AffiliateWP - en to vi_VN translation catalogue (1064 entries)

en: AffiliateWP Requirements
vi_VN: Đăng ký Cộng tác viên

en: Error
vi_VN: Lỗi

en: User ID Required
vi_VN: ID người dùng

note: translators: 1: Generate, regenerate, or revoke
en: You do not have permission to %s API keys for this user.
vi_VN: Bạn không có quyền xuất dữ liệu

en: Whether to include the affiliate meta in the response.
vi_VN: Tên đăng nhập của cộng tác viên trên website

en: Affiliates table column to order by.
vi_VN: Affiliate Plugin for WordPress ( Plugin tạo chương trình cộng tác viên cho Wordpress )

en: The date array or string to query affiliate registrations within.
vi_VN: Cám ơn bạn đã đăng ký cộng tác viên trên {site_name}.

en: The unique affiliate ID.
vi_VN: ID của cộng tác viên

en: The affiliate rate.
vi_VN: Tỷ lệ cộng tác viên

en: The affiliate rate, as inherited from global settings.
vi_VN: URL giới thiệu của cộng tác viên

en: The affiliate rate type
vi_VN: Kiểu tỷ lệ giới thiệu của các cộng tác viên

en: The affiliate rate type, as inherited from global settings.
vi_VN: URL giới thiệu của cộng tác viên

en: The affiliate flat rate basis.
vi_VN: Tỷ lệ cộng tác viên

en: The affiliate flat rate basis, as inherited from global settings.
vi_VN: URL giới thiệu của cộng tác viên

en: The affiliate payment email address.
vi_VN: Tài khoản cộng tác viên của bạn không hoạt động

en: The affiliate status.
vi_VN: Trạng thái cộng tác viên

en: Unpaid affiliate earnings.
vi_VN: Cài đặt cộng tác viên

en: Affiliate earnings.
vi_VN: Cài đặt cộng tác viên

en: The number of visits associated with the affiliate.
vi_VN: Website của cộng tác viên

en: The date the affiliate was registered.
vi_VN: Lý do một khu vực cộng tác viên đã bị từ chối

en: The affiliate ID the campaign belongs to.
vi_VN: ID của cộng tác viên. Không thể bị thay đổi

en: The number of referrals recorded against the campaign.
vi_VN: Bạn không có giới thiệu hoặc truy cập trong đó có một tên chiến dịch.

en: The unique hash for this campaign.
vi_VN: Bật tính năng tạo liên kết cộng tác viên cho biễu mẫu này

en: Campaigns view column to order by.
vi_VN: Affiliate Plugin for WordPress ( Plugin tạo chương trình cộng tác viên cho Wordpress )

en: The unique creative ID.
vi_VN: Văn bản cho mẫu quảng cáo này

en: Name of the creative.
vi_VN: Văn bản cho mẫu quảng cáo này

en: Description for the creative.
vi_VN: Văn bản cho mẫu quảng cáo này

en: Text for the creative.
vi_VN: Văn bản cho mẫu quảng cáo này

en: The creative status.
vi_VN: (Người dùng hiện tại sẽ không bị xóa)

en: The date the creative was created.
vi_VN: Mẫu quảng cáo được thêm thành công

en: Whether to include the customer meta in the response.
vi_VN: Tên đăng nhập của cộng tác viên trên website

en: Customers table column to order by.
vi_VN: Affiliate Plugin for WordPress ( Plugin tạo chương trình cộng tác viên cho Wordpress )

en: The date array or string to query customers within.
vi_VN: Cám ơn bạn đã đăng ký cộng tác viên trên {site_name}.

en: The unique customer ID.
vi_VN: Văn bản cho mẫu quảng cáo này

en: The affiliate user ID associated with the customer.
vi_VN: Bạn có chắc muốn xóa mẫu quảng cáo này?

en: Customer first name.
vi_VN: Vui lòng nhập tên của bạn

en: Customer last name.
vi_VN: Không tìm thấy giới thiệu nào

en: Customer email.
vi_VN: Email chào mừng

en: Customer IP address.
vi_VN: Email chào mừng

en: The date the customer was created.
vi_VN: Mẫu quảng cáo được thêm thành công

en: The affiliate ID associated with the payout.
vi_VN: Bạn có chắc muốn xóa mẫu quảng cáo này?

en: Total referrals amount for the payout.
vi_VN: Vô hiệu giới thiệu trên sản phẩm này

en: The unique referral ID.
vi_VN: Số tiền của một giới thiệu đã cho

en: ID for the affiliate account associated with the referral.
vi_VN: Yêu cầu tài khoản cộng tác viên của bạn bị từ chối

en: ID for the visit associated with the referral.
vi_VN: Chọn trạng thái của giới thiệu.

en: Referral description.
vi_VN: Mô tả giới thiệu

en: The referral status.
vi_VN: Các trạng thái giới thiệu:

en: Referral amount.
vi_VN: Tỷ lệ Giới thiệu

en: Currency for the referral amount.
vi_VN: Tỷ lệ Giới thiệu

en: Custom referral data.
vi_VN: Không tìm thấy giới thiệu nào

en: The date the referral was generated.
vi_VN: Số lượng của giới thiệu, chẳng hạn 15.

en: The ID for the parent referral.
vi_VN: Chọn trạng thái của giới thiệu.

en: The context under which the sale was created (integration).
vi_VN: Cài đặt đã nhập thành công

en: sales table column to order by.
vi_VN: Affiliate Plugin for WordPress ( Plugin tạo chương trình cộng tác viên cho Wordpress )

en: The date array or string to query sales within.
vi_VN: Cám ơn bạn đã đăng ký cộng tác viên trên {site_name}.

en: ID for the affiliate account associated with the sale.
vi_VN: Tài khoản cộng tác viên của bạn không hoạt động

en: The context under which the visit was created.
vi_VN: Cài đặt đã nhập thành công

en: ID for the affiliate account associated with the visit.
vi_VN: Tài khoản cộng tác viên của bạn không hoạt động

en: The visit URL.
vi_VN: Địa chỉ website

en: Visit referrer.
vi_VN: Tín dụng giới thiệu sau cùng

en: Context under which the visit was generated.
vi_VN: Cài đặt đã nhập thành công

en: The date the visit was generated.
vi_VN: Cài đặt đã nhập thành công

en: Filters
vi_VN: Lọc

en: Filter
vi_VN: Lọc

en: Today
vi_VN: Hôm nay

en: Yesterday
vi_VN: Hôm qua

en: This Week
vi_VN: Tuần này

en: Last Week
vi_VN: Tuần vừa qua

en: This Month
vi_VN: Tháng này

en: Last Month
vi_VN: Tháng vừa qua

en: This Quarter
vi_VN: Quý này

en: Last Quarter
vi_VN: Quý vừa qua

en: This Year
vi_VN: Năm nay

en: Last Year
vi_VN: Năm vừa qua

en: Affiliate name
vi_VN: Tên cộng tác viên

en: Affiliate Area Page
vi_VN: Khu vực Cộng tác viên

note: translators: 1: Plugin name, 2: Opening HTML for the changelog link, 3: Plugin version, 4: Closing HTML for the changelog link
en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
vi_VN: Một phiên bản mới của %1$s có sẵn. %2$sXem thông tin phiên bản %3$s chi tiết%4$s.

note: translators: 1: Plugin name, 2: Opening HTML for the changelog link, 3: Plugin version, 4: Closing HTML for the changelog link, 5: Opening HTML for the upgrade link, 6: Closing HTML for the upgrade link
en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
vi_VN: Có một phiên bản mới của %1$s có sẵn. %2$sXem thông tin %3$s chi tiết%4$s hoặc %5$scập nhật ngay%6$s.

en: You do not have permission to install plugin updates
vi_VN: Bạn không có quyền cài đặt bản cập nhật của Plugin

en: Add-ons for AffiliateWP
vi_VN: Add-ons ( Các tiện ích ) cho AffiliateWP

en: Browse all add-ons
vi_VN: Duyệt tất cả các add-ons

en: These add-ons <em><strong>add functionality</strong></em> to your AffiliateWP-powered site.
vi_VN: Những tiện ích ( add-ons ) <em><strong>thêm chức năng</strong></em> cho trang web sử dung AffiliateWP của bạn

note: translators: URL to account page on affiliatewp.com
en: Pro add-ons are only available with a Professional or Ultimate license. If you already have one of these licenses, simply <a href="%s">log in to your account</a> to download any of these add-ons.
vi_VN: Các Pro add-ons chỉ có sẵn với một giấy phép Professional hoặc Ultimate. Nếu bạn đã có một trong những giấy phép ( licenses ) này, chỉ cần <a href="%s">đăng nhập vào tài khoản của bạn</a> để tải bất kì các add-ons.

note: translators: URL to account page on affiliatewp.com
en: If you have a Personal or Plus license, you can easily upgrade from your account page to <a href="%s">get access to all of these add-ons</a>!
vi_VN: Nếu bạn có một giấy phép Personal hoặc Plus , bạn có thể dễ dàng nâng câp từ trang tài khoản của bạn <a href="%s">nhận được quyền truy cập vào tất các add-ons</a>!

en: Our official free add-ons are available to all license holders!
vi_VN: Các add-ons miễn phí ( Official free add-ons ) có sẵn cho tất các các giấy phép từ Personal đến Ultimate.

en: There was an error retrieving the add-ons list from the server. Please try again later.
vi_VN: Có một lỗi khi truy xuất danh sách add-ons từ máy chủ. Vui lòng thử lại sau.

en: You do not have permission to manage affiliates
vi_VN: Bạn không có quyền để quản lý các cộng tác viên

en: Invalid user login name. User login name must include at least one letter
vi_VN: Tên người dùng không hợp lệ. Tên người dùng phải bao gồm ít nhất 1 ký hiệu ( a-z )

en: Invalid user email
vi_VN: Email thanh toán không hợp lệ

en: Invalid payment email
vi_VN: Email thanh toán không hợp lệ

en: You do not have permission to delete affiliate accounts
vi_VN: Bạn không có quyền xóa các tài khoản cộng tác viên

en: Security check failed
vi_VN: Kiểm tra an ninh thất bại

en: No affiliate IDs specified for deletion
vi_VN: Không có ID cộng tác viên được chỉ định xóa

en: Affiliates
vi_VN: Cộng tác viên

en: Add New
vi_VN: Thêm mới

en: Search
vi_VN: Tìm kiếm

en: All
vi_VN: Tất cả

en: Name
vi_VN: Tên

en: Affiliate ID
vi_VN: ID cộng tác viên

en: Username
vi_VN: Tên người dùng

en: Paid Earnings
vi_VN: Thu nhập đã thanh toán

en: Unpaid Earnings
vi_VN: Thu nhập chưa thanh toán

en: Rate
vi_VN: Tỷ lệ

en: Unpaid Referrals
vi_VN: Những giới thiệu chưa thanh toán

en: Paid Referrals
vi_VN: Các Giới thiệu đã thanh toán

en: Visits
vi_VN: Lượt truy cập

en: Identity Verification
vi_VN: Tích hợp

en: Status
vi_VN: Trạng thái

en: (user deleted)
vi_VN: (người dùng đã bị xóa)

en: Reports
vi_VN: Báo cáo

en: Edit User
vi_VN: Chỉnh sửa giới thiệu

en: Deactivate
vi_VN: Ngừng kích hoạt

en: Review
vi_VN: Xem lại

en: Accept
vi_VN: Chấp nhận

en: Reject
vi_VN: Từ chối

en: Activate
vi_VN: Kích hoạt

en: Delete
vi_VN: Xóa

en: No affiliates found.
vi_VN: Không tìm thấy cộng tác viên

en: (Invalid Affiliate ID)
vi_VN: ID cộng tác viên

en: (User Deleted)
vi_VN: (người dùng đã bị xóa)

en: Delete Affiliate | Delete Affiliates
vi_VN[0]: Xóa Cộng tác viên
vi_VN[1]: Xóa Cộng tác viên

en: You have specified the following affiliate for deletion: | You have specified the following affiliates for deletion:
vi_VN[0]: Bạn đã xác định cộng tác viên sau đây để xóa:
vi_VN[1]: Bạn đã xác định các cộng tác viên sau đây để xóa:

en: Deleting this affiliate will also delete their referral and visit data. | Deleting these affiliates will also delete their referral and visit data.
vi_VN[0]: Xóa cộng tác viên này cũng sẽ xóa giới thiệu và dữ liệu lượt truy cập của họ.
vi_VN[1]: Xóa các cộng tác viên này cũng sẽ xóa giới thiệu và dữ liệu lượt truy cập của họ.

en: Confirm Deletion
vi_VN: Xác nhận xóa

en: The specified affiliate does not exist. | None of the specified affiliates exist.
vi_VN[0]: Bạn đã chỉ định các cộng tác viên sau để xóa:
vi_VN[1]: Bạn đã chỉ định các cộng tác viên sau để xóa:

en: Back to Affiliates
vi_VN: Cộng tác viên

en: Edit Affiliate
vi_VN: Sửa Cộng tác viên

en: Affiliate Name
vi_VN: Tên Cộng tác viên

note: translators: 1: edit user link for the affiliate, 2: descriptive alt text for the user edit link
en: The affiliate&#8217;s first and/or last name. Will be empty if no name is specified. This can be changed on the <a href="%1$s" alt="%2$s">user edit screen</a>.
vi_VN: Tên và Họ của Cộng tác viên. Sẽ trống nếu không có tên được chỉ định. Điều này có thể thay đổi trên <a href="%1$s" alt="%2$s">màn hình chỉnh sửa người dùng</a>.

en: A link to the user edit screen for this user.
vi_VN: Một liên kết để người dùng chỉnh sửa hiển thị cho người dùng này.

en: The affiliate&#8217;s ID. This cannot be changed.
vi_VN: ID của cộng tác viên. Không thể bị thay đổi

en: Affiliate URL
vi_VN: URL cộng tác viên

en: The affiliate&#8217;s referral URL. This is based on global settings.
vi_VN: URL giới thiệu của cộng tác viên

en: User ID
vi_VN: ID người dùng

en: The affiliate&#8217;s user ID. This cannot be changed.
vi_VN: ID cộng tác viên của người dùng. Không thể bị thay đổi

en: The affiliate&#8217;s username. This cannot be changed.
vi_VN: Tên người dùng của các cộng tác viên. Không thể bị thay đổi

en: Registration Date
vi_VN: Ngày Đăng Ký

en: The affiliate&#8217;s registration date. This cannot be changed.
vi_VN: Ngày đăng ký các cộng tác viên. Điều này không thể bị thay đổi.

en: Affiliate Status
vi_VN: Trạng thái cộng tác viên

en: Website
vi_VN: Địa chỉ website

note: translators: 1: edit user link for the affiliate, 2: descriptive alt text for the user edit link
en: The affiliate&#8217;s website. Will be empty if no website is specified. This can be changed on the <a href="%1$s" alt="%2$s">user edit screen</a>.
vi_VN: Tên và Họ của Cộng tác viên. Sẽ trống nếu không có tên được chỉ định. Điều này có thể thay đổi trên <a href="%1$s" alt="%2$s">màn hình chỉnh sửa người dùng</a>.

en: Referral Rate Type
vi_VN: Kiểu tỷ lệ giới thiệu

en: Site Default
vi_VN: Trang web mặc định

en: The affiliate&#8217;s referral rate type.
vi_VN: Kiểu tỷ lệ giới thiệu của các cộng tác viên

en: Flat Rate Referral Basis
vi_VN: Các lượt truy cập từ giới thiệu gần đây

en: The affiliate&#8217;s flat rate referral basis.
vi_VN: Kiểu tỷ lệ giới thiệu của các cộng tác viên

en: Referral Rate
vi_VN: Tỷ lệ Giới thiệu

en: The affiliate&#8217;s referral rate, such as 20 for 20%. If left blank, the site default will be used.
vi_VN: Tỷ lệ giới thiệu của các cộng tác viên, chẳng hạn 20 là 20%. Nếu để trống, thông số mặc định sẽ được sử dụng.

en: Delete Coupon
vi_VN: Coupon  cộng tác viên?

en: Generate Coupon
vi_VN: Tạo URL

en: Account Email
vi_VN: Tài khoản Email

en: The affiliate&#8217;s account email. Updating this will change the email address shown on the user&#8217;s profile page.
vi_VN: Tài khoản email của các cộng tác viên. Cập nhật này sẽ thay đổi địa chỉ email hiển thị trên trang hồ sơ của người dùng.

en: Payment Email
vi_VN: Email thanh toán

en: Affiliate&#8217;s payment email for systems such as PayPal, Moneybookers, or others. Leave blank to use the affiliate&#8217;s user email.
vi_VN: Email thanh toán của các cộng tác viên dùng cho các hệ thống như PayPal, Moneybookers, hoặc hệ thống khác. Để trống sẽ sử dụng email người dùng của các cộng tác viên.

en: Payout Method
vi_VN: Phương pháp quảng bá

note: translators: 1: KYC URL, 2: descriptive alt text for the KYC link, 3: KYC link URL to be displayed
en: <a href="%1$s" target="_blank" alt="%2$s">%3$s</a>
vi_VN: Đồng ý với <a href="%s" target="_blank">Điều khoản sử dụng</a> của chúng tôi

en: Promotion Methods
vi_VN: Phương pháp quảng bá

en: Promotion methods entered by the affiliate during registration.
vi_VN: Phương pháp quảng bá được cộng tác viên sử dụng

en: Affiliate Notes
vi_VN: Các tỷ lệ cộng tác viên:

en: Rejection Reason
vi_VN: Lý do từ chối

en: Update Affiliate
vi_VN: Cập nhật Cộng tác viên

en: New Affiliate
vi_VN: Cộng tác viên mới

note: translators: URL to create a new user
en: Use this form to create a new affiliate account. Each affiliate is tied directly to a user account, so if the user account for the affiliate does not yet exist, <a href="%s" target="_blank">create one</a>.
vi_VN: Sử dụng màn hình này để đăng ký một tài khoản cộng tác viên mới. Mỗi cộng tác viên được gán trực tiếp với một tài khoản người dùng, Vì vậy nếu tài khoản người dùng cho các cộng tác viên không còn tồn tại, <a href="%s" target="_blank">tạo một tài khoản</a>.

en: User login name
vi_VN: Tên người dùng

en: Begin typing the name of the affiliate to perform a search for their associated user account.
vi_VN: Bắt đầu gõ tên của cộng tác viên để thực hiện tìm kiếm tài khoản người dùng của họ.

en: User email
vi_VN: Email chào mừng

en: Enter an email address for the new user.
vi_VN: Bật tính năng tạo liên kết cộng tác viên cho biễu mẫu này

en: User Password
vi_VN: Mật khẩu

en: The status assigned to the affiliate&#8217;s account.
vi_VN: Tình trạng đã chuyển giao tới các tài khoản cộng tác viên.

en: Welcome Email
vi_VN: Email chào mừng

en: Send welcome email after registering affiliate?
vi_VN: Gửi email chào mừng sau khi đăng ký cộng tác viên?

en: Add Affiliate
vi_VN: Thêm Cộng tác viên

en: Review Affiliate
vi_VN: Xem lại Cộng tác viên

en: Go Back
vi_VN: Trở lại

en: Email Address
vi_VN: Địa chỉ email

en: Website URL
vi_VN: Địa chỉ website

en: Affiliate&#8217;s Website URL
vi_VN: URL Website của Cộng tác viên

en: Promotion Method
vi_VN: Phương pháp quảng bá

en: Leave blank if approving this affiliate.
vi_VN: Để trống nếu phê duyệt cộng tác viên này

en: Number of affiliates per page:
vi_VN: Số cộng tác viên trên mỗi trang:

note: translators: 1: Affiliate ID, 2: Affiliate name
en: Affiliate: #%1$d %2$s
vi_VN: Cộng tác viên: #%d %s

en: Recent Payouts
vi_VN: Các giới thiệu gần đây

en: You do not have permission to import data
vi_VN: Bạn không có quyền xuất dữ liệu

note: translators: 1: Plugin name, 2: Changelog URL, 3: New plugin version
en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a>.
vi_VN: Có một phiên bản mới của %1$s có sẵn. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">Xem phiên bản %3$s chi tiết</a>.

note: translators: 1: Plugin name, 2: Changelog URL, 3: New plugin version, 4: Update URL
en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s">update now</a>.
vi_VN: Có một phiên bản mới của %1$s có sẵn. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">Xem phiên bản %3$s chi tiết</a> hoặc <a href="%4$s">nâng cấp ngay</a>.

en: Overview
vi_VN: Tổng quan

en: Referrals
vi_VN: Các Giới thiệu

en: Creatives
vi_VN: Mẫu quảng cáo

en: Tools
vi_VN: Công cụ

en: Settings
vi_VN: Cài đặt

en: AffiliateWP Migration
vi_VN: Di chuyển AffiliateWP

en: Add-ons
vi_VN: Add-ons ( Các Tiện Ích )

note: translators: Notice ID
en: The %s notice already exists and could not be added.
vi_VN: Tài khoản cộng tác viên của bạn không hoạt động

note: translators: Plural number of affiliates added
en: Affiliate wasn&#8217;t added, please try again.
vi_VN: Thất bại trong việc thêm cộng tác viên, vui lòng thử lại.

en: Affiliate updated successfully
vi_VN: Cộng tác viên được cập nhật thành công

note: translators: URL to the affiliates screen
en: <a href="%s">Back to Affiliates</a>.
vi_VN: <a href="%s">Trở về cộng tác viên</a>

en: Affiliate update failed, please try again
vi_VN: Cập nhật cộng tác viên không thành công, vui lòng thử lại

en: Affiliate account(s) deleted successfully
vi_VN: Tài khoản cộng tác viên đã được xóa thành công

en: Affiliate deletion failed, please try again
vi_VN: Xóa tài khoản cộng tác viên thất bại, vui lòng thử lại

en: Affiliate account activated
vi_VN: Tài khoản cộng tác viên đã được kích hoạt

en: Affiliate account deactivated
vi_VN: Tài khoản cộng tác viên ngừng hoạt động

en: Affiliate request was accepted
vi_VN: Yêu cầu cộng tác viên đã được chấp nhận

en: Affiliate request was rejected
vi_VN: Yêu cầu cộng tác viên đã bị từ chối

en: Dynamic coupon successfully created.
vi_VN: Cài đặt đã nhập thành công

en: Dynamic coupon creation failed, please try again.
vi_VN: Xóa tài khoản cộng tác viên thất bại, vui lòng thử lại

en: Dynamic coupon successfully deleted.
vi_VN: Mẫu quảng cáo được thêm thành công

en: Dynamic coupon deletion failed, please try again.
vi_VN: Xóa tài khoản cộng tác viên thất bại, vui lòng thử lại

en: Creative updated successfully
vi_VN: Cập nhật mẫu quảng cáo thành công

note: translators: URL to the Creatives screen
en: <a href="%s">Back to Creatives</a>
vi_VN: <a href="%s">Trở về Mẫu quảng cáo</a>

en: Creative added successfully
vi_VN: Mẫu quảng cáo được thêm thành công

en: Creative deleted successfully
vi_VN: Mẫu quảng cáo được xóa thành công

en: Creative activated
vi_VN: Mẫu quảng cáo đã được kích hoạt

en: Creative deactivated
vi_VN: Mẫu quảng cáo đã ngưng kích hoạt

en: Customer added successfully
vi_VN: Mẫu quảng cáo được thêm thành công

en: Customer wasn&#8217;t added, please try again.
vi_VN: Thất bại trong việc thêm cộng tác viên, vui lòng thử lại.

en: Customer updated successfully
vi_VN: Cập nhật mẫu quảng cáo thành công

en: Customer update failed, please try again
vi_VN: Cập nhật giới thiệu không thành công, vui lòng thử lại

en: A payout has been created.
vi_VN: Tiêu đề email giới thiệu mới

en: Payout deleted successfully.
vi_VN: Mẫu quảng cáo được xóa thành công

en: Payout deletion failed, please try again.
vi_VN: Xóa tài khoản cộng tác viên thất bại, vui lòng thử lại

en: Effortlessly pay your affiliates
vi_VN: Thêm Cộng tác viên

en: Referral added successfully
vi_VN: Giới thiệu được thêm thành công

en: Referral wasn&#8217;t created, please try again.
vi_VN: Thất bại trong việc thêm cộng tác viên, vui lòng thử lại.

en: Referral not created because affiliate is invalid
vi_VN: Xóa tài khoản cộng tác viên của người dùng?

en: Referral updated successfully
vi_VN: Giới thiệu được cập nhật thành công

en: Referral update failed, please try again
vi_VN: Cập nhật giới thiệu không thành công, vui lòng thử lại

en: Referral deleted successfully
vi_VN: Giới thiệu đã được xóa thành công

en: Referral deletion failed, please try again
vi_VN: Xóa giới thiệu không thành công, vui lòng thử lại

note: translators: URL to the Integrations settings screen
en: There are currently no AffiliateWP <a href="%s">integrations</a> enabled. If you are using AffiliateWP without any integrations, you may disregard this message.
vi_VN: Hiện tại không có AffiliateWP <a href="%s">tích hợp</a> được bật. Nếu bạn sử dụng AffiliateWP không cần bất kỳ tích hợp, bạn có thể bỏ qua thông báo này.

note: translators: 1: Date the license expired, 2: URL to renew the license key
en: Your license key expired on %1$s. Please <a href="%2$s" target="_blank">renew your license key</a>.
vi_VN: Đồng ý với <a href="%s" target="_blank">Điều khoản sử dụng</a> của chúng tôi

note: translators: URL to the affiliatewp.com account page
en: Your license key is not active for this URL. Please <a href="%s" target="_blank">visit your account page</a> to manage your license key URLs.
vi_VN: Đồng ý với <a href="%s" target="_blank">Điều khoản sử dụng</a> của chúng tôi

en: Your license key for AffiliateWP has expired. Please renew your license to re-enable automatic updates.
vi_VN: Khóa bản quyền cho AffiliateWP đã hết hạn. Hãy mua lại một giấy phép mới để được kích hoạt cập nhật tự động.

note: translators: Settings screen URL
en: Please <a href="%s">enter and activate</a> your license key for AffiliateWP to enable automatic updates.
vi_VN: Xin vui lòng <a href="%s">nhập và kích hoạt</a> khóa bản quyền cho AffiliateWP để cho phép cập nhật tự động.

en: Settings updated.
vi_VN: Cài đặt đã cập nhật

note: translators: Plural number of affiliates added from Affiliates Pro
en: Affiliate stats have been recounted!
vi_VN: Số liệu cộng tác viên đã được tính toán lại

en: Settings successfully imported
vi_VN: Cài đặt đã nhập thành công

en: Why it matters for AffiliateWP
vi_VN: Add-ons ( Các tiện ích ) cho AffiliateWP

en: Your Name
vi_VN: Tên của bạn

en: Notify site admin when a new affiliate has registered
vi_VN: Thông báo cho quản trị viên trang web khi có đăng ký cộng tác viên mới?

en: Notify site admin when new referrals are earned
vi_VN: Thông báo cho quản trị viên trang web khi có đăng ký cộng tác viên mới?

en: You do not have permission to manage creatives
vi_VN: Bạn không có quyền quản lý các mẫu quảng cáo

en: You do not have permission to delete a creative
vi_VN: Bạn không có quyền xóa mẫu quảng cáo

en: No creative IDs specified for deletion
vi_VN: Không có ID mẫu quảng cáo nào được chỉ định xóa

en: Active
vi_VN: Hoạt động

en: Inactive
vi_VN: Không hoạt động

en: Actions
vi_VN: Các hoạt động

en: Edit
vi_VN: Chỉnh sửa

en: No creatives found.
vi_VN: Không tìm thấy mẫu quảng cáo

en: Delete Creative
vi_VN: Xóa mẫu quảng cáo

en: Are you sure you want to delete this creative?
vi_VN: Bạn có chắc muốn xóa mẫu quảng cáo này?

en: Edit Creative
vi_VN: Chỉnh sửa mẫu quảng cáo

en: The name of this creative. For your identification only.
vi_VN: Tên của mẫu quảng cáo này. Chỉ dùng cho việc nhận dạng của bạn.

en: Description
vi_VN: Mô tả

en: An optional description for this creative. This is visible to affiliates and is displayed above the creative.
vi_VN: Tùy chọn mô tả cho mẫu quảng cáo này. Nó sẽ hiển thị bên dưới mẫu quảng cáo cho cộng tác viên.

en: The URL this creative should link to. Based on your Referral Settings, the affiliate&#8217;s ID or username will be automatically appended.
vi_VN: Nơi mà mẫu quảng cáo sẽ liên kết tới. ID giới thiệu của cộng tác viên sẽ được tự động thêm.

en: Text
vi_VN: Văn bản

en: Text for this creative.
vi_VN: Văn bản cho mẫu quảng cáo này

en: Image
vi_VN: Hình ảnh

en: Select your image. You can also enter an image URL if your image is hosted elsewhere.
vi_VN: Chọn hình ảnh của bạn. Bạn cũng có thể nhập một URL hình ảnh, nếu hình ảnh của bạn được lưu trữ ở nơi khác.

en: Created
vi_VN: Mẫu quảng cáo

en: The date the creative was created. This cannot be changed.
vi_VN: Mẫu quảng cáo được thêm thành công

en: Select the status of the creative.
vi_VN: Chọn trạng thái của mẫu quảng cáo

en: Update Creative
vi_VN: Cập nhật mẫu quảng cáo

en: New Creative
vi_VN: Mẫu quảng cáo mới

en: Use this screen to add a new creative, such as a text link or image banner.
vi_VN: Sử dụng màn hình này để thêm một mẫu quảng cáo mới, như một link văn bản hoặc một banner hình ảnh.

en: Select an image if you would like an image banner. You can also enter an image URL if your image is hosted elsewhere. Leave blank if you wish to create a text-only creative.
vi_VN: Chọn một hình ảnh nếu bạn muốn có một banner hình ảnh. Bạn cũng có thể nhập một URL hình ảnh, nếu hình ảnh của bạn được lưu trữ ở nơi khác.

en: Add Creative
vi_VN: Thêm mẫu quảng cáo

en: Number of creatives per page:
vi_VN: Số lượng quảng cáo trên mỗi trang:

en: You do not have permission to manage customers
vi_VN: Bạn không có quyền quản lý các mẫu quảng cáo

en: Edit Customer
vi_VN: Chỉnh sửa giới thiệu

en: Update Customer
vi_VN: Cập nhật mẫu quảng cáo

en: New Customer
vi_VN: Email chào mừng

en: Add Customer
vi_VN: Email chào mừng

en: AffiliateWP Referral Summary
vi_VN: Tỷ lệ cộng tác viên

en: Current Month
vi_VN: Tháng vừa qua

en: Totals
vi_VN: Tổng số

en: Recent Referrals
vi_VN: Các giới thiệu gần đây

en: View all referrals
vi_VN: Vô hiệu các giới thiệu

en: View All
vi_VN: Xem %s

note: translators: Payout method label plural affiliates translators: Payout method label for multiple affiliates
en: Affiliate
vi_VN: Cộng tác viên

en: Amount
vi_VN: Số lượng

en: There are no referrals to show.
vi_VN: Các trạng thái giới thiệu:

en: No highest converting urls recorded yet.
vi_VN: Không có giới thiệu nào được ghi nhận

en: Most Valuable Affiliates
vi_VN: Những cộng tác viên nổi bật nhất

en: No registered affiliates
vi_VN: Không có cộng tác viên đăng ký

en: Recent Referral Visits
vi_VN: Các lượt truy cập từ giới thiệu gần đây

en: Visit converted
vi_VN: Truy cập chuyển đổi: %s

en: Visit not converted
vi_VN: Truy cập chuyển đổi: %s

en: No referral visits recorded yet
vi_VN: Không có lượt truy cập từ giới thiệu được ghi nhận

en: No referrals recorded yet
vi_VN: Không có giới thiệu nào được ghi nhận

en: Latest Affiliate Registrations
vi_VN: Đăng ký Cộng tác viên mới nhất

en: View Report
vi_VN: Xem báo cáo

en: No affiliate registrations yet
vi_VN: Không có cộng tác viên nào đăng ký

en: You do not have permission to process payouts
vi_VN: Bạn không có quyền quản lý các mẫu quảng cáo

en: Invalid payout method
vi_VN: Email thanh toán không hợp lệ

note: translators: Import/Export Tools screen URL
en: This will mark all unpaid referrals in this timeframe as paid. To export referrals with a status other than <em>unpaid</em>, go to the <a href="%s">Tools &rarr; Export</a> page.
vi_VN: Điều này sẽ đánh dấu tất cả các giới thiệu chưa thanh toán trong khoảng thời gian này thành đã thanh toán. Để xuất các giới thiệu với một trạng thái khác là <em> chưa thanh toán </ em>, hãy vào trang <a href="%s">Cài đặt &rarr; Xuất ra</a>.

en: Paid
vi_VN: Đã thanh toán

en: Generated By
vi_VN: Tạo URL

en: Payout Account
vi_VN: Tổng lượt truy cập

en: View
vi_VN: Xem %s

en: No payouts found.
vi_VN: Không có lượt truy cập nào được tìm thấy.

en: You do not have permission to disconnect the site from the Payouts Service payments
vi_VN: Bạn không có quyền xóa các tài khoản cộng tác viên

en: Error:
vi_VN: Lỗi

en: Pay Affiliates
vi_VN: Cộng tác viên

en: To pay a specific affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to pay all affiliates.
vi_VN: Để tìm kiếm một cộng tác viên, nhập tên đăng nhập cộng tác viên, tên hoặc họ. Để trống để xuất tất cả các giới thiệu cho toàn bộ cộng tác viên.

en: From - mm/dd/yyyy
vi_VN: Từ - mm/dd/yyyy

en: Referrals start date
vi_VN: Các trạng thái giới thiệu:

en: End Date
vi_VN: Ngày

en: To - mm/dd/yyyy
vi_VN: Đến - mm/dd/yyyy

en: Referrals end date
vi_VN: Tỷ lệ Giới thiệu

en: Minimum Earnings
vi_VN: Thu nhập chưa thanh toán

en: Minimum amount
vi_VN: Số tiền tối thiểu

en: Preview Payout
vi_VN: Các giới thiệu gần đây

en: Manage Referrals
vi_VN: Những giới thiệu chưa thanh toán

en: Preview Payout Request
vi_VN: Các giới thiệu gần đây

en: Minimum Amount
vi_VN: Số tiền tối thiểu

en: Referrals Start Date
vi_VN: Tỷ lệ Giới thiệu

en: Referrals End Date
vi_VN: Tỷ lệ Giới thiệu

en: Referrals Total
vi_VN: Cài  đặt giới thiệu

en: Payout Currency
vi_VN: Tiền tệ

en: Are you sure you want to generate the payout file? All included referrals will be marked as Paid.
vi_VN: Bạn có chắc muốn tạo ra tập tin thanh toán không? Tất cả các giới thiệu bao gồm trong đó sẽ được đánh dấu là đã thanh toán.

en: Generate CSV File
vi_VN: Tạo tập tin CSV

note: translators: Payout method label
en: Are you sure you want to payout referrals for the specified time frame via %s?
vi_VN: Bạn có chắc muốn xóa giới thiệu này?

en: Submit Payout
vi_VN: Các giới thiệu gần đây

en: Number of referrals per page:
vi_VN: Số giới thiệu trên mỗi trang

en: Number of payouts per page:
vi_VN: Số của lượt truy cập trên mỗi trang:

en: Payout submitted successfully!
vi_VN: Mẫu quảng cáo được xóa thành công

en: Affiliates Paid
vi_VN: Cộng tác viên

en: Invoice Link
vi_VN: Liên kết duy nhất

en: Referrals Paid
vi_VN: Các Giới thiệu

en: General Settings
vi_VN: Cài đặt chung

en: You do not have permission to manage referrals
vi_VN: Bạn không có quyền để quản lý các giới thiệu

en: Referral not created because affiliate is invalid.
vi_VN: Xóa tài khoản cộng tác viên của người dùng?

en: You do not have permission to manage payouts
vi_VN: Bạn không có quyền quản lý các mẫu quảng cáo

en: Referral ID
vi_VN: ID giới thiệu

en: Reference
vi_VN: Tham chiếu

en: Type
vi_VN: Kiểu tỷ lệ

en: Date
vi_VN: Ngày

en: Mark as Unpaid
vi_VN: Đánh dấu là chưa thanh toán

en: Mark as Paid
vi_VN: Đánh dấu là đã thanh toán

en: No referrals found.
vi_VN: Không tìm thấy giới thiệu nào

en: Bulk Actions
vi_VN: Hành động hàng loạt

en: Apply
vi_VN: Áp dụng

en: For more information:
vi_VN: Để biết thêm thông tin:

note: translators: Documentation URL
en: Visit the <a href="%s">documentation</a> on the AffiliateWP website.
vi_VN: Truy cập <a href="%s">Tài liệu</a> trên website AffiliateWP.

en: This screen provides access to your site&#8217;s referral history.
vi_VN: Màn hình này dùng truy cập đến lịch sử giới thiệu của website bạn.

en: <strong>Reference</strong>: this refers to the order number (or similar) that created this referral.
vi_VN: <strong>Tham chiếu</strong>: tham chiếu tới số hiệu đơn hàng (hoặc tương tự) đã tạo ra giới thiệu này

en: Referral statuses:
vi_VN: Các trạng thái giới thiệu:

en: <strong>Paid</strong> - this is a referral that has been paid to the affiliate
vi_VN: <strong> Đã thanh toán</ strong> - đây là một giới thiệu mà đã trả cho cộng tác viên

en: <strong>Unpaid</strong> - this is a referral that has been accepted but not yet paid to the affiliate
vi_VN: <strong> Chưa thanh toán </ strong> - đây là một giới thiệu mà đã được chấp nhận nhưng chưa thanh toán cho cộng tác viên

en: <strong>Pending</strong> - this is a referral that is waiting to be accepted
vi_VN: <strong>Đang chờ </ strong> - đây là một giới thiệu đang chờ để được chấp nhận

en: <strong>Rejected</strong> - this is a referral that has been rejected and will not be paid to the affiliate
vi_VN: <strong> Bị từ chối </ strong> - đây là một giới thiệu đã bị từ chối và sẽ không được thanh toán cho cộng tác viên

en: Searching Referrals
vi_VN: Tìm kiếm Giới thiệu

en: Referrals can be searched in several different ways:
vi_VN: Giới thiệu có thể được tìm kiếm theo nhiều cách khác nhau:

en: You can enter the referral&#8217;s ID number
vi_VN: Bạn có thể nhập số ID của giới thiệu

en: You can enter the referral reference prefixed by &#8220;ref:&#8221;
vi_VN: Bạn có thể nhập tài liệu tham khảo giới thiệu bắt đầu bằng 'ref:'

en: You can enter the referral context prefixed by &#8220;context:&#8221;
vi_VN: Bạn có thể nhập vào bối cảnh giới thiệu bắt đầu bằng 'context:'

en: You can enter the affiliate&#8217;s ID number prefixed by &#8220;affiliate:&#8221;
vi_VN: Bạn có thể nhập số ID của cộng tác viên bắt đầu bằng 'affiliate:'

en: You can enter a URL campaign prefixed by &#8220;campaign:&#8221;
vi_VN: Bạn có thể nhập một chiến dịch URL bắt đầu bằng 'campaign:'

en: You can enter a word or phrase in the referral&#8217;s description prefixed by &#8220;desc:&#8221;
vi_VN: Bạn có thể nhập số ID của giới thiệu bắt đầu bằng 'referral:'

en: Exporting Referrals
vi_VN: Đang xuất Giới thiệu

en: Referrals can be exported directly to a CSV file in order to make it easier for your own accounting needs and for you to payout your affiliates&#8217;s earnings.
vi_VN: Các giới thiệu có thể được xuất trực tiếp vào một tập tin CSV để dễ dàng hơn cho nhu cầu kế toán của riêng bạn cũng như việc thanh toán các khoản thu nhập của cộng tác viên.

en: The CSV file generated is structured properly for PayPal&#8217;s Mass Payment system so you can easily payout all of your affiliates at once via PayPal.
vi_VN: Các tập tin CSV tạo ra được cấu trúc đúng cho hệ thống thanh toán PayPal's Mass để bạn có thể dễ dàng thanh toán tất cả các cộng tác viên của bạn cùng một lúc thông qua PayPal.

en: Edit Referral
vi_VN: Chỉnh sửa giới thiệu

en: The referral ID. This cannot be changed.
vi_VN: ID của cộng tác viên. Không thể bị thay đổi

en: The name and ID of the affiliate who generated this referral. This association cannot be changed.
vi_VN:  ID của cộng tác viên tạo ra giới thiệu này. Giá trị này không thể thay đổi.

en: Payout
vi_VN: Các giới thiệu gần đây

note: translators: 1: Payout total amount with view link
en: Total: %1$s
vi_VN: Tổng số

note: translators: 1: Pay Out action link
en: None | %1$s
vi_VN: Không cài

en: None
vi_VN: Không cài

en: The amount of the referral, such as 15.
vi_VN: Số lượng của giới thiệu, chẳng hạn 15.

en: Referral Type
vi_VN: Kiểu tỷ lệ giới thiệu

en: Select the type of the referral.
vi_VN: Chọn trạng thái của giới thiệu.

en: The date the referral was created.
vi_VN: Số lượng của giới thiệu, chẳng hạn 15.

en: Visit
vi_VN: Lượt truy cập

en: Enter a description for this referral.
vi_VN: Nhập mô tả cho giới thiệu này.

en: Enter a reference for this referral (optional). Usually this would be the transaction ID of the associated purchase.
vi_VN: Nhập một tài liệu tham chiếu cho giới thiệu này (tùy chọn). Thông thường đây sẽ là ID giao dịch của việc mua hàng qua giới thiệu.

en: Context
vi_VN: Bối cảnh

en: Context for this referral (optional). Usually this is used to identify the payment system or integration that was used for the transaction.
vi_VN: Nhập một bối cảnh cho giới thiệu này (tùy chọn). Thông thường việc này được sử dụng để giúp xác định các hệ thống thanh toán đã được sử dụng cho các giao dịch.

en: Custom
vi_VN: Khách hàng

en: Custom data stored for this referral (optional).
vi_VN: Nhập mô tả cho giới thiệu này.

en: Select the status of the referral.
vi_VN: Chọn trạng thái của giới thiệu.

en: Update Referral
vi_VN: Cập nhật giới thiệu

en: New Referral
vi_VN: Giới thiệu mới

en: Use this screen to manually create a new referral record for an affiliate.
vi_VN: Sử dụng màn hình này để tạo thủ công một bản ghi giới thiệu mới cho một cộng tác viên

en: Enter the name of the affiliate or enter a partial name or email to perform a search.
vi_VN: Nhập tên của cộng tác viên hoặc nhập một phần tên hoặc email để thực hiện tìm kiếm.

en: Select or enter a date for this referral.
vi_VN: Chọn trạng thái của giới thiệu.

en: Enter a context for this referral (optional). Usually this is used to help identify the payment system that was used for the transaction.
vi_VN: Nhập một bối cảnh cho giới thiệu này (tùy chọn). Thông thường việc này được sử dụng để giúp xác định các hệ thống thanh toán đã được sử dụng cho các giao dịch.

en: Add Referral
vi_VN: Thêm giới thiệu

en: Earnings Generated
vi_VN: Thu nhập

en: Earnings Paid
vi_VN: Thu nhập

en: Affiliate Registrations
vi_VN: Đăng ký Cộng tác viên

en: Manage Affiliates
vi_VN: Thêm Cộng tác viên

en: View Payouts
vi_VN: Các giới thiệu gần đây

en: Manage Visits
vi_VN: Đang tìm lượt truy cập

en: Total Affiliate Sales Earnings
vi_VN: Cài đặt cộng tác viên

en: Total Affiliates
vi_VN: Xuất cộng tác viên

note: translators: Affiliate ID
en: Affiliate #%d
vi_VN: Cộng tác viên: #%d %s

en: Top Earning Affiliate
vi_VN: Sửa Cộng tác viên

en: New Affiliates
vi_VN: Cộng tác viên mới

note: translators: Referrals count
en: %s referral | %s referrals
vi_VN[0]: Thêm giới thiệu
vi_VN[1]: Thêm giới thiệu

en: Campaigns
vi_VN: Chiến dịch

en: Total Earnings Paid
vi_VN: Tổng thu nhập

en: Total Earnings Generated
vi_VN: Tổng thu nhập

en: Total Payouts Count
vi_VN: Tổng lượt truy cập

en: Average Payout
vi_VN: Tỷ lệ Giới thiệu

en: Average Referrals Per Payout (All Time)
vi_VN: Tỷ lệ Giới thiệu

en: Average Referrals Per Payout
vi_VN: Tỷ lệ Giới thiệu

en: Total Earnings (All Time)
vi_VN: Tổng thu nhập

en: Total Unpaid Earnings (All Time)
vi_VN: Tổng thu nhập

note: translators: 1: Affiliate results URL, 2: Affiliate name, 3: Affiliate payouts URL, 4: Payouts view label
en: Affiliate: <a href="%1$s">%2$s</a> | <a href="%3$s">%4$s</a>
vi_VN: <a href="%s">Gửi một vấn đề</a> trên <a href="%s">GitHub</a>.

en: Average Referral Amount (All Time)
vi_VN: Tỷ lệ Giới thiệu

en: Paid / Unpaid Referrals
vi_VN: Những giới thiệu chưa thanh toán

en: Pending / Rejected Referrals
vi_VN: Thu nhập giới thiệu bị từ chối

en: Average Referral Amount
vi_VN: Tỷ lệ Giới thiệu

en: Affiliate-generated Sales
vi_VN: Tỷ lệ cộng tác viên

en: Affiliate-generated Sale Count
vi_VN: Coupon  cộng tác viên?

en: Total number of affiliate-generated sales.
vi_VN: Số cộng tác viên trên mỗi trang:

en: Total Visits (All Time)
vi_VN: Tổng lượt truy cập

en: Total visits
vi_VN: Tổng lượt truy cập

en: Successful Conversions
vi_VN: Chuyển đổi thành công

en: Conversion Rate (All Time)
vi_VN: Tỷ lệ chuyển đổi

en: Conversion Rate
vi_VN: Tỷ lệ chuyển đổi

en: Total Visits
vi_VN: Tổng lượt truy cập

en: Direct Traffic
vi_VN: Lưu lượng truy cập trực tiếp

note: translators: 1: Referral variable example affiliate URL, 2: Username example affiliate URL
en: Show pretty affiliate referral URLs to affiliates. For example: <strong>%1$s or %2$s</strong>
vi_VN: Hiển thị pretty affiliate referrals cho các cộng tác viên. Ví dụ: <strong>%s or %s</strong>

en: License Settings
vi_VN: Cài đặt License

en: License Key
vi_VN: License Key ( Khóa bản quyền )

note: translators: Support page URL
en: Please enter your license key. An active license key is needed for automatic plugin updates and <a href="%s" target="_blank">support</a>.
vi_VN: Vui lòng nhập license key của bạn. Một license key hoạt động là cần thiết cho việc cập nhập tự động plugin và <a href="%s" target="_blank">hổ trợ</a>.

en: Pages
vi_VN: Trang

en: Affiliate Area
vi_VN: Khu vực Cộng tác viên

en: This is the page where affiliates will manage their affiliate account.
vi_VN: Đây là trang mà các cộng tác viên sẽ quản lý tài khoản cộng tác viên của họ.

en: Terms of Use
vi_VN: Điều khoản sử dụng

en: Select the page that shows the terms of use for Affiliate Registration.
vi_VN: Chọn trang hiển thị các điều khoản sử dụng cho cộng tác viên đăng ký

en: Terms of Use Label
vi_VN: Điều khoản sử dụng

en: Referral Settings
vi_VN: Cài  đặt giới thiệu

en: Referral Variable
vi_VN: Biến đổi giới thiệu

note: translators: Affiliate URL example text
en: The URL variable for referral URLs. For example: <strong>%s</strong>.
vi_VN: Biến cho các URL giới thiệu. Ví dụ: <strong>%s</strong>.

en: Default Referral Format
vi_VN: Định dạng giới thiệu mặc định

note: translators: 1: Affiliate URL example with referral variable, 2: Affiliate URL example with username
en: Show referral URLs to affiliates with either their affiliate ID or Username appended.<br/> For example: <strong>%1$s or %2$s</strong>.
vi_VN: Hiển thị các URL giới thiệu cho các cộng tác viên với hoặc là ID cộng tác viên của họ, hoặc là Tên người dùng của cộng tác viên. . Ví dụ: <strong>%s hoặc %s</strong>.

en: Credit Last Referrer
vi_VN: Tín dụng giới thiệu sau cùng

en: Credit the last affiliate who referred the customer.
vi_VN: Tín dụng các cộng tác viên cuối cùng người giới thiệu khách hàng.

en: Choose a referral rate type. Referrals can be based on either a percentage or a flat rate amount.
vi_VN: Giới thiệu sẽ được dựa trên tỷ lệ phần trăm hay một khoản cố định?

en: Flat rate referrals can be calculated on either a per product or per order basis.
vi_VN: Giới thiệu sẽ được dựa trên tỷ lệ phần trăm hay một khoản cố định?

en: The default referral rate. A percentage if the Referral Rate Type is set to Percentage, a flat amount otherwise. Referral rates can also be set for each individual affiliate.
vi_VN: Tỷ lệ giới thiệu mặc định. Là một tỷ lệ phần trăm nếu Kiểu tỷ lệ giới thiệu là tỷ lệ phần trăm, ngược lại sẽ là một số cố định. Các tỷ lệ có thể được thiết lập cho mỗi cộng tác viên riêng biệt.

en: Exclude Shipping
vi_VN: Loại trừ vận chuyển

en: Exclude shipping costs from referral calculations.
vi_VN: Chi phí vận chuyển có được loại trừ khỏi việc tính toán giới thiệu hay không?

en: Exclude Tax
vi_VN: Loại trừ thuế

en: Exclude taxes from referral calculations.
vi_VN: Các khoản thuế có được loại trừ khỏi việc tính toán giới thiệu hay không?

en: Cookie Expiration
vi_VN: Hết hạn cookie

en: Enter how many days the referral tracking cookie should be valid for.
vi_VN: Các cookie giới thiệu có giá trị trong bao nhiêu ngày?

en: Cookie Sharing
vi_VN: Hết hạn cookie

en: Currency Settings
vi_VN: Cài đặt tiền tệ

en: Configure the currency options
vi_VN: Cấu hình các lựa chọn tiền tệ

en: Currency
vi_VN: Tiền tệ

en: Choose your currency. Note that some payment gateways have currency restrictions.
vi_VN: Chọn tiền tệ của bạn. Lưu ý rằng một số cổng thanh toán có hạn chế tiền tệ.

en: Currency Symbol Position
vi_VN: Địa vị tiền tệ

en: Choose the location of the currency symbol.
vi_VN: Chọn vị trí của các ký hiệu tiền tệ.

en: Before - $10
vi_VN: Trước - $ 10

en: After - 10$
vi_VN: Sau - 10$

en: Thousands Separator
vi_VN: Dấu phân cách phần ngàn

en: The symbol (usually , or .) to separate thousands
vi_VN: Các biểu tượng (thường, hoặc.) để phân cách phần ngàn

en: Decimal Separator
vi_VN: Dấu thập phân

en: The symbol (usually , or .) to separate decimal points
vi_VN: Các biểu tượng (thường, hoặc.) để tách phần thập phân

en: Affiliate Form Settings
vi_VN: Cài đặt cộng tác viên

en: Affiliate Area Forms
vi_VN: Khu vực Cộng tác viên

en: Affiliate Registration Form and Affiliate Login Form
vi_VN: Tình trạng cộng tác viên đăng lý

en: Affiliate Registration Form Only
vi_VN: Đăng ký Cộng tác viên

en: Affiliate Login Form Only
vi_VN: Coupon  cộng tác viên?

en: Integrations
vi_VN: Tích hợp

en: Choose the integrations to enable.
vi_VN: Chọn vị trí của các ký hiệu tiền tệ.

en: Opt-In Referral Amount
vi_VN: Tỷ lệ Giới thiệu

en: Opt-In Referral Status
vi_VN: Các trạng thái giới thiệu:

en: Pending
vi_VN: Đang chờ

en: Unpaid
vi_VN: Chưa thanh toán

en: Email Options
vi_VN: Các email

en: Upload or choose a logo to be displayed at the top of emails.
vi_VN: Tải lên hoặc chọn một logo được hiển thị ở phía trên cùng của email.

en: Email Template
vi_VN: Email mẫu

en: Choose a template to use for email messages.
vi_VN: Chọn một mẫu để sử dụng cho các tin nhắn email.

en: From Name
vi_VN: Từ Tên

en: The name that emails come from. This is usually your site name.
vi_VN: Tên hiển thị phần Người gửi trên email. Nên lấy tên website của bạn.

en: From Email
vi_VN: Từ Email

en: The email address to send emails from. This will act as the "from" and "reply-to" address.
vi_VN: Email được gửi từ. Nó đóng vai trò là địa chỉ  "from"  và  "reply-to"

en: Email Notifications
vi_VN: tất cả các thông báo email sẽ được vô hiệu hóa?

en: The email notifications sent to the affiliate manager and affiliate.
vi_VN: Địa chỉ email của cộng tác viên

en: Affiliate Manager Email
vi_VN: Vô hiệu Mail cộng tác viên

en: Registration Email Options For Affiliate Manager
vi_VN: Nội dung email đăng ký

en: Registration Email Subject
vi_VN: Tiêu đề email đăng ký

en: Enter the subject line for the registration email sent to affiliate managers when new affiliates register. Supports template tags.
vi_VN: Nhập vào dòng tiêu đề cho email đăng ký gửi đến quản trị viên khi cộng tác viên mới đăng ký.

en: New Affiliate Registration
vi_VN: Đăng ký cộng tác viên mới

en: Registration Email Content
vi_VN: Nội dung email đăng ký

en: Enter the email to send when a new affiliate registers. HTML is accepted. Available template tags:
vi_VN: Nhập email để gửi khi một cộng tác viên mới đăng ký. HTML được chấp nhận. Các thẻ mẫu có sẵn:

note: translators: Registration email content
en: A new affiliate has registered on your site, %s
vi_VN: Một cộng tác viên mới đã đăng ký trên trang của bạn, %s

en: Name:
vi_VN: Tên:

en: New Referral Email Options for Affiliate Manager
vi_VN: Nội dung email giới thiệu mới

en: New Referral Email Subject
vi_VN: Tiêu đề email giới thiệu mới

en: Enter the subject line for the email sent to site the site affiliate manager when affiliates earn referrals. Supports template tags.
vi_VN: Nhập dòng tiêu đề cho email giới thiệu mới được gửi khi các cộng tác viên kiếm được các giới thiệu.

en: Referral Earned!
vi_VN: Trao tặng giới thiệu!

en: New Referral Email Content
vi_VN: Nội dung email giới thiệu mới

en: Enter the email to send to site affiliate managers when new referrals are earned. HTML is accepted. Available template tags:
vi_VN: Nhập email để gửi về giới thiệu mới. HTML được chấp nhận. Các thẻ mẫu có sẵn:

en: {name} has been awarded a new referral of {amount} on {site_name}.
vi_VN: Bạn được thưởng một giới thiệu mới của %s trên %s!

en: New Referral Email Options For Affiliate
vi_VN: Nội dung email giới thiệu mới

en: Enter the subject line for new referral emails sent when affiliates earn referrals. Supports template tags.
vi_VN: Nhập dòng tiêu đề cho email giới thiệu mới được gửi khi các cộng tác viên kiếm được các giới thiệu.

en: Referral Awarded!
vi_VN: Trao tặng giới thiệu!

en: Enter the email to send on new referrals. HTML is accepted. Available template tags:
vi_VN: Nhập email để gửi về giới thiệu mới. HTML được chấp nhận. Các thẻ mẫu có sẵn:

note: translators: Home URL translators: Website URL
en: Congratulations {name}!
vi_VN: Xin chúc mừng {name}!

en: You have been awarded a new referral of
vi_VN: Bạn đã được tặng thưởng một giới thiệu mới của

en: on %s!
vi_VN: trên %s!

en: Log into your affiliate area to view your earnings or disable these notifications:
vi_VN: Đăng nhập vào Khu vực cộng tác viên của bạn để xem thu nhập hoặc tắt thông báo này:

en: Application Accepted Email Options For Affiliate
vi_VN: Nội dung email chấp thuận đơn

en: Application Accepted Email Subject
vi_VN: Tiêu đề email chập thuận đơn

en: Enter the subject line for accepted application emails sent to affiliates when their account is approved. Supports template tags.
vi_VN: Nhập dòng tiêu đề cho email chấp thuận đơn gửi đến các cộng tác viên khi tài khoản của họ được chấp thuận.

en: Affiliate Application Accepted
vi_VN: Chấp thuận đơn làm cộng tác viên

en: Application Accepted Email Content
vi_VN: Nội dung email chấp thuận đơn

en: Enter the email to send when an application is accepted. HTML is accepted. Available template tags:
vi_VN: Nhập email để gửi khi một đơn được chấp nhận. HTML được chấp nhận. Các thẻ mẫu có sẵn:

note: translators: Home URL
en: Your affiliate application on %s has been accepted!
vi_VN: Yêu cầu làm cộng tác viên của bạn trên %s đã được chấp nhận!

en: Log into your affiliate area at
vi_VN: Đăng nhập vào Khu vực cộng tác viên của bạn tại

en: Allow Affiliate Registration
vi_VN: Cho phép cộng tác viên đăng ký

en: Allow users to register affiliate accounts for themselves.
vi_VN: Các cộng tác viên sẽ có thể đăng ký tài khoản cho mình?

en: Require Approval
vi_VN: Xác nhận yêu cầu

en: Require that Pending affiliate accounts must be approved before they can begin earning referrals.
vi_VN: Yêu cầu quản trị web phê duyệt các cộng tác viên trước khi họ có thể kiếm các giới thiệu?

en: Auto Register New Users
vi_VN: Tự động đăng ký người dùng mới?

en: Automatically register new users as affiliates.
vi_VN: Tự động đăng ký người dùng mới là các cộng tác viên?

en: Default Referral URL
vi_VN: URL Giới Thiệu Mặc Định

en: The default referral URL shown in the Affiliate Area. Also changes the URL shown in the Referral URL Generator and the {referral_url} email tag.
vi_VN: Url giới thiệu mặc định thể hiện trong khu vực cộng tác viên. Cũng thay đổi URL thể hiện trong công cụ tạo Url giới thiệu và {referral_url} email tag. (English Standard Version) : The default referral URL shown in the affiliate area. Also changes the URL shown in the referral URL generator and {referral_url} email tag.

en: Enable reCAPTCHA
vi_VN: Bật reCAPTCHA

en: Prevent bots from registering affiliate accounts using Google reCAPTCHA.
vi_VN: Bạn có muốn ngăn chặn bots từ đăng ký tài khoản cộng tác viên sử dụng Google reCAPTCHA?

en: This is used to identify your site to Google reCAPTCHA.
vi_VN: Đây là để xác minh website của bạn tới Google reCAPTCHA.

en: This is used for communication between your site and Google reCAPTCHA. Be sure to keep it a secret.
vi_VN: Đây được sử dụng để kết nối giữa website của bạn và Google reCAPTCHA. Hãy chắc chắn giữ bí mật nó

en: Reject Unpaid Referrals on Refund
vi_VN: Từ chối các giới thiệu chưa thanh toán khi trả hàng?

en: Automatically reject Unpaid referrals when the originating purchase is refunded or revoked.
vi_VN: Các giới thiệu chưa thanh toán sẽ tự động bị từ chối khi bị trả hàng hoặc thu hồi lại hàng từ người mua?

en: Use Fallback Referral Tracking Method
vi_VN: Sử dụng phương pháp giám sát giới thiệu dự phòng?

en: The method used to track referral links can fail on sites that have jQuery errors. Enable Fallback Tracking if referrals are not being tracked properly.
vi_VN: Các phương pháp được sử dụng để theo dõi các link giới thiệu có thể hoạt động sai trên các trang web có lỗi jQuery. Kiểm tra điều này nếu không theo dõi được các giới thiệu một cách đúng đắn.

en: Ignore Referrals with Zero Amount
vi_VN: Tỷ lệ Giới thiệu

en: Ignore referrals with a zero amount. This can be useful for multi-price products that start at zero, or if a discount was used which resulted in a zero amount. NOTE: If this setting is enabled and a visit results in a zero referral, the visit will be considered not converted.
vi_VN: Đánh dấu hộp kiểm này nếu bạn muốn AffiliateWP hoàn toàn bỏ qua các giới thiệu có số tiền là không. Điều này có thể hữu ích cho các sản phẩm nhiều mức giá mà bắt đầu từ số không, hoặc nếu giảm giá đã được sử dụng mà kết quả là giá bằng không. Xin lưu ý: nếu thiết lập này được kích hoạt, một lượt truy cập vào một giới thiệu không đồng, thì số lượt truy cập sẽ được coi là không đổi.

en: Enable Debug Mode
vi_VN: Kích hoạt chế độ gỡ lỗi?

note: translators: Tools screen URL
en: Enable debug mode. This will turn on error logging for the referral process to help identify issues. Logs are kept in <a href="%s">Affiliates &rarr; Tools</a>.
vi_VN: Chọn vào hộp này để kích hoạt chế độ gỡ lỗi. Điều này giúp xác định vấn đề để trợ giúp sữa lỗi.

en: Referral URL Blacklist
vi_VN: Các lượt truy cập URL giới thiệu

en: Remove Data on Uninstall
vi_VN: Xóa dữ liệu trong quá trình gỡ cài đặt?

en: Connection Status
vi_VN: Tính lại số liệu

en: Enable Payouts Service
vi_VN: Tạo tập tin thanh toán

en: Registration Form Description
vi_VN: Nội dung email đăng ký

en: Coupon Template
vi_VN: Giao diện mặc định

en: Required Registration Fields
vi_VN: Kiểm duyệt những đăng ký

en: Password
vi_VN: Mật khẩu

en: How will you promote us?
vi_VN: Bạn sẽ quảng bá chúng tôi như thế nào?

en: Notify affiliate manager when a new affiliate has registered
vi_VN: Thông báo cho quản trị viên trang web khi có đăng ký cộng tác viên mới?

en: Notify affiliate manager when a new referral has been created
vi_VN: Thông báo cho quản trị viên trang web khi có đăng ký cộng tác viên mới?

en: Notify affiliate when they earn a new referral
vi_VN: Thông báo cho quản trị viên trang web khi có đăng ký cộng tác viên mới?

en: Notify affiliate when their affiliate application is accepted
vi_VN: Yêu cầu làm cộng tác viên của bạn trên %s đã được chấp nhận!

en: Notify affiliate when their affiliate application is rejected
vi_VN: Đơn yêu cầu làm cộng tác viên của bạn đã bị từ chối

en: Application Pending Email Options For Affiliate
vi_VN: Nội dung email chờ xét duyệt đơn

en: Application Pending Email Subject
vi_VN: Tiêu đề email chờ xét duyệt đơn

en: Enter the subject line for pending affiliate application emails. Supports template tags.
vi_VN: Nhập vào dòng tiêu đề cho email chờ xét duyệt đơn xin làm cộng tác viên.

en: Your Affiliate Application Is Being Reviewed
vi_VN: Yêu cầu xin làm cộng tác viên của bạn đang được xem xét

en: Application Pending Email Content
vi_VN: Nội dung email chờ xét duyệt đơn

en: Enter the email to send when an application is pending. HTML is accepted. Available template tags:
vi_VN: Nhập email để gởi khi một đơn yêu cầu đang chờ xét duyệt. HTML được chấp nhận. Các thẻ mẫu có sẵn:

en: Hi {name}!
vi_VN: Xin chào {name}!

en: Thanks for your recent affiliate registration on {site_name}.
vi_VN: Cám ơn bạn đã đăng ký cộng tác viên trên {site_name}.

en: We&#8217;re currently reviewing your affiliate application and will be in touch soon!
vi_VN: Chúng tôi hiện đang xem xét yêu cầu làm cộng tác viên của bạn và sẽ sớm liên lạc với bạn

en: Application Rejection Email Options For Affiliate
vi_VN: Nội dung email từ chối đơn

en: Application Rejection Email Subject
vi_VN: Tiêu đề email từ chối đơn

en: Enter the subject line for rejected affiliate application emails. Supports template tags.
vi_VN: Nhập dòng tiêu đề cho email từ chối đơn yêu cầu làm cộng tác viên.

en: Your Affiliate Application Has Been Rejected
vi_VN: Đơn yêu cầu làm cộng tác viên của bạn đã bị từ chối

en: Application Rejection Email Content
vi_VN: Nội dung email từ chối đơn

en: Enter the email to send when an application is rejected. HTML is accepted. Available template tags:
vi_VN: Nhập email để gởi khi một đơn yêu cầu bị từ chối. HTML được chấp nhận. Các thẻ mẫu có sẵn:

en: Hi {name},
vi_VN: Xin chào {name},

en: We regret to inform you that your recent affiliate registration on {site_name} was rejected.
vi_VN: Chúng tôi rất tiếc phải thông báo cho bạn rằng việc đăng ký làm cộng tác viên của bạn gần đây trên {site_name} đã bị từ chối.

en: Your license key is globally defined via <code>AFFILIATEWP_LICENSE_KEY</code> set in <code>wp-config.php</code>.<br />It cannot be modified from this screen.
vi_VN: Vui lòng nhập license key của bạn. Một license key hoạt động là cần thiết cho việc cập nhập tự động plugin và <a href="%s" target="_blank">hổ trợ</a>.

en: Deactivate License
vi_VN: Ngưng kích hoạt License

en: Your license is valid!
vi_VN: License của bạn hợp lệ!

en: Renew Your License
vi_VN: Gia hạn License của bạn

en: Your license has expired, renew today to continue getting updates and support!
vi_VN: License của bạn đã hết hạn, gia hạn ngày hôm nay để tiếp tục nhận được thông tin cập nhật và hỗ trợ!

en: Activate License
vi_VN: Kích hoạt License

note: translators: Setting ID
en: The callback function used for the <strong>%s</strong> setting is missing.
vi_VN: Chức năng gọi lại được sử dụng cho cài đặt <strong>%s</strong> bị lỗi.

en: Upload File
vi_VN: Tải file lên

note: translators: 1: Payouts Service URL
en: <a href="%s" target="_blank">Learn more and view pricing.</a>
vi_VN: Đồng ý với <a href="%s" target="_blank">Điều khoản sử dụng</a> của chúng tôi

note: translators: Payouts Service name retrieved from the PAYOUTS_SERVICE_NAME constant
en: Reconnect to the %s.
vi_VN: Tính lại số liệu

note: translators: Support URL
en: Your license key is globally defined via <code>AFFILIATEWP_LICENSE_KEY</code> set in <code>wp-config.php</code>.<br />It cannot be modified from this screen.<br />An active license key is needed for automatic plugin updates and <a href="%s" target="_blank">support</a>.
vi_VN: Vui lòng nhập license key của bạn. Một license key hoạt động là cần thiết cho việc cập nhập tự động plugin và <a href="%s" target="_blank">hổ trợ</a>.

note: translators: System Info screen URL
en: Debug mode is globally enabled via <code>AFFILIATE_WP_DEBUG</code> set in <code>wp-config.php</code>. This setting cannot be modified from this screen. Logs are kept in <a href="%s">Affiliates > Tools</a>.
vi_VN: Vui lòng nhập license key của bạn. Một license key hoạt động là cần thiết cho việc cập nhập tự động plugin và <a href="%s" target="_blank">hổ trợ</a>.

en: General
vi_VN: Tổng quát

en: Emails
vi_VN: Các email

note: translators: Affiliate username
en: Earnings have been successfully recounted for %s.
vi_VN: Giới thiệu được thêm thành công

note: translators: Affiliate username
en: Unpaid earnings have been successfully recounted for %s.
vi_VN: Giới thiệu được thêm thành công

note: translators: Affiliate username
en: Referrals have been successfully recounted for %s.
vi_VN: Giới thiệu được thêm thành công

note: translators: Affiliate username
en: Visits have been successfully recounted for %s.
vi_VN: Cài đặt đã nhập thành công

en: No API consumers found.
vi_VN: Không tìm thấy người dùng

en: Secret Key
vi_VN: reCAPTCHA Secret Key

en: Enter username
vi_VN: Tên đăng nhập không hợp lệ

en: First Name
vi_VN: Tuần vừa qua

en: Last Name
vi_VN: Tuần vừa qua

en: Rate Type
vi_VN: Kiểu tỷ lệ

en: Earnings
vi_VN: Thu nhập

en: Date Registered
vi_VN: Dữ liệu đã đăng ký

en: No valid affiliate status was selected for export.
vi_VN: Không có ID cộng tác viên được chỉ định xóa

en: Campaign
vi_VN: Chiến dịch

en: Visit ID
vi_VN: Lượt truy cập

en: Converted
vi_VN: Đã chuyển đổi

en: Referrer
vi_VN: Các Giới thiệu

en: You do not have permission to export data.
vi_VN: Bạn không có quyền xuất dữ liệu

en: You do not have permission to import data.
vi_VN: Bạn không có quyền xuất dữ liệu

en: No new affiliates were imported.
vi_VN: Không tìm thấy cộng tác viên

note: translators: Plural affiliate number
en: Manage your affiliates.
vi_VN: Thêm Cộng tác viên

en: No new referrals were imported.
vi_VN: Không có giới thiệu nào được ghi nhận

note: translators: Plural referrals number
en: Manage your referrals.
vi_VN: Những giới thiệu chưa thanh toán

en: Please upload a valid .json file
vi_VN: Hãy tải lên một tập tin .json hợp lệ

en: Please upload a file to import
vi_VN: Vui lòng tải lên tập tin để nhập vào

en: The upgrade process is running, please be patient. This could take several minutes to complete while affiliate records are upgraded in batches of 100.
vi_VN: Quá trình nâng cấp đang chạy, hãy kiên nhẫn. Điều này có thể mất vài phút để hoàn tất trong khi bản ghi cộng tác viên được nâng cấp tại  những lô 100.

note: translators: Step number
en: Step %d running
vi_VN: Bước %d đang chạy

en: Export / Import
vi_VN: Xuất ra / Nhập vào

en: Recount Stats
vi_VN: Tính lại số liệu

en: Migration Assistant
vi_VN: Trợ giúp di chuyển

en: Debug Assistant
vi_VN: Trợ Giúp Sữa Lỗi

en: Recount Affiliate Stats
vi_VN: Tính lại số lieu thống kê cộng tác viên

en: Use this tool to recount statistics for one or all affiliates.
vi_VN: Sử dụng công cụ này để tính lại các số liệu thống kê cộng tác viên

en: Enter the name of the affiliate or begin typing to perform a search based on the affiliate&#8217;s name.
vi_VN: Nhập tên của các cộng tác viên hoặc bắt đầu gõ để thực hiện tìm kiếm dựa trên tên của cộng tác viên.

en: Recount
vi_VN: Tính lại

en: Recount Campaigns
vi_VN: Chiến dịch

en: Use this tool to recount campaigns for one or all affiliates.
vi_VN: Sử dụng công cụ này để tính lại các số liệu thống kê cộng tác viên

en: These tools assist in migrating affiliate and referral data from existing platforms.
vi_VN: Những công cụ này hỗ trợ trong việc di chuyển cộng tác viên và các dữ liệu giới thiệu từ các nền tảng hiện tại.

en: User Accounts
vi_VN: Tài khoản người dùng

en: Use this tool to create affiliate accounts for each of your existing WordPress user accounts that belong to the selected roles below.
vi_VN: Sử dụng công cụ này để tạo tài khoản cộng tác viên cho mỗi tài khoản wordpress hiện có của bạn thuộc về các vai trò được lựa chọn dưới đây.

en: NOTE: Users that already have affiliate accounts will be skipped. Duplicate accounts will not be created.
vi_VN: <strong>CHÚ Ý:</strong>Người dùng đã có tài khoản cộng tác viên sẽ được bỏ qua. Tài khoản trùng lặp sẽ không được tạo ra.

en: Select User Roles
vi_VN: Chọn vai trò người dùng

en: Create Affiliate Accounts for Users
vi_VN: Tạo tài khoản cộng tác viên cho người dùng

en: <strong>NOTE:</strong> WordPress 4.5 or newer is required to use the User Accounts migration tool. <a href="%s" aria-label="Update WordPress now">Update WordPress now</a>.
vi_VN: <strong>Chú Ý:</strong> Phiên bản WordPress 4.4 or mới hơn là bắt buộc để sử dụng các công cụ di chuyển tài khoản người dùng. <a href="%s" aria-label="Update WordPress now">Cập Nhật Wordpress Ngay</a>.

en: <strong>NOTE:</strong> WordPress 4.5 or newer is required to use the User Accounts migration tool.
vi_VN: <strong>Chú Ý:</strong> Phiên bản WordPress 4.4 or mới hơn là bắt buộc để sử dụng các công cụ di chuyển tài khoản người dùng.

en: Use this tool to migrate existing affiliate / referral data from Affiliates Pro to AffiliateWP.
vi_VN: Sử dụng công cụ này để di chuyển dữ liệu cộng tác viên / giới thiệu từ Affiliates Pro tới AffiliateWP.

en: NOTE: This tool should only ever be used on a fresh install. If you have already collected affiliate or referral data, do not use this tool.
vi_VN: <strong> LƯU Ý: </ strong> công cụ này chỉ nên được sử dụng trên một cài đặt mới. Nếu bạn đã thu thập được dữ liệu cộng tác viên hoặc dữ liệu giới thiệu, không sử dụng công cụ này.

en: Migrate Data from Affiliates Pro
vi_VN: Di chuyển dữ liệu từ Affiliates Pro

en: Use this tool to migrate existing affiliate accounts from WP Affiliate to AffiliateWP.
vi_VN: Sử dụng công cụ này để chuyển các tài khoản cộng tác viên hiện tại từ WP Affiliate tới AffiliateWP.

en: Migrate Data from WP Affiliate
vi_VN: Di chuyển dữ liệu từ WP Affiliate

en: Export Affiliates
vi_VN: Xuất cộng tác viên

en: Export affiliates to a CSV file.
vi_VN: Xuất các cộng tác viên đến một tập tin CSV

en: All Statuses
vi_VN: Tất cả các trạng thái

en: Export
vi_VN: Xuất ra

en: Export Referrals
vi_VN: Xuất giới thiệu

en: Export referrals to a CSV file.
vi_VN: Xuất các giới thiệu đến một tập tin CSV

en: To search for an affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to export referrals for all affiliates.
vi_VN: Để tìm kiếm một cộng tác viên, nhập tên đăng nhập cộng tác viên, tên hoặc họ. Để trống để xuất tất cả các giới thiệu cho toàn bộ cộng tác viên.

en: Export Payouts
vi_VN: Tổng lượt truy cập

en: Export payouts to a CSV file.
vi_VN: Xuất các cộng tác viên đến một tập tin CSV

en: To search for an affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to export payouts for all affiliates.
vi_VN: Để tìm kiếm một cộng tác viên, nhập tên đăng nhập cộng tác viên, tên hoặc họ. Để trống để xuất tất cả các giới thiệu cho toàn bộ cộng tác viên.

en: Export Visits
vi_VN: Xuất cộng tác viên

en: Export visits to a CSV file.
vi_VN: Xuất các cộng tác viên đến một tập tin CSV

en: Unconverted
vi_VN: Không thể đảo ngược

en: To search for an affiliate, enter the affiliate&#8217;s login name, first name, or last name. Leave blank to export visits for all affiliates.
vi_VN: Để tìm kiếm một cộng tác viên, nhập tên đăng nhập cộng tác viên, tên hoặc họ. Để trống để xuất tất cả các giới thiệu cho toàn bộ cộng tác viên.

en: Export Settings
vi_VN: Cài đặt xuất ra

en: Export the AffiliateWP settings for this site as a .json file. This allows you to easily import the configuration into another site.
vi_VN: Xuất các thiết lập AffiliateWP cho trang web này trong một tập tin .json. Điều này cho phép bạn dễ dàng nhập các cấu hình vào một trang web khác.

en: Import Settings
vi_VN: Cài đặt nhập vào

en: Import the AffiliateWP settings from a .json file. This file can be obtained by exporting the settings on another site using the form above.
vi_VN: Nhập các thiết lập AffiliateWP từ một tập tin .json. Tập tin này có thể có được bằng cách xuất các thiết lập trên một trang web khác sử dụng dạng thức trên.

en: Import
vi_VN: Nhập vào

en: Import Affiliates
vi_VN: Xuất cộng tác viên

en: Import CSV
vi_VN: Nhập vào

en: Affiliate Field
vi_VN: Cộng tác viên: #%d %s

en: Process Import
vi_VN: Nhập vào

en: Import Referrals
vi_VN: Xuất giới thiệu

en: Referral Field
vi_VN: Các Giới thiệu

en: Debug Log
vi_VN: Debug Log ( Bản ghi sữa lỗi )

en: Use this tool to help debug referral tracking.
vi_VN: Sử dung công cụ này để giúp theo dõi sữa lỗi

en: Download Debug Log File
vi_VN: làm trống bản ghi sữa lỗi

en: Clear Log
vi_VN: làm trống bản ghi sữa lỗi

en: Generate Coupons
vi_VN: Tạo URL

en: Invalid batch ID.
vi_VN: Email không hợp lệ

note: translators: Dismiss Notice link markup
en: Your database has been successfully upgraded. %s
vi_VN: Giới thiệu được thêm thành công

en: Dismiss Notice
vi_VN: Bỏ qua thông báo

note: translators: Dismiss Notice link markup
en: Your database tables have been successfully upgraded. %s
vi_VN: Giới thiệu được thêm thành công

en: Affiliate Registration Status
vi_VN: Tình trạng cộng tác viên đăng lý

en: Not Registered
vi_VN: Chưa đăng ký

en: Register
vi_VN: Đăng ký

en: Disable Affiliate Email
vi_VN: Vô hiệu Mail cộng tác viên

en: Disable the application accepted email sent to the affiliate.
vi_VN: Vô hiệu hóa các ứng dụng chấp nhận email gửi đến các cộng tác viên.

en: Affiliate Record
vi_VN: Tỷ lệ cộng tác viên

en: Affiliate Customer Record
vi_VN: Tên cộng tác viên

en: Customer ID
vi_VN: Email chào mừng

en: Primary Email
vi_VN: Từ Email

en: Date Created
vi_VN: Cập nhật mẫu quảng cáo

en: No records found
vi_VN: Không tìm thấy giới thiệu nào

en: Affiliate record has been deleted.
vi_VN: Hồ sơ cộng tác viên của bạn đã được cập nhật

en: Affiliate customer record has been deleted.
vi_VN: Yêu cầu tài khoản cộng tác viên của bạn bị từ chối

en: Landing Page
vi_VN: Trang đích

en: Referring URL
vi_VN: URL giới thiệu

en: Direct traffic
vi_VN: Lưu lượng truy cập trực tiếp

en: No visits found.
vi_VN: Không có lượt truy cập nào được tìm thấy.

en: This screen provides access to your site&#8217;s visit history.
vi_VN: Màn hình này cung cấp quyền truy cập vào lịch sử truy cập trang web của bạn.

en: <strong>Landing Page</strong>: this is the page on your site that the visitor first landed on. It is the URL that the affiliate link pointed to.
vi_VN: <strong> Trang đích </ strong>: đây là trang trên website của bạn mà khách truy cập vào đầu tiên. Đó là URL mà link cộng tác viên trỏ đến.

en: <strong>Referring URL</strong>: this is the source URL of the affiliate link. It is the web page that the visitor found a link to your site on.
vi_VN: <strong>URL giới thiệu</strong>: đây là URL nguồn của link cộng tác viên. Đó là một trang web mà khách hàng sẽ tìm thấy đường link dẫn đến trang web của bạn trên đó.

en: <strong>Affiliate</strong>: this the affiliate that the visit was attributed to.
vi_VN: <strong>Cộng tác viên</strong>: đây là người cộng tác mà lượt truy cập được tính cho họ

en: <strong>Referral ID</strong>: this is the ID of the referral that was created from this visit, if any.
vi_VN: <strong>ID Giới thiệu</ strong>: đây là ID của sự giới thiệu đã được tạo ra từ lượt truy cập này, nếu có.

en: <strong>Context</strong>: this is the context of how the visit was generated, if set.
vi_VN: <strong>Cộng tác viên</strong>: đây là người cộng tác mà lượt truy cập được tính cho họ

en: <strong>IP</strong>: this is the IP address of the visitor.
vi_VN: <strong>IP</strong>: đây là địa chỉ IP của khách truy cập

en: <strong>Converted</strong>: this is a Yes / No status for whether the visit turned into a successful converstion.
vi_VN: <strong> Chuyển đổi </ strong>: đây là trạng thái Có / Không cho một lượt truy cập chưa biết có chuyển đổi thành công hay không.

en: Searching Visits
vi_VN: Đang tìm lượt truy cập

en: Visit records can be searched in several different ways:
vi_VN: Bản ghi các lượt truy cập có thể được tìm kiếm theo nhiều cách khác nhau:

en: You can enter an IP address to find all visits from a specific IP
vi_VN: Bạn có thể nhập một địa chỉ IP để tìm tất cả các truy cập từ một địa chỉ IP cụ thể

en: You can enter a complete URL to find all visits that landed on or came from a specific URL
vi_VN: Bạn có thể nhập một URL hoàn chỉnh để tìm tất cả các lượt truy cập đã đến từ một URL cụ thể

en: You can enter a partial URL to find all visits that landed on or came from a specific site
vi_VN: Bạn có thể nhập một phần URL để tìm tất cả các lượt truy cập đã đến từ một trang web cụ thể

en: You can enter the visit&#8217;s ID number prefixed by &#8220;visit:&#8221;
vi_VN: Bạn có thể nhập số ID của cộng tác viên bắt đầu bằng 'affiliate:'

en: You can enter the referral&#8217;s ID number prefixed by &#8220;referral:&#8221;
vi_VN: Bạn có thể nhập số ID của giới thiệu bắt đầu bằng 'referral:'

en: You can enter a visit context prefixed by &#8220;context:&#8221;
vi_VN: Bạn có thể nhập vào bối cảnh giới thiệu bắt đầu bằng 'context:'

en: Number of visits per page:
vi_VN: Số của lượt truy cập trên mỗi trang:

en: Filter by status
vi_VN: Lọc theo tình trạng:

en: Rejected
vi_VN: Đã bị từ chối

en: Percentage (%)
vi_VN: Tỷ lệ phần trăm (%)

note: translators: Currency name
en: Flat %s
vi_VN: Nền %s

en: Affiliate URLs
vi_VN: URL cộng tác viên

en: Statistics
vi_VN: Thống kê

en: Graphs
vi_VN: Biểu đồ

en: Cheatin&#8217; huh?
vi_VN: Gian lận, huh?

en: Your version of PHP is below the minimum version of PHP required by AffiliateWP. Please contact your host and request that your version be upgraded to 5.3 or later.
vi_VN: Phiên bản PHP bạn đang sử dụng hiện thấp hơn phiên bản PHP 5.3 mà AffiliateWP Plugin yêu cầu. Bạn cần liên hệ nhà cung cấp Host hổ trợ nâng cấp lên phiên bản PHP 5.3 hoặc cao hơn.

en: Invalid username
vi_VN: Tên đăng nhập không hợp lệ

en: No such user
vi_VN: Người dùng không đúng

en: Please enter a password
vi_VN: Vui lòng nhập mật khẩu

en: Incorrect username or password
vi_VN: Tên đăng nhập hoặc mật khẩu không đúng

en: Please select your country of residence
vi_VN: Vui lòng đồng ý với điều khoản sử dụng của chúng tôi

en: Please select your account type
vi_VN: Vui lòng nhập tên của bạn

en: Please enter your business name
vi_VN: Vui lòng nhập tên của bạn

en: Please enter your first name
vi_VN: Vui lòng nhập tên của bạn

en: Please enter your last name
vi_VN: Vui lòng nhập tên của bạn

en: Invalid account email
vi_VN: Email thanh toán không hợp lệ

en: Please select your day of birth
vi_VN: Vui lòng nhập tên của bạn

en: Please select your month of birth
vi_VN: Vui lòng nhập tên của bạn

en: Please select your year of birth
vi_VN: Vui lòng đồng ý với điều khoản sử dụng của chúng tôi

en: Please agree to our terms of use
vi_VN: Vui lòng đồng ý với điều khoản sử dụng của chúng tôi

en: Unpaid Referral Earnings
vi_VN: Thu nhập giới thiệu chưa thanh toán

en: Pending Referral Earnings
vi_VN: thu nhập giới thiệu đang chờ xử lý

en: Rejected Referral Earnings
vi_VN: Thu nhập giới thiệu bị từ chối

en: Paid Referral Earnings
vi_VN: Thu nhập giới thiệu đã thanh toán

en: Please enter a valid website URL
vi_VN: Vui lòng nhập một URL trang web

en: Username already taken
vi_VN: Tên đăng nhập đã được tạo

en: Invalid username. Only lowercase letters (a-z) and numbers are allowed
vi_VN: Tên đăng nhập không hợp lệ. Chỉ cho phép chữ thường (a-z) và chữ số

en: Invalid username. Usernames must include at least one letter
vi_VN: Tên người dùng không hợp lệ. Tên người dùng phải bao gồm ít nhất 1 ký hiệu ( a-z )

en: Email address already taken
vi_VN: Địa chỉ email đã được dùng

en: Passwords do not match
vi_VN: Mật khẩu không khớp

en: Please verify that you are not a robot
vi_VN: Xin xác nhận bạn không phải là robot

en: Nice try honey bear, don&#8217;t touch our honey
vi_VN: Vui lòng không phá hoại tài nguyên của chúng tôi

en: You are already registered as an affiliate
vi_VN: Bạn đã đăng ký là một cộng tác viên

en: Please enter your name
vi_VN: Vui lòng nhập tên của bạn

en: Please enter a website URL
vi_VN: Vui lòng nhập một URL trang web

en: Please enter your payment email
vi_VN: Vui lòng nhập tên của bạn

en: Add as Affiliate
vi_VN: Thêm như là cộng tác viên

en: Add the user as an affiliate.
vi_VN: Thêm người dùng như một Cộng tác viên

en: Converted Visits
vi_VN: Các truy cập chuyển đổi

en: Unconverted Visits
vi_VN: Các truy cập không chuyển đổi

note: translators: Affiliate username
en: An affiliate with the username "%s" has been created.
vi_VN: Yêu cầu làm cộng tác viên của bạn trên %s đã được chấp nhận!

en: The affiliate account could not be added.
vi_VN: Tài khoản cộng tác viên của bạn không hoạt động

en: The affiliate was updated successfully.
vi_VN: Cộng tác viên được cập nhật thành công

en: The affiliate account could not be updated.
vi_VN: Tài khoản cộng tác viên của bạn không hoạt động

en: Are you sure you want to delete this affiliate, all its data and its associated user account?
vi_VN: Bạn có chắc muốn xóa mẫu quảng cáo này?

en: Are you sure you want to delete this affiliate and all its data?
vi_VN: Bạn có chắc muốn xóa giới thiệu này?

en: Are you sure you want to delete this affiliate?
vi_VN: Bạn có chắc muốn xóa mẫu quảng cáo này?

en: The affiliate account has been successfully deleted.
vi_VN: Tài khoản cộng tác viên đã được xóa thành công

en: The affiliate account could not be deleted.
vi_VN: Yêu cầu tài khoản cộng tác viên của bạn bị từ chối

note: translators: Number of affiliates
en: Number of affiliates: %d
vi_VN: Số cộng tác viên trên mỗi trang:

en: AffiliateWP is not installed
vi_VN: Di chuyển AffiliateWP

note: translators: License status
en: License status is: %s
vi_VN: Cài đặt License

note: translators: Enabled or Disabled (translated)
en: Affiliates require approval: %s
vi_VN: Xác nhận yêu cầu

note: translators: Enabled or Disabled (translated)
en: Email notifications are: %s
vi_VN: tất cả các thông báo email sẽ được vô hiệu hóa?

note: translators: None or comma-separated list of enabled integrations
en: Integrations: %s
vi_VN: Tích hợp

note: translators: Global referral rate
en: Global referral rate: %s
vi_VN: Bật tính năng tạo liên kết cộng tác viên cho biễu mẫu này

note: translators: Global referral rate type
en: Global referral rate type: %s
vi_VN: Kiểu tỷ lệ giới thiệu của các cộng tác viên

note: translators: Currency label
en: Currency: %s
vi_VN: Tiền tệ

note: translators: Referral variable
en: Referral variable: %s
vi_VN: Biến đổi giới thiệu

note: translators: Referral URL example with affiliate ID
en: Referral URL (ID): %s
vi_VN: URL giới thiệu

note: translators: Referral URL example with affiliate username
en: Referral URL (Username): %s
vi_VN: Công cụ tạo URL giới thiệu

note: translators: Affiliate Area page URL
en: Affiliate Area URL: %s
vi_VN: Khu vực Cộng tác viên

note: translators: Terms of Use URL
en: Terms of Use URL: %s
vi_VN: Điều khoản sử dụng

note: translators: Affiliates count
en: Total Affiliates: %s
vi_VN: Xuất cộng tác viên

note: translators: Creatives count
en: Total Creatives: %s
vi_VN: Xuất cộng tác viên

note: translators: Customers count
en: Total Customers: %s
vi_VN: Tổng lượt truy cập

note: translators: Payouts count
en: Total Payouts: %s
vi_VN: Tổng lượt truy cập

note: translators: Referrals count
en: Total Referrals: %s
vi_VN: Tổng thanh toán cho các giới thiệu

note: translators: Sales count
en: Total Sales: %s
vi_VN: Xuất cộng tác viên

note: translators: Visits count
en: Total Visits: %s
vi_VN: Tổng lượt truy cập

en: Are you sure you want to clear the debug log?
vi_VN: Bạn có chắc muốn xóa giới thiệu này?

en: The creative could not be created.
vi_VN: (Người dùng hiện tại sẽ không bị xóa)

en: The creative was successfully updated.
vi_VN: Mẫu quảng cáo được thêm thành công

en: The creative could not be updated.
vi_VN: (Người dùng hiện tại sẽ không bị xóa)

en: The creative was successfully deleted.
vi_VN: Mẫu quảng cáo được thêm thành công

en: The creative could not be deleted.
vi_VN: (Người dùng hiện tại sẽ không bị xóa)

note: translators: Number of creatives
en: Number of creatives: %d
vi_VN: Số lượng quảng cáo trên mỗi trang:

note: translators: Customer ID
en: A customer with the ID %d has been successfully created.
vi_VN: Tiêu đề email giới thiệu mới

en: The customer could not be created.
vi_VN: Tiêu đề email giới thiệu mới

en: The customer was successfully updated.
vi_VN: Mẫu quảng cáo được thêm thành công

en: The customer could not be updated.
vi_VN: (Người dùng hiện tại sẽ không bị xóa)

en: The customer was successfully deleted.
vi_VN: Mẫu quảng cáo được thêm thành công

en: The customer could not be deleted.
vi_VN: (Người dùng hiện tại sẽ không bị xóa)

note: translators: Number of customers
en: Number of customers: %d
vi_VN: Số của lượt truy cập trên mỗi trang:

en: Are you sure you want to overwrite this payout's referrals?
vi_VN: Bạn có chắc muốn xóa giới thiệu này?

en: Are you sure you want to overwrite the affiliate associated with this payout?
vi_VN: Bạn có chắc muốn xóa mẫu quảng cáo này?

en: The supplied affiliate ID or username is invalid and has been ignored.
vi_VN: Tên người dùng của các cộng tác viên. Không thể bị thay đổi

note: translators: Payout ID
en: Payout #%d has been updated successfully.
vi_VN: Cập nhật mẫu quảng cáo thành công

en: Are you sure you want to delete this payout?
vi_VN: Bạn có chắc muốn xóa mẫu quảng cáo này?

en: The payout could not be deleted.
vi_VN: (Người dùng hiện tại sẽ không bị xóa)

note: translators: Referral ID
en: A referral with the ID "%d" has been created.
vi_VN: Tiêu đề email giới thiệu mới

en: The referral could not be added.
vi_VN: Tiêu đề email giới thiệu mới

en: The referral was updated successfully.
vi_VN: Giới thiệu được cập nhật thành công

en: The referral could not be updated
vi_VN: Tiêu đề email giới thiệu mới

en: Are you sure you want to delete this referral?
vi_VN: Bạn có chắc muốn xóa giới thiệu này?

en: The referral has been successfully deleted.
vi_VN: Giới thiệu được thêm thành công

en: The referral could not be deleted.
vi_VN: (Người dùng hiện tại sẽ không bị xóa)

note: translators: Number of referrals
en: Number of referrals: %d
vi_VN: Số giới thiệu trên mỗi trang

en: The visit was successfully created.
vi_VN: Cài đặt đã nhập thành công

en: The visit could not be created.
vi_VN: Tiêu đề email giới thiệu mới

en: The visit was updated successfully.
vi_VN: Cộng tác viên được cập nhật thành công

en: Are you sure you want to delete this visit?
vi_VN: Bạn có chắc muốn xóa mẫu quảng cáo này?

en: The visit could not be deleted.
vi_VN: (Người dùng hiện tại sẽ không bị xóa)

note: translators: Number of visits
en: Number of visits: %d
vi_VN: Số của lượt truy cập trên mỗi trang:

en: Invalid affiliate
vi_VN: Thêm Cộng tác viên

en: No coupons were found.
vi_VN: Không tìm thấy người dùng

en: Creative
vi_VN: Mẫu quảng cáo

en: A new affiliate has registered on your site,
vi_VN: Một cộng tác viên mới đã đăng ký trên website của bạn,

note: translators: Affiliate display name
en: Name: %s
vi_VN: Tên: %s

note: translators: User URL
en: Website URL: %s
vi_VN: URL website: %s

note: translators: Promotion method
en: Promotion method: %s
vi_VN: Phương pháp quảng bá: %s

note: translators: Pending affiliates URL
en: Review pending applications: %s
vi_VN: Xem lại các đơn đang chờ: %s

note: translators: Affiliate name
en: Congratulations %s!
vi_VN: Chúc mừng %s!

note: translators: Login URL
en: Log into your affiliate area at %s
vi_VN: Đăng nhập vào khu vực cộng tác viên của bạn tại %s

note: translators: Affiliate name
en: Hi %s!
vi_VN: Xin chào %s!

note: translators: Affiliate name
en: Hi %s,
vi_VN: Xin chào %s,

note: translators: 1: Formatted referral amount, 2: Home URL
en: You have been awarded a new referral of %1$s on %2$s!
vi_VN: Bạn được thưởng một giới thiệu mới của %s trên %s!

note: translators: Login URL
en: log into your affiliate area to view your earnings or disable these notifications: %s
vi_VN: Đăng nhập vào khu vực cộng tác viên của bạn để xem thu nhập của bạn và tắt thông báo này: %s

en: Default Template
vi_VN: Giao diện mặc định

en: No template, plain text only
vi_VN: Không có mẫu, chỉ văn bản đơn giản

en: You cannot send emails with AffWP_Emails until init/admin_init has been reached
vi_VN: Bạn không thể gởi email với AffWP_Emails cho đến khi init/admin_init được xác lập

en: The display name of the affiliate, as set on the affiliate's user profile
vi_VN: Tên đăng nhập của cộng tác viên trên website

en: The user name of the affiliate on the site
vi_VN: Tên đăng nhập của cộng tác viên trên website

en: The email address of the affiliate
vi_VN: Địa chỉ email của cộng tác viên

en: The website of the affiliate
vi_VN: Website của cộng tác viên

en: The promo method used by the affiliate
vi_VN: Phương pháp quảng bá được cộng tác viên sử dụng

en: The reason an affiliate was rejected
vi_VN: Lý do một khu vực cộng tác viên đã bị từ chối

en: The affiliate login URL to your website
vi_VN: URL đăng nhập cộng tác viên vào website của bạn

en: The amount of a given referral
vi_VN: Số tiền của một giới thiệu đã cho

en: Your site name
vi_VN: Tên website của bạn

en: The affiliate&#8217;s referral URL
vi_VN: URL giới thiệu của cộng tác viên

en: The affiliate&#8217;s ID
vi_VN: ID của cộng tác viên

en: The affiliate&#8217;s referral rate
vi_VN: Kiểu tỷ lệ giới thiệu của các cộng tác viên

en: The name of the campaign associated with the referral (if any)
vi_VN: Chọn trạng thái của giới thiệu.

en: The affiliate registration coupon (if any)
vi_VN: Không có cộng tác viên nào đăng ký

en: (no campaign)
vi_VN: Chiến dịch

en: Total
vi_VN: Tổng số

en: Allow Referrals
vi_VN: cho phép giới thiệu

en: Enable affiliate referral creation for this form
vi_VN: Bật tính năng tạo liên kết cộng tác viên cho biễu mẫu này

en: Select the referral type for this form.
vi_VN: Bật tính năng tạo liên kết cộng tác viên cho biễu mẫu này

en: Enable referrals on all Contact Form 7 forms
vi_VN: Bật tính năng tạo liên kết cộng tác viên cho biễu mẫu này

en: Enable referrals for specific Contact Form 7 forms
vi_VN: Bật tính năng tạo liên kết cộng tác viên cho biễu mẫu này

note: translators: 1: Form title, 2: Form ID
en: Referral type for %1$s (Form ID: %2$d)
vi_VN: Giới thiệu #%d cho %s được ghi nhận cho %s

note: translators: 1: Referral link, 2: Amount, 3: Affiliate Name, 4: Affiliate ID
en: Referral %1$s for %2$s recorded for %3$s (ID: %4$d).
vi_VN: Giới thiệu #%d cho %s được ghi nhận cho %s

en: Affiliate Discount?
vi_VN: Chiết khấu( giảm giá, khuyến mãi ) cộng tác viên?

en: If you would like to connect this discount to an affiliate, enter the name of the affiliate it belongs to.
vi_VN: Nếu bạn muốn kết nối sự chiết khấu (  discount ) này tới một cộng tác viên, hãy nhập tên của cộng tác viên nhận được chiết khấu đó.

en: Adjust EDD Commissions
vi_VN: Điều chỉnh hoa hồng EDD

en: Should AffiliateWP adjust the commission amounts recorded for purchases that include affiliate referrals? This will subtract the referral amount from the base amount used to calculate the commission total.
vi_VN: AffiliateWP có nên điều chỉnh số tiền hoa hồng được ghi nhận cho việc mua hàng mà bao gồm các giới thiệu cộng tác viên? Điều này sẽ trừ số tiền giới thiệu từ số lượng cơ sở được sử dụng để tính toán tổng số tiền hoa hồng.

en: Disable Renewal Referrals
vi_VN: Vô hiệu hóa các gia hạn giới thiệu

en: Should AffiliateWP prevent referral commissions from being recorded on renewal purchases with EDD Software Licensing?
vi_VN: AffiliateWP có nên ngăn chặn hoa hồng giới thiệu từ những ghi nhận trên việc gia hạn mua hàng với EDD Software Licensing?

en: Disable Referrals on Upgrades
vi_VN: Vô hiệu giới thiệu trên sản phẩm này

en: Should AffiliateWP prevent referral commissions from being recorded on license upgrade purchases with EDD Software Licensing?
vi_VN: AffiliateWP có nên ngăn chặn hoa hồng giới thiệu từ những ghi nhận trên việc gia hạn mua hàng với EDD Software Licensing?

en: Affiliate Rates:
vi_VN: Các tỷ lệ cộng tác viên:

note: translators: EDD singular product label
en: Disable referrals on this %s
vi_VN: Vô hiệu hóa các giới thiệu trên %s này

en: These settings will be used to calculate affiliate earnings per-sale. Leave blank to use the site default referral rate.
vi_VN: Các thiết lập này sẽ được sử dụng để tính toán thu nhập cộng tác viên mỗi lần bán. Để trống để sử dụng các tỷ lệ giới thiệu mặc định của trang web.

note: translators: EDD singular category label
en: The referral rate for this %s category.
vi_VN: Bật tính năng tạo liên kết cộng tác viên cho biễu mẫu này

en: Affiliate coupon?
vi_VN: Coupon  cộng tác viên?

en: If you would like to connect this coupon to an affiliate, enter the name of the affiliate it belongs to.
vi_VN: Nếu bạn muốn kết nối coupon này tới một cộng tác viên, hãy nhập tên của cộng tác viên nhận được coupon đó.

en: Referral description
vi_VN: Mô tả giới thiệu

en: Select Field
vi_VN: Chọn trường

en: Purchase Amount
vi_VN: Số tiền mua

note: translators: 1: Referral ID, 2: Formatted referral amount, 3: Affiliate name, 4: Referral affiliate ID
en: AffiliateWP: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s (ID: %4$d).
vi_VN: AffiliateWP: Giới thiệu #%d cho %s được ghi nhận cho %s

note: translators: 1: Referral ID, 2: Formatted referral amount, 3: Affiliate name
en: AffiliateWP: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s
vi_VN: AffiliateWP: Giới thiệu #%d cho %s được ghi nhận cho %s

note: translators: 1: Referral ID, 2: Formatted referral amount, 3: Affiliate name
en: AffiliateWP: Referral #%1$d for %2$s for %3$s rejected
vi_VN: AffiliateWP: Giới thiệul #%d cho %s cho %s đã bị từ chối

en: Custom Amount
vi_VN: Số tiền mua

note: translators: 1: Referral ID, 2: Formatted referral amount, 3: Affiliate name
en: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s
vi_VN: Giới thiệu #%d cho %s được ghi nhận cho %s

en: Enable affiliate referral creation for this donation form
vi_VN: Bật tính năng tạo liên kết cộng tác viên cho biễu mẫu này

en: Affiliate Rate
vi_VN: Tỷ lệ cộng tác viên

en: This setting will be used to calculate affiliate earnings per-donation. Leave blank to use default affiliate rates.
vi_VN: Các thiết lập này sẽ được sử dụng để tính thu nhập cộng tác viên trên mỗi thương vụ bán hàng. Để trống sẽ sử dụng các tỷ lệ cộng tác viên mặc định.

note: translators: 1: Referral ID, 2: Formatted referral amount, 3: Affiliate name, 4: Referral affiliate ID
en: Referral #%1$d for %2$s recorded for %3$s (ID: %4$d).
vi_VN: Giới thiệu #%d cho %s được ghi nhận cho %s

en: Referral #%d for %s for %s rejected
vi_VN: Giới thiệu #%d cho %s cho %s đã bị từ chối

en: Allow referrals
vi_VN: cho phép giới thiệu

en: Affiliate Coupon
vi_VN: Coupon  cộng tác viên?

note: translators: 1: Referral link, 2: Amount, 3: Affiliate Name
en: Referral %1$s for %2$s recorded for %3$s
vi_VN: Giới thiệu #%d cho %s được ghi nhận cho %s

en: Affiliate Data
vi_VN: Dữ liệu cộng tác viên

note: translators: Referral ID
en: Referral #%d completed
vi_VN: Giới thiệu được cập nhật thành công

en: Referral not created because affiliate's own account was used.
vi_VN: Xóa tài khoản cộng tác viên của người dùng?

note: translators: Referral ID
en: LifterLMS Referral #%d updated successfully.
vi_VN: Giới thiệu được cập nhật thành công

note: translators: Referral ID
en: Referral #%d created successfully.
vi_VN: Giới thiệu được cập nhật thành công

en: Referral failed to be created.
vi_VN: Tiêu đề email giới thiệu mới

note: translators: Referral ID
en: Referral #%d updated successfully.
vi_VN: Giới thiệu được cập nhật thành công

note: translators: Referral ID
en: Pending referral #%d created successfully.
vi_VN: Giới thiệu được cập nhật thành công

en: LifterLMS Referral failed to be created.
vi_VN: Tiêu đề email giới thiệu mới

en: Affiliate Discount
vi_VN: Chiết khấu( giảm giá, khuyến mãi ) cộng tác viên?

en: Referral Details
vi_VN: Cài  đặt giới thiệu

en: Disable Referrals
vi_VN: Vô Hiệu Các Giới Thiệu

note: translators: Product type
en: Check this box to prevent orders for this %s from generating referral commissions for affiliates.
vi_VN: Điều này sẽ ngăn chặn các đơn đặt hàng của sản phẩm này từ việc tạo ra hoa hồng giới thiệu cho các cộng tác viên.

note: translators: Product type
en: Enable %s Referral Rate
vi_VN: Tỷ lệ Giới thiệu

note: translators: Product type
en: %s Referral Rate
vi_VN: Tỷ lệ Giới thiệu

note: translators: Product type
en: Enter a referral rate for this %s
vi_VN: Bật tính năng tạo liên kết cộng tác viên cho biễu mẫu này

note: translators: Referral ID
en: Referral #%d rejected
vi_VN: Giới thiệu #%d cho %s cho %s đã bị từ chối

en: Disable referrals on this membership
vi_VN: Vô hiệu quá giới thiệu trên thành viên này

en: Enable affiliate referral creation for this form?
vi_VN: Kích hoạt tính năng cộng tác viên tạo ra giới thiệu cho biễu mẫu này?

en: Please enter your email address
vi_VN: Vui lòng nhập tên của bạn

en: Please enter a valid email address
vi_VN: Vui lòng nhập một URL trang web

en: Pending PayPal referral
vi_VN: Tổng các giới thiệu đang chờ

en: Affiliate Settings
vi_VN: Cài đặt cộng tác viên

note: translators: Referral rate
en: The membership-level referral rate, such as 20 for 20%%. Affiliate-level referral rates will override this value. If left blank, the site default value of %s will be used.
vi_VN: Tỷ lệ giới thiệu của các cấp độ thành viên, chẳng hạn 20 là 20%. Tỷ lệ giới thiệu của cấp độ cộng tác viên sẽ ghi đè lên giá trị này. Nếu để trống, thông số mặc định sẽ được sử dụng.

en: Check to disable per-membership referrals.
vi_VN: Chọn để vô hiệu hóa các giới thiệu cho mỗi thành viên.

en: This rate will be used to calculate affiliate earnings when members register their account with this subscription. Leave blank to use the site default referral rate.
vi_VN: Tỷ lệ này sẽ được sử dụng để tính toán thu nhập liên kết khi các thành viên đăng ký đến mức này. Để trống để sử dụng các tỷ lệ giới thiệu mặc định.

en: This rate will be used to calculate affiliate earnings when members subscribe to this level. Leave blank to use the site default referral rate.
vi_VN: Tỷ lệ này sẽ được sử dụng để tính toán thu nhập liên kết khi các thành viên đăng ký đến mức này. Để trống để sử dụng các tỷ lệ giới thiệu mặc định.

en: Disable referrals on this subscription level.
vi_VN: Vô hiệu giới thiệu trên sản phẩm này

note: translators: 1: Referral link, 2: Amount, 3: Affiliate Name
en: Referral %1$s updated. Amount %2$s recorded for %3$s
vi_VN: Giới thiệu #%d cho %s được ghi nhận cho %s

en: Configure affiliate rates for this product. These settings will be used to calculate affiliate earnings per-sale.
vi_VN: Các thiết lập này sẽ được sử dụng để tính thu nhập cộng tác viên trên mỗi thương vụ bán hàng. Để trống sẽ sử dụng các tỷ lệ cộng tác viên mặc định.

en: Affiliate Rate Type
vi_VN: Tỷ lệ cộng tác viên

en: Earnings can be based on either a percentage or a flat rate amount.
vi_VN: Giới thiệu sẽ được dựa trên tỷ lệ phần trăm hay một khoản cố định?

en: Leave blank to use default affiliate rates.
vi_VN: Để trống nếu phê duyệt cộng tác viên này

en: Disable referrals
vi_VN: Vô hiệu các giới thiệu

en: This will prevent this product from generating referral commissions for affiliates.
vi_VN: Điều này sẽ ngăn chặn các đơn đặt hàng của sản phẩm này từ việc tạo ra hoa hồng giới thiệu cho các cộng tác viên.

en: Referral rate (optional)
vi_VN: Mô tả giới thiệu

en: Disable referrals for this product variation
vi_VN: Vô hiệu giới thiệu trên sản phẩm này

en: AffiliateWP settings for the My Account page.
vi_VN: Số liệu cộng tác viên đã được tính toán lại

en: Affiliate Area Link
vi_VN: Khu vực Cộng tác viên

en: The referral rate for this category.
vi_VN: Bật tính năng tạo liên kết cộng tác viên cho biễu mẫu này

en: Affiliate Referral
vi_VN: Tỷ lệ cộng tác viên

en: Referral type
vi_VN: Tỷ lệ Giới thiệu

en: These settings will be used to calculate affiliate earnings per-sale. Leave blank to use default affiliate rates.
vi_VN: Các thiết lập này sẽ được sử dụng để tính thu nhập cộng tác viên trên mỗi thương vụ bán hàng. Để trống sẽ sử dụng các tỷ lệ cộng tác viên mặc định.

en: Disable referrals on this product
vi_VN: Vô hiệu giới thiệu trên sản phẩm này

en: Manage per-product affiliate rates.
vi_VN: Quản lý tỷ lệ cộng tác viên trên mỗi sản phẩm

en: Total Field
vi_VN: Tổng lượt truy cập

en: Customer Email
vi_VN: Email chào mừng

en: US Dollar
vi_VN: US Dollars

en: Euro
vi_VN: Euros

en: Argentine Peso
vi_VN: Mexican Peso

en: Australian Dollar
vi_VN: Australian Dollars

en: Canadian Dollar
vi_VN: Canadian Dollars

en: Iranian Rial
vi_VN: Brazilian Real

en: Malaysian Ringgit
vi_VN: Malaysian Ringgits

en: Pakistani Rupee
vi_VN: Indian Rupee

en: Philippine Peso
vi_VN: Philippine Pesos

en: Taiwan New Dollar
vi_VN: Taiwan New Dollars

en: Vietnamese Dong
vi_VN: Việt Nam Đồng

en: Referral Count
vi_VN: Tỷ lệ Giới thiệu

en: Visit Count
vi_VN: Lượt truy cập

en: Affiliate Email
vi_VN: Vô hiệu Mail cộng tác viên

en: Affiliate Username
vi_VN: Tên cộng tác viên

en: Affiliate First/Full Name
vi_VN: Tên Cộng tác viên

en: Affiliate Last Name
vi_VN: Tên Cộng tác viên

en: United States
vi_VN: Trạng thái cộng tác viên

en: Argentina
vi_VN: Mexican Peso

en: Australia
vi_VN: Australian Dollars

en: Brazil
vi_VN: Brazilian Real

en: Bulgaria
vi_VN: Bulgarian Lev

en: Hong Kong
vi_VN: Hong Kong Dollar

en: Indonesia
vi_VN: Indonesia Rupiah

en: Malaysia
vi_VN: Malaysian Ringgits

en: Mexico
vi_VN: Mexican Peso

en: New Zealand
vi_VN: New Zealand Dollar

en: Romania
vi_VN: Romanian Leu

en: Singapore
vi_VN: Singapore Dollar

en: Manual Payout
vi_VN: Các giới thiệu gần đây

en: Invalid affiliate account
vi_VN: Tạo tài khoản Cộng tác viên

en: Invalid Payouts Service account
vi_VN: Tổng lượt truy cập

en: No referrals within the specified date range
vi_VN: Tiêu đề email giới thiệu mới

en: Affiliate user account deleted
vi_VN: Tài khoản cộng tác viên ngừng hoạt động

en: Add User & Affiliate
vi_VN: Thêm như là cộng tác viên

en: An affiliate already exists for this username.
vi_VN: Bật tính năng tạo liên kết cộng tác viên cho biễu mẫu này

en: View Affiliate
vi_VN: Cộng tác viên mới

en: Please enter a valid URL for this site
vi_VN: Vui lòng nhập một URL trang web

en: Copy and paste the following:
vi_VN: Sao chép và dán như đây:

en: There are currently no coupon codes to display.
vi_VN: Xin lỗi, hiện không có mẫu quảng cáo có sẵn.

en: Sorry, there are currently no creatives available.
vi_VN: Xin lỗi, hiện không có mẫu quảng cáo có sẵn.

en: Referral Graphs
vi_VN: Biểu đồ giới thiệu

en: Referral Payouts
vi_VN: Tỷ lệ Giới thiệu

en: You have not made any referrals yet.
vi_VN: Bạn chưa tạo giới thiệu nào

en: Profile Settings
vi_VN: Cài đặt hồ sơ

en: Your Payment Email
vi_VN: Email thanh toán của bạn

en: Notification Settings
vi_VN: Cài đặt cộng tác viên

en: Enable New Referral Notifications
vi_VN: Bật thông báo Giới thiệu mới

en: Save Profile Settings
vi_VN: Lưu cài đặt hồ sơ

en: Commission Rate
vi_VN: Tỷ lệ hoa hồng

en: Unique Links
vi_VN: Liên kết duy nhất

en: None set
vi_VN: Không cài

en: You have no referrals or visits that included a campaign name.
vi_VN: Bạn không có giới thiệu hoặc truy cập trong đó có một tên chiến dịch.

note: translators: Affiliate ID
en: Your affiliate ID is: <strong>%s</strong>
vi_VN: ID cộng tác viên của bạn: <strong>%s</strong>

note: translators: Affiliate username
en: Your affiliate username is: <strong>%s</strong>
vi_VN: Tên đăng nhập cộng tác viên của bạn: <strong>%s</strong>

note: translators: Affiliate referral URL
en: Your referral URL is: <strong>%s</strong>
vi_VN: URL giới thiệu của bạn: <strong>%s</strong>

en: Referral URL Generator
vi_VN: Công cụ tạo URL giới thiệu

en: Enter any URL from this website in the form below to generate a referral link!
vi_VN: Nhập URL bất kỳ từ website này vào khung bên dưới để tạo một link giới thiệu

en: Page URL
vi_VN: URL trang

en: Campaign Name (optional)
vi_VN: Tên chiến dịch ( tùy chọn )

en: Referral URL
vi_VN: URL giới thiệu

en: (now copy this referral link and share it anywhere)
vi_VN: (hãy sao chép link giới thiệu này và chia sẻ nó ở bất cứ nơi đâu)

en: Generate URL
vi_VN: Tạo URL

en: Referral URL Visits
vi_VN: Các lượt truy cập URL giới thiệu

en: Column one lists the visit URL in relative format, column two lists the referrer, and column three indicates whether the visit converted into a referral.
vi_VN: Cột đầu tiên liệt kê các URL truy cập, Cột thứ hai liệt kê các giới thiệu, và cột thứ 3 cho biết các lượt truy cập có chuyển đổi thành một giới thiệu.

en: Visit converted: %s
vi_VN: Truy cập chuyển đổi: %s

en: You have not received any visits yet.
vi_VN: Bạn chưa có lượt truy cập nào

en: Your affiliate account is pending approval
vi_VN: Tài khoản cộng tác viên của bạn đang chờ phê duyệt

en: Your affiliate account is not active
vi_VN: Tài khoản cộng tác viên của bạn không hoạt động

en: Your affiliate account request has been rejected
vi_VN: Yêu cầu tài khoản cộng tác viên của bạn bị từ chối

en: Your affiliate profile has been updated
vi_VN: Hồ sơ cộng tác viên của bạn đã được cập nhật

en: Log into your account
vi_VN: Đăng nhập vào tài khoản của bạn

en: Remember Me
vi_VN: Ghi nhớ

en: Lost your password?
vi_VN: Quên mật khẩu?

en: The affiliate area is available only for registered affiliates.
vi_VN: Khu vực cộng tác viên đã sẵn sàng cho các cộng tác viên đã đăng ký

en: You have subscribed successfully.
vi_VN: Cập nhật mẫu quảng cáo thành công

en: Add Payout Method
vi_VN: Phương pháp quảng bá

en: Payout Settings
vi_VN: Cài đặt xuất ra

en: March
vi_VN: Tìm kiếm

en: September
vi_VN: Ghi nhớ

en: December
vi_VN: Ghi nhớ

en: Account Type
vi_VN: Tài khoản Email

en: Personal Account
vi_VN: Tài khoản người dùng

en: Business Account
vi_VN: Tài khoản người dùng

en: Your Business Name
vi_VN: Tên website của bạn

en: Your First Name
vi_VN: Tuần vừa qua

en: Your Last Name
vi_VN: Tên website của bạn

en: Your Email
vi_VN: Từ Email

en: Month
vi_VN: Tháng này

en: Year
vi_VN: Năm nay

en: Register a new affiliate account
vi_VN: Đăng ký một Tài khoản cộng tác viên mới

en: Payment Email Address
vi_VN: Địa chỉ email thanh toán

en: Confirm Password
vi_VN: Xác nhận mật khẩu

en: Foo Affiliate account banned
vi_VN: Tài khoản cộng tác viên đã được kích hoạt

note: Description of the plugin/theme
en: Affiliate Plugin for WordPress
vi_VN: Affiliate Plugin for WordPress ( Plugin tạo chương trình cộng tác viên cho Wordpress )

[ctx: affiliates]
en: Reports
vi_VN: Báo cáo

[ctx: Affiliate ID, affiliate name]
note: translators: 1: Affiliate ID, 2: Affiliate name
en: ID #%1$d: %1$s
vi_VN: ID #%d: %s

[ctx: admin notice]
en: Dismiss
vi_VN: Bỏ qua thông báo

[ctx: Integrations]
en: Dismiss Notice
vi_VN: Bỏ Qua Thông Báo

[ctx: License]
en: Dismiss Notice
vi_VN: Bỏ Qua Thông Báo

[ctx: Creative ID, creative name]
note: translators: 1: Creative ID, 2: Creative name
en: Creative ID #%1$d: %2$s
vi_VN: ID mẫu quảng cáo #%d: %s

[ctx: Dashboard widget]
en: Earnings
vi_VN: Thu nhập

[ctx: Dashboard widget]
en: Referrals
vi_VN: Các Giới thiệu

[ctx: Conversions column table header]
en: Conversions
vi_VN: Tỷ lệ chuyển đổi

[ctx: Affiliate column table header]
en: Affiliate
vi_VN: Cộng tác viên

[ctx: Earnings column table header]
en: Earnings
vi_VN: Thu nhập

[ctx: Referrals column table header]
en: Referrals
vi_VN: Các Giới thiệu

[ctx: Visits column table header]
en: Visits
vi_VN: Lượt truy cập

[ctx: Converted column table header]
en: Converted
vi_VN: Đã chuyển đổi

[ctx: Amount column table header]
en: Amount
vi_VN: Số lượng

[ctx: Description column table header]
en: Description
vi_VN: Mô tả

[ctx: Status column table header]
en: Status
vi_VN: Trạng thái

[ctx: Actions column table header]
en: Actions
vi_VN: Các hoạt động

[ctx: Paid earnings column table header]
en: Paid earnings
vi_VN: Thu nhập đã thanh toán

[ctx: Paid earnings this month column table header]
en: Paid earnings this month
vi_VN: Thu nhập đã thanh toán tháng này

[ctx: Paid earnings today column table header]
en: Paid earnings today
vi_VN: Thu nhập đã thanh toán hôm nay

[ctx: Unpaid referrals column table header]
en: Unpaid referrals
vi_VN: Những giới thiệu chưa thanh toán

[ctx: Unpaid referrals this month column table header]
en: Unpaid referrals this month
vi_VN: Những giới thiệu chưa thanh toán tháng này

[ctx: Unpaid referrals today column table header]
en: Unpaid referrals today
vi_VN: Những giới thiệu chưa thanh toán hôm nay

[ctx: Unpaid earnings column table header]
en: Unpaid earnings
vi_VN: Thu nhập chưa thanh toán

[ctx: Unpaid earnings this month]
en: Unpaid earnings this month
vi_VN: Thu nhập chưa thanh toán tháng này

[ctx: Unpaid earnings today column table header]
en: Unpaid earnings today
vi_VN: Thu nhập chưa thanh toán hôm nay

[ctx: payouts]
en: All
vi_VN: Tất cả

[ctx: payouts]
en: Reports
vi_VN: Báo cáo

[ctx: payout]
en: Amount
vi_VN: Số lượng

[ctx: payout]
en: Status
vi_VN: Trạng thái

[ctx: payout]
en: Date
vi_VN: Ngày

[ctx: payout]
en: Paid
vi_VN: Đã thanh toán

[ctx: payout owner ID]
note: translators: Payout owner ID
en: (User ID: %d)
vi_VN: ID người dùng

[ctx: Total amount for a Payouts Service payout]
en: Total
vi_VN: Tổng số

[ctx: visit]
en: None
vi_VN: Không cài

[ctx: visit]
en: Date
vi_VN: Ngày

[ctx: referrals]
en: Reports
vi_VN: Báo cáo

[ctx: visit not converted]
en: No
vi_VN: Không cài

[ctx: visits]
en: Reports
vi_VN: Báo cáo

[ctx: date filter]
en: From
vi_VN: Từ

[ctx: date filter]
en: To
vi_VN: Đến

[ctx: license status]
en: Invalid
vi_VN: Email không hợp lệ

[ctx: integrations]
en: None
vi_VN: Không cài

[ctx: direct traffic]
en: Direct
vi_VN: Lưu lượng truy cập trực tiếp
