับการยอมรับแล้วแต่ยังไม่ได้จ่ายให้กับพันธมิตร

en: <strong>Pending</strong> - this is a referral that is waiting to be accepted
th: <strong>รอ</strong>ดำเนินการ-นี่คือการอ้างอิงที่รอที่จะยอมรับ

en: <strong>Rejected</strong> - this is a referral that has been rejected and will not be paid to the affiliate
th: <strong>ปฏิเสธ</strong>-นี่คือการอ้างอิงที่ได้รับการปฏิเสธและจะไม่จ่ายให้กับพันธมิตร

en: Searching Referrals
th: ค้นหาการอ้างอิง

en: Referrals can be searched in several different ways:
th: การอ้างอิงสามารถค้นหาได้หลายวิธี:

en: You can enter the referral&#8217;s ID number
th: คุณสามารถป้อนหมายเลขอ้างอิง & #8217; s ID

en: You can enter the referral reference prefixed by &#8220;ref:&#8221;
th: คุณสามารถป้อนการอ้างอิงข้อมูลนำหน้าโดย & #8220; ref: & #8221;

en: You can enter the referral context prefixed by &#8220;context:&#8221;
th: คุณสามารถป้อนบริบทการอ้างอิงที่นำหน้าโดย & #8220; บริบท: & #8221;

en: You can enter the affiliate&#8217;s ID number prefixed by &#8220;affiliate:&#8221;
th: คุณสามารถป้อนหมายเลข affiliate & #8217; s ID นำหน้าโดย & #8220; พันธมิตร: & #8221;

en: You can enter a URL campaign prefixed by &#8220;campaign:&#8221;
th: คุณสามารถป้อนการส่งเสริมการขาย URL ที่นำทางโดย & #8220; เปญ: & #8221;

en: You can enter a word or phrase in the referral&#8217;s description prefixed by &#8220;desc:&#8221;
th: คุณสามารถป้อนคำหรือวลีในคำอธิบายการอ้างอิง & #8217; s ที่นำหน้าโดย & #8220;d esc: & #8221;

en: Exporting Referrals
th: การส่งออกการอ้างอิง

en: Referrals can be exported directly to a CSV file in order to make it easier for your own accounting needs and for you to payout your affiliates&#8217;s earnings.
th: การอ้างอิงสามารถส่งออกไปยังไฟล์ CSV โดยตรงเพื่อที่จะทำให้มันง่ายขึ้นสำหรับความต้องการทางบัญชีของคุณเองและสำหรับคุณที่จะจ่ายเงินในเครือของคุณ & #8217; s รายได้

en: The CSV file generated is structured properly for PayPal&#8217;s Mass Payment system so you can easily payout all of your affiliates at once via PayPal.
th: ไฟล์ CSV ที่สร้างขึ้นจะถูกจัดโครงสร้างอย่างถูกต้องสำหรับระบบการชำระเงินของ PayPal & #8217; s เพื่อให้คุณสามารถจ่ายทั้งหมดของบริษัทในเครือได้ทันทีผ่านทาง PayPal

en: Edit Referral
th: แก้ไขการอ้างอิง

en: The referral ID. This cannot be changed.
th: รหัสการอ้างอิง ไม่สามารถเปลี่ยนแปลงได้

en: The name and ID of the affiliate who generated this referral. This association cannot be changed.
th: ชื่อและรหัสของพันธมิตรที่สร้างการอ้างอิงนี้ ไม่สามารถเปลี่ยนความสัมพันธ์นี้ได้

en: Payout
th: การจ่ายเงิน

note: translators: 1: Payout total amount with view link
en: Total: %1$s
th: รวม:%1$s

note: translators: 1: Pay Out action link
en: None | %1$s
th: ไม่มี | %1$s

en: Pay Out
th: จ่ายออก

en: None
th: ไม่มีเลย

en: The referral amount cannot be changed once it has been included in a payout.
th: จำนวนเงินที่แนะนำไม่สามารถเปลี่ยนแปลงได้เมื่อรวมอยู่ในการชำระ

en: The amount of the referral, such as 15.
th: จำนวนของการอ้างอิงเช่น15

en: Referral Type
th: ประเภทการอ้างอิง

en: Select the type of the referral.
th: เลือกชนิดของการอ้างอิง

en: The date the referral was created.
th: วันที่สร้างการอ้างอิง

en: Visit
th: เยี่ยมชม

note: translators: 1: Visit link, 2: Visit ID
en: URL: %1$s (ID: #%2$s)
th: URL:%1$s (ID: #%2$s)

en: Enter a description for this referral.
th: ป้อนคำอธิบายสำหรับการอ้างอิงนี้

en: Enter a reference for this referral (optional). Usually this would be the transaction ID of the associated purchase.
th: ป้อนข้อมูลอ้างอิงสำหรับการอ้างอิงนี้ (ไม่จำเป็น) โดยปกติจะเป็นรหัสธุรกรรมของการซื้อที่เกี่ยวข้อง

en: Context
th: บริบท

en: Context for this referral (optional). Usually this is used to identify the payment system or integration that was used for the transaction.
th: บริบทสำหรับการอ้างอิงนี้ (ไม่จำเป็น) โดยปกติแล้วจะใช้เพื่อระบุระบบการชำระเงินหรือการรวมที่ใช้สำหรับธุรกรรม

en: Custom
th: กำหนดเอง

en: Custom data stored for this referral (optional).
th: ข้อมูลที่กำหนดเองที่เก็บไว้สำหรับการอ้างอิงนี้ (ไม่บังคับ)

en: The referral status cannot be changed once it has been included in a payout.
th: สถานะการอ้างอิงไม่สามารถเปลี่ยนแปลงได้เมื่อมีการรวมไว้ในการชำระเงิน

en: Select the status of the referral.
th: เลือกสถานะของการอ้างอิง

en: Update Referral
th: ปรับปรุงการอ้างอิง

en: New Referral
th: การอ้างอิงใหม่

en: Use this screen to manually create a new referral record for an affiliate.
th: ใช้หน้าจอนี้เพื่อสร้างเรกคอร์ดการอ้างอิงใหม่สำหรับพันธมิตรด้วยตนเอง

en: Enter the name of the affiliate or enter a partial name or email to perform a search.
th: ป้อนชื่อของบริษัทในเครือหรือป้อนชื่อหรือส่งออกเป็นบางส่วนเพื่อทำการค้นหา

en: Select or enter a date for this referral.
th: เลือกชนิดของการอ้างอิง

en: Enter a context for this referral (optional). Usually this is used to help identify the payment system that was used for the transaction.
th: ป้อนบริบทสำหรับการอ้างอิงนี้ (ไม่บังคับ) โดยปกติแล้วจะใช้เพื่อช่วยในการระบุระบบการชำระเงินที่ใช้สำหรับธุรกรรม

en: Any custom data that should be stored with the referral (optional).
th: ข้อมูลที่กำหนดเองใดๆที่ควรเก็บไว้กับการอ้างอิง (ไม่บังคับ)

en: Add Referral
th: เพิ่มการอ้างอิง

en: Earnings Generated
th: รายได้ที่สร้างขึ้น

en: Earnings Paid
th: รายได้ที่จ่าย

en: Affiliate Registrations
th: การลงทะเบียนพันธมิตร

en: Manage Affiliates
th: จัดการบริษัทในเครือ

en: View Payouts
th: ดูการจ่ายเงิน

en: Manage Visits
th: จัดการการเข้าชม

en: Total Affiliate Sales Earnings
th: รายได้จากพันธมิตร

en: Total Affiliates
th: บริษัทในเครือทั้งหมด

en: All Time
th: ตลอดเวลา

note: translators: Affiliate ID
en: Affiliate #%d
th: พันธมิตร #% d

en: Top Earning Affiliate
th: พันธมิตรรายได้สูงสุด

en: New Affiliates
th: บริษัทในเครือใหม่

note: translators: Referrals count
en: %s referral | %s referrals
th[0]: การอ้างอิง %s

en: Highest Converting Affiliate
th: พันธมิตรที่มีการแปลงสูงสุด

en: Campaigns
th: แคมเปญ

en: Best Converting Campaign (All Time)
th: การส่งเสริมการขายที่ดีที่สุด (เวลาทั้งหมด)

note: translators: 1: Affiliate referrals URL, 2: Affiliate name, 3: Number of visits for the campaign
en: Affiliate: <a href="%1$s">%2$s</a> | Visits: %3$d
th: พันธมิตร: <a href="%1$s">%2$s</a> | การเข้าชม:% 3 $ d

note: translators: 1: Affiliate referrals URL, 2: Affiliate name
en: Affiliate: <a href="%1$s">%2$s</a>
th: พันธมิตร: <a href="%1$s">%2$s</a>

note: translators: Date comparison label for context
en: Best Converting Campaign (%s)
th: การแปลงที่ดีที่สุดของการส่งเสริมการขาย ( %s)

note: translators: Date comparison label for context
en: Most Active Campaign (%s)
th: การส่งเสริมการขายที่ใช้งานมากที่สุด ( %s)

en: Total Earnings Paid (All Time)
th: รายได้รวมที่จ่าย (ตลอดเวลา)

en: Total Earnings Paid
th: รวมรายได้ที่จ่าย

note: translators: 1: Affiliate results URL, 2: Affiliate name, 3: Date comparison label for context
en: Affiliate: <a href="%1$s">%2$s</a> | %3$s
th: พันธมิตร: <a href="%1$s">%2$s</a> | %3$s

en: Total Earnings Generated
th: รายได้รวมที่สร้าง

en: Total Payouts Count (All Time)
th: จำนวนการจ่ายเงินรวม (เวลาทั้งหมด)

en: Total Payouts Count
th: จำนวนการจ่ายเงินทั้งหมด

en: Average Payout
th: การจ่ายโดยเฉลี่ย

en: Average Referrals Per Payout (All Time)
th: การอ้างอิงโดยเฉลี่ยต่อการจ่ายเงิน (ตลอดเวลา)

en: Average Referrals Per Payout
th: การอ้างอิงโดยเฉลี่ยต่อการจ่ายเงิน

en: Total Earnings (All Time)
th: รายได้รวม (ตลอดเวลา)

en: Total Unpaid Earnings (All Time)
th: กำไรที่ยังไม่ได้ชำระรวม (เวลาทั้งหมด)

en: Payouts (All Time)
th: การจ่ายเงิน (ตลอดเวลา)

note: translators: 1: Affiliate results URL, 2: Affiliate name, 3: Affiliate payouts URL, 4: Payouts view label
en: Affiliate: <a href="%1$s">%2$s</a> | <a href="%3$s">%4$s</a>
th: พันธมิตร: <a href="%1$s">%2$s</a> | <a href="%3$s">%4$s</a>

en: Average Referral Amount (All Time)
th: จำนวนเงินที่แนะนำโดยเฉลี่ย (ตลอดเวลา)

en: Paid / Unpaid Referrals
th: การอ้างอิงที่ไม่ได้ชำระเงิน

en: Pending / Rejected Referrals
th: การอ้างอิงที่ค้างอยู่/ถูกปฏิเสธ

en: Average Referral Amount
th: จำนวนเงินที่แนะนำโดยเฉลี่ย

en: Affiliate-generated Sales
th: การอ้างอิงพันธมิตร

en: Affiliate-generated Sale Count
th: คูปองพันธมิตร

en: Total number of affiliate-generated sales.
th: จำนวนบริษัทในเครือต่อหน้า:

en: Total Visits (All Time)
th: การเยี่ยมชมทั้งหมด (ตลอดเวลา)

en: Total visits
th: การเข้าชมทั้งหมด

en: Successful Conversions
th: การแปลงที่ประสบความสำเร็จ

en: Conversion Rate (All Time)
th: อัตราการแปลง (ตลอดเวลา)

en: Conversion Rate
th: อัตราการแปลง

en: Total Visits
th: การเยี่ยมชมทั้งหมด

en: Top Referrer
th: อ้างอิงยอดนิยม

en: Direct Traffic
th: การเข้าชมโดยตรง

note: translators: 1: Referral variable example affiliate URL, 2: Username example affiliate URL
en: Show pretty affiliate referral URLs to affiliates. For example: <strong>%1$s or %2$s</strong>
th: แสดง Url แนะนำพันธมิตรสวยให้กับบริษัทในเครือ. ตัวอย่างเช่น: <strong> %s หรือ %s</strong>

en: Note: Pretty affiliate URLs may not always work as expected when using AffiliateWP in combination with WooCommerce and Polylang.
th: หมายเหตุ: Url พันธมิตรพริตตี้อาจจะไม่ทำงานตามที่คาดไว้เมื่อใช้ AffiliateWP ร่วมกับ WooCommerce และ Polylang.

en: License Settings
th: การตั้งค่าสิทธิ์การอนุญาต

en: License Key
th: รหัสใบอนุญาต

note: translators: Support page URL
en: Please enter your license key. An active license key is needed for automatic plugin updates and <a href="%s" target="_blank">support</a>.
th: กรุณาใส่รหัสใบอนุญาตของคุณ รหัสใบอนุญาตที่ใช้งานเป็นสิ่งจำเป็นสำหรับการปรับปรุงปลั๊กอินโดยอัตโนมัติและ<a href="%s" target="_blank">การสนับสนุน</a>

en: Pages
th: หน้า

en: Affiliate Area
th: พื้นที่พันธมิตร

en: This is the page where affiliates will manage their affiliate account.
th: นี่คือหน้าเว็บที่บริษัทในเครือจะจัดการบัญชีพันธมิตรของพวกเขา

en: Terms of Use
th: ข้อกำหนดการใช้

en: Select the page that shows the terms of use for Affiliate Registration.
th: เลือกหน้าที่แสดงข้อกำหนดการใช้งานสำหรับการลงทะเบียนพันธมิตร

en: Terms of Use Label
th: ข้อกำหนดในการใช้ป้ายชื่อ

en: Enter the text you would like shown for the Terms of Use checkbox.
th: ป้อนข้อความที่คุณต้องการให้แสดงสำหรับกล่องกาเครื่องหมายเงื่อนไขการใช้งาน

en: Agree to our Terms of Use and Privacy Policy
th: ยอมรับเงื่อนไขการใช้งานและนโยบายความเป็นส่วนตัวของเรา

en: Referral Settings
th: การตั้งค่าการแนะนำ

en: Referral Variable
th: ตัวแปรการอ้างอิง

note: translators: Affiliate URL example text
en: The URL variable for referral URLs. For example: <strong>%s</strong>.
th: ตัวแปร URL สำหรับ Url การอ้างอิง ตัวอย่างเช่น: <strong> %s</strong>

en: Default Referral Format
th: รูปแบบการอ้างอิงเริ่มต้น

note: translators: 1: Affiliate URL example with referral variable, 2: Affiliate URL example with username
en: Show referral URLs to affiliates with either their affiliate ID or Username appended.<br/> For example: <strong>%1$s or %2$s</strong>.
th: แสดง Url การอ้างอิงไปยังบริษัทในเครือที่มี ID พันธมิตรหรือชื่อผู้ใช้ต่อท้าย<br>ตัวอย่างเช่น: <strong> %s หรือ %s</strong>

en: ID
th: ไอดี

en: Pretty Affiliate URLs
th: Url ของพันธมิตรที่สวย

en: Credit Last Referrer
th: การอ้างอิงการเครดิตล่าสุด

en: Credit the last affiliate who referred the customer.
th: เครดิตพันธมิตรคนสุดท้ายที่อ้างถึงลูกค้า

en: Choose a referral rate type. Referrals can be based on either a percentage or a flat rate amount.
th: เลือกประเภทอัตราการแนะนำ การอ้างอิงอาจขึ้นอยู่กับเปอร์เซ็นต์หรือจำนวนเงินอัตราคงที่

en: Flat rate referrals can be calculated on either a per product or per order basis.
th: การอ้างอิงอัตราแบบแบนสามารถคำนวณได้ทั้งต่อผลิตภัณฑ์หรือต่อหนึ่งใบสั่ง

en: The default referral rate. A percentage if the Referral Rate Type is set to Percentage, a flat amount otherwise. Referral rates can also be set for each individual affiliate.
th: อัตราการอ้างอิงเริ่มต้น เปอร์เซ็นต์ถ้าชนิดอัตราการอ้างอิงถูกตั้งค่าเป็นเปอร์เซ็นต์เป็นจำนวนที่แบนเป็นอย่างอื่น นอกจากนี้ยังสามารถตั้งค่าอัตราการอ้างอิงสำหรับแต่ละพันธมิตรได้ด้วย

en: Exclude Shipping
th: ยกเว้นการจัดส่ง

en: Exclude shipping costs from referral calculations.
th: ยกเว้นต้นทุนการจัดส่งจากการคำนวณการอ้างอิง

en: Exclude Tax
th: ไม่รวมภาษี

en: Exclude taxes from referral calculations.
th: ยกเว้นภาษีจากการคำนวณการอ้างอิง

en: Cookie Expiration
th: การหมดอายุของคุกกี้

en: Enter how many days the referral tracking cookie should be valid for.
th: ป้อนจำนวนวันที่คุกกี้การติดตามการอ้างอิงควรมีผลบังคับใช้

en: Cookie Sharing
th: การแบ่งปันคุกกี้

en: Share tracking cookies with sub-domains in a multisite install. When enabled, tracking cookies created on domain.com will also be available on sub.domain.com. Note: this only applies to WordPress Multisite installs.
th: แชร์คุกกี้ติดตามกับโดเมนย่อยในการติดตั้งหลายไซต์ เมื่อเปิดใช้งานการติดตามคุกกี้ที่สร้างขึ้นบน domain.com จะสามารถใช้งานได้ใน sub.domain.com หมายเหตุ: การทำเช่นนี้ใช้กับการติดตั้งหลายไซต์ของ WordPress เท่านั้น

en: Currency Settings
th: การตั้งค่าสกุลเงิน

en: Configure the currency options
th: ตั้งค่าคอนฟิกตัวเลือกสกุลเงิน

en: Currency
th: สกุลเงิน

en: Choose your currency. Note that some payment gateways have currency restrictions.
th: เลือกสกุลเงินของคุณ โปรดทราบว่าเกตเวย์การชำระเงินบางรายการมีข้อจำกัดเกี่ยวกับสกุลเงิน

en: Currency Symbol Position
th: ตำแหน่งสัญลักษณ์สกุลเงิน

en: Choose the location of the currency symbol.
th: เลือกตำแหน่งของสัญลักษณ์สกุลเงิน

en: Before - $10
th: ก่อน-$๑๐

en: After - 10$
th: หลังจาก-$๑๐

en: Thousands Separator
th: ตัวคั่นหลักพัน

en: The symbol (usually , or .) to separate thousands
th: สัญลักษณ์ (โดยปกติหรือ.) เพื่อแยกหลักพัน

en: Decimal Separator
th: ตัวแบ่งทศนิยม

en: The symbol (usually , or .) to separate decimal points
th: สัญลักษณ์ (โดยปกติหรือ.) เพื่อแยกจุดทศนิยม

en: Affiliate Form Settings
th: การตั้งค่าแบบฟอร์มพันธมิตร

en: Affiliate Area Forms
th: รูปแบบพื้นที่พันธมิตร

note: translators: Miscellaneous settings screen URL
en: Select which form(s) to show on the Affiliate Area page. The affiliate registration form will only show if <a href="%s">Allow Affiliate Registration</a> is enabled.
th: เลือกฟอร์มที่จะแสดงในหน้าพื้นที่ของ Affiliate แบบฟอร์มลงทะเบียนพันธมิตรจะแสดงเฉพาะเมื่อเปิดใช้งานการ<a href="%s">ลงทะเบียนพันธมิตร</a>เท่านั้น

en: Affiliate Registration Form and Affiliate Login Form
th: แบบฟอร์มลงทะเบียนพันธมิตรและแบบฟอร์มเข้าสู่ระบบพันธมิตร

en: Affiliate Registration Form Only
th: แบบฟอร์มลงทะเบียนพันธมิตรเท่านั้น

en: Affiliate Login Form Only
th: แบบฟอร์มเข้าสู่ระบบพันธมิตรเท่านั้น

en: Integrations
th: การรวม

en: Choose the integrations to enable.
th: เลือกตำแหน่งของสัญลักษณ์สกุลเงิน

en: Opt-In Referral Amount
th: จำนวนเงินที่เลือกในการแนะนำ

en: Enter the amount affiliates should receive for each opt-in referral. Default is 0.00.
th: ป้อนยอดเงินที่บริษัทในเครือควรได้รับสำหรับการอ้างอิงการเข้าร่วมแต่ละครั้ง ค่าดีฟอลต์คือ๐.๐๐

en: Opt-In Referral Status
th: สถานะการแนะนำการเลือก

en: Pending
th: รอดำเนินการ

en: Unpaid
th: ค้างชำระ

en: Select the status that should be assigned to opt-in referrals by default.
th: เลือกสถานะที่ควรจะกำหนดให้กับการอ้างอิงการเลือกโดยค่าเริ่มต้น

en: Message shown upon opt-in success
th: ข้อความที่แสดงเมื่อเข้าร่วมสำเร็จ

en: Enter the message you would like to show subscribers after they have opted-in successfully.
th: ป้อนข้อความที่คุณต้องการแสดงผู้ติดตามหลังจากที่พวกเขาได้เลือกเข้าสำเร็จแล้ว

en: Platform
th: แพ ลตฟอร์ม

en: Select the opt-in platform provider you wish to use then click Save Changes to configure the settings. The opt-in form can be displayed on any page using the [opt_in] shortcode. <a href="https://docs.affiliatewp.com/article/2034-optin-opt-in-form">Learn more</a>.
th: เลือกผู้ให้บริการแพลตฟอร์มที่เลือกเข้าร่วมที่คุณต้องการใช้แล้วคลิกบันทึกการเปลี่ยนแปลงเพื่อกำหนดการตั้งค่า แบบฟอร์มเลือกเข้าร่วมสามารถแสดงบนเพจได้โดยใช้ตัวย่อ [opt_in] <a href="https://docs.affiliatewp.com/article/2034-optin-opt-in-form">เรียนรู้เพิ่มเติม</a>

en: (select one)
th: (เลือกหนึ่งรายการ)

en: Email Options
th: ตัวเลือกเมล

en: Logo
th: โลโก้

en: Upload or choose a logo to be displayed at the top of emails.
th: อัปโหลดหรือเลือกโลโก้ที่จะแสดงที่ด้านบนของเมล

en: Email Template
th: เทมเพลตอีเมล

en: Choose a template to use for email messages.
th: เลือกแม่แบบที่จะใช้สำหรับข้อความทางเมล

en: From Name
th: จากชื่อ

en: The name that emails come from. This is usually your site name.
th: ชื่อที่มาของการใช้งาน โดยปกติแล้วจะเป็นชื่อเว็บไซต์ของคุณ

en: From Email
th: จาก Email

en: The email address to send emails from. This will act as the "from" and "reply-to" address.
th: ที่อยู่ e-mail ที่จะส่งเมลจาก วิธีนี้จะทำหน้าที่เป็นที่อยู่ "จาก" และ "ตอบกลับ"

en: Email Notifications
th: การแจ้งเตือนทางอีเมล

en: The email notifications sent to the affiliate manager and affiliate.
th: การแจ้งเตือนทาง email ที่ส่งไปยังผู้จัดการพันธมิตรและพันธมิตร

en: Affiliate Manager Email
th: ผู้จัดการพันธมิตรทาง E-mail

en: The email address(es) to receive affiliate manager notifications. Separate multiple email addresses with a comma (,). The admin email address will be used unless overridden.
th: ที่อยู่ e-mail (es) เพื่อรับการแจ้งเตือนผู้จัดการพันธมิตร แยกที่อยู่ email หลายรายการด้วยเครื่องหมายจุลภาค (,) ที่อยู่ e-mail ของผู้ดูแลระบบจะถูกใช้จนกว่าจะถูกแทนที่

en: Registration Email Options For Affiliate Manager
th: ตัวเลือกการลงทะเบียน Email สำหรับผู้จัดการพันธมิตร

en: Registration Email Subject
th: หัวข้อ Email ลงทะเบียน

en: Enter the subject line for the registration email sent to affiliate managers when new affiliates register. Supports template tags.
th: ป้อนบรรทัดหัวเรื่องสำหรับการลงทะเบียนที่ส่งไปยังผู้จัดการพันธมิตรเมื่อลงทะเบียนบริษัทในเครือใหม่

en: New Affiliate Registration
th: การลงทะเบียนพันธมิตรใหม่

en: Registration Email Content
th: เนื้อหาของการลงทะเบียนใน Email

en: Enter the email to send when a new affiliate registers. HTML is accepted. Available template tags:
th: ป้อนเมลเพื่อส่งเมื่อมีการลงทะเบียนพันธมิตรใหม่ เป็นที่ยอมรับของ HTML แม่แบบแท็กที่พร้อมใช้งาน:

note: translators: Registration email content
en: A new affiliate has registered on your site, %s
th: พันธมิตรใหม่ได้ลงทะเบียนในไซต์ของคุณแล้ว %s

en: Name:
th: ชื่อ:

en: New Referral Email Options for Affiliate Manager
th: ตัวเลือก Email สำหรับการอ้างอิงใหม่สำหรับผู้จัดการพันธมิตร

en: New Referral Email Subject
th: หัวข้อ Email อ้างอิงใหม่

en: Enter the subject line for the email sent to site the site affiliate manager when affiliates earn referrals. Supports template tags.
th: ป้อนบรรทัดหัวเรื่องสำหรับการส่งเมลไปยังเว็บไซต์ผู้จัดการพาร์ทเนอร์ไซต์เมื่อบริษัทในเครือได้รับการอ้างอิง

en: Referral Earned!
th: ได้รับการแนะนำ!

en: New Referral Email Content
th: เนื้อหาเกี่ยวกับการอ้างอิงใหม่ใน Email

en: Enter the email to send to site affiliate managers when new referrals are earned. HTML is accepted. Available template tags:
th: ป้อนเมลเพื่อส่งไปยังผู้จัดการพันธมิตรไซต์เมื่อได้รับการอ้างอิงใหม่ เป็นที่ยอมรับของ HTML แม่แบบแท็กที่พร้อมใช้งาน:

en: {name} has been awarded a new referral of {amount} on {site_name}.
th: {name} ได้รับรางวัลการอ้างอิงใหม่ของ {จำนวน} บน {site_name}

en: New Referral Email Options For Affiliate
th: ตัวเลือก Email สำหรับการอ้างอิงใหม่สำหรับพันธมิตร

en: Enter the subject line for new referral emails sent when affiliates earn referrals. Supports template tags.
th: ป้อนบรรทัดหัวเรื่องสำหรับการอ้างอิงใหม่ที่ส่งมาเมื่อบริษัทในเครือได้รับการอ้างอิง

en: Referral Awarded!
th: รางวัลการแนะนำ!

en: Enter the email to send on new referrals. HTML is accepted. Available template tags:
th: ป้อนเมลเพื่อส่งการอ้างอิงใหม่ เป็นที่ยอมรับของ HTML แม่แบบแท็กที่พร้อมใช้งาน:

note: translators: Home URL translators: Website URL
en: Congratulations {name}!
th: ขอแสดงความยินดี {ชื่อ}!

en: You have been awarded a new referral of
th: คุณได้รับรางวัลการอ้างอิงใหม่ของ

en: on %s!
th: บน %s!

en: Log into your affiliate area to view your earnings or disable these notifications:
th: เข้าสู่ระบบพื้นที่พันธมิตรของคุณเพื่อดูรายได้ของคุณหรือปิดการใช้งานการแจ้งเตือนเหล่านี้:

en: Application Accepted Email Options For Affiliate
th: แอพลิเคชันที่ยอมรับตัวเลือก Email สำหรับพันธมิตร

en: Application Accepted Email Subject
th: หัวข้อ Email ที่ได้รับการประยุกต์ใช้

en: Enter the subject line for accepted application emails sent to affiliates when their account is approved. Supports template tags.
th: ป้อนบรรทัดชื่อเรื่องสำหรับการรับส่งข้อความของแอปพลิเคชันที่ถูกปฏิเสธไปยังบริษัทในเครือเมื่อบัญชีของตนได้รับการอนุมัติ

en: Affiliate Application Accepted
th: ยอมรับแอพพลิเคชั่นพันธมิตร

en: Application Accepted Email Content
th: แอพลิเคชันที่ยอมรับเนื้อหาของ Email

en: Enter the email to send when an application is accepted. HTML is accepted. Available template tags:
th: ป้อนเมลเพื่อส่งเมื่อแอปพลิเคชันยอมรับ เป็นที่ยอมรับของ HTML แม่แบบแท็กที่พร้อมใช้งาน:

note: translators: Home URL
en: Your affiliate application on %s has been accepted!
th: การประยุกต์ใช้งานพันธมิตรของคุณบน %s ได้รับการยอมรับแล้ว!

en: Log into your affiliate area at
th: เข้าสู่ระบบพื้นที่พันธมิตรของคุณที่

en: Allow Affiliate Registration
th: อนุญาตการลงทะเบียนพันธมิตร

en: Allow users to register affiliate accounts for themselves.
th: อนุญาตให้ผู้ใช้ลงทะเบียนบัญชีพันธมิตรด้วยตนเอง

en: Require Approval
th: ต้องการการอนุมัติ

en: Require that Pending affiliate accounts must be approved before they can begin earning referrals.
th: จำเป็นต้องมีการอนุมัติบัญชีพันธมิตรที่ค้างอยู่ก่อนที่พวกเขาจะสามารถเริ่มต้นการอ้างอิงรายได้

en: Auto Register New Users
th: ลงทะเบียนผู้ใช้ใหม่โดยอัตโนมัติ

en: Automatically register new users as affiliates.
th: ลงทะเบียนผู้ใช้ใหม่โดยอัตโนมัติในฐานะบริษัทในเครือ

en: Logout Link
th: ลิงค์ออกจากระบบ

en: Add a logout link to the Affiliate Area.
th: เพิ่มลิงก์ออกจากระบบไปยังพื้นที่พันธมิตร

en: Default Referral URL
th: URL การอ้างอิงเริ่มต้น

en: The default referral URL shown in the Affiliate Area. Also changes the URL shown in the Referral URL Generator and the {referral_url} email tag.
th: URL อ้างอิงเริ่มต้นที่แสดงในพื้นที่พันธมิตร นอกจากนี้ยังเปลี่ยน URL ที่แสดงในตัวสร้าง URL การอ้างอิงและแท็ก email {referral_url} ด้วย

en: Enable reCAPTCHA
th: เปิดใช้งาน reCAPTCHA

en: Prevent bots from registering affiliate accounts using Google reCAPTCHA.
th: ป้องกันไม่ให้บ็อตลงทะเบียนบัญชีพันธมิตรโดยใช้ Google reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Site Key
th: reCAPTCHA รหัสไซต์

en: This is used to identify your site to Google reCAPTCHA.
th: ใช้เพื่อระบุเว็บไซต์ของคุณไปยัง Google reCAPTCHA

en: This is used for communication between your site and Google reCAPTCHA. Be sure to keep it a secret.
th: ใช้สำหรับการสื่อสารระหว่างเว็บไซต์ของคุณและ Google reCAPTCHA ให้แน่ใจว่าจะให้มันเป็นความลับ

en: Reject Unpaid Referrals on Refund
th: ปฏิเสธการอ้างอิงที่ไม่ได้ชำระเงิน

en: Automatically reject Unpaid referrals when the originating purchase is refunded or revoked.
th: ปฏิเสธการอ้างอิงที่ไม่ได้ชำระโดยอัตโนมัติเมื่อมีการคืนเงินหรือเพิกถอนการซื้อต้นทาง

en: Use Fallback Referral Tracking Method
th: ใช้วิธีการติดตามการอ้างอิงย้อนกลับ

en: The method used to track referral links can fail on sites that have jQuery errors. Enable Fallback Tracking if referrals are not being tracked properly.
th: วิธีการที่ใช้ในการติดตามการเชื่อมโยงการอ้างอิงสามารถล้มเหลวบนเว็บไซต์ที่มีข้อผิดพลาดของ jQuery เปิดใช้งานการติดตามย้อนกลับถ้าการอ้างอิงจะไม่ถูกติดตามอย่างถูกต้อง

en: Ignore Referrals with Zero Amount
th: ละเว้นการอ้างอิงด้วยยอดเงินเป็นศูนย์

en: Ignore referrals with a zero amount. This can be useful for multi-price products that start at zero, or if a discount was used which resulted in a zero amount. NOTE: If this setting is enabled and a visit results in a zero referral, the visit will be considered not converted.
th: ละเว้นการอ้างอิงด้วยยอดเงินเป็นศูนย์ ซึ่งอาจเป็นประโยชน์สำหรับผลิตภัณฑ์หลายราคาที่เริ่มต้นที่ศูนย์หรือถ้ามีการใช้ส่วนลดซึ่งส่งผลให้จำนวนเงินเป็นศูนย์ หมายเหตุ: หากการตั้งค่านี้ถูกเปิดใช้งานและผลการเยี่ยมชมในการอ้างอิงศูนย์การเยี่ยมชมจะถือว่าไม่มีการแปลง

en: Disable IP Address Logging
th: ปิดใช้งานการบันทึกที่อยู่ IP

en: Disable logging of the customer IP address.
th: ปิดใช้งานการบันทึกที่อยู่ IP ของลูกค้า

en: Enable Debug Mode
th: เปิดใช้งานโหมดดีบัก

note: translators: Tools screen URL
en: Enable debug mode. This will turn on error logging for the referral process to help identify issues. Logs are kept in <a href="%s">Affiliates &rarr; Tools</a>.
th: เปิดใช้งานโหมดดีบัก การดำเนินการนี้จะเปิดการบันทึกข้อผิดพลาดสำหรับกระบวนการอ้างอิงเพื่อช่วยระบุปัญหา บันทึกจะถูกเก็บไว้ใน<a href="%s">บริษัทในเครือ > Tools</a>

en: Referral URL Blacklist
th: บัญชีดำ URL การอ้างอิง

en: URLs placed here will be blocked from generating referrals. Enter one URL per line. NOTE: This will only apply to new visits after the URL has been saved.
th: Url ที่วางไว้ที่นี่จะถูกบล็อกไม่ให้สร้างการอ้างอิง ป้อน URL หนึ่งรายการต่อบรรทัด หมายเหตุ: การทำเช่นนี้จะใช้ได้กับการเข้าชมใหม่หลังจากที่บันทึก URL แล้วเท่านั้น

en: Opt into development versions
th: เลือกเข้าร่วมรุ่นเบต้า

en: Receive update notifications for development releases. When development versions are available, an update notification will be shown on your Plugins page.
th: ได้รับการแจ้งเตือนการปรับปรุงสำหรับรุ่นเบต้า เมื่อรุ่นเบต้าที่มีอยู่การแจ้งเตือนการปรับปรุงจะปรากฏบนหน้าปลั๊กอินของคุณ

en: Remove Data on Uninstall
th: ลบข้อมูลเมื่อถอนการติดตั้ง

en: Remove all saved data for AffiliateWP when the plugin is deleted.
th: ลบข้อมูลที่บันทึกไว้ทั้งหมดสำหรับ AffiliateWP เมื่อปลั๊กอินถูกลบออก

en: Connection Status
th: สถิติการเล่า

en: Enable Payouts Service
th: สร้างไฟล์การชำระเงิน

en: Registration Form Description
th: หัวข้อ Email ลงทะเบียน

en: Coupon Template
th: แม่แบบเริ่มต้น

en: Required Registration Fields
th: เขตข้อมูลการลงทะเบียนที่จำเป็น

en: Select which fields should be required for affiliate registration. The <strong>Username</strong> and <strong>Account Email</strong> form fields are always required. The <strong>Password</strong> form field will be removed if not required.
th: เลือกว่าควรจำเป็นต้องใช้ฟิลด์ใดสำหรับการลงทะเบียนพันธมิตร เขตข้อมูลแบบฟอร์ม<strong>ชื่อผู้ใช้</strong>และการ<strong>ส่งเมล์ลูกค้าองค์กร</strong>จำเป็นต้องใช้เสมอ ฟิลด์ฟอร์ม<strong>รหัสผ่าน</strong>จะถูกลบออกถ้าไม่จำเป็น

en: Password
th: รหัสผ่าน

en: How will you promote us?
th: คุณจะส่งเสริมเราอย่างไร?

en: Notify affiliate manager when a new affiliate has registered
th: แจ้งผู้จัดการพันธมิตรเมื่อพันธมิตรใหม่ได้ลงทะเบียน

en: Notify affiliate manager when a new referral has been created
th: แจ้งผู้จัดการพันธมิตรเมื่อมีการสร้างการอ้างอิงใหม่

en: Notify affiliate when they earn a new referral
th: แจ้งให้พันธมิตรทราบเมื่อพวกเขาได้รับการแนะนำใหม่

en: Notify affiliate when their affiliate application is accepted
th: แจ้งให้พันธมิตรทราบเมื่อแอปพลิเคชันพันธมิตรของพวกเขายอมรับ

en: Notify affiliate when their affiliate application is pending
th: แจ้งให้พันธมิตรทราบเมื่อแอปพลิเคชันพันธมิตรของพวกเขาอยู่ระหว่างดำเนินการ

en: Notify affiliate when their affiliate application is rejected
th: แจ้งให้พันธมิตรทราบเมื่อแอปพลิเคชันพันธมิตรของพวกเขาถูกปฏิเสธ

en: Application Pending Email Options For Affiliate
th: แอพลิเคชันที่รอดำเนินการตัวเลือก Email สำหรับพันธมิตร

en: Application Pending Email Subject
th: แอพลิเคชันที่ค้างอยู่หัวเรื่องของ E-mail

en: Enter the subject line for pending affiliate application emails. Supports template tags.
th: ป้อนบรรทัดหัวเรื่องสำหรับการรอดำเนินการของแอพลิเคชันพันธมิตรที่ค้างอยู่

en: Your Affiliate Application Is Being Reviewed
th: แอปพลิเคชันพันธมิตรของคุณกำลังถูกรีวิว

en: Application Pending Email Content
th: แอพลิเคชันที่ค้างอยู่เนื้อหาของ Email

en: Enter the email to send when an application is pending. HTML is accepted. Available template tags:
th: ป้อนเมลเพื่อส่งเมื่อแอพลิเคชันที่ค้างอยู่ เป็นที่ยอมรับของ HTML แม่แบบแท็กที่พร้อมใช้งาน:

en: Hi {name}!
th: สวัสดี {ชื่อ}!

en: Thanks for your recent affiliate registration on {site_name}.
th: ขอบคุณสำหรับการลงทะเบียนพันธมิตรครั้งล่าของคุณบน {site_name}

en: We&#8217;re currently reviewing your affiliate application and will be in touch soon!
th: เรา & #8217; กำลังตรวจสอบแอปพลิเคชันพันธมิตรของคุณและจะติดต่อกลับในเร็วๆนี้!

en: Application Rejection Email Options For Affiliate
th: แอพลิเคชันปฏิเสธตัวเลือก Email สำหรับพันธมิตร

en: Application Rejection Email Subject
th: หัวข้อ Email ปฏิเสธการใช้งาน

en: Enter the subject line for rejected affiliate application emails. Supports template tags.
th: ป้อนบรรทัดหัวเรื่องสำหรับแอพลิเคชันที่ถูกปฏิเสธการสมัครสมาชิก

en: Your Affiliate Application Has Been Rejected
th: แอปพลิเคชันพันธมิตรของคุณถูกปฏิเสธ

en: Application Rejection Email Content
th: แอพลิเคชันปฏิเสธเนื้อหาของ Email

en: Enter the email to send when an application is rejected. HTML is accepted. Available template tags:
th: ป้อนเมลเพื่อส่งเมื่อแอปพลิเคชันถูกปฏิเสธ เป็นที่ยอมรับของ HTML แม่แบบแท็กที่พร้อมใช้งาน:

en: Hi {name},
th: สวัสดี {ชื่อ},

en: We regret to inform you that your recent affiliate registration on {site_name} was rejected.
th: เราเสียใจที่จะแจ้งให้คุณทราบว่าการลงทะเบียนพันธมิตรครั้งล่าของคุณบน {site_name} ถูกปฏิเสธ

en: Your license key is globally defined via <code>AFFILIATEWP_LICENSE_KEY</code> set in <code>wp-config.php</code>.<br />It cannot be modified from this screen.
th: คีย์ใบอนุญาตของคุณได้รับการกำหนดทั่วโลกผ่านการ <code>AFFILIATEWP_LICENSE_KEY</code> ตั้งค่าใน <code>wp-config.php</code><br>ไม่สามารถปรับเปลี่ยนได้จากหน้าจอนี้

en: Deactivate your license key to make changes to this setting.
th: ปิดใช้งานคีย์ใบอนุญาตของคุณเพื่อทำการเปลี่ยนแปลงการตั้งค่านี้

en: Deactivate License
th: ปิดใช้งานสิทธิ์การใช้งาน

en: Your license is valid!
th: ใบอนุญาตของคุณมีผลบังคับใช้!

en: Renew Your License
th: ต่ออายุใบอนุญาตของคุณ

en: Your license has expired, renew today to continue getting updates and support!
th: ใบอนุญาตของคุณหมดอายุแล้วต่ออายุวันนี้เพื่อรับการอัปเดตและการสนับสนุนต่อไป

en: Activate License
th: เปิดใช้งานใบอนุญาต

note: translators: Setting ID
en: The callback function used for the <strong>%s</strong> setting is missing.
th: ฟังก์ชันการเรียกกลับที่ใช้สำหรับการตั้งค่า<strong> %s</strong>หายไป

en: Upload File
th: อัพโหลดไฟล์

note: translators: Payouts Service name retrieved from the PAYOUTS_SERVICE_NAME constant
en: Reconnect to the %s.
th: สถิติการเล่า

note: translators: Support URL
en: Your license key is globally defined via <code>AFFILIATEWP_LICENSE_KEY</code> set in <code>wp-config.php</code>.<br />It cannot be modified from this screen.<br />An active license key is needed for automatic plugin updates and <a href="%s" target="_blank">support</a>.
th: คีย์ใบอนุญาตของคุณได้รับการกำหนดทั่วโลกผ่านการ <code>AFFILIATEWP_LICENSE_KEY</code> ตั้งค่าใน <code>wp-config.php</code><br>ไม่สามารถปรับเปลี่ยนได้จากหน้าจอนี้<br>รหัสใบอนุญาตที่ใช้งานเป็นสิ่งจำเป็นสำหรับการปรับปรุงปลั๊กอินโดยอัตโนมัติและ<a href="%s" target="_blank">การสนับสนุน</a>

note: translators: System Info screen URL
en: Debug mode is globally enabled via <code>AFFILIATE_WP_DEBUG</code> set in <code>wp-config.php</code>. This setting cannot be modified from this screen. Logs are kept in <a href="%s">Affiliates > Tools</a>.
th: โหมดดีบักจะเปิดใช้งานทั่วโลกผ่านทาง <code>AFFILIATE_WP_DEBUG</code> การตั้งค่าใน <code>wp-config.php</code> การตั้งค่านี้ไม่สามารถปรับเปลี่ยนจากหน้าจอนี้ได้ บันทึกจะถูกเก็บไว้ใน<a href="%s">บริษัทในเครือ > Tools</a>

en: General
th: ทั่วไป

en: Opt-In Form
th: เลือกในแบบฟอร์ม

en: Emails
th: อีเมล

en: Misc
th: อื่น ๆ

en: No affiliates were found to be recounted for the current filters.
th: ไม่พบบริษัทในเครือที่จะเล่าเกี่ยวกับตัวกรองปัจจุบัน

note: translators: Affiliate username
en: Earnings have been successfully recounted for %s.
th: มีการเล่ารายได้สำเร็จสำหรับ %s

en: Earnings have been successfully recounted for all matching affiliates.
th: มีการเล่าหารายได้สำเร็จสำหรับบริษัทในเครือที่จับคู่ทั้งหมด

note: translators: Affiliate username
en: Unpaid earnings have been successfully recounted for %s.
th: มีการเล่ารายได้ที่ยังไม่ได้ชำระสำหรับ %s เรียบร้อยแล้ว

en: Unpaid earnings have been successfully recounted for all matching affiliates.
th: มีการเล่ารายได้ที่ยังไม่ได้ชำระสำหรับบริษัทในเครือที่จับคู่ทั้งหมดแล้ว

note: translators: Affiliate username
en: Referrals have been successfully recounted for %s.
th: การอ้างอิงได้ถูกเล่าสำหรับ %s สำเร็จแล้ว

en: Referrals have been successfully recounted for all matching affiliates.
th: การอ้างอิงได้รับการเล่าให้ประสบความสำเร็จสำหรับบริษัทในเครือที่จับคู่ทั้งหมด

note: translators: Affiliate username
en: Visits have been successfully recounted for %s.
th: การเยี่ยมชมได้รับการเล่าสำหรับ %s เรียบร้อยแล้ว

en: Visits have been successfully recounted for all matching affiliates.
th: การเข้าชมได้รับการเล่าให้ประสบความสำเร็จสำหรับบริษัทในเครือที่จับคู่ทั้งหมด

en: API Key
th: คีย์ API

en: API Keys
th: คีย์ API

en: No API consumers found.
th: ไม่พบผู้บริโภค API

en: Reissue
th: ออก

en: Revoke
th: ยก เลิก

en: Public Key
th: กุญแจสาธารณะ

en: Token
th: โท เค็น

en: Enter username
th: ป้อนชื่อผู้ใช้

en: Generate New API Keys
th: สร้างคีย์ API ใหม่

en: Email
th: อีเมล

en: First Name
th: ชื่อ

en: Last Name
th: นามสกุล

en: Rate Type
th: ชนิดอัตรา

en: Flat Rate Basis
th: เกณฑ์ราคาแบน

en: Earnings
th: รายได้

en: Date Registered
th: วันที่ลงทะเบียน

en: No valid affiliate status was selected for export.
th: ไม่มีสถานะของพันธมิตรที่ถูกต้องถูกเลือกสำหรับการส่งออก

en: No valid payout status was selected for export.
th: ไม่มีการเลือกสถานะการชำระเงินที่ถูกต้องสำหรับการส่งออก

en: Campaign
th: แคมเปญ

en: No valid referral status was selected for export.
th: ไม่มีการเลือกสถานะการอ้างอิงที่ถูกต้องสำหรับการส่งออก

en: Visit ID
th: รหัสการเข้าชม

en: Converted
th: แปลง

en: Referrer
th: ผู้อ้างอิง

note: translators: Visit referral ID
en: Yes (Ref: #%s)
th: มี (อ้างอิง: # %s)

en: You do not have permission to export data.
th: คุณไม่มีสิทธิ์ในการส่งออกข้อมูล

en: No unpaid referrals were found matching your criteria.
th: ไม่พบการอ้างอิงที่ไม่ได้รับการชำระตรงกับเกณฑ์ของคุณ

en: You do not have permission to import data.
th: คุณไม่มีสิทธิ์ในการนำเข้าข้อมูล

en: No new affiliates were imported.
th: ไม่มีบริษัทในเครือใหม่ถูกนำเข้า

note: translators: Plural affiliate number
en: Manage your affiliates.
th: จัดการบริษัทในเครือของคุณ

en: No new referrals were imported.
th: ไม่มีการนำเข้าการอ้างอิงใหม่

note: translators: Plural referrals number
en: Manage your referrals.
th: จัดการการอ้างอิงของคุณ

en: Please upload a valid .json file
th: โปรดอัปโหลดแฟ้ม. json ที่ถูกต้อง

en: Please upload a file to import
th: โปรดอัปโหลดแฟ้มที่จะนำเข้า

en: The upgrade process is running, please be patient. This could take several minutes to complete while affiliate records are upgraded in batches of 100.
th: กระบวนการอัพเกรดกำลังทำงานโปรดอดทน การดำเนินการนี้อาจใช้เวลาหลายนาทีในการทำให้เสร็จสมบูรณ์ในขณะที่ระเบียนพันธมิตรได้รับการอัพเกรดในชุดงานของ๑๐๐

note: translators: Step number
en: Step %d running
th: ขั้นตอนที่% d ทำงานอยู่

en: Export / Import
th: ส่งออก/นำเข้า

en: Recount Stats
th: สถิติการเล่า

en: Migration Assistant
th: ผู้ช่วยการโยกย้าย

en: Debug Assistant
th: ผู้ช่วยดีบัก

en: Recount Affiliate Stats
th: สถิติพันธมิตร

en: Use this tool to recount statistics for one or all affiliates.
th: ใช้เครื่องมือนี้เพื่อเล่าสถิติพันธมิตร

en: Enter the name of the affiliate or begin typing to perform a search based on the affiliate&#8217;s name.
th: ป้อนชื่อของบริษัทในเครือหรือเริ่มพิมพ์เพื่อทำการค้นหาตามชื่อ affiliate & #8217; s

en: Recount
th: เล่า

en: Recount Campaigns
th: แคมเปญ

en: Use this tool to recount campaigns for one or all affiliates.
th: ใช้เครื่องมือนี้เพื่อเล่าสถิติพันธมิตร

en: These tools assist in migrating affiliate and referral data from existing platforms.
th: เครื่องมือเหล่านี้ช่วยในการย้ายข้อมูลพันธมิตรและการอ้างอิงจากแพลตฟอร์มที่มีอยู่

en: User Accounts
th: บัญชีผู้ใช้

en: Use this tool to create affiliate accounts for each of your existing WordPress user accounts that belong to the selected roles below.
th: ใช้เครื่องมือนี้เพื่อสร้างบัญชีพันธมิตรสำหรับแต่ละบัญชีผู้ใช้ WordPress ที่มีอยู่ของคุณที่เป็นสมาชิกของบทบาทที่เลือกด้านล่าง

en: NOTE: Users that already have affiliate accounts will be skipped. Duplicate accounts will not be created.
th: หมายเหตุ: ผู้ใช้ที่มีบัญชีพันธมิตรแล้วจะถูกข้ามไป บัญชีที่ซ้ำกันจะไม่ถูกสร้างขึ้น

en: Select User Roles
th: เลือกบทบาทผู้ใช้

en: Create Affiliate Accounts for Users
th: สร้างบัญชีพันธมิตรสำหรับผู้ใช้

en: <strong>NOTE:</strong> WordPress 4.5 or newer is required to use the User Accounts migration tool. <a href="%s" aria-label="Update WordPress now">Update WordPress now</a>.
th: <strong>หมายเหตุ:</strong> WordPress ๔.๕หรือใหม่กว่าจำเป็นต้องใช้เครื่องมือการย้ายข้อมูลบัญชีผู้ใช้ <a href="%s" aria-label="Update WordPress now">อัปเดต WordPress ในขณะนี้</a>.

en: <strong>NOTE:</strong> WordPress 4.5 or newer is required to use the User Accounts migration tool.
th: <strong>หมายเหตุ:</strong> WordPress ๔.๕หรือใหม่กว่าจำเป็นต้องใช้เครื่องมือการย้ายข้อมูลบัญชีผู้ใช้

en: Use this tool to migrate existing affiliate / referral data from Affiliates Pro to AffiliateWP.
th: ใช้เครื่องมือนี้เพื่อย้ายข้อมูลพันธมิตร/การอ้างอิงที่มีอยู่จากบริษัทในเครือ Pro ไปยัง AffiliateWP

en: NOTE: This tool should only ever be used on a fresh install. If you have already collected affiliate or referral data, do not use this tool.
th: หมายเหตุ: เครื่องมือนี้ควรใช้กับการติดตั้งใหม่เท่านั้น หากคุณได้รวบรวมข้อมูลพันธมิตรหรือการอ้างอิงที่ไม่ได้ใช้เครื่องมือนี้

en: Migrate Data from Affiliates Pro
th: ย้ายข้อมูลจากบริษัทในเครือ Pro

en: Use this tool to migrate existing affiliate accounts from WP Affiliate to AffiliateWP.
th: ใช้เครื่องมือนี้เพื่อย้ายบัญชีพันธมิตรที่มีอยู่จาก WP พันธมิตรไปยัง AffiliateWP.

en: Migrate Data from WP Affiliate
th: ย้ายข้อมูลจากบริษัทในเครือ WP

en: Export Affiliates
th: ส่งออกบริษัทในเครือ

en: Export affiliates to a CSV file.
th: ส่งออกบริษัทในเครือไปยังไฟล์ CSV

en: All Statuses
th: สถานะทั้งหมด

en: Export
th: ส่งออก

en: Export Referrals
th: ส่งออกการอ้างอิง

en: Export referrals to a CSV file.
th: ส่งออกการอ้างอิงไปยังแฟ้ม CSV

en: To search for an affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to export referrals for all affiliates.
th: หากต้องการค้นหาพันธมิตรให้ป้อนชื่อล็อกอิน & #8217; s ชื่อแรกหรือนามสกุล ปล่อยว่างไว้เพื่อส่งออกการอ้างอิงสำหรับบริษัทในเครือทั้งหมด

en: Export Payouts
th: ส่งออกการจ่ายเงิน

en: Export payouts to a CSV file.
th: ส่งออกการจ่ายเงินไปยังไฟล์ CSV

en: To search for an affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to export payouts for all affiliates.
th: หากต้องการค้นหาพันธมิตรให้ป้อนชื่อล็อกอิน & #8217; s ชื่อแรกหรือนามสกุล ปล่อยให้ว่างเปล่าเพื่อส่งออกการจ่ายเงินสำหรับบริษัทในเครือทั้งหมด

en: Export Visits
th: การเข้าชมการส่งออก

en: Export visits to a CSV file.
th: ส่งออกการเข้าชมไปยังไฟล์ CSV

en: Unconverted
th: ยกเลิกการแปลง

en: To search for an affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to export visits for all affiliates.
th: หากต้องการค้นหาพันธมิตรให้ป้อนชื่อล็อกอิน & #8217; s ชื่อแรกหรือนามสกุล ปล่อยว่างไว้เพื่อส่งออกการเยี่ยมชมสำหรับบริษัทในเครือทั้งหมด

en: Export Settings
th: การตั้งค่าการส่งออก

en: Export the AffiliateWP settings for this site as a .json file. This allows you to easily import the configuration into another site.
th: ส่งออกการตั้งค่า AffiliateWP สำหรับไซต์นี้เป็นแฟ้ม. json ซึ่งช่วยให้คุณสามารถนำเข้าการกำหนดค่าไปยังไซต์อื่นได้อย่างง่ายดาย

en: Import Settings
th: นำเข้าการตั้งค่า

en: Import the AffiliateWP settings from a .json file. This file can be obtained by exporting the settings on another site using the form above.
th: นำเข้าการตั้งค่า AffiliateWP จากไฟล์. json แฟ้มนี้สามารถรับได้โดยการส่งออกการตั้งค่าบนไซต์อื่นโดยใช้แบบฟอร์มข้างต้น

en: Import
th: นำเข้า

en: Import Affiliates
th: นำเข้าบริษัทในเครือ

en: Import a CSV of affiliate records.
th: นำเข้า CSV ของบันทึกพาร์ทเนอร์

en: Import CSV
th: นำเข้าไฟล์ CSV

note: translators: Documentation URL
en: Each column loaded from the CSV may be mapped to an affiliate field. Select the column that should be mapped to each field below. Any columns not needed can be ignored. See <a href="%s" target="_blank">this guide</a> for assistance with importing affiliate records.
th: แต่ละคอลัมน์ที่โหลดจาก CSV อาจถูกแมปไปยังเขตข้อมูลพันธมิตร เลือกคอลัมน์ที่ควรจะแม็ปกับแต่ละเขตข้อมูลด้านล่าง คอลัมน์ใดๆที่ไม่จำเป็นสามารถละเว้นได้ ดู<a href="%s" target="_blank">คำแนะนำนี้</a>สำหรับความช่วยเหลือเกี่ยวกับการนำเข้าเรกคอร์ดพันธมิตร

en: Affiliate Field
th: สาขาพันธมิตร

en: CSV Column
th: คอลัมน์ CSV

en: Data Preview
th: แสดงตัวอย่างข้อมูล

en: Process Import
th: ประมวลผลการนำเข้า

en: Import Referrals
th: นำเข้าการอ้างอิง

en: Import a CSV of referral records.
th: นำเข้า CSV ของเรกคอร์ดการอ้างอิง

note: translators: Documentation URL
en: Each column loaded from the CSV may be mapped to a referral field. Select the column that should be mapped to each field below. Any columns not needed can be ignored. Any affiliates that don&#8217;t exist will be created. See <a href="%s" target="_blank">this guide</a> for assistance with importing referral records.
th: แต่ละคอลัมน์ที่โหลดจาก CSV อาจถูกแมปไปยังเขตข้อมูลการอ้างอิง เลือกคอลัมน์ที่ควรจะแม็ปกับแต่ละเขตข้อมูลด้านล่าง คอลัมน์ใดๆที่ไม่จำเป็นสามารถละเว้นได้ บริษัทในเครือใดๆที่ไม่มีอยู่จะถูกสร้างขึ้น โปรดดู<a href="%s" target="_blank">คำแนะนำนี้</a>สำหรับความช่วยเหลือเกี่ยวกับการนำเข้าเรกคอร์ดการอ้างอิง

en: Referral Field
th: ฟิลด์การอ้างอิง

en: To copy the system info, click below then press Ctrl + C (PC) or Cmd + C (Mac).
th: หากต้องการคัดลอกข้อมูลระบบให้คลิกด้านล่างจากนั้นกด Ctrl + C (PC) หรือ Cmd + C (Mac)

en: Debug Log
th: ล็อกดีบัก

en: Use this tool to help debug referral tracking.
th: ใช้เครื่องมือนี้เพื่อช่วยตรวจแก้จุดบกพร่องการติดตามการอ้างอิง

en: Download Debug Log File
th: ดาวน์โหลดแฟ้มบันทึกดีบัก

en: Clear Log
th: ล้างข้อมูลล็อก

en: Generate dynamic coupons for all affiliates.
th: เชื่อมต่อคูปองนี้กับพันธมิตร

en: Generate Coupons
th: สร้าง URL

note: translators: Coupons settings screen URL
en: Generating coupons requires a <a href="%s" target="_blank">Coupon Template</a> to be selected.
th: ใบอนุญาตไม่ถูกต้อง โปรด<a href="%s" target="_blank">ไปที่หน้าบัญชีของคุณ</a>และยืนยัน

en: Invalid batch ID.
th: รหัสชุดงานไม่ถูกต้อง

en: Invalid batch export class.
th: คลาการส่งออกชุดงานไม่ถูกต้อง

note: translators: Dismiss Notice link markup
en: Your database has been successfully upgraded. %s
th: ฐานข้อมูลของคุณได้รับการปรับรุ่นเรียบร้อยแล้ว  %s

en: Dismiss Notice
th: ปิดการแจ้งเตือน

note: translators: Dismiss Notice link markup
en: Your database tables have been successfully upgraded. %s
th: ฐานข้อมูลของคุณได้รับการปรับรุ่นเรียบร้อยแล้ว  %s

en: Affiliate Registration Status
th: สถานะการลงทะเบียนพันธมิตร

en: Not Registered
th: ไม่ได้ลงทะเบียน

en: Affiliate Actions
th: การกระทำของพันธมิตร

en: Register
th: สมัครสมาชิก

en: Disable Affiliate Email
th: ปิดใช้งาน Email พันธมิตร

en: Disable the application accepted email sent to the affiliate.
th: ปิดการใช้งานแอพลิเคชันที่ยอมรับทาง email ที่ส่งไปยังพันธมิตร

en: No user roles were selected for migration.
th: ไม่มีการเลือกบทบาทผู้ใช้สำหรับการย้ายข้อมูล

en: A batch process class must be specified.
th: ต้องระบุคลาสของกระบวนการชุดงาน

en: No batch class handler file has been supplied.
th: ไม่มีการจัดหาไฟล์ตัวจัดการคลาสของชุดงาน

en: An invalid batch class handler file has been supplied.
th: มีการจัดหาแฟ้มตัวจัดการคลาสของชุดงานไม่ถูกต้อง

en: Affiliate Record
th: บันทึกพันธมิตร

en: Affiliate Customer Record
th: บันทึกลูกค้าพันธมิตร

en: Customer ID
th: รหัสลูกค้า

en: Primary Email
th: เมลหลัก

en: Date Created
th: วันที่สร้าง

en: No records found
th: ไม่พบบันทึก

en: Affiliate record has been deleted.
th: ระเบียนพันธมิตรถูกลบไปแล้ว

en: Affiliate customer record has been deleted.
th: เรกคอร์ดลูกค้าของพันธมิตรถูกลบไปแล้ว

en: Landing Page
th: หน้า Landing page

en: Referring URL
th: การอ้างอิง URL

en: IP
th: หมายเลขไอพี

en: Direct traffic
th: การเข้าชมโดยตรง

en: No visits found.
th: ไม่พบการเข้าชม

en: This screen provides access to your site&#8217;s visit history.
th: หน้าจอนี้ให้สิทธิ์เข้าถึงเว็บไซต์ & #8217; s ประวัติการเข้าชมของคุณ

en: <strong>Landing Page</strong>: this is the page on your site that the visitor first landed on. It is the URL that the affiliate link pointed to.
th: <strong>หน้า Landing page</strong>: นี่คือหน้าบนเว็บไซต์ของคุณที่ผู้เข้าชมเปิดตัวครั้งแรก มันเป็น URL ที่ลิงค์พันธมิตรชี้ไป

en: <strong>Referring URL</strong>: this is the source URL of the affiliate link. It is the web page that the visitor found a link to your site on.
th: <strong>Url ที่อ้างอิง</strong>: นี่คือ url ของแหล่งที่มาของลิงก์พันธมิตร นี่คือหน้าเว็บที่ผู้เยี่ยมชมพบลิงก์ไปยังเว็บไซต์ของคุณ

en: <strong>Affiliate</strong>: this the affiliate that the visit was attributed to.
th: <strong>พันธมิตร</strong>: นี่คือพันธมิตรที่มาจากการเยี่ยมชม

en: <strong>Referral ID</strong>: this is the ID of the referral that was created from this visit, if any.
th: <strong>หมายเลขอ้างอิง</strong>: นี่คือ id ของการอ้างอิงที่สร้างขึ้นจากการเข้าชมนี้

en: <strong>Context</strong>: this is the context of how the visit was generated, if set.
th: <strong>บริบท</strong>: นี่คือบริบทของวิธีการสร้างการเยี่ยมชมถ้าตั้งค่า

en: <strong>IP</strong>: this is the IP address of the visitor.
th: <strong>Ip</strong>: นี่คือที่อยู่ IP ของผู้เข้าชม

en: <strong>Converted</strong>: this is a Yes / No status for whether the visit turned into a successful converstion.
th: <strong>แปลง</strong>: นี่เป็นสถานะใช่/ไม่ใช่ว่าการเยี่ยมชมกลายเป็น converstion ที่ประสบความสำเร็จหรือไม่

en: Searching Visits
th: ค้นหาการเยี่ยมชม

en: Visit records can be searched in several different ways:
th: การเข้าชมระเบียนสามารถค้นหาได้หลายวิธี:

en: You can enter an IP address to find all visits from a specific IP
th: คุณสามารถป้อนที่อยู่ IP เพื่อค้นหาการเข้าชมทั้งหมดจาก IP เฉพาะ

en: You can enter a complete URL to find all visits that landed on or came from a specific URL
th: คุณสามารถป้อน URL ที่สมบูรณ์เพื่อค้นหาการเข้าชมทั้งหมดที่ลงบนหรือมาจาก URL ที่ระบุ

en: You can enter a partial URL to find all visits that landed on or came from a specific site
th: คุณสามารถป้อน URL บางส่วนเพื่อค้นหาการเข้าชมทั้งหมดที่ลงจอดหรือมาจากไซต์ที่เฉพาะเจาะจง

en: You can enter the visit&#8217;s ID number prefixed by &#8220;visit:&#8221;
th: คุณสามารถป้อนหมายเลข affiliate & #8217; s ID นำหน้าโดย & #8220; พันธมิตร: & #8221;

en: You can enter the referral&#8217;s ID number prefixed by &#8220;referral:&#8221;
th: คุณสามารถป้อนหมายเลขการอ้างอิง & #8217; s ID นำหน้าโดยการอ้างอิง & #8220;: & #8221;

en: You can enter a visit context prefixed by &#8220;context:&#8221;
th: คุณสามารถป้อนบริบทการเยี่ยมชมที่นำเข้าโดย & #8220; บริบท: & #8221;

en: Number of visits per page:
th: จำนวนการเข้าชมต่อหน้า:

en: Filter by status
th: กรองตามสถานะ

en: Rejected
th: ปฏิเสธ

en: Percentage (%)
th: ร้อยละ (%)

note: translators: Currency name
en: Flat %s
th: แบน %s

en: Flat Rate Commission Per Product Sold
th: ค่าคอมมิชชั่นราคาต่อสินค้าที่ขาย

en: Flat Rate Commission Per Order
th: ค่าคอมมิชชั่นราคาต่อใบสั่ง

en: Affiliate URLs
th: Url ของพันธมิตร

en: Statistics
th: สถิติ

en: Graphs
th: กราฟ

en: Cheatin&#8217; huh?
th: กำลังโกงอยู่หรือ?

en: Your version of PHP is below the minimum version of PHP required by AffiliateWP. Please contact your host and request that your version be upgraded to 5.3 or later.
th: รุ่นของ PHP อยู่ต่ำกว่ารุ่นต่ำสุดของ PHP จำเป็นต้องใช้โดย AffiliateWP โปรดติดต่อโฮสต์ของคุณและขอให้อัปเกรดเวอร์ชันเป็น๕.๓หรือใหม่กว่า

en: Invalid username
th: ชื่อผู้ใช้ไม่ถูกต้อง

en: No such user
th: ไม่มีผู้ใช้ดังกล่าว

en: Please enter a password
th: กรุณาใส่รหัสผ่าน

en: Incorrect username or password
th: ชื่อผู้ใช้หรือรหัสผ่านไม่ถูกต้อง

en: Please select your country of residence
th: โปรดยอมรับเงื่อนไขการใช้งานของเรา

en: Please select your account type
th: โปรดระบุนามสกุลของคุณ

en: Please enter your business name
th: กรุณาใส่ชื่อของคุณ

en: Please enter your first name
th: กรุณาใส่ชื่อของคุณ

en: Please enter your last name
th: โปรดระบุนามสกุลของคุณ

en: Invalid account email
th: Email ของบัญชีไม่ถูกต้อง

en: Please select your day of birth
th: กรุณาใส่ชื่อของคุณ

en: Please select your month of birth
th: กรุณาใส่ข้อมูลการชำระเงินของคุณ

en: Please select your year of birth
th: โปรดยอมรับเงื่อนไขการใช้งานของเรา

en: Please agree to our terms of use
th: โปรดยอมรับเงื่อนไขการใช้งานของเรา

note: translators: 1: Credit card brand, 2: Last four digits of the card number
en: %1$s ending in %2$s
th: %1$s ถึง%2$s

en: Sale
th: พิเศษ

en: Opt-In
th: เลือกเข้าร่วม

en: Lead
th: Keyword Prospect

en: A referral type label must be specified.
th: ต้องระบุป้ายชื่อชนิดการอ้างอิง

en: Unpaid Referral Earnings
th: รายได้จากการอ้างอิงที่ยังไม่ได้ชำระ

en: Pending Referral Earnings
th: รายได้ที่รอการอ้างอิง

en: Rejected Referral Earnings
th: รายได้จากการอ้างอิงที่ถูกปฏิเสธ

en: Paid Referral Earnings
th: รายได้การอ้างอิงแบบชำระเงิน

en: Please enter a valid website URL
th: โปรดป้อน URL เว็บไซต์ที่ถูกต้อง

en: Username already taken
th: ชื่อผู้ใช้ที่ดำเนินการแล้ว

en: Invalid username. Only lowercase letters (a-z) and numbers are allowed
th: ชื่อผู้ใช้ไม่ถูกต้อง อนุญาตเฉพาะตัวพิมพ์เล็ก (a-z) และตัวเลขเท่านั้น

en: Invalid username. Must be between 1 and 60 characters.
th: ชื่อผู้ใช้ไม่ถูกต้อง ต้องอยู่ระหว่าง1และ๖๐อักขระ

en: Invalid username. Usernames must include at least one letter
th: ชื่อผู้ใช้ไม่ถูกต้อง ชื่อใช้ต้องมีอย่างน้อยหนึ่งตัวอักษร

en: Email address already taken
th: ที่อยู่ที่ได้รับมาแล้ว

en: Passwords do not match
th: รหัสผ่านไม่ตรงกัน

en: Please verify that you are not a robot
th: โปรดตรวจสอบว่าคุณไม่ใช่หุ่นยนต์

en: Nice try honey bear, don&#8217;t touch our honey
th: ดีลองหมีน้ำผึ้งดอน & #8217; t สัมผัสน้ำผึ้งของเรา

en: You are already registered as an affiliate
th: คุณได้ลงทะเบียนเป็นพันธมิตรแล้ว

en: Please enter your name
th: กรุณาใส่ชื่อของคุณ

en: Please enter a website URL
th: กรุณาใส่ URL ของเว็บไซต์

en: Please enter your payment email
th: กรุณาใส่ข้อมูลการชำระเงินของคุณ

en: Please tell us how you will promote us
th: กรุณาบอกเราว่าคุณจะส่งเสริมเรา

en: Add as Affiliate
th: เพิ่มเป็นพันธมิตร

en: Add the user as an affiliate.
th: เพิ่มผู้ใช้เป็นพันธมิตร

en: Converted Visits
th: การเยี่ยมชมที่แปลงแล้ว

en: Unconverted Visits
th: การเข้าชมที่ไม่ได้แปลง

en: A valid username must be specified as the first argument.
th: ต้องระบุชื่อผู้ใช้ที่ถูกต้องเป็นอาร์กิวเมนต์แรก

note: translators: Affiliate username
en: A user with the ID or username "%s" does not exist. See wp help user create for registering new users.
th: ไม่มีผู้ใช้ที่มี ID หรือชื่อผู้ใช้ " %s" อยู่ ดูที่ผู้ใช้วิธีใช้ wp สร้างสำหรับการลงทะเบียนผู้ใช้ใหม่

en: An affiliate already exists for this user account.
th: มีพันธมิตรอยู่แล้วสำหรับบัญชีผู้ใช้นี้

note: translators: Affiliate username
en: An affiliate with the username "%s" has been created.
th: มีการสร้างการเชื่อมโยงกับชื่อผู้ใช้ " %s"

en: The affiliate account could not be added.
th: ไม่สามารถเพิ่มบัญชีพันธมิตรได้

en: A valid affiliate username or ID is required to proceed.
th: จำเป็นต้องมีชื่อผู้ใช้หรือ ID ของพันธมิตรที่ถูกต้องเพื่อดำเนินการต่อ

en: The affiliate was updated successfully.
th: พันธมิตรได้รับการปรับปรุงเรียบร้อยแล้ว

en: The affiliate account could not be updated.
th: ไม่สามารถปรับปรุงบัญชีพันธมิตรได้

en: Are you sure you want to delete this affiliate, all its data and its associated user account?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าคุณต้องการลบพันธมิตรนี้ข้อมูลทั้งหมดและบัญชีผู้ใช้ที่เกี่ยวข้อง

en: Are you sure you want to delete this affiliate and all its data?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าคุณต้องการลบพันธมิตรนี้และข้อมูลทั้งหมด

en: Are you sure you want to delete this affiliate?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าคุณต้องการลบพันธมิตรนี้

en: The affiliate and its associated user account have been successfully deleted.
th: พันธมิตรและบัญชีผู้ใช้ที่เกี่ยวข้องได้ถูกลบเรียบร้อยแล้ว

en: The affiliate account has been successfully deleted.
th: บัญชีพันธมิตรได้ถูกลบเรียบร้อยแล้ว

en: The affiliate account could not be deleted.
th: ไม่สามารถลบบัญชีพันธมิตรได้

note: translators: Number of affiliates
en: Number of affiliates: %d
th: จำนวนบริษัทในเครือ:% d

en: AffiliateWP is not installed
th: ไม่มีการติดตั้ง AffiliateWP

note: translators: AffiliateWP version
en: You are running AffiliateWP version: %s
th: คุณกำลังเรียกใช้รุ่น AffiliateWP: %s

note: translators: License status
en: License status is: %s
th: สถานะใบอนุญาตคือ: %s

note: translators: Debug Mode status
en: Debug mode is: %s
th: โหมดดีบักคือ: %s

note: translators: Enabled or Disabled (translated)
en: Affiliates require approval: %s
th: บริษัทในเครือต้องได้รับการอนุมัติ: %s

note: translators: Enabled or Disabled (translated)
en: Email notifications are: %s
th: การแจ้งเตือนทาง Email คือ: %s

note: translators: None or comma-separated list of enabled integrations
en: Integrations: %s
th: การผสานการทำงาน: %s

note: translators: Global referral rate
en: Global referral rate: %s
th: อัตราการแนะนำทั่วโลก: %s

note: translators: Global referral rate type
en: Global referral rate type: %s
th: ชนิดอัตราการแนะนำสากล: %s

note: translators: Currency label
en: Currency: %s
th: สกุลเงิน: %s

note: translators: Referral variable
en: Referral variable: %s
th: ตัวแปรการอ้างอิง: %s

note: translators: Enabled or Disabled (translated)
en: Show pretty referral URLs: %s
th: แสดง Url การอ้างอิงที่สวยงาม: %s

note: translators: Referral URL example with affiliate ID
en: Referral URL (ID): %s
th: URL การอ้างอิง (ID): %s

note: translators: Referral URL example with affiliate username
en: Referral URL (Username): %s
th: URL การอ้างอิง (ชื่อผู้ใช้): %s

note: translators: Affiliate Area page URL
en: Affiliate Area URL: %s
th: URL ของพื้นที่การเชื่อมโยง: %s

note: translators: Terms of Use URL
en: Terms of Use URL: %s
th: เงื่อนไขการใช้งาน URL: %s

note: translators: Number of sites
en: Found %s sites. Retrieving stats ...
th: พบไซต์ %s เรียกข้อมูลสถิติ ...

note: translators: Affiliates count
en: Total Affiliates: %s
th: บริษัทในเครือทั้งหมด: %s

note: translators: Creatives count
en: Total Creatives: %s
th: ครีเอทีฟโฆษณาทั้งหมด: %s

note: translators: Customers count
en: Total Customers: %s
th: ลูกค้าทั้งหมด: %s

note: translators: Payouts count
en: Total Payouts: %s
th: รวมการจ่ายเงิน: %s

note: translators: Referrals count
en: Total Referrals: %s
th: การอ้างอิงทั้งหมด: %s

note: translators: Sales count
en: Total Sales: %s
th: ครีเอทีฟโฆษณาทั้งหมด: %s

note: translators: Visits count
en: Total Visits: %s
th: การเข้าชมทั้งหมด: %s

en: Are you sure you want to clear the debug log?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าคุณต้องการล้างแฟ้มบันทึกการตรวจแก้จุดบกพร่อง

en: The debug log has been cleared.
th: แฟ้มบันทึกการตรวจแก้จุดบกพร่องถูกล้างแล้ว

en: A --name value must be specified to add a new creative.
th: ต้องระบุค่าชื่อเพื่อเพิ่มชิ้นงานโฆษณาใหม่

note: translators: Creative ID
en: A creative with the ID %d has been successfully created.
th: สร้างครีเอทีฟโฆษณาที่มี ID% d เสร็จเรียบร้อยแล้ว

en: The creative could not be created.
th: ไม่สามารถสร้างครีเอทีฟโฆษณาได้

en: A valid creative ID is required to proceed.
th: จำเป็นต้องมีรหัสครีเอทีฟโฆษณาที่ถูกต้องเพื่อดำเนินการต่อ

en: The creative was successfully updated.
th: การปรับปรุงครีเอทีฟโฆษณาเสร็จเรียบร้อยแล้ว

en: The creative could not be updated.
th: ไม่สามารถปรับปรุงครีเอทีฟโฆษณาได้

en: The creative was successfully deleted.
th: ความคิดสร้างสรรค์ถูกลบเรียบร้อยแล้ว

en: The creative could not be deleted.
th: ไม่สามารถลบครีเอทีฟโฆษณาได้

note: translators: Number of creatives
en: Number of creatives: %d
th: จำนวนครีเอทีฟโฆษณา:% d

en: A --email value must be specified to add a new customer.
th: ต้องระบุค่า--email เพื่อเพิ่มลูกค้าใหม่

note: translators: Customer ID
en: A customer with the ID %d has been successfully created.
th: สร้างลูกค้าที่มีรหัส% d เสร็จเรียบร้อยแล้ว

en: The customer could not be created.
th: ไม่สามารถสร้างลูกค้าได้

en: A valid customer ID is required to proceed.
th: จำเป็นต้องมีรหัสลูกค้าที่ถูกต้องเพื่อดำเนินการต่อ

en: The customer was successfully updated.
th: ปรับปรุงลูกค้าเรียบร้อยแล้ว

en: The customer could not be updated.
th: ไม่สามารถปรับปรุงลูกค้า

en: The customer was successfully deleted.
th: ลบลูกค้าเรียบร้อยแล้ว

en: The customer could not be deleted.
th: ไม่สามารถลบลูกค้าได้

note: translators: Number of customers
en: Number of customers: %d
th: จำนวนของลูกค้า:% d

en: No referrals were found matching your criteria. Please try again.
th: ไม่พบการอ้างอิงที่ตรงกับเกณฑ์ของคุณ โปรดลองอีกครั้ง

en: No affiliates matched the minimum earnings amount in order to generate a payout.
th: ไม่มีบริษัทในเครือที่ตรงกับจำนวนรายได้ขั้นต่ำเพื่อที่จะสร้างการชำระเงิน

note: translators: 1: Affiliate ID, 2: Formatted payout amount
en: A payout has been created for Affiliate #%1$d for %2$s.
th: มีการสร้างการชำระเงินสำหรับพันธมิตร #% 1 $ d สำหรับ%2$s

note: translators: 1: Affiliate ID, 2: Formatted payout amount
en: There was a problem generating a payout for Affiliate #%1$d for %2$s.
th: มีปัญหาในการสร้างการจ่ายเงินสำหรับพันธมิตร #% 1 $ d สำหรับ%2$s

en: A valid payout ID must be supplied to update a payout
th: ต้องระบุรหัสการชำระเงินที่ถูกต้องเพื่ออัพเดตการจ่ายเงิน

note: translators: 1: Referral ID, 2: Referral payout ID
en: Referral #%1$d is already associated with payout #%2$d and has been skipped.
th: การอ้างอิง #% d เชื่อมโยงกับการชำระเงินแล้ว #% d และถูกข้ามไปแล้ว

note: translators: Referral ID
en: Referral #%d is not valid and has been skipped.
th: การอ้างอิง #% d ไม่ถูกต้องและถูกข้ามไป

en: Are you sure you want to overwrite this payout's referrals?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าคุณต้องการเขียนทับการอ้างอิงการจ่ายเงินนี้

en: All values passed via the --referrals argument are invalid.
th: ค่าทั้งหมดที่ผ่านผ่านอาร์กิวเมนต์--อ้างอิงไม่ถูกต้อง

en: Are you sure you want to overwrite the affiliate associated with this payout?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าคุณต้องการเขียนทับพันธมิตรที่เกี่ยวข้องกับการจ่ายเงินนี้

en: The supplied affiliate ID or username is invalid and has been ignored.
th: รหัสพันธมิตรที่ให้มาหรือชื่อผู้ใช้ไม่ถูกต้องและถูกละเว้นไป

en: No fields were specified for updating. For more information, see wp help affwp payout update.
th: ไม่มีการระบุฟิลด์สำหรับการอัพเดต สำหรับข้อมูลเพิ่มเติมโปรดดูที่ wp ช่วยปรับปรุงการจ่ายเงิน

note: translators: Payout ID
en: Payout #%d has been updated successfully.
th: การชำระเงิน #% d ได้รับการปรับปรุงเสร็จเรียบร้อยแล้ว

note: translators: Payout ID
en: Payout #%d could not be updated due to an error.
th: ไม่สามารถปรับปรุงการชำระเงิน #% d ได้เนื่องจากมีข้อผิดพลาด

en: A valid payout ID is required to proceed.
th: จำเป็นต้องใช้รหัสการชำระเงินที่ถูกต้องเพื่อดำเนินการต่อ

en: Are you sure you want to delete this payout?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าคุณต้องการลบการชำระเงินนี้

en: The payout has been successfully deleted.
th: การจ่ายเงินได้ถูกลบเรียบร้อยแล้ว

en: The payout could not be deleted.
th: ไม่สามารถลบการจ่ายเงินได้

note: translators: Number of payouts
en: Number of payouts: %d
th: จำนวนการจ่ายเงิน:% d

en: A valid affiliate username or ID must be specified as the first argument.
th: ต้องระบุชื่อผู้ใช้หรือ ID ของพันธมิตรที่ถูกต้องเป็นอาร์กิวเมนต์แรก

note: translators: Affiliate ID or username
en: An affiliate with the ID or username "%s" does not exist. See wp affwp affiliate create for adding affiliates.
th: ไม่มีแอฟฟิลิเอตของ ID หรือชื่อผู้ใช้ " %s" อยู่ ดูพันธมิตร wp affwp สร้างสำหรับการเพิ่มบริษัทในเครือ.

note: translators: Referral ID
en: A referral with the ID "%d" has been created.
th: มีการสร้างการอ้างอิงที่มี ID "% d"

en: The referral could not be added.
th: ไม่สามารถเพิ่มการอ้างอิงได้

en: A valid referral ID is required to proceed.
th: จำเป็นต้องมี ID การอ้างอิงที่ถูกต้องเพื่อดำเนินการต่อ

en: The referral was updated successfully.
th: การอ้างอิงได้รับการปรับปรุงเสร็จเรียบร้อยแล้ว

en: The referral could not be updated
th: ไม่สามารถปรับปรุงการอ้างอิง

en: Are you sure you want to delete this referral?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าคุณต้องการลบการอ้างอิงนี้

en: The referral has been successfully deleted.
th: การอ้างอิงได้ถูกลบเรียบร้อยแล้ว

en: The referral could not be deleted.
th: ไม่สามารถลบการอ้างอิงได้

note: translators: Number of referrals
en: Number of referrals: %d
th: จำนวนของการอ้างอิง:% d

en: A URL must be specified as the second argument to proceed.
th: ต้องระบุ URL เป็นอาร์กิวเมนต์ที่สองเพื่อดำเนินการต่อ

en: An invalid referral ID was specified. Using 0 (none) instead.
th: มีการระบุ ID การอ้างอิงที่ไม่ถูกต้อง การใช้ 0 (ไม่มี) แทน

en: A valid date string must be supplied. Using the current time.
th: ต้องระบุสายอักขระวันที่ที่ถูกต้อง การใช้เวลาปัจจุบัน

en: The visit was successfully created.
th: การเยี่ยมชมถูกสร้างขึ้นสำเร็จ

en: The visit could not be created.
th: ไม่สามารถสร้างการเยี่ยมชมได้

en: A valid visit ID is required to proceed.
th: จำเป็นต้องมี ID การเข้าชมที่ถูกต้องเพื่อดำเนินการต่อ

en: A valid new date string must be supplied. Using the original date.
th: ต้องป้อนสตริงวันใหม่ที่ถูกต้อง การใช้วันที่เดิม

en: The visit was updated successfully.
th: การเยี่ยมชมได้รับการปรับปรุงเรียบร้อยแล้ว

en: The visit could not be updated.
th: ไม่สามารถปรับปรุงการเยี่ยมชมได้

en: Are you sure you want to delete this visit?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าคุณต้องการลบการเข้าชมนี้

en: The visit has been successfully deleted.
th: การเยี่ยมชมถูกลบเรียบร้อยแล้ว

en: The visit could not be deleted.
th: ไม่สามารถลบการเยี่ยมชมได้

note: translators: Number of visits
en: Number of visits: %d
th: จำนวนการเข้าชม:% d

en: Invalid affiliate
th: (รหัสพันธมิตรไม่ถูกต้อง)

en: No coupons were found.
th: ไม่พบผู้บริโภค API

en: Creative
th: สร้าง สรรค์

en: A new affiliate has registered on your site,
th: พันธมิตรใหม่ได้ลงทะเบียนในเว็บไซต์ของคุณ

note: translators: Affiliate display name
en: Name: %s
th: ชื่อ: %s

note: translators: User URL
en: Website URL: %s
th: URL ของเว็บไซต์: %s

note: translators: Promotion method
en: Promotion method: %s
th: วิธีการส่งเสริมการค้า: %s

note: translators: Pending affiliates URL
en: Review pending applications: %s
th: ตรวจทานแอพลิเคชันที่ค้างอยู่: %s

note: translators: Affiliate name
en: Congratulations %s!
th: ขอแสดงความยินดี %s!

note: translators: Login URL
en: Log into your affiliate area at %s
th: เข้าสู่ระบบพื้นที่พันธมิตรของคุณที่ %s

en: To set your password, visit the following address:
th: หากต้องการตั้งรหัสผ่านโปรดไปที่ที่อยู่ต่อไปนี้:

note: translators: Affiliate name
en: Hi %s!
th: สวัสดี %s!

note: translators: Affiliate name
en: Hi %s,
th: สวัสดี %s,

note: translators: 1: Formatted referral amount, 2: Home URL
en: You have been awarded a new referral of %1$s on %2$s!
th: คุณได้รับรางวัลการอ้างอิงใหม่ %s บน %s!

note: translators: Login URL
en: log into your affiliate area to view your earnings or disable these notifications: %s
th: เข้าสู่ระบบพื้นที่พันธมิตรของคุณเพื่อดูรายได้ของคุณหรือปิดใช้งานการแจ้งเตือนเหล่านี้: %s

en: Default Template
th: แม่แบบเริ่มต้น

en: No template, plain text only
th: ไม่มีแม่แบบข้อความล้วนเท่านั้น

en: You cannot send emails with AffWP_Emails until init/admin_init has been reached
th: คุณไม่สามารถส่งเมลพร้อม AffWP_Emails จนถึง init/admin_init

en: The display name of the affiliate, as set on the affiliate's user profile
th: ชื่อที่แสดงของพันธมิตรตามที่ตั้งค่าไว้ในโปรไฟล์ผู้ใช้ของพันธมิตร

en: The user name of the affiliate on the site
th: ชื่อผู้ใช้ของพันธมิตรในเว็บไซต์

en: The email address of the affiliate
th: ที่อยู่ e-mail ของพันธมิตร

en: The website of the affiliate
th: เว็บไซต์ของพันธมิตร

en: The promo method used by the affiliate
th: วิธีการโปรโมชั่นที่ใช้โดยพันธมิตร

en: The reason an affiliate was rejected
th: เหตุผลที่พันธมิตรถูกปฏิเสธ

en: The affiliate login URL to your website
th: URL เข้าสู่ระบบของพันธมิตรไปยังเว็บไซต์ของคุณ

en: The amount of a given referral
th: จำนวนเงินของการอ้างอิงที่กำหนด

en: Your site name
th: ชื่อไซต์ของคุณ

en: The affiliate&#8217;s referral URL
th: URL อ้างอิง & #8217; s ของพันธมิตร

en: The affiliate&#8217;s ID
th: รหัส & #8217; s ID

en: The affiliate&#8217;s referral rate
th: อัตราการอ้างอิงของพันธมิตร & #8217; s

en: The URL to the review page for a pending affiliate
th: URL ไปยังหน้าการตรวจทานสำหรับพันธมิตรที่รอดำเนินการ

en: The URL the customer landed on that led to a referral being created
th: URL ที่ลูกค้าลงบนที่นำไปสู่การอ้างอิงที่ถูกสร้างขึ้น

en: The name of the campaign associated with the referral (if any)
th: ชื่อของการส่งเสริมการขายที่เกี่ยวข้องกับการอ้างอิง (ถ้ามี)

en: The affiliate registration coupon (if any)
th: ยังไม่มีการลงทะเบียนพันธมิตร

en: (no campaign)
th: (ไม่มีการรณรงค์)

en: Total
th: ทั้งหมด

en: This total will be used to calculate the referral amount. For example, if the referral rate is 10% and the total here is $100, the referral will be created at $10.
th: ยอดรวมนี้จะใช้ในการคำนวณจำนวนเงินที่แนะนำ ตัวอย่างเช่นถ้าอัตราการอ้างอิงคือ 10% และทั้งหมดที่นี่คือ $๑๐๐การอ้างอิงจะถูกสร้างขึ้นที่ $๑๐

en: Allow Referrals
th: อนุญาตการอ้างอิง

en: Enable affiliate referral creation for this form
th: เปิดใช้งานการสร้างการอ้างอิงพันธมิตรสำหรับแบบฟอร์มนี้

en: Select the referral type for this form.
th: เลือกชนิดการอ้างอิงสำหรับแบบฟอร์มนี้

en: Contact Form 7
th: แบบฟอร์มการติดต่อ 7

en: Enable referrals on all Contact Form 7 forms
th: เปิดใช้งานการอ้างอิงบนฟอร์มที่ติดต่อทั้งหมด7แบบ

note: translators: 1: Contact Form 7 docs URL, 2: External link icon markup, 3: Info icon markup
en: Check this box to enable referrals on all Contact Form 7 forms.<ul><li>%3$s Once enabled, referrals will be generated for all valid Contact Form 7 forms.</li><li>%2$s <a href="%1$s" target="_blank">Documentation for this integration</a></li></ul>
th: เลือกช่องนี้เพื่อเปิดใช้งานการอ้างอิงบนฟอร์มที่ติดต่อทั้งหมด7ฟอร์ม<ul><li>%3$s เมื่อเปิดใช้งานจะมีการสร้างการอ้างอิงสำหรับฟอร์มการติดต่อทั้งหมดที่ถูกต้องทั้งหมด7แบบ</li><li>เอกสาร%2$s<a href="%1$s" target="_blank">สำหรับการรวมนี้</a></li></ul>

en: Enable referrals for specific Contact Form 7 forms
th: เปิดใช้งานการอ้างอิงสำหรับฟอร์มการติดต่อที่เฉพาะเจาะจง7แบบ

note: translators: 1: Form title, 2: Form ID
en: Referral type for %1$s (Form ID: %2$d)
th: ชนิดการอ้างอิงสำหรับ %s (ฟอร์ม ID:% d)

en: Form ID:
th: รหัสแบบฟอร์ม:

note: translators: 1: Referral link, 2: Amount, 3: Affiliate Name, 4: Affiliate ID
en: Referral %1$s for %2$s recorded for %3$s (ID: %4$d).
th: การอ้างอิง%1$s สำหรับ%2$s ที่บันทึกไว้สำหรับ%3$s (ID:% 4 $ d)

en: Affiliate Discount?
th: ส่วนลดของพันธมิตร?

en: If you would like to connect this discount to an affiliate, enter the name of the affiliate it belongs to.
th: หากคุณต้องการที่จะเชื่อมต่อส่วนลดนี้กับพันธมิตรให้ป้อนชื่อของพันธมิตรที่มันเป็นสมาชิก

en: Adjust EDD Commissions
th: ปรับปรุงค่าคอมมิชชั่น EDD

en: Should AffiliateWP adjust the commission amounts recorded for purchases that include affiliate referrals? This will subtract the referral amount from the base amount used to calculate the commission total.
th: ควร AffiliateWP ปรับยอดเงินค่าคอมมิชชันที่บันทึกไว้สำหรับการซื้อที่รวมการอ้างอิงพันธมิตรหรือไม่? การทำเช่นนี้จะลบยอดเงินที่อ้างอิงจากยอดเงินฐานที่ใช้ในการคำนวณผลรวมค่าคอมมิชชัน

en: Disable Renewal Referrals
th: ปิดใช้งานการอ้างอิงต่ออายุ

en: Should AffiliateWP prevent referral commissions from being recorded on renewal purchases with EDD Software Licensing?
th: ควร AffiliateWP ป้องกันไม่ให้มีการบันทึกค่าคอมมิชชั่นการอ้างอิงในการซื้อต่ออายุด้วยการอนุญาตให้ใช้สิทธิ์ซอฟต์แวร์ EDD หรือไม่

en: Disable Referrals on Upgrades
th: ปิดใช้งานการอ้างอิงในการอัพเกรด

en: Should AffiliateWP prevent referral commissions from being recorded on license upgrade purchases with EDD Software Licensing?
th: ควร AffiliateWP ป้องกันไม่ให้มีการบันทึกค่าคอมมิชชั่นการอ้างอิงในการซื้อการอัพเกรดใบอนุญาตด้วยการอนุญาตให้ใช้สิทธิ์ซอฟต์แวร์ EDD หรือไม่

en: Affiliate Rates:
th: อัตราพันธมิตร:

note: translators: EDD singular product label
en: Disable referrals on this %s
th: ปิดใช้งานการอ้างอิงบน %s นี้

en: These settings will be used to calculate affiliate earnings per-sale. Leave blank to use the site default referral rate.
th: การตั้งค่าเหล่านี้จะถูกใช้ในการคำนวณรายได้ของพันธมิตรต่อการขาย ปล่อยให้ว่างไว้เพื่อใช้อัตราการอ้างอิงเริ่มต้นของไซต์

note: translators: EDD singular category label
en: The referral rate for this %s category.
th: อัตราการอ้างอิงสำหรับ %s ประเภทนี้

en: Affiliate coupon?
th: คูปองพันธมิตร?

en: If you would like to connect this coupon to an affiliate, enter the name of the affiliate it belongs to.
th: หากคุณต้องการที่จะเชื่อมต่อคูปองนี้ไปยังพันธมิตร, ป้อนชื่อของพันธมิตรที่มันเป็นสมาชิก.

en: Referral description
th: คำอธิบายการอ้างอิง

en: Select Field
th: เลือกเขตข้อมูล

en: Purchase Amount
th: ยอดซื้อ

note: translators: 1: Referral ID, 2: Formatted referral amount, 3: Affiliate name, 4: Referral affiliate ID
en: AffiliateWP: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s (ID: %4$d).
th: AffiliateWP: การอ้างอิง #% 1 $ d สำหรับ%2$s ที่บันทึกไว้สำหรับ%3$s (ID:% 4 $ d)

note: translators: 1: Referral ID, 2: Formatted referral amount, 3: Affiliate name
en: AffiliateWP: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s
th: AffiliateWP: การอ้างอิง #% d สำหรับ %s ที่บันทึกไว้สำหรับ %s

note: translators: 1: Referral ID, 2: Formatted referral amount, 3: Affiliate name
en: AffiliateWP: Referral #%1$d for %2$s for %3$s rejected
th: AffiliateWP: การอ้างอิง #% d สำหรับ %s สำหรับ %s ถูกปฏิเสธ

en: Custom Amount
th: จำนวนเงินที่กำหนดเอง

note: translators: 1: Referral ID, 2: Formatted referral amount, 3: Affiliate name
en: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s
th: การอ้างอิง%1$s สำหรับ%2$s ที่บันทึกไว้สำหรับ%3$s

en: Enable affiliate referral creation for this donation form
th: เปิดใช้งานการสร้างการอ้างอิงพันธมิตรสำหรับแบบฟอร์มการบริจาคนี้

en: Affiliate Rate
th: อัตราพันธมิตร

en: This setting will be used to calculate affiliate earnings per-donation. Leave blank to use default affiliate rates.
th: การตั้งค่านี้จะใช้ในการคำนวณรายได้ต่อการบริจาคของพันธมิตร ปล่อยว่างไว้เพื่อใช้อัตราพันธมิตรเริ่มต้น

note: translators: 1: Referral ID, 2: Formatted referral amount, 3: Affiliate name, 4: Referral affiliate ID
en: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s (ID: %4$d).
th: การอ้างอิง #% 1 $ d สำหรับ%2$s ที่บันทึกไว้สำหรับ%3$s (ID:% 4 $ d)

en: Referral #%d for %s for %s rejected
th: การอ้างอิง #% d สำหรับ %s สำหรับ %s ถูกปฏิเสธ

en: Allow referrals
th: อนุญาตการอ้างอิง

en: Affiliate Coupon
th: คูปองพันธมิตร

en: To connect this coupon to an affiliate, enter the username of the affiliate. Anytime this coupon is redeemed, the connected affiliate will receive a referral commission.
th: ในการเชื่อมต่อคูปองนี้กับพันธมิตรให้ป้อนชื่อผู้ใช้ของพันธมิตร เมื่อคูปองนี้ถูกแลกใช้, พันธมิตรที่เชื่อมต่อจะได้รับค่าคอมมิชชั่นการอ้างอิง.

note: translators: 1: Referral link, 2: Amount, 3: Affiliate Name
en: Referral %1$s for %2$s recorded for %3$s
th: การอ้างอิง%1$s สำหรับ%2$s ที่บันทึกไว้สำหรับ%3$s

en: Affiliate Data
th: ข้อมูลพันธมิตร

note: translators: Referral ID
en: Referral #%d completed
th: การอ้างอิง #% d เสร็จสมบูรณ์

en: Referral not created because WooCommerce was used for payment.
th: ไม่ได้สร้างการอ้างอิงเนื่องจาก WooCommerce ใช้สำหรับการชำระเงิน

en: Referral not created because affiliate's own account was used.
th: ไม่ได้สร้างการอ้างอิงเนื่องจากมีการใช้บัญชีของบริษัทในเครือ

en: Referral not created due to 0.00 amount.
th: ไม่ได้สร้างการอ้างอิงเนื่องจากจำนวน๐.๐๐

note: translators: Referral ID
en: LifterLMS Referral #%d updated successfully.
th: การปรับปรุง LifterLMS การอ้างอิง #% d เสร็จเรียบร้อยแล้ว

note: translators: Referral ID
en: Referral #%d created successfully.
th: การอ้างอิง #% d ถูกสร้างเสร็จเรียบร้อยแล้ว

en: Referral failed to be created.
th: ไม่สามารถสร้างการอ้างอิงได้

note: translators: Referral ID
en: Referral #%d updated successfully.
th: มีการปรับปรุงการอ้างอิง #% d เสร็จเรียบร้อยแล้ว

note: translators: Referral ID
en: Pending referral #%d created successfully.
th: การอ้างอิงที่ค้างอยู่ #% d สร้างเสร็จเรียบร้อยแล้ว

en: LifterLMS Referral failed to be created.
th: ไม่สามารถสร้างการอ้างอิง LifterLMS

en: Search for an affiliate by username or email.
th: ค้นหาพันธมิตรโดยชื่อผู้ใช้หรือทาง e-mail

en: Affiliate Discount
th: ส่วนลดสำหรับพันธมิตร

en: Connect this coupon with an affiliate.
th: เชื่อมต่อคูปองนี้กับพันธมิตร

en: Referral Details
th: รายละเอียดการอ้างอิง

en: Disable Referrals
th: ปิดใช้งานการอ้างอิง

note: translators: Product type
en: Check this box to prevent orders for this %s from generating referral commissions for affiliates.
th: เลือกช่องนี้เพื่อป้องกันใบสั่งสำหรับ %s นี้จากการสร้างค่าคอมมิชชันการอ้างอิงสำหรับบริษัทในเครือ

note: translators: Product type
en: Enable %s Referral Rate
th: เปิดใช้งาน %s อัตราการอ้างอิง

en: Check this box to enable %s referral rate overrides
th: เลือกช่องนี้เพื่อเปิดใช้งานการแทนที่อัตราการอ้างอิง %s

note: translators: Product type
en: %s Referral Rate
th: อัตราการแนะนำ %s

note: translators: Product type
en: Enter a referral rate for this %s
th: ป้อนอัตราการอ้างอิงสำหรับ %s นี้

note: translators: Referral ID
en: Referral #%d rejected
th: การอ้างอิง #% d ถูกปฏิเสธ

en: Disable referrals on this membership
th: ปิดใช้งานการอ้างอิงในการเป็นสมาชิกนี้

en: Enable affiliate referral creation for this form?
th: เปิดใช้งานการสร้างการอ้างอิงพันธมิตรสำหรับแบบฟอร์มนี้หรือไม่

en: No opt-in platform has been configured. Please configure a platform in settings.
th: ไม่มีการกำหนดค่าแพลตฟอร์มที่เลือกเข้าร่วม โปรดกำหนดค่าแพลตฟอร์มในการตั้งค่า

en: Please enter your email address
th: กรุณาใส่ที่อยู่อีเมล์ของคุณ

en: Please enter a valid email address
th: กรุณากรอกอีเมลที่ใช้ในการสั่งซื้อที่ถูกต้อง

en: Pending PayPal referral
th: การอ้างอิง PayPal ที่รอดำเนินการ

en: Affiliate Settings
th: การตั้งค่าพันธมิตร

note: translators: Referral rate
en: The membership-level referral rate, such as 20 for 20%%. Affiliate-level referral rates will override this value. If left blank, the site default value of %s will be used.
th: อัตราการอ้างอิงระดับสมาชิกเช่น 20%% อัตราการอ้างอิงระดับพันธมิตรจะแทนที่ค่านี้ ถ้าปล่อยว่างไว้จะมีการใช้ค่าเริ่มต้นของไซต์ของ %s

en: Check to disable per-membership referrals.
th: ตรวจสอบเพื่อปิดใช้งานการอ้างอิงต่อสมาชิก

en: This rate will be used to calculate affiliate earnings when members register their account with this subscription. Leave blank to use the site default referral rate.
th: อัตรานี้จะถูกใช้ในการคำนวณรายได้จากพันธมิตรเมื่อสมาชิกลงทะเบียนบัญชีของตนด้วยการสมัครสมาชิกนี้ ปล่อยให้ว่างไว้เพื่อใช้อัตราการอ้างอิงเริ่มต้นของไซต์

en: This rate will be used to calculate affiliate earnings when members subscribe to this level. Leave blank to use the site default referral rate.
th: อัตรานี้จะถูกใช้ในการคำนวณรายได้จากพันธมิตรเมื่อสมาชิกสมัครสมาชิกในระดับนี้ ปล่อยให้ว่างไว้เพื่อใช้อัตราการอ้างอิงเริ่มต้นของไซต์

en: Disable referrals on this subscription level.
th: ปิดใช้งานการอ้างอิงในระดับการสมัครสมาชิกนี้

note: translators: 1: Referral link, 2: Amount, 3: Affiliate Name
en: Referral %1$s updated. Amount %2$s recorded for %3$s
th: การอ้างอิง%1$s ได้รับการปรับปรุง จำนวน%2$s ที่บันทึกไว้สำหรับ%3$s

note: translators: Variation ID
en: (Variation ID %d)
th: (รหัสแบบผันแปร% d)

en: Configure affiliate rates for this product. These settings will be used to calculate affiliate earnings per-sale.
th: กำหนดค่าอัตราพันธมิตรสำหรับผลิตภัณฑ์นี้ การตั้งค่าเหล่านี้จะถูกใช้ในการคำนวณรายได้ของพันธมิตรต่อการขาย

en: Affiliate Rate Type
th: ประเภทอัตราพันธมิตร

en: Earnings can be based on either a percentage or a flat rate amount.
th: รายได้อาจเป็นไปตามเปอร์เซ็นต์หรือจำนวนเงินอัตราคงที่

en: Leave blank to use default affiliate rates.
th: ปล่อยว่างไว้เพื่อใช้อัตราพันธมิตรเริ่มต้น

en: Disable referrals
th: ปิดใช้งานการอ้างอิง

en: This will prevent this product from generating referral commissions for affiliates.
th: นี้จะป้องกันไม่ให้ผลิตภัณฑ์นี้จากการสร้างค่าคอมมิชชั่นอ้างอิงสำหรับบริษัทในเครือ.

en: Configure affiliate rates for this product variation
th: กำหนดค่าอัตราพันธมิตรสำหรับการเปลี่ยนแปลงผลิตภัณฑ์นี้

en: Referral rate (optional)
th: อัตราการอ้างอิง (ไม่บังคับ)

en: Disable referrals for this product variation
th: ปิดใช้งานการอ้างอิงสำหรับการเปลี่ยนแปลงผลิตภัณฑ์นี้

en: AffiliateWP settings for the My Account page.
th: AffiliateWP การตั้งค่าสำหรับหน้าบัญชีของฉัน

en: Affiliate Area Link
th: เชื่อมโยงพื้นที่พันธมิตร

en: Display a link to the Affiliate Area in the My Account navigation.
th: แสดงลิงก์ไปยังพื้นที่พันธมิตรในการนำทางบัญชีของฉัน

en: The referral rate for this category.
th: อัตราการอ้างอิงสำหรับประเภทนี้

en: Affiliate Referral
th: การอ้างอิงพันธมิตร

en: Referral type
th: ประเภทการอ้างอิง

en: These settings will be used to calculate affiliate earnings per-sale. Leave blank to use default affiliate rates.
th: การตั้งค่าเหล่านี้จะถูกใช้ในการคำนวณรายได้ของพันธมิตรต่อการขาย ปล่อยว่างไว้เพื่อใช้อัตราพันธมิตรเริ่มต้น

en: Disable referrals on this product
th: ปิดใช้งานการอ้างอิงบนผลิตภัณฑ์นี้

en: Manage per-product affiliate rates.
th: บริหารจัดการอัตราพันธมิตรต่อผลิตภัณฑ์

en: Total Field
th: เขตข้อมูลผลรวม

en: Customer Email
th: อีเมลลูกค้า

en: Redirecting to Paypal...
th: เปลี่ยนเส้นทางไปยัง Paypal ...

note: translators: Email address
en: %s is already subscribed to this list.
th: %s ได้สมัครสมาชิกรายการนี้อยู่แล้ว

en: ActiveCampaign API URL
th: URL

en: Enter your ActiveCampaign API URL.
th: ป้อน URL ของแอปพลิเคของคุณ

en: ActiveCampaign API Key
th: คีย์แอปพลิเคที่สำคัญ

en: Enter your ActiveCampaign API key.
th: ป้อนคีย์ ActiveCampaign ของคุณ

en: ActiveCampaign List ID
th: รหัสรายการ

en: Enter the ID of the list you wish to subscribe contacts to.
th: ป้อนรหัสของรายการที่คุณต้องการสมัครใช้งานผู้ติดต่อ

en: ConvertKit API Key
th: คีย์ API บรรจบ Tkit

en: Enter your ConvertKit API key.
th: ป้อนคีย์ API ConvertKit ของคุณ

en: ConvertKit Form ID
th: รหัสแบบฟอร์มการบรรจบ

en: Enter the ID of the form you wish to subscribe contacts to.
th: ป้อนรหัสของฟอร์มที่คุณต้องการสมัครใช้งานผู้ติดต่อ

en: Mailchimp API Key
th: คีย์ MailChimp API

en: Enter your Mailchimp API key.
th: ป้อนคีย์ MailChimp API ของคุณ

en: Mailchimp Audience ID
th: รหัสรายการจดหมาย

en: Enter the ID of the audience you wish to subscribe contacts to.
th: ป้อนรหัสของรายการที่คุณต้องการสมัครใช้งานผู้ติดต่อ

en: Double Opt-In
th: เลือกคู่

en: Should subscribers need to verify their subscription through a double opt-in email?
th: ผู้ติดตามควรจะต้องยืนยันการสมัครสมาชิกผ่านทาง e-mail ที่เลือก

en: A platform class must be specified.
th: ต้องระบุคลาสของแพลตฟอร์ม

en: A platform file must be specified.
th: ต้องระบุไฟล์แพลตฟอร์ม

en: A platform label must be specified.
th: ต้องระบุป้ายชื่อแพลตฟอร์ม

en: US Dollar
th: ดอลลาร์สหรัฐ

en: Euro
th: ยูโร

en: Argentine Peso
th: เปโซอาร์เจนตินา

en: Australian Dollar
th: ดอลลาร์ออสเตรเลีย

en: Bangladeshi Taka
th:  บังคลาเทศทาคา

en: Brazilian Real
th: เรียลบราซิล

en: Bulgarian Lev
th: เลฟบัลแกเรีย

en: Canadian Dollar
th: ดอลลาร์แคนาดา

en: Chilean Peso
th: เงินเปโซ ของชิลี

en: Chinese Yuan
th: หยวน จีน

en: Colombian Peso
th: เปโซโคลัมเบีย

en: Croatia Kuna
th: โครเอเชีย Kuna

en: Czech Koruna
th: โครูนาสาธารณเช็ก

en: Danish Krone
th: โครนเดนมาร์ก

en: Dominican Peso
th: เปโซโดมินิกัน

en: Egyptian Pound
th: ปอนด์อียิปต์

en: Hong Kong Dollar
th: ดอลลาร์ฮ่องกง

en: Hungarian Forint
th: ฟอรินต์ฮังการี

en: Icelandic Krona
th: โครนาไอซ์แลนด์

en: Indonesia Rupiah
th: อินโดนีเซีย

en: Indian Rupee
th: รูปีอินเดีย

en: Israeli Shekel
th: นิวเชเกลอิสราเอล

en: Iranian Rial
th: เรียล

en: Japanese Yen
th: เยนญี่ปุ่น

en: Kenyan Shilling
th: ชิลลิงเคนยา

en: Kazakhstani Tenge
th: เทงเจคาซัคสถาน

en: Lao Kip
th: กีบลาว

en: Malaysian Ringgit
th: มาเลเซีย

en: Mexican Peso
th: เปโซเม็กซิโก

en: Nepali Rupee
th: รูปีเนปาล

en: Nigerian Naira
th: ไนราไนจีเรีย

en: Norwegian Krone
th: โครนนอร์เวย์

en: New Zealand Dollar
th: ดอลลาร์นิวซีแลนด์

en: Pakistani Rupee
th: รูปีปากีสถาน

en: Philippine Peso
th: เปโซฟิลิปปินส์

en: Polish Zloty
th: ซวอตีโปแลนด์

en: Pounds Sterling
th: ปอนด์สเตอร์ลิง

en: Romanian Leu
th: ลิวโรมาเนีย

en: Russian Ruble
th: รูเบิลรัสเซีย

en: Saudi Arabian Riyal
th: ริยัลซาอุดีอาระเบีย

en: Singapore Dollar
th: ดอลลาร์สิงคโปร์

en: South African Rand
th: แรนด์แอฟริกาใต้

en: South Korean Won
th: วอนเกาหลีใต้

en: Swedish Krona
th: โครนาสวีเดน

en: Swiss Franc
th: ฟรังก์สวิส

en: Taiwan New Dollar
th: ดอลลาร์ไต้หวันใหม่

en: Thai Baht
th: บาท

en: Tunisian Dinar
th: ดีนาร์ตูนิเซีย

en: Turkish Lira
th: ลีราตุรกี

en: United Arab Emirates Dirham
th: เดอร์แฮมสหรัฐอาหรับเอมิเรตส์

en: Ukrainian Hryvnia
th: ฮรีฟเนียยูเครน

en: Vietnamese Dong
th: ดองเวียดนาม

en: Email (required)
th: เมล (จำเป็น)

en: First/Full Name
th: ชื่อ/นามสกุล

en: Referral Count
th: จำนวนการอ้างอิง

en: Visit Count
th: จำนวนการเข้าชม

en: Affiliate ID or Username (required)
th: รหัสพันธมิตรหรือชื่อผู้ใช้ (จำเป็น)

en: Amount (required)
th: จำนวนเงิน (จำเป็น)

en: Affiliate Email
th: พันธมิตรทาง E-mail

en: Affiliate Username
th: ชื่อผู้ใช้พันธมิตร

en: Affiliate First/Full Name
th: นามสกุล/ชื่อเต็ม

en: Affiliate Last Name
th: นามสกุลของพันธมิตร

en: - Ignore this field -
th: -ไม่สนใจฟิลด์นี้-

en: - Select field to preview data -
th: -เลือกฟิลด์เพื่อดูตัวอย่างข้อมูล-

en: United States
th: สถานะพันธมิตร

en: Argentina
th: เปโซอาร์เจนตินา

en: Australia
th: ดอลลาร์ออสเตรเลีย

en: Brazil
th: เรียลบราซิล

en: Bulgaria
th: เลฟบัลแกเรีย

en: Hong Kong
th: ดอลลาร์ฮ่องกง

en: Indonesia
th: อินโดนีเซีย

en: Malaysia
th: มาเลเซีย

en: Mexico
th: เปโซเม็กซิโก

en: New Zealand
th: ดอลลาร์นิวซีแลนด์

en: Romania
th: ลิวโรมาเนีย

en: Singapore
th: ดอลลาร์สิงคโปร์

en: Manual Payout
th: การจ่ายเงิน

en: Invalid affiliate account
th: (รหัสพันธมิตรไม่ถูกต้อง)

en: Invalid Payouts Service account
th: จำนวนการจ่ายเงินทั้งหมด

en: No referrals within the specified date range
th: มีการสร้างการอ้างอิงที่มี ID "% d"

en: Affiliate user account deleted
th: ปิดใช้งานบัญชีพันธมิตร

en: We are sorry but your browser is not compatible with this kind of file upload. Please upgrade your browser.
th: ขออภัยแต่เบราว์เซอร์ของคุณไม่เข้ากันกับการอัปโหลดไฟล์ชนิดนี้ โปรดอัพเกรดเบราว์เซอร์ของคุณ

en: This field must be mapped for the import to proceed.
th: ฟิลด์นี้ต้องถูกแม็ปสำหรับการนำเข้าเพื่อดำเนินการต่อ

en: The user you entered does not exist. To create a new user and affiliate, continue filling out the form and click Add User & Affiliate.
th: ไม่มีผู้ใช้ที่คุณป้อนอยู่ หากต้องการสร้างผู้ใช้ใหม่และพันธมิตรให้กรอกแบบฟอร์มต่อไปและคลิกเพิ่มผู้ใช้ & พันธมิตร

en: No user account is associated with this email address. To create a new user and affiliate, continue filling out the form and click Add User & Affiliate.
th: ไม่มีบัญชีผู้ใช้ที่เกี่ยวข้องกับที่อยู่ของคุณ หากต้องการสร้างผู้ใช้ใหม่และพันธมิตรให้กรอกแบบฟอร์มต่อไปและคลิกเพิ่มผู้ใช้ & พันธมิตร

en: Add User & Affiliate
th: เพิ่มผู้ใช้ & พันธมิตร

en: You have selected a valid user account and may continue adding this user as an affiliate.
th: คุณได้เลือกบัญชีผู้ใช้ที่ถูกต้องและอาจทำการเพิ่มผู้ใช้นี้ต่อไปเป็นพันธมิตร

en: An affiliate already exists for this username.
th: มีพันธมิตรอยู่แล้วสำหรับชื่อผู้ใช้นี้

note: translators: Affiliate username
en: A user already exists for this email address, however they are not currently an affiliate. Their username is %s
th: ผู้ใช้อยู่แล้วสำหรับที่อยู่ของคุณที่นี่, อย่างไรก็ตามพวกเขายังไม่ได้เป็นพันธมิตร. ชื่อผู้ใช้ของพวกเขาคือ %s

en: View Affiliate
th: ดูพันธมิตร

en: Please enter a valid URL for this site
th: กรุณาใส่ URL ที่ถูกต้องสำหรับไซต์นี้

en: Copy and paste the following:
th: คัดลอกและวางต่อไปนี้:

en: There are currently no coupon codes to display.
th: ขออภัยขณะนี้ยังไม่มีครีเอทีฟโฆษณาที่พร้อมใช้งาน

en: Sorry, there are currently no creatives available.
th: ขออภัยขณะนี้ยังไม่มีครีเอทีฟโฆษณาที่พร้อมใช้งาน

en: Referral Graphs
th: กราฟอ้างอิง

en: Referral Payouts
th: การจ่ายเงินอ้างอิง

en: None of your referrals have been paid out yet.
th: ไม่มีการอ้างอิงของคุณได้รับการจ่ายออกไป

en: You have not made any referrals yet.
th: คุณยังไม่ได้ทำการอ้างอิงใดๆ

en: Profile Settings
th: ตั้งค่าโปรไฟล์

en: Your Payment Email
th: การชำระเงินของคุณ

en: Notification Settings
th: การตั้งค่าพันธมิตร

en: Enable New Referral Notifications
th: เปิดใช้งานการแจ้งเตือนการอ้างอิงใหม่

en: Save Profile Settings
th: บันทึกการตั้งค่าโปรไฟล์

en: Commission Rate
th: อัตราค่าคอมมิชชัน

en: Unique Links
th: ลิงค์ที่ไม่ซ้ำกัน

en: None set
th: ไม่มีชุด

en: You have no referrals or visits that included a campaign name.
th: คุณไม่มีการอ้างอิงหรือการเข้าชมที่รวมชื่อของการส่งเสริมการขาย

note: translators: Affiliate ID
en: Your affiliate ID is: <strong>%s</strong>
th: รหัสพันธมิตรของคุณคือ: <strong> %s</strong>

note: translators: Affiliate username
en: Your affiliate username is: <strong>%s</strong>
th: ชื่อผู้ใช้ของพันธมิตรของคุณคือ: <strong> %s</strong>

note: translators: Affiliate referral URL
en: Your referral URL is: <strong>%s</strong>
th: URL การอ้างอิงของคุณคือ: <strong> %s</strong>

en: Referral URL Generator
th: ตัวสร้าง URL การอ้างอิง

en: Enter any URL from this website in the form below to generate a referral link!
th: ป้อน URL ใดๆจากเว็บไซต์นี้ในแบบฟอร์มด้านล่างเพื่อสร้างลิงก์แนะนำ!

en: Page URL
th: URL หน้า

en: Campaign Name (optional)
th: ชื่อของการส่งเสริมการขาย (ไม่บังคับ)

en: Referral URL
th: URL การอ้างอิง

en: (now copy this referral link and share it anywhere)
th: (ตอนนี้คัดลอกลิงก์การแนะนำนี้และแชร์ได้ทุกที่)

en: Generate URL
th: สร้าง URL

en: Referral URL Visits
th: การเข้าชม URL อ้างอิง

en: Column one lists the visit URL in relative format, column two lists the referrer, and column three indicates whether the visit converted into a referral.
th: คอลัมน์หนึ่งแสดง URL การเข้าชมในรูปแบบที่สัมพันธ์กันคอลัมน์สองรายการผู้อ้างอิงและคอลัมน์สามระบุว่าการเข้าชมแปลงเป็นการอ้างอิงหรือไม่

en: Visit converted: %s
th: การเยี่ยมชมที่แปลงแล้ว: %s

en: You have not received any visits yet.
th: คุณยังไม่ได้รับการเข้าชมใดๆ

en: Your affiliate account is pending approval
th: บัญชีพันธมิตรของคุณกำลังรอการอนุมัติ

en: Your affiliate account is not active
th: บัญชีพันธมิตรของคุณไม่ได้ใช้งาน

en: Your affiliate account request has been rejected
th: คำขอบัญชีพันธมิตรของคุณถูกปฏิเสธ

en: Your affiliate profile has been updated
th: โปรไฟล์พันธมิตรของคุณได้รับการอัปเดตแล้ว

en: Log out
th: ออกจากระบบ

en: Log into your account
th: เข้าสู่ระบบบัญชีของคุณ

en: Remember Me
th: จำฉันหรือไม่

en: Log In
th: เข้าสู่ระบบ

en: Lost your password?
th: ลืมรหัสผ่าน?

en: To see the Affiliate Area, log in as an existing affiliate, or add your account as an affiliate.
th: หากต้องการดูพื้นที่พันธมิตรให้เข้าสู่ระบบในฐานะพันธมิตรที่มีอยู่หรือเพิ่มบัญชีของคุณเป็นพันธมิตร

en: The affiliate area is available only for registered affiliates.
th: พื้นที่พันธมิตรมีไว้สำหรับบริษัทในเครือที่ลงทะเบียนเท่านั้น

en: You have subscribed successfully.
th: คุณได้สมัครใช้งานเสร็จเรียบร้อยแล้ว

en: Subscribe
th: ตอบรับข่าวสาร

en: Add Payout Method
th: วิธีการชำระเงิน

en: Payout Settings
th: การตั้งค่าการส่งออก

en: March
th: ค้นหา

en: September
th: จำฉันหรือไม่

en: December
th: จำฉันหรือไม่

en: Account Type
th: บัญชีอีเมล

en: Personal Account
th: บัญชีผู้ใช้

en: Business Account
th: บัญชีผู้ใช้

en: Your Business Name
th: ชื่อไซต์ของคุณ

en: Your First Name
th: ชื่อ

en: Your Last Name
th: ชื่อไซต์ของคุณ

en: Your Email
th: จาก Email

en: Month
th: เดือนนี้

en: Year
th: ปีนี้

en: Register a new affiliate account
th: ลงทะเบียนบัญชีพันธมิตรใหม่

en: Payment Email Address
th: ที่อยู่ของการชำระเงิน

en: Confirm Password
th: ยืนยันรหัสผ่าน

en: Foo Affiliate account banned
th: เปิดใช้งานบัญชีพันธมิตร

note: Description of the plugin/theme
en: Affiliate Plugin for WordPress
th: แบบฟอร์มเข้าสู่ระบบพันธมิตรเท่านั้น

[ctx: affiliates]
en: Reports
th: รายงาน

[ctx: Affiliate ID, affiliate name]
note: translators: 1: Affiliate ID, 2: Affiliate name
en: ID #%1$d: %1$s
th: ID #% d: %s

[ctx: admin notice]
en: Dismiss
th: ปิดการแจ้งเตือน

[ctx: Integrations]
en: Dismiss Notice
th: ปิดการแจ้งเตือน

[ctx: License]
en: Dismiss Notice
th: ปิดการแจ้งเตือน

[ctx: Creative ID, creative name]
note: translators: 1: Creative ID, 2: Creative name
en: Creative ID #%1$d: %2$s
th: ID ครีเอทีฟโฆษณา #% d: %s

[ctx: Dashboard widget]
en: Earnings
th: รายได้

[ctx: Dashboard widget]
en: Referrals
th: แน่ะ

[ctx: Conversions column table header]
en: Conversions
th: แปลง

[ctx: Affiliate column table header]
en: Affiliate
th: พันธมิตร

[ctx: Earnings column table header]
en: Earnings
th: รายได้

[ctx: Referrals column table header]
en: Referrals
th: แน่ะ

[ctx: Visits column table header]
en: Visits
th: การเข้าชม

[ctx: Converted column table header]
en: Converted
th: แปลง

[ctx: Amount column table header]
en: Amount
th: จำนวน

[ctx: Description column table header]
en: Description
th: รายละเอียด

[ctx: Status column table header]
en: Status
th: สถานะ

[ctx: Actions column table header]
en: Actions
th: การกระทำ

[ctx: Paid earnings column table header]
en: Paid earnings
th: รายได้ที่ชำระ

[ctx: Paid earnings this month column table header]
en: Paid earnings this month
th: รายได้แบบชำระเงินเดือนนี้

[ctx: Paid earnings today column table header]
en: Paid earnings today
th: รายได้ที่ชำระแล้ววันนี้

[ctx: Unpaid referrals column table header]
en: Unpaid referrals
th: การอ้างอิงที่ไม่ได้ชำระ

[ctx: Unpaid referrals this month column table header]
en: Unpaid referrals this month
th: การอ้างอิงที่ไม่ได้ชำระในเดือนนี้

[ctx: Unpaid referrals today column table header]
en: Unpaid referrals today
th: การอ้างอิงที่ยังไม่ได้ชำระวันนี้

[ctx: Unpaid earnings column table header]
en: Unpaid earnings
th: รายได้ที่ยังไม่ได้ชำระ

[ctx: Unpaid earnings this month]
en: Unpaid earnings this month
th: รายได้ที่ยังไม่ได้ชำระเดือนนี้

[ctx: Unpaid earnings today column table header]
en: Unpaid earnings today
th: รายได้ที่ยังไม่ได้ชำระในปัจจุบัน

[ctx: payouts]
en: All
th: ทั้งหมด

[ctx: payouts]
en: Reports
th: รายงาน

[ctx: payout]
en: Amount
th: จำนวน

[ctx: payout]
en: Status
th: สถานะ

[ctx: payout]
en: Date
th: วันที่

[ctx: payout]
en: Paid
th: จ่ายแล้ว

[ctx: payout owner]
en: (none)
th: ไม่มี

[ctx: payout owner ID]
note: translators: Payout owner ID
en: (User ID: %d)
th: (รหัสผู้ใช้:% d)

[ctx: No payout account]
en: (none)
th: ไม่มี

[ctx: Total amount for a Payouts Service payout]
en: Total
th: ทั้งหมด

[ctx: payout method]
en: (none)
th: ไม่มี

[ctx: payout service acccount]
en: (none)
th: ไม่มี

[ctx: payout service invoice link]
en: (none)
th: ไม่มี

[ctx: payout description]
en: (none)
th: ไม่มี

[ctx: visit]
note: translators: 1: Visit date
en: Date: %1$s (%2$s)
th: วันที่:%1$s (%2$s)

[ctx: visit]
en: None
th: ไม่มีเลย

[ctx: visit]
en: Date
th: วันที่

[ctx: referrals]
en: Reports
th: รายงาน

[ctx: sales report label]
en: Sales
th: พิเศษ

[ctx: visit not converted]
en: No
th: ไม่

[ctx: visits]
en: Reports
th: รายงาน

[ctx: date filter]
en: From
th: จาก

[ctx: date filter]
en: To
th: ถึง

[ctx: license status]
en: Valid
th: ถูกต้อง

[ctx: license status]
en: Invalid
th: ไม่ถูกต้อง

[ctx: debug_mode]
en: Enabled
th: เปิดใช้งาน

[ctx: debug mode]
en: Disabled
th: ปิดการใช้งาน

[ctx: affiliates require approval]
en: Enabled
th: เปิดใช้งาน

[ctx: affiliates require approval]
en: Disabled
th: ปิดการใช้งาน

[ctx: emails disabled]
en: Enabled
th: เปิดใช้งาน

[ctx: emails disabled]
en: Disabled
th: ปิดการใช้งาน

[ctx: integrations]
en: None
th: ไม่มีเลย

[ctx: show pretty referral URLs]
en: Enabled
th: เปิดใช้งาน

[ctx: show pretty referral URLs]
en: Disabled
th: ปิดการใช้งาน

[ctx: direct traffic]
en: Direct
th: โดย ตรง
